Sağlık Sorunu Olanların Bedelli Askerlikten Faydalanması

2018 yılı içerisinde bedelli askerlik kanununun çıkacağı artık kesinleşti. Artık herkes bedelli askerlik kanununun çıkmasını bekliyor. Bu bekleyiş sürerken sitemize askerlikten muaf olanların ve sağlık sorunu olanların bedelli askerlikten nasıl yararlanacağı ve bu kişilerin temel askerlik eğitiminden muaf olup olmayacağı sorulmaktadır. Gelin mevzuat hükümlerine bakalım ve sorunun cevabını hep birlikte değerlendirelim.

Sağlık Sebebiyle Askerlikten Muaf Olanlar Bedelli Askerlikten Faydalanabilir mi?

Sağlık sebebiyle askerlikten muaf olanlar 2018 yılında çıkacak bedelli askerlikten faydalanabilecekler. Çıkacak bedelli askerliğin taslak metninde Mevzuat şöyle diyor;

“Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce sağlık sebebiyle haklarında verilen askerliğe elverişli olmadıklarına dair karardan dolayı askerlik hizmetinden muaf tutulanlar da istekleri halinde yaş şartı aranmaksızın ve temel askerlik eğitimine tabi olmaksızın birinci fıkra hükümlerinden yararlanırlar”.

Mevzuatın 1. fıkrasında ise 15.000 TL ödeyenlerin bedelli askerlikten faydalanacağına dair hüküm yer alıyor. Yani özetleyecek olursak kişi eğer bedelli askerlik kanunu yürürlüğe girdiği tarihten önce sağlık sebebiyle askerlikten muaf tutuldu ise 15.000 TL para ödeyerek bedelli askerlikten faydalanabilecek. Askerlikten muaf olan kişi ayrıca 21 günlük temel askerlik eğitiminden de muaf olacak. Yani muaf raporu alanlar 15.000 TL ödeyecekler ve ödemeyi yapar yapmaz askere de gitmeden, temel askerlik eğitimine de katılmadan askerlikten muaf tutulacaklar.

Kilo Sorunu Olanlar Bedelli Askerlikten Nasıl Faydalanacak

Yukarıda bedelli askerlik kanunu çıkmadan önce askerlikten sağlık sebebiyle muaf olanların durumunu anlattık. Burada da bedelli askerlik kanunu çıktığında henüz askerlik hizmetinden muaf olacağına dair rapor almayan fakat sağlık durumu askerlik yapmaya uygun olmayanların durumunu inceleyeceğiz. 2018 Yılında çıkacak bedelli askerlik kanununun detaylarında buna ilişkin net bir metin yok fakat daha önceki yıllarda çıkan bedelli askerlik kanunlarında buna ilişkin ek maddeler vardı. Bu kanuna da bu madde eklenecektir yada da daha önceki yıllarda olduğu gibi genelge, uygulama esasları gibi ek mevzuat ile durum açıklığa kavuşturulacaktır. Gelin geçmiş yıllarda durumun nasıl işlediğine bakalım;

1999 yılında çıkarılan bedelli askerlik kanununda şu ifadeler yer almaktadır:

1111 sayılı Askerlik Kanununun 35 inci maddesinin (A) ve (B) fıkralarındaki yasal mazeretleri nedeniyle belirlenen celp döneminde silâh altına alınamayanların sevkleri, mazeretlerinin sona ermesini müteakip ilk celp döneminde yapılır. 

Yani diyor ki kişi eğer askere alım zamanına kadar kilo verir ise askere alır, 21 günlük temel eğitimi yaptırırım. Eğer kişinin sağlık sorunları var ve bu sağlık sorunları askere alım zamanına kadar iyileşmez ise o zaman bu kişiye tecil veririm.  İyileştiği zaman askere alırım…Peki askerlik kanununun 35. maddesinin A ve B fıkralarında hangi ifadeler yer almaktadır;

