Sağlık Raporu Alarak Celp Atlatma İşlemi Nasıl Yapılır

Askerlik tecil yada erteleme işlemleri 7179 Sayılı Askeralma Kanununa ve Askeralma Yönetmeliği hükümlerine göre yapılmaktadır. Yazımızda kanunda yer alan sağlık raporu alarak askerliği tecil etme durumunu inceleyeceğiz. Diyelim ki askere gideceksiniz fakat bir sağlık sorununuz var. Mesela tam askere gidecekken ayağınız kırıldı. Yada askere gideceksiniz fakat kilonuz mevzuatın koyduğu sınırların çok üzerinde. Bu durumda sizin askere alınmanız mümkün değil. İşte kanun bu noktada devreye giriyor ve sizin bu durumda ne yapmanız gerektiğini detaylıca açıklıyor. Kanun maddelerini inceleyelim;

Geçici Sağlık Sorunu Olanların Sağlık Raporuyla Askerlik Tecili

1. Geçici rahatsızlığı nedeniyle haklarında yetkili sağlık kuruluşlarınca “Ertesi Yıla Bırakma” kararlı rapor verilenlerin ertelemeleri rapor bitim tarihine kadar yapılır. Bunlar raporlarının bittiği yıl askerlik çağına giren doğumlularla birlikte yoklamaya tabi tutulur. Yani bu madde diyor ki diyelim ki sizin kilonuz fazla. Ve seneye kadar kilo verme ihtimaliniz var. Bu durumda sizin askerliğiniz seneye kadar erteleniyor. Geçici hastalığınız olduğu için size 1 sene tecil veriliyor kilo verip seneye geri gelmeniz için.

Yoklama Kaçağı ve Bakaya Olanların Sağlık Raporuyla Askerlik Tecili

2. Yoklama kaçağı kaldıktan sonra “Ertesi Yıla Bırakma” kararı verilen yükümlüler rapor bitim tarihlerini takip eden 15 günlük süre içerisinde yoklamalarını yaptırmak zorundadır. Bu süre içerisinde yoklamalarını yaptırmayanlar hakkında Askeralma Yönetmeliğinin 101’inci madde  kapsamında idari para cezası işlemleri kapsamında işlem yapılır. Bunlardan askerliğe elverişlidir kararı verilenler ilk sınıflandırma döneminin ilk celp ve sevk döneminde sevke tabi tutulur. Yoklama kaçağı yada bakayasınız diyelim. O arada bir sağlık sorununuz oluştu ve rapor almanız gerekti ve askere gidemediniz diyelim. Bu madde bunu açıklıyor. Diyor ki siz yoklama kaçağı yada bakaya olsanız da sağlık sorununuz var ise askerliğiniz tecil edilir. Ama tecilden sonra derhal yoklama ve muayene yapıp birliğe katılmanız şart.

Askere Sevk Esnasında Sağlık Sorunu Ortaya Çıkanların Sağlık Raporuyla Askerlik Tecili

3. Geçici rahatsızlığı nedeniyle yetkili sağlık kuruluşlarınca “Sevk Geciktirmesi” kararlı rapor verilenlerin ertelemeleri rapor bitim tarihine kadar yapılır. Bunlar rapor bitim tarihlerini takip eden 15 günlük süre içerisinde sağlık muayenelerini yaptırmak zorundadır. Bu süre içerisinde yoklamalarını yaptırmayanlar hakkında Askeralma Yönetmeliğinin 101’inci madde kapsamında idari para cezası işlemleri yapılır. Yapılan muayeneleri sonucunda;

a. Bakaya iken “Sevk Geciktirmesi” raporu alan er statüsündekiler sevkine mani hali olmadığına dair verilen karar tarihini takip eden ilk mesai günü,

b. Bakaya kalmadan önce “Sevk Geciktirmesi” raporu alan er statüsündekiler sevkine mani hali olmadığına dair verilen karar tarihini takip eden ilk sınıflandırma döneminin ilk celp ve sevk döneminde,

sevk edilir.

