Sağlık Raporu Alarak Celp Atlatma İşlemi Nasıl Yapılır

Askerlik tecil yada erteleme işlemleri 7179 Sayılı Askeralma Kanununa ve Askeralma Yönetmeliği hükümlerine göre yapılmaktadır. Yazımızda kanunda yer alan sağlık raporu alarak askerliği tecil etme durumunu inceleyeceğiz. Diyelim ki askere gideceksiniz fakat bir sağlık sorununuz var. Mesela tam askere gidecekken ayağınız kırıldı. Yada askere gideceksiniz fakat kilonuz mevzuatın koyduğu sınırların çok üzerinde. Bu durumda sizin askere alınmanız mümkün değil. İşte kanun bu noktada devreye giriyor ve sizin bu durumda ne yapmanız gerektiğini detaylıca açıklıyor. Kanun maddelerini inceleyelim;

Geçici Sağlık Sorunu Olanların Sağlık Raporuyla Askerlik Tecili

1. Geçici rahatsızlığı nedeniyle haklarında yetkili sağlık kuruluşlarınca “Ertesi Yıla Bırakma” kararlı rapor verilenlerin ertelemeleri rapor bitim tarihine kadar yapılır. Bunlar raporlarının bittiği yıl askerlik çağına giren doğumlularla birlikte yoklamaya tabi tutulur. Yani bu madde diyor ki diyelim ki sizin kilonuz fazla. Ve seneye kadar kilo verme ihtimaliniz var. Bu durumda sizin askerliğiniz seneye kadar erteleniyor. Geçici hastalığınız olduğu için size 1 sene tecil veriliyor kilo verip seneye geri gelmeniz için.

Yoklama Kaçağı ve Bakaya Olanların Sağlık Raporuyla Askerlik Tecili

2. Yoklama kaçağı kaldıktan sonra “Ertesi Yıla Bırakma” kararı verilen yükümlüler rapor bitim tarihlerini takip eden 15 günlük süre içerisinde yoklamalarını yaptırmak zorundadır. Bu süre içerisinde yoklamalarını yaptırmayanlar hakkında Askeralma Yönetmeliğinin 101’inci madde  kapsamında idari para cezası işlemleri kapsamında işlem yapılır. Bunlardan askerliğe elverişlidir kararı verilenler ilk sınıflandırma döneminin ilk celp ve sevk döneminde sevke tabi tutulur. Yoklama kaçağı yada bakayasınız diyelim. O arada bir sağlık sorununuz oluştu ve rapor almanız gerekti ve askere gidemediniz diyelim. Bu madde bunu açıklıyor. Diyor ki siz yoklama kaçağı yada bakaya olsanız da sağlık sorununuz var ise askerliğiniz tecil edilir. Ama tecilden sonra derhal yoklama ve muayene yapıp birliğe katılmanız şart.

Askere Sevk Esnasında Sağlık Sorunu Ortaya Çıkanların Sağlık Raporuyla Askerlik Tecili

3. Geçici rahatsızlığı nedeniyle yetkili sağlık kuruluşlarınca “Sevk Geciktirmesi” kararlı rapor verilenlerin ertelemeleri rapor bitim tarihine kadar yapılır. Bunlar rapor bitim tarihlerini takip eden 15 günlük süre içerisinde sağlık muayenelerini yaptırmak zorundadır. Bu süre içerisinde yoklamalarını yaptırmayanlar hakkında Askeralma Yönetmeliğinin 101’inci madde kapsamında idari para cezası işlemleri yapılır. Yapılan muayeneleri sonucunda;

a. Bakaya iken “Sevk Geciktirmesi” raporu alan er statüsündekiler sevkine mani hali olmadığına dair verilen karar tarihini takip eden ilk mesai günü,

b. Bakaya kalmadan önce “Sevk Geciktirmesi” raporu alan er statüsündekiler sevkine mani hali olmadığına dair verilen karar tarihini takip eden ilk sınıflandırma döneminin ilk celp ve sevk döneminde,

sevk edilir.

4. Yoklama kaçağı veya bakaya kaldıktan sonra bu madde kapsamında ertelemesi yapılanların, erteleme süresi içinde veya sevke tabi tutulacağı tarihe kadar askerlikleri, Askeralma Yönetmeliği’nin 49’uncu madde Tutuklu veya Hükümlü Ertelemeleri, 50’nci Geçici Rahatsızlığı Olanların Ertelemeleri, 51’inci Kardeş Ertelemeleri ve 59’uncu Sevke İlişkin Mazeret Hallerinde Erteleme maddeler kapsamındaki durumlar hariç ertelenmez.

