Sağlık Sorunu Olanların Bedelli Askerlikten Faydalanması

2018 yılı içerisinde bedelli askerlik kanununun çıkacağı artık kesinleşti. Artık herkes bedelli askerlik kanununun çıkmasını bekliyor. Bu bekleyiş sürerken sitemize askerlikten muaf olanların ve sağlık sorunu olanların bedelli askerlikten nasıl yararlanacağı ve bu kişilerin temel askerlik eğitiminden muaf olup olmayacağı sorulmaktadır. Gelin mevzuat hükümlerine bakalım ve sorunun cevabını hep birlikte değerlendirelim.

Sağlık Sebebiyle Askerlikten Muaf Olanlar Bedelli Askerlikten Faydalanabilir mi?

Sağlık sebebiyle askerlikten muaf olanlar 2018 yılında çıkacak bedelli askerlikten faydalanabilecekler. Çıkacak bedelli askerliğin taslak metninde Mevzuat şöyle diyor;

“Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce sağlık sebebiyle haklarında verilen askerliğe elverişli olmadıklarına dair karardan dolayı askerlik hizmetinden muaf tutulanlar da istekleri halinde yaş şartı aranmaksızın ve temel askerlik eğitimine tabi olmaksızın birinci fıkra hükümlerinden yararlanırlar”.

Mevzuatın 1. fıkrasında ise 15.000 TL ödeyenlerin bedelli askerlikten faydalanacağına dair hüküm yer alıyor. Yani özetleyecek olursak kişi eğer bedelli askerlik kanunu yürürlüğe girdiği tarihten önce sağlık sebebiyle askerlikten muaf tutuldu ise 15.000 TL para ödeyerek bedelli askerlikten faydalanabilecek. Askerlikten muaf olan kişi ayrıca 21 günlük temel askerlik eğitiminden de muaf olacak. Yani muaf raporu alanlar 15.000 TL ödeyecekler ve ödemeyi yapar yapmaz askere de gitmeden, temel askerlik eğitimine de katılmadan askerlikten muaf tutulacaklar.

Kilo Sorunu Olanlar Bedelli Askerlikten Nasıl Faydalanacak

Yukarıda bedelli askerlik kanunu çıkmadan önce askerlikten sağlık sebebiyle muaf olanların durumunu anlattık. Burada da bedelli askerlik kanunu çıktığında henüz askerlik hizmetinden muaf olacağına dair rapor almayan fakat sağlık durumu askerlik yapmaya uygun olmayanların durumunu inceleyeceğiz. 2018 Yılında çıkacak bedelli askerlik kanununun detaylarında buna ilişkin net bir metin yok fakat daha önceki yıllarda çıkan bedelli askerlik kanunlarında buna ilişkin ek maddeler vardı. Bu kanuna da bu madde eklenecektir yada da daha önceki yıllarda olduğu gibi genelge, uygulama esasları gibi ek mevzuat ile durum açıklığa kavuşturulacaktır. Gelin geçmiş yıllarda durumun nasıl işlediğine bakalım;

1999 yılında çıkarılan bedelli askerlik kanununda şu ifadeler yer almaktadır:

1111 sayılı Askerlik Kanununun 35 inci maddesinin (A) ve (B) fıkralarındaki yasal mazeretleri nedeniyle belirlenen celp döneminde silâh altına alınamayanların sevkleri, mazeretlerinin sona ermesini müteakip ilk celp döneminde yapılır. 

Yani diyor ki kişi eğer askere alım zamanına kadar kilo verir ise askere alır, 21 günlük temel eğitimi yaptırırım. Eğer kişinin sağlık sorunları var ve bu sağlık sorunları askere alım zamanına kadar iyileşmez ise o zaman bu kişiye tecil veririm.  İyileştiği zaman askere alırım…Peki askerlik kanununun 35. maddesinin A ve B fıkralarında hangi ifadeler yer almaktadır;

Madde 35 – (Değişik: 20/11/1935 – 2850/1 md.) 
(Değişik birinci cümle: 22/5/2012 – 6318/8 md.) Yoklama sırasında aşağıda gösterilen nedenlerle askerlik yapamayacakları anlaşılanların işlemleri ertelenir:
A) Vücudları askere yarıyacak derecede büyümemiş olanlar.
B) Zamanın geçmesiyle veya tedavi ile geçecek illet ve hastalıkları olduğu sıhhi muayene neticesinde anlaşılanlar ve mevkuf veya mahpus olanlar (bunlardan işbu kanunda yazılı çağrılma zamanına kadar iyileşecekleri veya mahpusiyetleri biteceği anlaşılanlar ertesi seneye bırakılmayıp bedeni kabiliyetlerine göre asker edilirler).