4. Yoklama kaçağı veya bakaya kaldıktan sonra bu madde kapsamında ertelemesi yapılanların, erteleme süresi içinde veya sevke tabi tutulacağı tarihe kadar askerlikleri, Askeralma Yönetmeliği’nin 49’uncu madde Tutuklu veya Hükümlü Ertelemeleri, 50’nci Geçici Rahatsızlığı Olanların Ertelemeleri, 51’inci Kardeş Ertelemeleri ve 59’uncu Sevke İlişkin Mazeret Hallerinde Erteleme maddeler kapsamındaki durumlar hariç ertelenmez.

Sağlık Raporu İle Tecil Ettirme Hükmünün Yorumlanması

Yukarıda yer alan hükümlerden şu anlaşılmaktadır. Bir kişinin askerliğinin sağlık sebebiyle ertelenebilmesi için ciddi bir sağlık sorununun olması ve bu sağlık sorununun da zamanla iyileşebilir ve tedavi ile geçebilir bir hastalık olması gerekmektedir. Eğer yükümlünün sağlık sorunu kalıcı ve ciddi bir hastalık ise o zaman kişiye “askere elverişli değildir” raporu verilmekte ve kişi askerlikten muaf tutulmaktadır. Fakat kişinin hastalığı eğer geçici nitelikte ise o zaman yoklama ve askere sevk sırasında hasta olanlara “ertesi yıla bırakma” yada “sevk tehiri geciktirme” işlemi uygulanmaktadır. Askere alınmış ve askerliğini yapan kişinin sağlığında ciddi sorun olur ise o zaman da kişiye “sıhhı istirahat” yada “” raporu verilmektedir. Yani hasta olan bir şahsın askerlik yapması uygun bulunmamaktadır.

Askere Sevk Sırasında Rapor Alıp Celp Dönemini Atlatabilir miyim?

En çok merak edilen konulardan biri de yoklama zamanı yada askere sevk edileceği zaman rapor alınarak askere gitme işleminin ertelenip ertelenemeyeceği konusudur. Askere sevk işleminizin yapılacağı günden önce yada yoklama gününün son günü için rapor almanız gerekiyor. Mesela siz 4 mayısta birliğinize teslim olmak zorundasınız. Bu durumda siz 4 mayısı kapsayacak şekilde rapor alırsanız askerliğiniz bir sonraki celp dönemine bırakılıyor. Yada diyelim ki 28 şubat yoklamanın son günü. Bu durumda siz yoklamanın son gününü (28 şubat) kapsayacak şekilde rapor alırsanız celp atlamış oluyorsunuz.

Celp Atlatmak İçin Heyet Raporu mu Almak Gerekiyor?

Böyle bir zorunluluk yok. Kişi eğer rahatsız ise yada celp dönemini atlatarak sonraki bir celp döneminde askere gitmek istiyor ise böyle bir rapor alarak celp atlatabilir. Bu raporu tek doktordan, aile hekiminden, hastaneden yada askerlik şubesi geçici sağlık komisyonundan alabilir…Hastanenin heyet raporunu alırsa da daha iyi olur ama heyet raporu şart değil.

Bir Kaç Celp Atlatmak İçin Heyet Raporu mu Almam Gerekiyor?

Eğer sizin en az 2 celp dönemini atlatmanız gerekiyor ise heyet raporu almanız gerekiyor. Heyet raporu alarak bir kaç celp birden atlatmanız mümkün. Tek doktor raporu ile ancak 1 celp dönemi atlatılabiliyor.

Rapor Alarak Kaç Defa Celp Atlatılabilir?