Sağlık Raporu İle Tecil Ettirme Hükmünün Yorumlanması

Yukarıda yer alan hükümlerden şu anlaşılmaktadır. Bir kişinin askerliğinin sağlık sebebiyle ertelenebilmesi için ciddi bir sağlık sorununun olması ve bu sağlık sorununun da zamanla iyileşebilir ve tedavi ile geçebilir bir hastalık olması gerekmektedir. Eğer yükümlünün sağlık sorunu kalıcı ve ciddi bir hastalık ise o zaman kişiye “askere elverişli değildir” raporu verilmekte ve kişi askerlikten muaf tutulmaktadır. Fakat kişinin hastalığı eğer geçici nitelikte ise o zaman yoklama ve askere sevk sırasında hasta olanlara “ertesi yıla bırakma” yada “sevk tehiri geciktirme” işlemi uygulanmaktadır. Askere alınmış ve askerliğini yapan kişinin sağlığında ciddi sorun olur ise o zaman da kişiye “sıhhı istirahat” yada “” raporu verilmektedir. Yani hasta olan bir şahsın askerlik yapması uygun bulunmamaktadır.

Askere Sevk Sırasında Rapor Alıp Celp Dönemini Atlatabilir miyim?

En çok merak edilen konulardan biri de yoklama zamanı yada askere sevk edileceği zaman rapor alınarak askere gitme işleminin ertelenip ertelenemeyeceği konusudur. Askere sevk işleminizin yapılacağı günden önce yada yoklama gününün son günü için rapor almanız gerekiyor. Mesela siz 4 mayısta birliğinize teslim olmak zorundasınız. Bu durumda siz 4 mayısı kapsayacak şekilde rapor alırsanız askerliğiniz bir sonraki celp dönemine bırakılıyor. Yada diyelim ki 28 şubat yoklamanın son günü. Bu durumda siz yoklamanın son gününü (28 şubat) kapsayacak şekilde rapor alırsanız celp atlamış oluyorsunuz.

Celp Atlatmak İçin Heyet Raporu mu Almak Gerekiyor?

Böyle bir zorunluluk yok. Kişi eğer rahatsız ise yada celp dönemini atlatarak sonraki bir celp döneminde askere gitmek istiyor ise böyle bir rapor alarak celp atlatabilir. Bu raporu tek doktordan, aile hekiminden, hastaneden yada askerlik şubesi geçici sağlık komisyonundan alabilir…Hastanenin heyet raporunu alırsa da daha iyi olur ama heyet raporu şart değil.

Bir Kaç Celp Atlatmak İçin Heyet Raporu mu Almam Gerekiyor?

Eğer sizin en az 2 celp dönemini atlatmanız gerekiyor ise heyet raporu almanız gerekiyor. Heyet raporu alarak bir kaç celp birden atlatmanız mümkün. Tek doktor raporu ile ancak 1 celp dönemi atlatılabiliyor.

Rapor Alarak Kaç Defa Celp Atlatılabilir?

Raporlu olduğunuz sürece sizin celp atlatma işleminizi yapmak zorundalar. Çünkü sağlıklı olmayan biri askerlik yapamaz. Mevzuat bunu kesin olarak yasaklıyor. Siz de sağlık durumunuzu gerekçe göstererek ve bunu sağlık raporu ile ispat ederek celp atlatabilirsiniz. Askerlik şubeleri en fazla 1 defa erteleme yapılır diye bilgi veriyor fakat mevzuatta böyle bir kısıtlama yok. Hasta olan kişinin askerliği doktor raporuna binayen atlatılır deniliyor…Yani bu şekilde birden fazla kez celp atlatmak mümkün…

Celp Atlatmada Hangi Günler İçin Rapor Almam Gerekiyor?

Yoklama tarihinin son günü yada askere sevk tarihinin son gününü kapsayacak şekilde rapor alırsanız celp atlatmış oluyorsunuz. Mesela ağustos ayında askere giedecek kişiler için ağustos celp son başvuru tarihi 31 mayıstır. Siz 31 mayısı kapsayacak şekilde rapor alırsanız celp atlatmış olursunuz. 31 Temmuz da sizin askere sevk tarihiniz diyelim. Bu durumda 31 temmuz için rapor alırsanız yine celp atlatmış olursunuz…

Sorgu, görüş ve tecrübelerinizi yorum bölümüne yazarak bizimle paylaşarak sizin durumunuza benzer sorun yaşayan insanlara yardımcı olabilirsiniz..

Google Arama Motorunda Arama Yap

Daha Fazla Göster
Subscribe
Bildir
Adınızı ve Soyadınızı Giriniz
E-mail adresi girmeniz zorunludur
411 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

Merhaba. Aldığımız raporları herhangi bir askerlik şubesine teslim edebilirmiyiz? Yoksa bağlı bulunduğumuz askerlik şubesine vermemiz gerekiyor. Raporu teslim ettikten sonra yüksek lisans a başvurabilirmiyiz efendim.

03.07.2019 askerlik tecil bitiş tarihim. celp dönemim ne zamandır? celp dönemine mütakip 1 dönem hastane raporuyla hangi celp dönemine denk gelirim?

