2000 Doğumlular Askere Ne Zaman Gidecek?

Subay Olma Şartları ve Askerde Subay Olarak Kalma

E-devlet Sitesi Üzerinden Askerlik Yoklama İşlemleri Nasıl Yapılır?

370. Kısa Dönem Askerlik ve Yedek Subay Askerlik Yeri Sorgulama

Tutuklu ve Hükümlülerin Askerlik İşlemleri

cezalar 3 Temmuz, 16:18'de eklendi

Tutuklu ve Hükümlülerin askerliklerini nasıl ve ne şekilde yapacağı 7179 Sayılı Askeralma kanununun 36. maddesinde açıklanmıştır. İlgi kanun metninde şu ifadeler yer almaktadır:

MADDE 36- (1) Askerlik hizmetine başlamadan önce veya askerlikleri sırasında işledikleri suçlardan dolayı, bir yıl ve daha az süreli hapis cezasına hükmedilenler ile 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 50 nci maddesinin birinci fıkrasının (c), (e) ve (f) bentlerinde yazılı tedbirler veya adli para cezasına mahkûm edilen yükümlüler hakkında verilen ceza ve tedbirlerin yerine getirilmesi askerlik hizmetlerinin sonuna bırakılır. Bu durumdakiler terhis edildikleri zaman serbest bırakılmayıp cezalarının çektirilmesi için kıta ve kurumlarınca bulundukları yer Cumhuriyet savcılıklarına teslim edilirler.

(2) Bir yıldan fazla hürriyeti bağlayıcı cezaya hükmedilenler kıta ve kurumlarınca bulundukları yer Cumhuriyet savcılıklarına teslim edilirler. Bunlardan askerlikle ilişiği olanlara tahliyelerinde cezaevi idarelerince on beş günlük süre içerisinde askerlik şubesine müracaat edecekleri tebliğ edilir ve buna ilişkin belge askerlik şubesine gönderilir. Askerlik şubelerine kendilerine tanınan süre içerisinde gelmeyenler hakkında bakaya hükümleri uygulanır.

(3) İnfazları geri bırakılan mahkûmiyetler için zamanaşımı işlemez.

Tutukluların Askerlik İşlemleri Nasıl Olur?

Kanunda “Askerlik hizmetine başlamadan önce veya askerlikleri sırasında işledikleri suçlardan dolayı, bir yıl ve daha az süreli hapis cezasına hükmedilenler ile 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 50 nci maddesinin birinci fıkrasının (c), (e) ve (f) bentlerinde yazılı tedbirler veya adli para cezasına mahkûm edilen yükümlüler hakkında verilen ceza ve tedbirlerin yerine getirilmesi askerlik hizmetlerinin sonuna bırakılır. Bu durumdakiler terhis edildikleri zaman serbest bırakılmayıp cezalarının çektirilmesi için kıta ve kurumlarınca bulundukları yer Cumhuriyet savcılıklarına teslim edilirler.” ifadeleri yer almaktadır. Buradan anlaşılacağı üzere tutukluların cezai işlemleri askerlik sonrasına bırakılır. 1 Yıldan az ceza alanlar önce askerliklerini yaparlar sonra cezalarını çekerler.

Hükümlülerin Askerlik İşlemleri Nasıl Olur?

Kanunda “Bir yıldan fazla hürriyeti bağlayıcı cezaya hükmedilenler kıta ve kurumlarınca bulundukları yer Cumhuriyet savcılıklarına teslim edilirler. Bunlardan askerlikle ilişiği olanlara tahliyelerinde cezaevi idarelerince on beş günlük süre içerisinde askerlik şubesine müracaat edecekleri tebliğ edilir ve buna ilişkin belge askerlik şubesine gönderilir. Askerlik şubelerine kendilerine tanınan süre içerisinde gelmeyenler hakkında bakaya hükümleri uygulanır.” hükmü yer almaktadır. Buradan anlaşılacağı üzere 1 yıl ve daha fazla süre cezaya mahkum olanlar önce cezasını çekerler sonra askerlik yaparlar.

Yorumlar

1
Soru Sor Cevap Al

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
Bildir
Yunus emre

4 yıldır Cezaevindeyim askere alırlarmı beni