Terhis Olan Askere Yol Parası Veriliyor Mu?

Askerde İlk Gün Neler Yapılır

98/1 Uzun Dönem Askerlik

2018 Yılı Asteğmen Maaşı Ne Kadar?

Öğretmenler Nasıl Askerlik Yapacak?

Yedek Astsubay, Yedek Subay 1 Temmuz, 23:22'de eklendi

7179 Sayılı Askeralma Kanunu’nun 10’uncu maddesinde öğretmenlerin askerlik hizmetlerini nasıl ve ne şekilde yapabileceği açık ve net ifadeler ile açıklanmıştır. Bu yazımızda sizlere öğretmenlerin nasıl ve ne şekilde askerlik yapabileceğini açıklayacağız. Öncelikle gelin hep birlikte 7179 Sayılı Askeralma Kanununun 10 maddesine bakalım. Kanunda şu ifadeler yer alıyor;

Öğretmenlerin Nasıl Askerlik Yapacağı İle İlgili Mevzuat Ne Diyor?

MADDE 10- (1) Milli Eğitim Bakanlığının ihtiyaç göstermesi ve Bakanlığın uygun görmesi üzerine, yedek subay aday adayı olarak silahaltına alınacaklardan, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlik mesleğini fiilen icra edenler arasından bildirilenler, temel askerlik eğitimini takiben Milli Eğitim Bakanlığı emrine verilirler.

(2) Birinci fıkra uyarınca öğretmen olarak ayrılan ve göreve başlayan yükümlülere, 27/7/1967 tarihli ve 926 sayılı Türk Silâhlı Kuvvetleri Personel Kanununda asteğmenler için tespit edilen aylık, ödenek, yardım ve tazminatlar Milli Eğitim Bakanlığınca ödenir.

(3) Bu yükümlüler; öğretmenlik görevleri sırasında resmî elbise giyemezler, emsali yedek subaylar kadar hizmet yaparlar, hizmetleri askerlik şubelerinden sevk tarihinde başlar, görev yerleri Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenir, hizmetleri sonunda asteğmen olarak terhis edilirler, bu görevleri sırasında usulüne göre öğretmenlik mesleği ile ilişkileri kesilenler kalan hizmetlerini er olarak tamamlamak üzere kıtalara sevk edilirler ve Milli Eğitim Bakanlığı ile de ilişikleri kesilir.

(4) Milli Eğitim Bakanlığı emrine verilenler hakkında firar, hava değişimi/izin tecavüzü, yoklama kaçağı, bakaya ve geç iltihak suretiyle bakaya kalmak suçlarına ilişkin 1632 sayılı Kanun ile kısa süreli kaçma ve izin süresini geçirme disiplinsizliklerine ilişkin 31/1/2013 tarihli ve 6413 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Disiplin Kanunu hükümleri uygulanır.

(5) Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Bakanlık ile Milli Eğitim Bakanlığınca müştereken belirlenir.

(6) Seferberlik ve savaş hâlinde bu madde hükümleri uygulanmaz.

Askerliği Öğretmen Olarak Yapmak İçin MEB’e Atanmış Olmak Şart mı?

Gelin hep birlikte mevzuata yakından göz atalım. Mevzuatta “…Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlik mesleğini fiilen icra edenler arasından seçilir…” ifadeleri yer alıyor. Yani kişi Milli Eğitim Bakanlığının personeli ise askerliğini temel askerlik sonrasında öğretmen olarak yapabiliyor. Fakat eğer kişi Milli Eğitim Bakanlığının personeli değil ise o zaman askerliğini temel eğitim sonrasında öğretmen olarak yapamıyor. Yani şu çok net. Siz Milli Eğitim Bakanlığı’nın personeli değilseniz yani maaşınızı MEB den almıyorsanız öğretmen olarak askerlik yapamıyorsunuz.

Örnek 1: Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak bir ilk okulda öğretmenlik yapıyorum. Kadro öğretmenim yada sözleşmeliyim. Bu durumda askerliğimi öğretmen olarak yapabilir miyim? Bu sorunun cevabı evet. Çünkü siz MEB’in personelisiniz. Siz askerliği bakanlıkların görüşme ve onayı sonrasında temel askerlik eğitimi sonrasında öğretmen olarak yapabilirsiniz.

Örnek 2: Diyelim ki siz bir üniversitenin herhangi bir eğitim fakültesinden mezun oldunuz ve öğretmenlik diplomanız var. Fakat KPSS ile MEB e atanamadınız. Kadrolu yada sözleşmeli öğretmen değilsiniz. Bu durumda siz askerliğinizi maalesef öğretmen olarak yapamıyorsunuz.

Tüm Öğretmenler Askerliği Öğretmen Olarak mı Yapacak?

Mevzuatta “Milli Eğitim Bakanlığının ihtiyaç göstermesi ve Bakanlığın uygun görmesi üzerine, yedek subay aday adayı olarak silahaltına alınacaklardan, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlik mesleğini fiilen icra edenler arasından bildirilenler” ifadesi yer almaktadır. Burada diyor ki MEB askerlik yapacak personellerini ve ihtiyacı olan personelleri bildirir. Bu bildirilen personellerle ilgili Milli Savunma Bakanlığı ve MEB görüşür. Uygun görülenler askerliği temel askerlik eğitimi sonrasında öğretmen olarak yapar. Geri kalanlar ise askerliklerini bedelli, yedek subay, yedek astsubay, er yada erbaş olarak yapar diyor. Yani her isteyen askerliğini öğretmen olarak yapamaz.

Askerliği Öğretmen Olarak Yapacaklar Kaç TL Maaş Alır?

Mevzuatta askerliğini öğretmen olarak yapacak kişilerin ne kadar maaş alacağıyla ilgili şu ifade “Türk Silâhlı Kuvvetleri Personel Kanununda asteğmenler için tespit edilen aylık, ödenek, yardım ve tazminatlar Milli Eğitim Bakanlığınca ödenir.” yer almaktadır. Özetle diyor ki askerliği öğretmen olarak yapacaklar öğretmen maaşı değil Asteğmen maaşı alır. Eğer kişi öğretmen olarak askerlik yapmaya hak kazanırsa öğretmen maaşı yerine yedek subay maaşı alacak. Askerliği bitene kadar asteğmen maaşı almaya devam edecek bu kişiler.

Yorumlar

1
Konuyla İlgili Soru ve Görüşlerinizi Paylaşın!

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
Bildir
Hasan

Merhaba kasımda askere gidecek sözleşmeli öğretmen asker öğretmenlikten faydalanmak için ağustosa Ek a belgesi ile erteleyebilir mi?