Sağlık Raporu Alarak Celp Atlatma İşlemi Nasıl Yapılır

Askerlik tecil yada erteleme işlemleri 7179 Sayılı Askeralma Kanununa ve Askeralma Yönetmeliği hükümlerine göre yapılmaktadır. Yazımızda kanunda yer alan sağlık raporu alarak askerliği tecil etme durumunu inceleyeceğiz. Diyelim ki askere gideceksiniz fakat bir sağlık sorununuz var. Mesela tam askere gidecekken ayağınız kırıldı. Yada askere gideceksiniz fakat kilonuz mevzuatın koyduğu sınırların çok üzerinde. Bu durumda sizin askere alınmanız mümkün değil. İşte kanun bu noktada devreye giriyor ve sizin bu durumda ne yapmanız gerektiğini detaylıca açıklıyor. Kanun maddelerini inceleyelim;

Geçici Sağlık Sorunu Olanların Sağlık Raporuyla Askerlik Tecili

1. Geçici rahatsızlığı nedeniyle haklarında yetkili sağlık kuruluşlarınca “Ertesi Yıla Bırakma” kararlı rapor verilenlerin ertelemeleri rapor bitim tarihine kadar yapılır. Bunlar raporlarının bittiği yıl askerlik çağına giren doğumlularla birlikte yoklamaya tabi tutulur. Yani bu madde diyor ki diyelim ki sizin kilonuz fazla. Ve seneye kadar kilo verme ihtimaliniz var. Bu durumda sizin askerliğiniz seneye kadar erteleniyor. Geçici hastalığınız olduğu için size 1 sene tecil veriliyor kilo verip seneye geri gelmeniz için.

Yoklama Kaçağı ve Bakaya Olanların Sağlık Raporuyla Askerlik Tecili

2. Yoklama kaçağı kaldıktan sonra “Ertesi Yıla Bırakma” kararı verilen yükümlüler rapor bitim tarihlerini takip eden 15 günlük süre içerisinde yoklamalarını yaptırmak zorundadır. Bu süre içerisinde yoklamalarını yaptırmayanlar hakkında Askeralma Yönetmeliğinin 101’inci madde  kapsamında idari para cezası işlemleri kapsamında işlem yapılır. Bunlardan askerliğe elverişlidir kararı verilenler ilk sınıflandırma döneminin ilk celp ve sevk döneminde sevke tabi tutulur. Yoklama kaçağı yada bakayasınız diyelim. O arada bir sağlık sorununuz oluştu ve rapor almanız gerekti ve askere gidemediniz diyelim. Bu madde bunu açıklıyor. Diyor ki siz yoklama kaçağı yada bakaya olsanız da sağlık sorununuz var ise askerliğiniz tecil edilir. Ama tecilden sonra derhal yoklama ve muayene yapıp birliğe katılmanız şart.

Askere Sevk Esnasında Sağlık Sorunu Ortaya Çıkanların Sağlık Raporuyla Askerlik Tecili

3. Geçici rahatsızlığı nedeniyle yetkili sağlık kuruluşlarınca “Sevk Geciktirmesi” kararlı rapor verilenlerin ertelemeleri rapor bitim tarihine kadar yapılır. Bunlar rapor bitim tarihlerini takip eden 15 günlük süre içerisinde sağlık muayenelerini yaptırmak zorundadır. Bu süre içerisinde yoklamalarını yaptırmayanlar hakkında Askeralma Yönetmeliğinin 101’inci madde kapsamında idari para cezası işlemleri yapılır. Yapılan muayeneleri sonucunda;

a. Bakaya iken “Sevk Geciktirmesi” raporu alan er statüsündekiler sevkine mani hali olmadığına dair verilen karar tarihini takip eden ilk mesai günü,

b. Bakaya kalmadan önce “Sevk Geciktirmesi” raporu alan er statüsündekiler sevkine mani hali olmadığına dair verilen karar tarihini takip eden ilk sınıflandırma döneminin ilk celp ve sevk döneminde,

sevk edilir.

