Hava Değişimi Süresi

Manisa Kırkağaç 6’ncı Jandarma Komando Er Eğitim Alayı

Yeni Askerlik Kanunu Meclise Geldi! (Detaylı İnceleme)

Yeni Askerlik Sisteminin Detayları

Yedek Astsubay Olma Şartları Nelerdir?

Yedek Astsubay 1 Temmuz, 17:22'de eklendi

Yedek Astsubaylık 7179 Sayılı Askeralma Kanununun 8. Maddesinde tanımlanmıştır. Bu tanımlamada şu ifadelere yer verilmektedir.

MADDE 8- (1) Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı kadar yedek astsubay adayları;
a) İki veya üç yıl süreli yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar ile yetkili makamlarca dengi olduğu kabul edilen yurt dışı öğrenim kurumu mezunu olanlar,
b) Dört yıl ve daha fazla süreli yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar ile yetkili makamlarca dengi olduğu kabul edilen yurt dışı öğrenim kurumu mezunlarından istekli olanlar,
arasından seçilir. Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaç duyduğu yedek astsubay miktarından fazla olan yükümlüler askerlik hizmetini erbaş ve er olarak yerine getirir.
(2) Yükümlülerin yedek astsubay adayı statüsüne ayrılmasında öncelikle Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı olmak üzere yükümlülerin istekleri de dikkate alınır.

Kanun Metninin Yorumlanması

Kanun metninde astsubay olarak askerlik yapmak isteyenlerin en az 2 yıllık bir yüksek öğrenim kurumundan mezun olmaları gerektiği özellikle belirtilmiştir. Yani ön lisans mezunları 7179 sayılı kanunla askerliklerini yedek astsubay olarak yapabilme hakkına kavuşmuştur. Yeni kanun 2 Yıllık yüksek okul mezunlarının askerliklerini yedek astsubay olarak yapabilmelerine olanak sağlamıştır. Ön lisans mezunlarından askerliğini yedek astsubay olarak yapmak isteyenlerin başvuru asnasında “askerliğimi yedek astsubay olarak yapmak istiyorum” demesi gerekmektedir. Çünkü mevzuata göre istekliler arasından ihtiyaca göre seçim yapılır denilmektedir. Her başvuru yapan yedek astsubay olamamaktadır çünkü ihtiyaca göre yedek astsubay seçilecek, geri kalanlar er ve erbaş olarak askerlik yapacaklardır denilmektedir.

4 Yıllık fakülte mezunlarından istekli olanların askerliklerini yedek astsubay olarak yapabilecekleri fakat bunun için bir kontenjan olduğu belirtilmektedir. Yani devletin o dönem kaç adet yedek astsubaya ihtiyacı var ise o kadar kişi istekliler arasından kura ile belirlenecek. Her başvuru yapan lisans mezunu askerliğini yedek astsubay olarak yapamayacak. Lisans ve üstü eğitim kurumundan mezun olanların askerliklerini yedek subay, yedek astsubay, 6 ay er, 12 ay er, bedelli asker olarak yapma ihtimali vardır.

Yedek Astsubay Olmada Hangi Hususlar Önemlidir?

Eğitim seviyeniz ön lisans ve üzeri ise yedek astsubaylığa başvuru yapabilirsiniz. Bununla birlikte dil bilmek ve dil bildiğini belgelemek, üst eğitimlerden (yüksek lisans, doktora) birini tamamlamak, sertifikalara sahip olmak, fiziksel olarak yedek astsubaylık yapabilecek özellikte olmak sizi yedek astsubay olmada bir adım öne çıkaracaktır.

Yedek Astsubay Boy Kilo Şartı Nedir?

Yedek astsubay olacakların aşağıda yer alan boy ve kilo oranlarına sahip olması gerekmektedir. Bu boy ve kilo oranlarına sahip olmayan kişiler maalesef yedek astsubay olamazlar.

astsubay boy kilo şartı

Yedek Astsubay Maaşı Ne Kadardır?Yedek astsubayların maaşı astsubayların aldığı maaşlardır. Doğuda görev yapanların maaşları da batıda görev yapan astsubayların maaşlarından biraz daha yüksektir. Maaş yaklaşık 5000 TL -6 000 TL aralığındadır.

Yorumlar

2
Konuyla İlgili Soru ve Görüşlerinizi Paylaşın!

2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
  Subscribe  
Bildir
Tolgahan Gençcan

Yoklama kaçağı değilim, 10 Haziran’da mezun oldum askerlik görevimi asteğmen olarak yapmak istiyorum, benim için son gün 31 Temmuz mu yoksa 31 Ağustos mu?

Asker Adayı

31 yaşında işletme(lisans) mezunu olarak asteğmen olma şansım var mı?
Asteğmenlikte bir yaş sınırı var mı?

Lütfen yardımcı olun.