Raporlu olduğunuz sürece sizin celp atlatma işleminizi yapmak zorundalar. Çünkü sağlıklı olmayan biri askerlik yapamaz. Mevzuat bunu kesin olarak yasaklıyor. Siz de sağlık durumunuzu gerekçe göstererek ve bunu sağlık raporu ile ispat ederek celp atlatabilirsiniz. Askerlik şubeleri en fazla 1 defa erteleme yapılır diye bilgi veriyor fakat mevzuatta böyle bir kısıtlama yok. Hasta olan kişinin askerliği doktor raporuna binayen atlatılır deniliyor…Yani bu şekilde birden fazla kez celp atlatmak mümkün…

Celp Atlatmada Hangi Günler İçin Rapor Almam Gerekiyor?

Yoklama tarihinin son günü yada askere sevk tarihinin son gününü kapsayacak şekilde rapor alırsanız celp atlatmış oluyorsunuz. Mesela ağustos ayında askere giedecek kişiler için ağustos celp son başvuru tarihi 31 mayıstır. Siz 31 mayısı kapsayacak şekilde rapor alırsanız celp atlatmış olursunuz. 31 Temmuz da sizin askere sevk tarihiniz diyelim. Bu durumda 31 temmuz için rapor alırsanız yine celp atlatmış olursunuz…

Sorgu, görüş ve tecrübelerinizi yorum bölümüne yazarak bizimle paylaşarak sizin durumunuza benzer sorun yaşayan insanlara yardımcı olabilirsiniz..

Google Arama Motorunda Arama Yap

Daha Fazla Göster
Subscribe
Bildir
Adınızı ve Soyadınızı Giriniz
E-mail adresi girmeniz zorunludur
410 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

Mayıs için Muayene olup sevki gelenlerin ,Ağustos a Celp ertelemek için sevk tarihinden itibaren kaç günlük rapor alınmalıdır.
Burun ameliyatı olmam gerekiyor özel hastanede ameliyat olup rapor alırsam geçerli olur mu ??
Bir diğer sorumda olurda sevk tarihinde gidilmedi bakaya kalındı, herhangi bir gbt de direk askere mi alırlar ? para cezasımı verirler ?
Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

merhaba.benim sağ gözümde tembellik var. 8 sene önce %65 görme kaybın var dedi.simdi ilerlemistir.daha cok yükselmiştir kayip.benim sorum şu ben su anda yuksek lisans yaptığım icin tecilliyim temmuz 2018 sonuna kadar.tecili bozdurmadan bu gozlerimin kusuru için askerlik muayenesi olabilirmiyim.yoksa tecili bitirmek veya bozdurmak mi zorundayım.ve muayene olduktan sonra tekrar tecil etme şansım oluyor mu…90 liyim bu arada..bir arkadaşım aile hekimine git direk seni sevk etsin etsin asker hastanesine dedi ama böyle bir protokol oldugunu hic sanmıyorum ben.

Merhaba, öncelikle site sahiplerine ve kullanıcılarına böyle bilgi verici bir site için ve özellikle de yorumlara cevap verdiğiniz için teşekkür ediyorum. Benim de birkaç sorum olacak. Yanıtlayabilirseniz çok memnun olurum, şimdiden teşekkürler. Şu an yüksek lisans yapıyorum ve 3 yıl 4 ay boyunca lisansüstü eğitim hakkı ile tecilim uzadı ve son olarak 29 Mart’ta tecilim bitti. Şu an e-devlet’ten baktığım askerlik durum belgemde “30/04/2018 TARİHİNE KADAR ASKERLİK İŞLEMLERİ YÖNÜNDEN BİR SAKINCASI YOKTUR.” yazıyor ve erteleme nedeni olarak da “SINIF VE TERTİBAT BEKLİYOR” yazıyor. -İlk sormak istediğim 30 Nisan’a kadar gbt’ye girersem polisler beni kağıt imzalatmaya götürür mü? -Hangi celp dönemine atanırım? -Bu Haziran’da yüksek lisanstan mezun olacağım ve Eylül gibi doktoraya başlayacağım. Doktora ile tecilim tekrar uzar mı ve celp… Read more »