4. Yoklama kaçağı veya bakaya kaldıktan sonra bu madde kapsamında ertelemesi yapılanların, erteleme süresi içinde veya sevke tabi tutulacağı tarihe kadar askerlikleri, Askeralma Yönetmeliği’nin 49’uncu madde Tutuklu veya Hükümlü Ertelemeleri, 50’nci Geçici Rahatsızlığı Olanların Ertelemeleri, 51’inci Kardeş Ertelemeleri ve 59’uncu Sevke İlişkin Mazeret Hallerinde Erteleme maddeler kapsamındaki durumlar hariç ertelenmez.

Sağlık Raporu İle Tecil Ettirme Hükmünün Yorumlanması

Yukarıda yer alan hükümlerden şu anlaşılmaktadır. Bir kişinin askerliğinin sağlık sebebiyle ertelenebilmesi için ciddi bir sağlık sorununun olması ve bu sağlık sorununun da zamanla iyileşebilir ve tedavi ile geçebilir bir hastalık olması gerekmektedir. Eğer yükümlünün sağlık sorunu kalıcı ve ciddi bir hastalık ise o zaman kişiye “askere elverişli değildir” raporu verilmekte ve kişi askerlikten muaf tutulmaktadır. Fakat kişinin hastalığı eğer geçici nitelikte ise o zaman yoklama ve askere sevk sırasında hasta olanlara “ertesi yıla bırakma” yada “sevk tehiri geciktirme” işlemi uygulanmaktadır. Askere alınmış ve askerliğini yapan kişinin sağlığında ciddi sorun olur ise o zaman da kişiye “sıhhı istirahat” yada “” raporu verilmektedir. Yani hasta olan bir şahsın askerlik yapması uygun bulunmamaktadır.

Askere Sevk Sırasında Rapor Alıp Celp Dönemini Atlatabilir miyim?

En çok merak edilen konulardan biri de yoklama zamanı yada askere sevk edileceği zaman rapor alınarak askere gitme işleminin ertelenip ertelenemeyeceği konusudur. Askere sevk işleminizin yapılacağı günden önce yada yoklama gününün son günü için rapor almanız gerekiyor. Mesela siz 4 mayısta birliğinize teslim olmak zorundasınız. Bu durumda siz 4 mayısı kapsayacak şekilde rapor alırsanız askerliğiniz bir sonraki celp dönemine bırakılıyor. Yada diyelim ki 28 şubat yoklamanın son günü. Bu durumda siz yoklamanın son gününü (28 şubat) kapsayacak şekilde rapor alırsanız celp atlamış oluyorsunuz.

Celp Atlatmak İçin Heyet Raporu mu Almak Gerekiyor?

Böyle bir zorunluluk yok. Kişi eğer rahatsız ise yada celp dönemini atlatarak sonraki bir celp döneminde askere gitmek istiyor ise böyle bir rapor alarak celp atlatabilir. Bu raporu tek doktordan, aile hekiminden, hastaneden yada askerlik şubesi geçici sağlık komisyonundan alabilir…Hastanenin heyet raporunu alırsa da daha iyi olur ama heyet raporu şart değil.

Bir Kaç Celp Atlatmak İçin Heyet Raporu mu Almam Gerekiyor?

Eğer sizin en az 2 celp dönemini atlatmanız gerekiyor ise heyet raporu almanız gerekiyor. Heyet raporu alarak bir kaç celp birden atlatmanız mümkün. Tek doktor raporu ile ancak 1 celp dönemi atlatılabiliyor.

Rapor Alarak Kaç Defa Celp Atlatılabilir?

Raporlu olduğunuz sürece sizin celp atlatma işleminizi yapmak zorundalar. Çünkü sağlıklı olmayan biri askerlik yapamaz. Mevzuat bunu kesin olarak yasaklıyor. Siz de sağlık durumunuzu gerekçe göstererek ve bunu sağlık raporu ile ispat ederek celp atlatabilirsiniz. Askerlik şubeleri en fazla 1 defa erteleme yapılır diye bilgi veriyor fakat mevzuatta böyle bir kısıtlama yok. Hasta olan kişinin askerliği doktor raporuna binayen atlatılır deniliyor…Yani bu şekilde birden fazla kez celp atlatmak mümkün…

Celp Atlatmada Hangi Günler İçin Rapor Almam Gerekiyor?