Madde 35 – (Değişik: 20/11/1935 – 2850/1 md.) 
(Değişik birinci cümle: 22/5/2012 – 6318/8 md.) Yoklama sırasında aşağıda gösterilen nedenlerle askerlik yapamayacakları anlaşılanların işlemleri ertelenir:
A) Vücudları askere yarıyacak derecede büyümemiş olanlar.
B) Zamanın geçmesiyle veya tedavi ile geçecek illet ve hastalıkları olduğu sıhhi muayene neticesinde anlaşılanlar ve mevkuf veya mahpus olanlar (bunlardan işbu kanunda yazılı çağrılma zamanına kadar iyileşecekleri veya mahpusiyetleri biteceği anlaşılanlar ertesi seneye bırakılmayıp bedeni kabiliyetlerine göre asker edilirler).

Yukarıda görüldüğü üzere kişinin sağlık sorunları var ise, kişinin vücudu yeterince büyümedi ise yada kişinin bedeninde zamanla iyileşeceği öngörülen bir hastalık var ise (mesela kilo zamanla iyileşir, yaralar zamanla iyileşir … vb.) bu hastalıklara sahip olanlardan hastalığı askere alım zamanına kadar iyileşeceklerin tecillerinin yapılmayacağı ve kişilerin bedeni kabiliyetlerine göre askere alınacağı söylenmektedir. Yani kişinin eğer sağlık sorunu var ise bu kişi bedelli askerliğin temel askerlik eğitimine katılamaz. Bu kişiye tecil verilir. Kişi iyileşir ise o zaman ilk celpte askere sevk edilir ve 21 gün askerlik yapar diyor.

Sağlık Sorunu Olan Kişi 21 Günlük Temel Askerlik Eğitimine Katılacak mı?

Yukarıda açıkladığım üzere sağlık sorunu olan kişiler iyileşene kadar askere gidemeyecekler. Sağlık sorunu olan biri kesinlikle askere alınmaz. Bunu kafanızdan atmanız gerek. Şöyle düşünün. Kişi 200 kilo. Bu kişi bedelliye başvuru yaptı diyelim. Bu kişi askerlikten muaf raporu da almadı henüz. Bu kişiyi alıp da temel askerlik eğitimine dahil mi edecekler? Mevzuat diyor ki kişinin iyileşebilir bir hastalığı var ise (kilo gibi mesela. sonuçta kişi 3 sene içerisinde kilo verip zayıflayarak askere elverişli hale gelebilir) o zaman iyileşene kadar bekler kişi iyileşince askere alırım diyor. Ama eğer kişi iyileşemeyecek bir hastalığa sahip ise ve askere de elverişli değil ise zaten bu kişiye askere elverişli değildir raporu veriliyor… Özetle kişi aşırı kilolu ise bedelliye başvuru yapacak, bedelli kapsamına girecek, zayıflayana kadar beklenecek, 3 sene içerisinde zayıflayamaz ise o zaman kişiye muaf raporu verilecek ve kişi muaf olunca temel askerlik eğitiminden de muaf olmuş olacak ve terhis olacak. Sağlık sorunu olanlar kesinlikle 21 günlük temel eğitime alınmayacak. 

Bedelli Askerlik 21 Günlük Temel Askerlik Eğitimine Kimler Katılacak

Sağlık sorunu olan hiç kimse askere alınmayacak ve 21 günlük temel askerlik eğitimine katılmayacak. Askere alınacak kişilerin sağlıklı olması şart. Bu şartı taşımayan kimse temel eğitime alınmayacak. Daha önce muaf raporu alanlar zaten temel eğitimden muaf olacaklar. Şu anda sağlık sorunu olanlar ise iyileşene kadar 21 günlük temel eğitime alınmayacaklar. İyileştikleri, hastalıkları düzeldikten sonra kişi temel askerlik eğitimine alınacak. Sağlık sorunu yaşayan biri kesinlikle kışlaya alınmaz. 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre sağlık sorunu olan kimse kışlaya alınamaz, askerlik yapamaz…Net.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
Adınızı ve Soyadınızı Giriniz
E-mail adresi girmeniz zorunludur

130 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

S.a şimdi ben bedelli için başvuru yaptim kilodan dolayıda 3. Ve son muayene mi oldum şimdi bedelliden temel eğitimden muaf tutularak faydalanabiliyor muyum

Merhaba, bedelli başvurusunda bulundum ve muaynede askerliğe elverişli değildir raporu aldım. Bütün dosyalarımı da askerlik şubesine teslim ettim. Yatırmış olduğum bedelli parasını nasıl geri alacağım?

