Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı

Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı Ankara ilinin merkez ilçelerinden biri olan Etimesgut ilçesinde çok geniş bir arazi üzerine konumlanmış durumdadır. Ankara’da bulunan Ankara Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı dünyanın en büyük ikinci ve ülkemizin de en büyük Tümen Komutanlığıdır. Askerlik görevini bu tümende yapan binlerce asker bulunmaktadır.

Birliğe Ulaşım İmkanları

Ankara ili başkent olması vesilesiyle büyük bir ulaşım ağına sahiptir. Ankara’ya ülkenin dört bir yanından doğrudan otobüs kalkmaktadır. Bununla birlikte ülkenin merkezi konumunda bulunduğu için şehrin bir çok şehirle kara ve demir yolu ve hava yolu bağı vardır. Ankara’ya gelmek için gerek otobüs, gerek özel araç gerek, tren gerekse de bazı illerden hızlı tren imkanı bulunmaktadır. Ankara’ya Eskişehir, Konya, İstanbul gibi şehirlerden hızlı trenle ulaşabilirsiniz. Yine Ankara’ya bir çok ilden otobüsle yada özel araçla ulaşmanız mümkündür.

Şehir içi ulaşım ile birliğe gitmek ise çok kolaydır. Ankara AŞTİ’ye (Şehirler Arası Otobüs Terminali) ulaştıktan sonra Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı’na ulaşmanız çok basittir. Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığının hemen önünden geçen bir çok otobüs hattı vardır. Eryaman, sincan, etimesgut otobüslerinin tamamı bu birliğin önünden geçmektedir. Özel halk otobüsleri ve dolmuşlarla birliğe ulaşmanız mümkündür. Otogardan Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığına kadar ticari taksi ile de gidebilirsiniz fakat bu önerilmez çünkü Ankara’da ulaşım kolaydır. Boş yere o kadar para vermeyiniz.

Havaalanına uçakla gelerek de Ankara’ya ulaşabilirsiniz. Ankara Esenboğa Hava Alanı Ankara’da bulunmaktadır. Buradan her 30 dakikada bir AŞTİ’ye ve şehir merkezine otobüsler kalkmaktadır. Bu otobüslere binerek şehir merkezi yada AŞTİ’ye ulaşabilir oradan da birliğinize ulaşabilirsiniz. Tren ile Ankara’ya gelenler ise Etimesgut’ta inebilir ve durağın hemen yakınında bulunan birliklerine teslim olabilirler. Görüldüğü üzere deniz yolu hariç her türlü vasıta ile Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığına ulaşmak mümkündür. Birlik kızılay, ulus, çankaya gibi merkezlerin otobüs ile yaklaşık 30 dakika uzağında bulunmaktadır.

Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı İletişim Adresleri:

Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümeni Komutanlığı Etimesgut / ANKARA

Telefon No: 0 312 249 11 10-11,12,13,14,15,16,17,18

Dikkat Edilecek Hususlar:

Birliğinize teslim olmadan önce askeriyenin yasaklar listesinde bulunan cep telefonu, fotoğraf makinası, silah, çakı, vb maddelerin yanınızda olmaması gerekmektedir. Yasaklı maddeler taşıyorsanız bu maddelere askeriye tarafından el konulur ve tecil olana yada birliğinizden ayrılana kadar bu aletlere sahip olamazsınız. Alet yada cihazlarınıza el konulmasını istemiyorsanız bu yasaklar listesinde yer alan maddeleri yanınızda bulundurmamanız önem arz etmektedir.

Kışlada Malzeme Satılıyor Mu?

Tüm kışlalarda er ve erbaşların ihtiyaçlarını giderebilmeleri için kantinler bulunur. Bu kantinlerde sigaradan, terliğe, bisküviden, çikolataya, iğneden ipliğe kadar bir çok ürünü bulmanız mümkün. Kışla içerisinde ihtiyaçlarınızı bu kantinler aracılığıyla giderebilirsiniz. Kantindeki ürünlerin fiyatı dışarıya göre de bir hayli ucuzdur.

Burada koğuşlar genellikle 60 kişiden oluşur ve her koğuşta tuvalet ve banyo bulunmaktadır. Bir çok kışlada banyo tektir ve kışlada sabit bir noktadadır fakat burada banyo koğuşlara yakındır. Sevdiklerinizle iletişim kurabilmeniz için birlik içerisinde ayrıca çok sayıda ankesörlü telefon bulunmaktadır. Kışla içerisinde ayrıca bankamatik ve ptt şubesi bulunmaktadır. Buralara para yatırıp buralardan para çekebilirsiniz.

Birliğe teslim olan her askere istihkakları verilmektedir. Bu birlikte elbise, don, fanila,pijama, çorap,havlu, eldiven, terlik, spor ayakkabısı, eşofman, diş macunu, diş fırçası, traş kremi, şampuan, sabun gibi malzemeler verilmektedir. Verilen malzemeler birinci sınıf ürün değildir. Düzenli olarak kullandığınız şampuan, diş macunu gibi malzemeleri yanınızda getirebilir yada kışla içerisinde bulunan kantinlerden temin edebilirsiniz.

Birliğe teslim olurken dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri size verilen malzemelerin size uygun olup olmadığıdır. Özellikle size bot verildiğinde derhal botunuzu deneyin. Bot büyük yada küçük oluyorsa mutlaka bunu değiştirtin. Günün en az 18 saati ayağınızda duracak botların büyük yada küçük olması size askerlik boyunca sorun yaratacaktır. Bu nedenle daha en baştan önlem almanız ayak sağlığınız açısından önemlidir.

Acemi birliğine gelen kişiler gerekli eğitimi aldıktan sonra usta birliklerine giderler. Acemi birliğinde eğitimini tamamlayan kişiler usta birliğine gitmeden önce yemin törenine katılırlar. Yemin töreninin yapılacağı tarih ve saat size en az bir hafta önceden haber verilir. İsterseniz ailenizi bu törene davet edebilirsiniz.

15 Temmuz 2016 tarihindeki darbe girişiminden sonra burada bulunan birlik Şereflikoçhisar ve Burdur’daki yerlerine taşınmaya başlamıştır.

Not: Konuyla ilgili soru ve görüşlerinizi yorum bölümüne yazarak bize iletebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
Adınızı ve Soyadınızı Giriniz
E-mail adresi girmeniz zorunludur

18 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

Ben im bildigim kadr tüm gidiş geliş ve sevk yol parasi her nereye sevk olursa devlet tarafindan odeniyor! Ve askerimiz in hiç bir akrabasi yok Türkiye de .

Slm lar ben bi konu için burya yaziyor ve bilgi Nizi almak için 31.10. 20 benim bi akrabam Ankara’ya asker alindi !Ve Ordan onu Kibris a yolMiş lar ama sevk parasi olmayinca bir ay askerliği uzatilmiş ! Gidemedi ! Lütfen Allah rizasi için bu konuylan ilgili bana bilgi verir misiniz !

Başa dön tuşu