Yukarıda görüldüğü üzere kişinin sağlık sorunları var ise, kişinin vücudu yeterince büyümedi ise yada kişinin bedeninde zamanla iyileşeceği öngörülen bir hastalık var ise (mesela kilo zamanla iyileşir, yaralar zamanla iyileşir … vb.) bu hastalıklara sahip olanlardan hastalığı askere alım zamanına kadar iyileşeceklerin tecillerinin yapılmayacağı ve kişilerin bedeni kabiliyetlerine göre askere alınacağı söylenmektedir. Yani kişinin eğer sağlık sorunu var ise bu kişi bedelli askerliğin temel askerlik eğitimine katılamaz. Bu kişiye tecil verilir. Kişi iyileşir ise o zaman ilk celpte askere sevk edilir ve 21 gün askerlik yapar diyor.

Sağlık Sorunu Olan Kişi 21 Günlük Temel Askerlik Eğitimine Katılacak mı?

Yukarıda açıkladığım üzere sağlık sorunu olan kişiler iyileşene kadar askere gidemeyecekler. Sağlık sorunu olan biri kesinlikle askere alınmaz. Bunu kafanızdan atmanız gerek. Şöyle düşünün. Kişi 200 kilo. Bu kişi bedelliye başvuru yaptı diyelim. Bu kişi askerlikten muaf raporu da almadı henüz. Bu kişiyi alıp da temel askerlik eğitimine dahil mi edecekler? Mevzuat diyor ki kişinin iyileşebilir bir hastalığı var ise (kilo gibi mesela. sonuçta kişi 3 sene içerisinde kilo verip zayıflayarak askere elverişli hale gelebilir) o zaman iyileşene kadar bekler kişi iyileşince askere alırım diyor. Ama eğer kişi iyileşemeyecek bir hastalığa sahip ise ve askere de elverişli değil ise zaten bu kişiye askere elverişli değildir raporu veriliyor… Özetle kişi aşırı kilolu ise bedelliye başvuru yapacak, bedelli kapsamına girecek, zayıflayana kadar beklenecek, 3 sene içerisinde zayıflayamaz ise o zaman kişiye muaf raporu verilecek ve kişi muaf olunca temel askerlik eğitiminden de muaf olmuş olacak ve terhis olacak. Sağlık sorunu olanlar kesinlikle 21 günlük temel eğitime alınmayacak. 

Bedelli Askerlik 21 Günlük Temel Askerlik Eğitimine Kimler Katılacak

Sağlık sorunu olan hiç kimse askere alınmayacak ve 21 günlük temel askerlik eğitimine katılmayacak. Askere alınacak kişilerin sağlıklı olması şart. Bu şartı taşımayan kimse temel eğitime alınmayacak. Daha önce muaf raporu alanlar zaten temel eğitimden muaf olacaklar. Şu anda sağlık sorunu olanlar ise iyileşene kadar 21 günlük temel eğitime alınmayacaklar. İyileştikleri, hastalıkları düzeldikten sonra kişi temel askerlik eğitimine alınacak. Sağlık sorunu yaşayan biri kesinlikle kışlaya alınmaz. 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre sağlık sorunu olan kimse kışlaya alınamaz, askerlik yapamaz…Net.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
Adınızı ve Soyadınızı Giriniz
E-mail adresi girmeniz zorunludur

130 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

Merhaba.Benim sorum şu ; Askere alındıktan sonra ve bir süre askerlik yaptıktan sonra muaf olup elverişsiz raporu alan biri bedelliden faydalanabilirmi fayadalanamaz mı ?

Merhaba,
Yaş ve diğer tüm şartlarım bedelli askerliğe başvuru için elverişli ve kesin muafiyet alacağım bir hastalığım söz konusu. Daha evvel yurt dışında eğitimime devam ettiğim için bu bedelli yasasının bahsettiği tarihten önce alınmış bir muafiyetim söz konusu değil. Ben şimdi bedelliye başvurduğumda ve paramı ödediğimde, sağlık kurulundan da kesin muafiyet alarak 21 gün eğitimden muaf olacağım dediğiniz üzere. Ancak benim sorum, aldığım muafiyet sebebi olarak “bedelli” olarak mı kayıtlara geçecek? Yoksa “el verişli değildir” olarak mı geçecek? Ben muafiyet belgesinin bahsedilen tarihten önce alınıp alınmaması ile ilgili bu kısmı anlayabilmiş değilim tam olarak. Dolayısıyla parayı boşuna yatırmamak için önce bu konuda aydınlanmak lazım. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim, teşekkürler.