İyi akşamlar ben 8 yıldır şeker hastasıyım doktor gittim ben dahiliye endikoloji bölümüne sevk etti dahiliye doktoru bana muaf olursun dedi şimdi bedelliye başvuru yaptım ama daha para yatırmadım muaf alırsam para yatırmaya gerek varmı acaba hocam sizden cvp bek…

İyi akşamlar ben 8 yıldır şeker hastasıyım doktor gittim ben dahiliye endikoloji bölümüne sevk etti dahiliye doktoru bana muaf olursun dedi şimdi bedelliye başvuru yaptım ama daha para yatırmadım muaf alırsam para yatırmaya gerek varmı acaba hocam sizden cvp bek…

Arkadaşlar ben parayı yatırdım kulak ameliyatı okduğum için çürük vermeleri ile karşı karşıyayım parayı geri alabilir miyim acill cevap lütfen

S.a bende romatoıd artrıt var gecen hafta 18.10.2018 tarıhınde normal askerlık işlemlerımı baslattım aile hekımı hastaneye sevk ettı heyet 1(bır) yıl erteleme verdi.Ben yarın bedelli basvurusunu yapıp parayı yatıracagım.Bu durumda ben bedelli askerlık yapacakmıyım ne olacak şimdi….

Boy 1.70 Kilo 105 parayi yatırdım aile hekimi hastaneye sevk etti doktor da 1 yıl erteleme verdi raporu kurula ver demişti ama kurula gitmek istiyorum desem de Kilo ver deri yoksa git mi der

slm,ben 10 senedir yab hastasıyım,bu nedenle universite eğitimim çok aksadı;hala da devam edyor.Bana kalsa ben hiçbir girişimde bulunmayacaktım fakat ailem benim 1 sene askerlik yapacak durumum olmadığını bildiğinden ‘oğlum git muaf raporunu al’ belli olmaz bu işler eğer muaflığı alamazsanda bedelliye gidersin dediler.1.5 aylık heyete çıkma sürecimi atlıyorum uzatmamak adına….. bugun heyet askerliğimin 1 yıl ertelendiği kararını bana söylendi,haftaya da yazılı olarak elime geçecek, 10 gün içinde de bedelli başvurumu yapmam lazım.Şunları sormak istiyorum. 1-Bedelli başvurumu yaptım,21 gunluk temel askerliğe de 5 ay sonra çağrıldım dediğiniz gibi 21 gunluk temel askerlik eğitimimi almadan askerlik görevimi bitirmiş sayılıyorum aradan 1-2 sene sonra sağlık kurulu ise bana muaf raporunu verdi.Yatırdığım parayı geri alabiliyor muyum? 2-Bedelli askerliğe başvurdum 1 yıl ertelemem olduğu için… Read more »

Bugün ücreti yatırıp başvurumu yaptım. Görevli bana kilodan ötürü tecil ve üçüncü senenin sonunda muafiyet olur dedi. Askere elverişsiz raporu alırsam yatırdığım ücret ne olur geri alabilir miyim?

Merhaba,
Benim kilodan dolayı 16.11.2018 tarihine kadar ertelemem var. Askerlik şubesine sordugumda sen sadece 3 Kasıma kadar parayı yatıracaksın 10-16 kasım arası şubeye gelip muayene olman gerekiyor eger kilo vermişsen bedelliye hak kazanırsın, aile hekimligi ile işin yok dedi. E devletlede işin yok senin dedi. Fakat bedelli askerlik için 3 kasıma kadar tum işlemlerin bitmiş olması gerekmiyor mu? Yoklama felan yaptırmayacak mıyım yani?

Başa dön tuşu