Yoklama tarihinin son günü yada askere sevk tarihinin son gününü kapsayacak şekilde rapor alırsanız celp atlatmış oluyorsunuz. Mesela ağustos ayında askere giedecek kişiler için ağustos celp son başvuru tarihi 31 mayıstır. Siz 31 mayısı kapsayacak şekilde rapor alırsanız celp atlatmış olursunuz. 31 Temmuz da sizin askere sevk tarihiniz diyelim. Bu durumda 31 temmuz için rapor alırsanız yine celp atlatmış olursunuz…

Sorgu, görüş ve tecrübelerinizi yorum bölümüne yazarak bizimle paylaşarak sizin durumunuza benzer sorun yaşayan insanlara yardımcı olabilirsiniz..

Google Arama Motorunda Arama Yap

Daha Fazla Göster
Subscribe
Bildir
Adınızı ve Soyadınızı Giriniz
E-mail adresi girmeniz zorunludur
410 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

Merhaba bir sorum vardı. Ben en geç 31 Mayıs’a kadar askerliğe başvuracağım. Fakat başvurduktan sonra Ağustos ayında askere gitmeyip bir sonraki celp dönemine kalmak istiyorum yani Kasım ayına. Bu durumda 31 temmuz 1 Ağustos günleri için rapor alsam Kasım ayına kalır mıyım?

Afedersiniz 30 Haziran’da rapor alma olayını anlamadım. 30 Haziran’da rapor alınca Kasım celbinde gidebiliyor muyum? 31 Mayıs son başvuru günüm Ağustos alımında gidi0 teslim olmam gerekiyor yani. Bu durumda haziranın neye faydası olacağını anlamadım.

Tamamdır anladim şimdi teşekkürler.

Tip-1 diyabet hastasıyım, muafiyet durumuna dair bazı net olmayan bilgiler edindim, tecilim Mayıs 4 itibariyle sona ermiş. Mayıs celbine zaten sevk işlemleri yetişmesi mümkün görünmüyor. Ağustos celp dönemi için sağlık kontrolünden geçmem gerekecek. İzlemem gereken yol nedir? Şubeye askerlik başvurusu yapıp sağlık kontrolüne gitmek istediğimi mi belirtmeliyim yoksa yönlendirmede bulunuyorlar mı?

Merhabalar öncelikle. Benim Mayıs 4 te yedek subay adayı olarak sevk olduğum yere ulaşmam gerekiyor ama ben bir celp dönemi atlatmak istiyorum. Tecil vs hakkım kalmadığı için rapor almam gerekiyor. Şimdi yedek subay adayları içinde sevkin son gününü kapsar vaziyette doktorlar 30 gün diğer yedek subay adayları 10 gün rapor alırsa yeterli diye bir bilgi edindim. Bununla alakalı bilginiz var mı acaba ?

Sordum 10 gün yeterli dediler

Merhaba; celp dönemimizi ertelediğimizde, şimdiki sınıflandırma sonuçlarımız değişir mi? Bana Yedek subay olarak Ankara Polatlı topçu ve füze okulu çıktı ve muvazzaflık özelliğinde meslek kurası yazıyor. mayıs döneminden ağustos dönemine ertelersek bu sınıflandırma değişecek mi? Acil cevap verirseniz mutlu olurum durum çok acil yarın buna göre ameliyat olacağım. Çok teşekkür ederim.

Merhaba Ali Bey; sizinle aynı durumu bende yaşıyorum aniden çıkan sağlık problemim nedeniyle mayıs celp dönemimi ağustosa ertelemem gerekiyor. Bana 30 gün rapor almamı söylediler. Bu raporu alabilirim fakat aklıma takılan soru şu askerliğimizi ağustos dönemine ertelediğimizde sınıflandırma sonuçlarımız değişir mi? Bana Ankara Polatlı topçu ve füze okulu çıktı. Sizin bu konuda bilginiz var mı?

Merhaba, 4 yıllık işletme okuyorum.Son sınıftayım ama güz dönemine uzadı. Askerlik durum belgesinde 04.05.2018 tarihine kadar askerlik işlemleri yönünden bir sakıncası yoktur ibaresi yazıyor.
Birde erteleme nedeni: Sınıf ve tertibat bekliyor. İbaresi yazıyor. Son celp dönemine kadar uzata bilirmiyim ve önümüzdeki yıla uzata kadar bilirim. (bu arada doğum tarihim 1988)

Askerlik şubesine Şubat ayında gitti. muayene oldum. Son celp dönemi gitmek istiyorum dedim.Çalışan memur arkadaş son celp ayarlayım dedi.tecil hakkın yok demişti.Ama şimdi de 04.05 2018 askerlik işlemleri yönünden bir sakıncası yoktur yazıyor.
Ben şimdi kaç gün rapor alsam celp dönemini diğerine atar.