Ama askerlik şubesi öyle demiyor eğer elverişsiz raporu alırsan para iadesi yaparız çürük raporu verilir diyor

Askerliğe elverişli değil raporu aldım 15 bin tl verip 21 gün temel eğitim almak istiyorum böyle bi hakkım var mı

Hiç yoklama yaptıramadım fakat kronik hiper tansiyon hastasıyım. Bedelli askerliğe başvurursam yararlanabilir miyim? Yaşım tutuyor

hocam boyum 1.76 kilom 51 ,
örneğin kilom az bastı fakat bedelliden yararlanmak istiyorum.
kilomdan dolayı direkt 15.000 tl ödeyip 21 günden muaf olabilirmiyim ?
saygılar

Hem para verip hemde her sene kilo kontroluna gitmek çok saçma. O zaman nden 15 bin vereyim ki.

aynen katılıyorum bedellinin hiç bir mantığı kalmıyor bu şekilde. Bedelli denen şey kişilerin askerlik ile ilişkilerini bir an önce kesmelerini sağlamalı. Ben yine her sene muayene olacaksam ne anladım böyle bedelliden.

Panik atak kekemelik ve göz bozukluğu (2,5) olan kişi muaf olur mu? Muaflığın ölçüsü nedir

merhaba hocam , ben lisans mevzunuyum kasım dönemi için başvuru yaptım yedek subay olarak yapmak istiyorum kısa dönem istemiyorum lakin e devletten yapılan başvuruda bana bunu seçenek olarak sunmuyor kısa dönemmi yapmak istiyorsun uzun mu diye bu konuda nasıl bir yol izlemem lazım lütfen cevabınızı bekliyorum

tüm lisans mezunları artık otomatik olarak yedek subay aday adayı diyebiliyorum. Yani ekstra bir şey yapmanıza gerek yok. Emin olmak için bir askerlik şubesine başvurabilirsiniz.

Bence bu şekilde kanun çıkması saçma olacaktır diyelim ki; Ertelemesi olan adam 2 sene sonra kilo verdi. Herkes 21 gün eğitimi yapıp bitirmiş olacak. 2 sene sonra tek başına gidip mi temel eğitimi alacak ? Bu kanun 20 sene önceki kanun ben bu şekilde çıkmayacağını düşünüyorum.

Emre Bey merhaba, ben de aynen sizin durumunuzdayım. @askerlik’in dediği gibi olursa ne yapmayı düşünüyorsunuz? Bir-iki sene sonra kilo verip tek başınıza 21 gün yapar mısınız, yoksa 3 yıl boyunca kilodan dolayı muaf mı olursunuz ? Bu cevabın altına yorumunuzu bekliyorum.. Saygılar..

21 gün için 2-5 sene boyunca tekrar tekrar çağırmaları en başta bedelli askerliğin gerekçelerine ters. Ben askerlikle ilişkimi önümüzdeki 5 sene kesemeyeceksem, neden bedelli yapıyorum. Umudum direk muaf tutulmak veya temel eğitim şartının iptal edilmesi.

Lakin umutlarım boşa çıkarsa, yine de muhtemelen bedelli yapacağım gibi. Askerlik süresinin değişip herkes için 9 aya çıkması durumu vs. var. 21 günü bulmuşken kenara atmakta fayda var. İlerde zayıflarsam filan..

Emre Bey bedelli askerlik başvurunuzu yaptınız mı? Yaptığınızda nasıl bir durumla karşılaştınız acaba ? Lütfen açıklayabilir misiniz? Çünkü sizin gibi durumda olan yüzlerce kişi var ve vereceğiniz cevap herkese çok faydalı olacaktır

Tecil/Muafiyet alacak kadar aşırı kilom var. Bedelli askerlik 21 günlük askere alması mevcut mevzuata göre yapılırsa evet, fazla kilo sebebiyle 2-5 yıl tecil verip sonunda hala zayıflayamamışsam çürük veriyorlar.

Ancak, madem 2-5 sene tecil verip bekletecekler; ben niye bedelli yapayım? Sonunda çürük almam garanti ise, normal askerliğe başvururum 15 bin TL cebimde kalır. Ayrıca 21 günlük temel eğitim imkanı önümüzdeki 2-5 sene boyunca var olacak mı, onu da sorgulamak lazım.

Umarım bir yönetmelik çıkar da, bedelli tercih eden insanları 21 gün eğitim için 2-5 sene tecille süründürmezler.

beni 2017de penisiline alerjim olduğu için mevki hastanesine sevk ettiler askerliğe elverişlidir raporu almam için fakat mevki hastanesi 1 yıl tecili uygundur diye rapor düzenledi gönderdi ben bu rapor ve karara itiraz ettim 2017 11. ayda kurula tekrar girdim bu sefer testlerimi yaptırıp kullanmamam gereken ilaçların doktor onaylı raporunu alıp heyete girdim heyet beni gene 1 yıl erteledi bedelli içinde para yatırdım bu ne olacak bu şekilde bedelliden yararlanabilecek miyim?askerlik şubesi sistem izin vermiyor diyor.

1 2 3 7
Başa dön tuşu