Şehit Kardeşi ve Şehit Çocuklarının Askerlik Muafiyeti

Olağanüstü hal kapsamında hazırlanan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname 24 Aralık 2017 Pazar günü Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu kararname ile 1111 Sayılı Askerlik Kanununda şehit yakınlarına yönelik bir takım düzenlemeler yapıldı. Bu düzenlemeye göre;

696 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyle, askerlik görevlerini yerine getiren yükümlülerle terör eyleminin ortaya çıkarılması, etkilerinin azaltılması veya bertaraf edilmesinin sağlanması sırasında yardımcı olan sivillerden Terörle Mücadele Kanunu kapsamında hayatını kaybedenlerin çocukları ve kardeşleri istekli olmadıkça silah altına alınmayacak, silah altındakiler istemeleri durumunda terhis edilecek.

Şehit Çocukları Askerlikten Muaf Mı?

696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye göre şehit çocukları istekli olmadıkça silah altına alınmayacak ve askerlikten muaf tutulacaktır. Şu anda silah altında olan şehit çocukları istemeleri halinde derhal terhis edileceklerdir..

Şehit Kardeşleri Askerlikten Muaf mı?

696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye göre şehit kardeşleri istekli olmadıkça silah altına alınmayacak ve askerlikten muaf tutulacaktır. Şu anda silah altında olan şehit kardeşleri istemeleri halinde derhal terhis edileceklerdir..

Şehit Muafiyeti Tam Olarak Kimleri Kapsıyor?

Bu Kanun Hükmünde Kararname çıkmadan önce sadece askerde iken şehit olan kişinin çocukları ile kardeşleri askerlikten muaf oluyordu. Yeni düzenlemeye göre, 3713 sayılı terörle mücadele kanunu kapsamında hayatını kaybeden kamu personelinin (korucular dahil) çocukları ile aynı anne ve babadan olma kardeşlerinden birisi de askerlikten muaf olabilecek.

Google Arama Motorunda Arama Yap

Daha Fazla Göster
Subscribe
Bildir
Adınızı ve Soyadınızı Giriniz
E-mail adresi girmeniz zorunludur
47 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

Bende şehit kardeşim abim İzmir’de trafik kazası sonuçu vefat ettik sivil şehit olduğu için ailendenbir kişi mi faydalanıyor yoksa bütün kardeşlerimi?

iyi günler merhaba şehit çoçuğuyum . benm ile birlikte 2 erkek kardeşim daha var Biz üçümüzde mi askerlikten muafız oksa sadece br tanesi muf oluyr lütfen yarmcı olun i günler

Benzer bir soru aradım yorumlarda sizi yormamak adına ama bulamadım. Babam görev yerine kendi sivil aracıyla döndüğü için şehitlik kapsamına alınmadı. Bu durumda sanırım ben bu haktan yararlanamıyorum ama yine de sormak istedim. Bir de buna benzer birçok vaka mevcut şehitlik kapsamına alınmayan. Bunlarla alâkalı bir gelişme olur mu sizce çünkü askeri yasalara vakıf olmamakla beraber dava yoluyla sonuç elde edemeyeceğimizi düşünüyorum. Şimdiden teşekkürler..

abim 2007 yılında şehit oldu ama ozaman şehit ilan edilmedi elektrik çarpma sonucu şehit oldu mahkemeler hep abimi kendi hatası yüzünden vefat ettiğini söyledir bu sene 2018 yılında abim haklı bulundu ve şehit ilanı verildi biz 2 erkek kardeşiz ben şuan askerdeyim ve benim küçüğümün askere 1 senesi var ikimizde askerlikten muaf olabiliyormuyuz yardımcı olursanız minnnettar olurum

Abimin şehadet belgesi geldi ama belgede şehit yazmıyor malül yazıyor bütün kardeşler yine askerlikten muaf olurmu ?

Peki şu an başvuru yapabiliyor muyuz askerlik şubesine gidiyoruz bize net bilgi verilmiyor

Abim şehit olmuş askerlikten muaf olmak için basvuracam yönetmelik daha yayınlanmadı diye biliyorum ne yapmam gerekiyor izlemem gereken yol nedir veya askerlik şubesi direk başvuru mu alıyor

mrb abim 20 yıl önce askerdeyken eğitimde ayağı parçalandı malul gazi maaşı alıyor şuan tüm gazilik haklarından yararlanıyor. bende askerlikten muaf olabilirmiyim askerlik şubesine gittim dedi sadece şehitler bu haktan yararlanıyor ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

İYİ GÜNLER.

                ŞEHİT ÇOÇUKLARI ASKERLİK HK BİLGİ ALMAK İSTERM YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİR.

1994 BABAM AFYON KARAHİSAR DA ASKERDE UÇAK KAZASI SONUCU ŞEHİT OLMUŞTU .  TEK ÇOCUK OLARAK BENİM AMA O ZMN KÜÇÜK YAŞTA OLDUĞUM İÇİN   AMCAM ASKERLİKTEN MUAF TUTULMUŞTUR. 

            BENDE BU HAKTAN YARARLANABİLİRMYM GEÇENLERDE YENİ ÇIKAN YASADA ŞEHİT ÇOCUKLARININ ASKERLİKTEN MUAF TUTULMA GİBİ Bİ DURUM OLACAGINI SÖZ KONUSU OLDU . BEN ASKERLİK ŞUBESİNE BAŞVURU YAPTM BU HAKTAN YARARLANAMIYORSNZ DEDİLER. BU KONUDA NET BİR BİLGİ ALABİLRSEK ÇOK MUTLU OLURM . İYİ ÇALIŞMALAR.

 

 

     SALİH OKTAY

Allah razı olsn çok saolun

Merhaba! Ben sivil şehit çocuğuyum babam herhangi bir görev yapmıyordu tarlaya giderken kurucu arkadaşı ile traktörle mayına bastı şehit düştü ben askerlikten muaf olurmuyum

muaf olduğumda korucu olabilirmiyim

Merhaba! Ben sivil şehit çocuğuyum babam herhangi bir görev yapmıyordu tarlaya ot biçmeye giderken teröre karşı bırakılan mayına bastı şehit düştü ben ve kardeşlerim askerlikten muaf oluyormuyuz.

Yalnız sivil şehitler için geçerli değildir diyorlar 15 temmuz şehitleri için çıkartılmış birşey diyorlar lütfen askerlik şubelerinde şehit yakınlarına biraz daha ilgi biraz daha hassasiyet göstermelerini rica ediyorum ?

askerlikten muaf olduğumda korucu olabilirmiyim

Iyi gunler sivil sehit yasasinda sehidin cocuklari ve kardesleri askerlik yapmışsa bu haktan herhangi bi torunu yararlanabiliyor mu sehid kardesi ve butun cocuklarinin onayı ile torunu bu haktan yararlanabiliyor mu

iyi günler kolay gelsin. Ben sivil gazi kardeşiyim yani abim herhangi bir kurumda çalışmıyordu. ancak malulluk aylığı alıyor ve istihdam hakkından yararlandık askerlik muafiyet durumu nedir. İlginiz için teşekkür ederim.

Sivil sehitlere gecerli mi askerlik muafiyeti

Başa dön tuşu