Merhaba, Lisans mezunu olarak 2yıl uzattığım tecilimin 09/06/2019 da son günü. Yüksek Lisans kaydım da yok askerlik şube kasımda askere gideceğimi söyledi. İşlerinden dolayı apor alarak celp atlatmak istiyorum. Tecil son bitiş tarihi pazar günününe denk geliyor son gün 7 haziran cuma günü mü olur? 7 Haziran cuma günü de bayram tatitili. Celp dönemi atlatmak için hangi günlerde raporlu olmam gerekiyor? Yardımlarınızı rica ederim.

Ağustosta gitmem imkansız 31mayısta son başvuru bitti, şube yoklamamı daha önce tecil yaparken yaptırdığımı kasımda askere gideceğimi söyledi nasıl şubat döneminde giderim ?

iyi günler ben ağustosta önlisans mezunu olarak askere gidiyorum.ancak fikrimi değiştirdim kasımda gitmek istiyorum bunun bir yolu var mı?

iyi günler. ağustosta askere gideceğim.fakat dişlerimde diş teli var ve her ay kontrolüm oluyor, 1 yıl sonra da çift çene ameliyat olacağım.istanbula kontrol için gelmemde sıkıntı olur mu? izin verirler mi?

ASAGIDA KIMLIGI YAZILI YÜKÜMLÜNÜN 30/06/2019 TARIHINE KADAR ASKERLIK ISLEMLERI
YÖNÜNDEN BIR SAKINCASI YOKTUR.
ERTELEME NEDENI : SINIF VE TERTIBAT BEKLIYOR
askeriyeye de sordum ağustos da askersin dedi aynı şeyleri söyledi 1-30 haziran arası gelip işlemleri halletmen lazım dedi bende su an bedelliyi askerliği bekliyorum yasa da bi türlü çıkmadı napabilirim rapor ile nasıl ve ne zaman erteletebilirim mayıs ve haziranda da bedelli çıkmazsa ağustos ta asker e gitmek istemiyorum

aldım ve kasım celbine ertelendi diyelim yine rapor almam mümkün mü yoksa yüksek lisans şart mı

Merhaba,
2019 haziran 13 sevk tarihim görünmekte. 26 nisan da dgs başvuru yapıp kağıdımla şubeye gidip askerliğimi kasım celbine erteletebiliyor muyum ? Sonrasın da okul kaydı ile tecil işlemi yapabiliyor muyum ?

Merhaba admin, 2016 Haziran Önlisans mezunuyum, 2 senelik tecil hakkımı kullandım. (31.12.2018 tecil bitti) 2018 de DGS girdim, 0.5 kuralına takıldım, okula kayıt yaptıramadım. 2019 Ocak gibi yoklamamı yaptırdım, 2019 Kasım öncelikli celp tercihi yaptım ama sistem Mayıs celbine almış beni. Sevk tarihim 25 nisan. Şimdi DGS başvuruları da 26 Nisa’nda başlıyor. Arada bir gün fark var ben sınava başvurup sınav başvuru belgemi götürsem Kasım celbine ertelerler mi ? Yardımcı olur musunuz ? Asal’ın sitesinde öğrencilik erteleme ile ilgili şöyle bir madde mevcut. Ön lisans programlarından mezun olup lisans programlarına devam edebilmek için dikey geçiş sınavlarına katılacaklar veya lisans programlarının 3’üncü sınıfına doğrudan kayıt yaptıracaklarını belgeleyenler; kayıt yaptıracakları yılın Şubat, Mayıs veya Ağustos celp dönemlerinde sevke tabi olanların sevkleri, talepleri… Read more »

Merhabalar hocam benim güvenlik soruşturmam yeni bitti ve işe baslamam gerekiyor ama e devlette 04.05.2019 tarihine kadar askerlik yönünden sıkıntı yoktur yazıyor ama Sınıf ve Tehribat bekliyorum bu durumda iş başı yaptıktan sonra nasıl bir yol izleyerek askerliğimi erteletebilirim ve eger yerim belli olursa ne gibi sıkıntı çıkar biligilendirirseniz sevinirim

Ben asal yoklamada aile hakimime rahatsızlığımı belirtmedim oda sormadı boy ve kilomu sordu ve yoklamamı tamamladı ocak ayında tecilimi bozdurdum fakat askerden muaf olabilecek bir rahatsızlığım var 18 derece miyopum ayrıca yoklamadan sonra sırt fıtığı oldum ayaklarımda güç kaybı var fakat tecili bozdururken hastaneye sevk olmak istediğimde sevki gerçekleştiremediler fakat verdikleri belgede en geç 31 marta kadar saglik durumunda degisiklik olursa bildirmem gerektiği yazıyordu. Bana nisan 10da askerlik yerin belli olunca gel dediler bu durumda ne yapmalıyım ? Şubeden sevk gerçekleşmiyor ?

Başa dön tuşu