Arkadaşlar bir yardıma ihtiyacım var yardım eder mi siniz? Tecilim bittiği için gittim işlemlerimi yaptım ağustosta askere gidecektim ancak geçen gün rahatsızlığım nedeniyle hastahaneye başvurunca hastalık teşhisi konuldu doktor en az 6 ay antibiyotik tedavisi görmen gerekiyor dedi tedavinin sonucuna göre ameliyata karar vereceğim dedi. Şimdi askerlik şubesine başvurup beni hastahaneye sevk edin desem muhtemelen hastahane 1 yıl erteleme verecek ama erteleme almak istemiyorum en azından kasıma kadar tedavime devam edip kasımda duruma göre gitmek istiyorum ben şimdi ağustos olan celbimi kasıma nasıl ertelerim lütfen yardım edin ne zamanları kapsayan rapor almam lazım askerlik yerim belli olunca rapor alsam olurmu? yada diyelim hastahaneye sevk edildim 1 yıl erteleme aldım ertelemeyi beklemeden ben kasımda iyileştim deyip askere gitme şansım olur mu… Read more »

Yaptığım işlemleri sana kolaylık olması açısından anlatayım
Mart ayı sonunda gittim tecilimi bozup ağustosta askere gitmek istiyorum dedim bozdurdum ve ağustos için askerlik kararı aldırdım. Şimdi benim 31 mayısta benim rapor almam bana celp atlatır mı o kafamı karıştırdı
Yoksa ağustos için sevk öncesi hazırlık işlemleri için son tarih olan 30 haziranı kapsayan mı rapor almam lazım
Yoksa askere sevk tarihinde 1 aylık mı rapor almam lazım
Yani tecil bozdurma işlemlerini kendim yaptırdığım için kafam karıştı

Merhabalar yükseklisansata tecilim bitti okıl şuneye yazı yazdı şimdi 30.04 2018 tarihine kadar askerlik yönünden yönünden sakınca bulunmamakta deniyor bu durumda ben mayıs celbinde askere alınırmıyım yoksa agustos ayınamı atar agustos ayı olursa raporla nasıl atlata bilirim kasıma hangi tarihte rapor alabilir cevaplarınız için çok teşekürler çok güzel anlatıyorsunuz sabırsızlık cavabımızı bekleyecem

Tecilin ne zaman bitti önemli olan o e devletten aldığın askerlik durum belgesi ayrıntılı göstermez her şeyi sen tecilin ne zaman bitti tam tarih olarak onu belirtmen lazım

Son yoklama yaptırdım 98/2 sevk edileceğim tekrar muayene olabilir miyim ne yapmam gerekiyor

Merhabalar,

Benim yüksek lisans dolaysıyla olan tecilim bu 2018 Şubat ayında sona ermişti, şu anda yüksek lisansı henüz bitiremediğim için tecili yeniden yaptıramadım. Celp kağıdı geldi. Kağıtta, Mayıs 2018 celbinde sevke tabi olmanıza rağmen işlem yaptırmadığınız için bakaya durumunda bulunmaktasınız, yazıyor. Sanırım Ağustos 2018 celbinde sevke tabiyim bu durumda.

Haziran ayı ortalarında yüksek lisanstan mezun olmayı planlıyorum. Askerliği ise yüksek lisansı bitirdikten sonra mezuniyet durumumdan gelen hakla yeniden tecil ettirmek istiyorum. Celp atlatmak için sağlık raporu alsam, hangi dönemde almam gerekir? Ya da rapor işine girmeden mezun olduktan sonra direk tecil ettirsem sıkıntı yaşar mıyım? Bu durumda nasıl bir yol izlemem en uygun olur?