Oncelikle tesekkurler bilgileriniz icin. Heyet raporunu ozel bir tip merkezinden alsak da geçerli oluyor mu yoksa illa devlet kurumu mu olmasi gerekiyor?

Merhabalar mayıs ayı içerisinde yüksek lisanstan atılacağım ve otomatikmen tecil iptali için yazı yazıcaklar öğrenmek istediğim bi husus var hemen tecil iptal olur olmaz 1 2 hafta içinde askere alınırmıyım yoksa ağustos celbine mi tabi olurum eğer hemen askere alıcaklarsa ben okul beni atladan gidip hemen tecilimi bozdurup ağustosa kendimi kayıtmı yaptırayım nolur bi akıl verin tecili kendin bozdurmayla okulun iptal etmesi arasında fark varmı eğer varsa hemen askere alacaklarsa ğidip kendim bozdurayım allah rızası için bi yardım edin
( bunu neden soruyorum 1 dersim var bitirirsem atılmicam bitiremezsem atılıcam risk almak istemiyorum )

Merhaba, “15.05.2018 tarihine kadar askerlik işlemleri yönünden bir sakıncası yoktur. “ şeklinde tecilim bulunmaktadır. Öğretmen olarak görev yapmaktayım. Anladığım kadarıyla Ağustos’ta askere gitmek durumundayım. Ancak ben sağlık raporu alarak askerliğimi önce Kasım celbine daha sonra EK-A belgesi ile eğitim – öğretim yılının sonuna kadar ertelemek istiyorum. Sizce ne zaman sağlık raporu alıp askerlik şubesine teslim etmem gerekir? Bir de daha önce EK-A belgesi ile erteleme talebinde bulunmuştum. Bu bir sorun oluşturur mu?

Abiler çok acil bişey sorucam lütfen yardımcı olun bana, ben iki senelik yi mezunuyum sonrasında bir sene boşta kaldım bir sonraki sene dgs ye girdim kazandım fakat okul sınıf konusundan 2 sınıftan başlatınca sıkıntı oldu kaydı iptal ettirmek zorunda kaldım, sonrasında askerlik şubesine gittim ordaki yetkili birisine şöyle dedim benim iptal olan olum kaydım ilerleyen zamanda yöke bildirilecek ve ben kaçak gözükcem aradan 5 ay geçti bugün iş için Marmaris’e geldim arkadaşımla fakat, jandarma çevirisinde yakalanınca yoklama kaçağı çıktım, şimdi son şansım var Temmuz’da sınavım var ben benim sınava girip okumam lazım başka çarem Yok bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim yani benim sınava girmem için bu celp dönemi hakkında bana yararı olur mu benim amacım askerden kaçmakta değil sadece… Read more »

Hocam merhaba,

Bana da yüksek lisans kaydım silindiği için tecilimin iptal edilerek Mayıs celbine kaydedildiğim bildirildi.

Sanırım celp atlama işlemi için son sevk günü olan 4 Mayıs ta 30 günlük rapor almam gerekiyor. Şube, 4 Mayıs ta herhangi bir devlet hastanesinden alacağım 30 günlük raporla gelmemin işe yaramayacağını, kendilerinin sevk ettiği hastaneden almam gerektiğini söyledi.

Bu konuda bilginiz var mı, illa sevkedildiğim hastanede mi muayene olup rapor almalıyım, kendim doğrudan şubeye raporla gitsem hiç dikkate alınmayacak mı?

Teşekkürler.

30 yaşındayım aöfe kayıtlıyım yaştan dolayı erteleme yapılmıyor mayıs 2 sevk tarihi mayıs 4 teslim tarihi en üç celp dönemi atlatmam gerekiyor rapor için şubeden 30 gün rapor dediler sağlık memuruyum çalıştığım hastane bir ay rapor için sıkıntı yapıyor 10 günlük raporla olsa problem yok yorumları okudum bazılarında sevk tarihlerinde alsanız yeterli yazmışşınız bana bi yol gösterirseniz sevinirim

Başa dön tuşu