Mezun Olmadan Başvuru Yapıp Kısa Dönem Olarak Ağustos Celp Döneminde Askere Gitme

Öğrenimleri henüz devam eden fakat askerliği de okul biter bitmez aradan çıkarmak isteyenlerin en çok merak ettiği askerlik konularından biri de “mezun olmadan askerlik başvurusu yapabilir miyim” sorusudur. Bu yazımızda diplomasını henüz almayan, geçici mezuniyet belgesini henüz almayan fakat mezuniyete hak kazanan kişilerin askerlik başvuru işlemlerini inceleyeceğiz. 7179 Sayılı Askeralma Kanununun 34. Maddesinde kişilerin eğitim kurumlarından mezun olduklarında nasıl bir yol izleneceği açık ve net bir şekilde ifade edilmiştir. Gelin kanun metnine yakından bakalım.

Katılış, statü değişikliği ve terhis
MADDE 34- (1) Sevk edilen yükümlülerin katılışları, birlik veya kurumlarınca Bakanlığa bildirilir.

(2) Terhis edilen yükümlüler için birlik komutanlığı veya kurum amirliğince terhis belgesi tanzim edilerek yükümlüye verilir ve kıta şahsi dosyası ile birlikte kayıtlı olduğu askerlik şubesine gönderilir.

(3) Askerlik hizmetini yapmakta iken yedek subay veya yedek astsubay olma hakkını veren öğrenim kurumlarından mezun olanların yedek subay veya yedek astsubay olarak statü değişikliği talepleri dikkate alınmaz.

Mezun Olmadan Askerlik Başvuru Yapabilir miyim?

Şimdi buradan şunu anlıyoruz. Siz elinizde diplomanız yada geçici mezuniyet belgeniz olmadan askerlik başvurusu yaparsanız son mezun olduğunuz okulun askerlik sınıfına göre işlem görürsünüz. Şöyle anlatayım. Diyelim ki siz liseden mezun oldunuz. Üniversiteyi kazandınız ve üniversitede son yılınız hatta son ayınız. Siz üniversiteden resmi olarak mezun olmadığınız için yani üniversiteden geçici mezuniyet belgesi yada diploma almadığınız için siz halen lise mezunu kabul edilirsiniz. Bu durumda sizi TSK lise mezunlarıyla birlikte askerlik işlemine tabi tutar. Yani siz ya bedelli askerlik yapabilirsiniz, ya 6 ay er olarak askerlik yaparsınız ya da 12 ay er olarak askerlik yaparsınız. Lisans diplomanız yada geçici mezuniyet belgeniz elinizde olmadığı için Yedek Subay yada Yedek Astsubay olma ihtimaliniz yok. Kanun diyor ki “kişi askere alındıktan sonra istediği yerden mezun olsun. O kişinin askerlik sınıfını değiştirmem”.

Mezun olmadan, elinize lisans diplomanızı, ön lisans diplomanızı yada geçici mezuniyet belgenizi almadan askerlik başvurusu yaparsanız askere lise mezunu olarak alınırsınız. Askerliğiniz başlarsa yani askeri birliğinize sevk edilirseniz ve birliğe teslim olursanız o zaman yedek subay yada yedek astsubay olma ihtimaliniz de ortadan kalkar. Eğer yedek subay yada yedek astsubay olarak askerlik yapmak istiyorsanız elinize üniversite diplomanızı yada geçici mezuniyet belgenizi alın. Ondan sonra başvuru yapın.

Askerdeyken Mezun Olan Biri Yedek Subay yada Yedek Astsubay Olabilir mi?

Askerlik hizmeti başladıktan sonra kanuna göre sınıf değiştirilmez. Yani 1 gün bile er olarak askerlik yaptıysanız yani birliğe teslim olduysanız bir daha yedek subay yada yedek astsubay olamıyorsunuz.

Geçici Mezuniyet Belgesi İle Askerlik Başvurusu Yapabilir miyim?

Geçici mezuniyet belgesi diplomanız ile aynı özellik ve niteliklere sahiptir. Yasal olarak geçici mezuniyet belgesi ile diploma arasında hiç bir fark yoktur. Yani evet geçici mezuniyet belgeniz ile askerliğe başvuru yapabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Alınan Mezuniyet Belgesiyle Askerlik İşlemleri Yapılır mı?

Edevlet üzerinden alınan belgeler resmi belge niteliği taşır. Diploma yada geçici mezuniyet belgesi gibi bu belgeleri de resmi işlerinizde kullanabilirsiniz.

Askerliği Tecil Edebilmek İçin Diploma Şart mı?

Askerliğinizi tecil etmek istiyorsanız geçici mezuniyet belgenizin yada diplomanızın elinizde olması gerekiyor. Bu belgeler olmadan askerliğinizi eğitim sebebiyle tecil ettiremezsiniz.

Açık Öğretim Fakültesi Diplomamla Askerliği Tecil Edebilir miyim?

Açık öğretim ile örgün öğretim arasında kanunen bir fark yoktur. Diplomanız yada geçici mezuniyet belgenizle her türlü resmi iş ve işlemi yaptırabilirsiniz.

Konuya İlişkin Bilirkişi Yorumu

Eğer askerliğinizi yedek subay yada yedek astsubay olarak yapmak istemiyorsanız askerlik başvurunuzu lise diplomanız ile yapabilirsiniz. Yani mezun olmayı beklemeden lise diplomanızla askerliğe başvuru yaparsanız teknik olarak yedek subay yada yedek astsubay olamazsınız. 6 Ay er olarak yada bedelli asker olarak askerlik yapmanız kesinleşmiş olur. Eğer askerliği yedek subay yada yedek astsubay olarak yapmak istiyorsanız geçici mezuniyet belgenizi yada diplomanızı almadan askerlik başvurusu yapmayınız.

Not: Yazı yeni askerlik sistemine göre güncellenmiştir. Bilgiler güncel ve doğrudur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
Adınızı ve Soyadınızı Giriniz
E-mail adresi girmeniz zorunludur

30 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

lutfen detaylı yorum ıstiyorum

Başa dön tuşu