Teşekkürler,

Yüksek lisanstan tecilliydim okuldan kaydımı sildirmek için dilekçe verdim bu hafta içerisinde tecilin iptali için yazı yazarız dediler ama burada okuduklarımdan kafam karıştı ben ağustos celbinde askere gideceğimi zannedip nisan ayında sildirdim kaydımı yani en nihayetinde mayıs için kendi isteğinle son başvuru 28 şubat sevk öncesi için de son tarih 31 marttı bu iki tarihte bittikten sonra sildirdim kaydımı şimdi beni mayısta askere alma ihtimalleri var mı ağustosa kalmazmıyım bir bilen bu konuyu aydınlatırmı lütfen çok önemli benim için yani bu hafta okul tecil iptali için yazı gönderse pat diye mayısta askermiyim yani ?

Büyük ihtimal Ağustos’ta sevk olacaksın. Askerlik bölge başkanlığını arayıp bilgi alabilirsin.

Merhabalar. Öncelikle herkese tek tek cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Benimde sorum şu. Az önce sağlık ocağına gittim ve doktorların bir seferde en fazla 10 günlük papor verebildiklerini söylediler. Bende sınıflandırılmış yükümlüyüm. 4 mayıs’a kadarda askerlik yönünden bir sıkıntısı yok yazıyor. Şimdi Ben sevk tarihimin son gününü kapsayacak şekilde 26-27-28 mayıs gibi 10 günlük bir rapor alsamda celp atlayabilirmiyim. Çünkü askerlik yerim vs belli olmuş olacak. Birde Savunma bakanlığında şöyle bir ibare var ; SAĞLIK SEBEBİYLE SEVK TEHİRİ : “Sevkleri sırasında rahatsızlığını beyan ederek asker hastanesine sevk edilenlerden, sevkin son gününü (hariç) takip eden otuz gün ve daha uzun süreyi kapsayan rapor alanların sevki raporlarının süresine göre müteakip celplere bırakılır. Yapılan muayeneleri sonucunda 30 günden az süreli rapor alanlar, raporlarının… Read more »

Askere sevk zamanın geldiği için sevk tarihleri itibariyle 30 günlük rapor alman lazım yoksa 29 bile alsan parça parça 30. gün askere gidersin ancak 30 gün alırsan 30 gün olduğu için yukarıda yönetmelikte belirttiği gibi mütakip celplere bırakılırsın senin 3 4 günlük raporun sevk öncesi hazırlık işlemlerinin son tarihinde alman gereken rapordu

Yaşım 35 asker kaçağıyım. Evliyim ve 3 çocuğum var. İflas ettim ve hacizlerden dolayı ailemi bırakıp askere gidemedim. Şuan askere gitsem kısa dönem yapıcam ama gidemiyorum. Ev kira çocuklar perişan olur. Daha önce üniversite dahil tüm tecil haklarımı kullandım. Şimdiye kadar hiçbir çevirmeye takılmadım. Son çıkan bedelli askerlik parasını iflas ettiğim için yatıramadım ve bedelliden yararlanamadım. İlk defa Allah yüzüme baktı ve il dışından güzel bir iş teklifi geldi. Firma uçak bileti alacak ve otelde 2 gün ağırlayacak. Bu süreçte uçağa binerken ve otelde polis beni tutuklayabilir mi? Direk askere alırlar mı? Bu iş benim için çok önemli bu işi alırsam bedelli çıkarsa ödeyebilir. Borçlarımdanda kurtulabilirim. Hava alanında ve otelde prosedür nasıl işler? Yaşım 35 olduğundan dolayı askere zorla alırlarmı?… Read more »

otele polis gelir bro tutanak tutar. askerlik şubesine git der. gitmezsen sorun yok

Cevabınız için teşekkür ederim. Uçağa binerken sorun oluyormu? Birde otelden alıp şubeye götürmezler sadece tutanak tutarlar değilmi? Ayrıca yaşımın 35 olması süreci değiştirirmi?

Cevabınız için tekrar teşekkür ederim.
Mahkamenin hapis ve idari para cezası yaptırımı olur demişsiniz. Hapis cezası kaç gün veriliyor? Mahkeme günü dava bitince direk askere mi alıyorlar?

Başa dön tuşu