Manisa Kırkağaç 6’ncı Jandarma Komando Er Eğitim Alayı

Askerlik Tecil Bozdurma ve Askere Sevk İşlemleri Nasıl Yapılır

Bedelli Askerlik Şartları Nelerdir?

Bedelli Askerlik Türkiye’den Başka Ülkelerde Uygulanıyor mu?

Tecil Bozdurmadan Muayene Olabilir miyim?

Askerlik Tecili 23 Kasım, 22:54'de eklendi

Ziyaretçilerimizin en çok merak ettiği şeylerden biri de tecili bozdurmadan askerlik muayenesi olup olunamadığı konusudur. Bu sorunun cevabına ulaşabilmek için öncelikle askerlik yoklama ve muayene işlemlerinin hangi prosedürlere tabi olduğuna bakmamız gerekiyor.

Tecil Bozdurmadan Muayene Olabilir miyim?

Bir kişinin yoklama ve muayene işlemlerini yapabilmesi için ilk şart tecil bozdurma işlemidir. Yani bir kişi eğer yoklama işlemlerini yaptırmak istiyorsa yada muayene olmak istiyorsa ilk başta tecilini bozdurması gerekmektedir. Yani “ben tecili bozdurmak istiyorum. Askere gitmek istiyorum” diye işlem yapmadan önce muayene olamazsınız. Tecil bozdurmadan kesinlikle muayene olamazsınız. Eğer muayene olmak istiyorsanız tecil bozdurma işlemi yapmanız şart.

Muayene Olduktan Sonra Askerliği Yeniden Tecil Edebilir miyim?

Diyelim ki tecil hakkınız var ve tecillisiniz. Yoklama işlemlerini yaptırmak için tecili bozdurdunuz ve muayene oldunuz. Askere gidecek gibi işlem yaptırdınız. Sizi muayene ettiler ve size “askere elverişlidir” raporu verdiler. Siz de sonra o dönem askere gitmek istemediniz. O durumda siz bir defaya mahsus olmak üzere “pardon. ben pişman oldum. Askerliği yeniden tecil etmek istiyorum. Bozdurduğum tecil hakkımı geri kullanmak istiyorum. Askerliğimi yeniden tecil edin” diyebiliyorsunuz. Eğer tecil hakkınız var ise askerlik yeriniz açıklansa dahi bir defaya mahsus olmak üzere “pardon. Ben pişman oldum. Şimdi askere gitmeyeceğim. Askerliğimi geri tecil edin” diyebiliyorsunuz.

Bozdurulan Tecil Geri Alınabiliyor mu?

Eğer muayene olmak istiyorsunuz fakat tecil bozdurmaktan da korkuyorsanız o zaman ilk başta tecil bozdurmak zorundasınız. Tecili bozduracak ve sonra muayene olacaksınız. Muayene sonrasında siz isterseniz askerliği tecil hakkınızla yeniden tecil edebiliyorsunuz. Yani tecil bozup sonra o bozduğunuz tecil hakkını geri talep edebiliyorsunuz. Hiç bir sorun yaşamadan askerliğiniz geri tecil ediliyor. Bozdurulan tecil askerlik yapacağınız yer belli olsa dahi askerlik sınıfınız belli olsa dahi yeniden eski haline getirilebiliyor. Yani yeniden tecil ettirebilirsiniz askerliği. Tecil hakkınız olduğu sürece tecil bozdurup sonra tecili bir defaya mahsus olmak üzere geri alabilirsiniz.

Yorumlar

7
Soru Sor Cevap Al

5 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
  Subscribe  
Bildir
Mehmet teski

Merhaba ya ben tecil vermek için askerlik şubesine gitim bana sen açık öğretim orta okulundan liseye geçtiğin için kaydın olmuyor orta okulu örgün okumak zorundaydın diyordu

Burak Özel

Merhaba ben üniversite öğrenimim devam ederken 24 mayısda tecil bozdurdum muayene oldum daha sonra 30 mayısda tekrar tecil ettirdim. Bu aradada 26 mayısda sınava girdim ve yeni açıklandı 4 yıllık mezun oldum. Bugun şubeye gittim tekrar başvuru yapmak için ama şubeden yardımcı olmadılar bana,temmuzun sonuna kadar bekle dediler .E-devletten yoklama başvurusu yapmam gerekiyormus ve tekrar muayene olmam lazımmış. Bunların hepsi okey ama E-devlette yoklama başvurusu yapamıyorum.Askerlik basvurunuz tamamlanmıstır yazıyor.Askerlik durum belgesinde 2020 sonuna kadar tecilli gözüküyorum. ama okul bitti mezunum 4 yıllık. Nasıl bir yol izlemeliyim. Yardımcı olurmusunuz?

ibrahim özden

İyi günler.Ben üniversiteyi yeni bitirdim,okuduğum için 31/12/2020 ye kadar tecil hakkım vardı.Ben e devlete girip tecili bozduruyum dedim bana herhangi bir soru gelmedi yani(Askeriğinizi erteletmek istiyor musunuz gibi) ama çıktıya girdiğimde askerliğinizi ertelemek istiyor musunuz:hayır yazıyo.Şimdi ben tecil bozdurdum mu ?

onur şan

lisans mezunuyum 2 yıllık tecil hakkım 10/08/2019 da bitiyor. örneğin 22/05/2019 tecilimi bozdurup muayene olsam sonrada tekrar tecil ettimek istiyorum diyebilir miyim? Oluyorsa ne kadar süre tecil ettirebileceğimi nasıl hesaplanıyor?