Askere Giderken Yol Parası Veriliyor mu?

Askere Kredi Kartı Götürülür mü?

Hava Değişimi Süresi Ne Kadardır?

2019 Yılı Celp Dönemleri

Mezun Olmadan Başvuru Yapıp Kısa Dönem Olarak Ağustos Celp Döneminde Askere Gitme

Celp Dönemleri 8 Haziran, 11:37'de eklendi

Öğrenimleri henüz devam eden fakat askerliği de okul biter bitmez aradan çıkarmak isteyenlerin en çok merak ettiği askerlik konularından biri de “mezun olmadan askerlik başvurusu yapabilir miyim” sorusudur. Bu yazımızda diplomasını henüz almayan, geçici mezuniyet belgesini henüz almayan fakat mezuniyete hak kazanan kişilerin askerlik başvuru işlemlerini inceleyeceğiz. 7179 Sayılı Askeralma Kanununun 34. Maddesinde kişilerin eğitim kurumlarından mezun olduklarında nasıl bir yol izleneceği açık ve net bir şekilde ifade edilmiştir. Gelin kanun metnine yakından bakalım.

Katılış, statü değişikliği ve terhis
MADDE 34- (1) Sevk edilen yükümlülerin katılışları, birlik veya kurumlarınca Bakanlığa bildirilir.

(2) Terhis edilen yükümlüler için birlik komutanlığı veya kurum amirliğince terhis belgesi tanzim edilerek yükümlüye verilir ve kıta şahsi dosyası ile birlikte kayıtlı olduğu askerlik şubesine gönderilir.

(3) Askerlik hizmetini yapmakta iken yedek subay veya yedek astsubay olma hakkını veren öğrenim kurumlarından mezun olanların yedek subay veya yedek astsubay olarak statü değişikliği talepleri dikkate alınmaz.

Mezun Olmadan Askerlik Başvuru Yapabilir miyim?

Şimdi buradan şunu anlıyoruz. Siz elinizde diplomanız yada geçici mezuniyet belgeniz olmadan askerlik başvurusu yaparsanız son mezun olduğunuz okulun askerlik sınıfına göre işlem görürsünüz. Şöyle anlatayım. Diyelim ki siz liseden mezun oldunuz. Üniversiteyi kazandınız ve üniversitede son yılınız hatta son ayınız. Siz üniversiteden resmi olarak mezun olmadığınız için yani üniversiteden geçici mezuniyet belgesi yada diploma almadığınız için siz halen lise mezunu kabul edilirsiniz. Bu durumda sizi TSK lise mezunlarıyla birlikte askerlik işlemine tabi tutar. Yani siz ya bedelli askerlik yapabilirsiniz, ya 6 ay er olarak askerlik yaparsınız ya da 12 ay er olarak askerlik yaparsınız. Lisans diplomanız yada geçici mezuniyet belgeniz elinizde olmadığı için Yedek Subay yada Yedek Astsubay olma ihtimaliniz yok. Kanun diyor ki “kişi askere alındıktan sonra istediği yerden mezun olsun. O kişinin askerlik sınıfını değiştirmem”.

Mezun olmadan, elinize lisans diplomanızı, ön lisans diplomanızı yada geçici mezuniyet belgenizi almadan askerlik başvurusu yaparsanız askere lise mezunu olarak alınırsınız. Askerliğiniz başlarsa yani askeri birliğinize sevk edilirseniz ve birliğe teslim olursanız o zaman yedek subay yada yedek astsubay olma ihtimaliniz de ortadan kalkar. Eğer yedek subay yada yedek astsubay olarak askerlik yapmak istiyorsanız elinize üniversite diplomanızı yada geçici mezuniyet belgenizi alın. Ondan sonra başvuru yapın.

Askerdeyken Mezun Olan Biri Yedek Subay yada Yedek Astsubay Olabilir mi?

Askerlik hizmeti başladıktan sonra kanuna göre sınıf değiştirilmez. Yani 1 gün bile er olarak askerlik yaptıysanız yani birliğe teslim olduysanız bir daha yedek subay yada yedek astsubay olamıyorsunuz.

Geçici Mezuniyet Belgesi İle Askerlik Başvurusu Yapabilir miyim?

Geçici mezuniyet belgesi diplomanız ile aynı özellik ve niteliklere sahiptir. Yasal olarak geçici mezuniyet belgesi ile diploma arasında hiç bir fark yoktur. Yani evet geçici mezuniyet belgeniz ile askerliğe başvuru yapabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Alınan Mezuniyet Belgesiyle Askerlik İşlemleri Yapılır mı?

Edevlet üzerinden alınan belgeler resmi belge niteliği taşır. Diploma yada geçici mezuniyet belgesi gibi bu belgeleri de resmi işlerinizde kullanabilirsiniz.

Askerliği Tecil Edebilmek İçin Diploma Şart mı?

Askerliğinizi tecil etmek istiyorsanız geçici mezuniyet belgenizin yada diplomanızın elinizde olması gerekiyor. Bu belgeler olmadan askerliğinizi eğitim sebebiyle tecil ettiremezsiniz.

Açık Öğretim Fakültesi Diplomamla Askerliği Tecil Edebilir miyim?

Açık öğretim ile örgün öğretim arasında kanunen bir fark yoktur. Diplomanız yada geçici mezuniyet belgenizle her türlü resmi iş ve işlemi yaptırabilirsiniz.

Konuya İlişkin Bilirkişi Yorumu

Eğer askerliğinizi yedek subay yada yedek astsubay olarak yapmak istemiyorsanız askerlik başvurunuzu lise diplomanız ile yapabilirsiniz. Yani mezun olmayı beklemeden lise diplomanızla askerliğe başvuru yaparsanız teknik olarak yedek subay yada yedek astsubay olamazsınız. 6 Ay er olarak yada bedelli asker olarak askerlik yapmanız kesinleşmiş olur. Eğer askerliği yedek subay yada yedek astsubay olarak yapmak istiyorsanız geçici mezuniyet belgenizi yada diplomanızı almadan askerlik başvurusu yapmayınız.

Not: Yazı yeni askerlik sistemine göre güncellenmiştir. Bilgiler güncel ve doğrudur.

Yorumlar

24
Konuyla İlgili Soru ve Görüşlerinizi Paylaşın!

7 Comment threads
17 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
  Subscribe  
Bildir
Alper

Yedek subay olmak için Kasım’da askere gitmek istiyorum.Ancak diplomamı Eylül 10 gibi alıyorum başvurup askerliğe başlamadan üniversite diplomasını teslim etsem yedek subay olabilir miyim son başvuru tarihinden aşagı yukarı 10 gün sonra teslim ediyorum üniversite diplomasını.

Sadık su

Bende bu durumdayım cevap veren yokmu?

yds

E Devlet mezun olduğunuza dair geçici mezun belgesi varsa yedek subay olarak yapabilirsiniz

emre colak

Lise diplamami kaybettim.e devletten lise mezuniyet belgesi alsam askerlk subesi kabuk eder mi? Yoksa ila diplama asli mi sart

erşadi hancıoğlu

merhaba, ben ağustosta uzun dönem olarak askere gidiyorum.fakat lisans diplomasını 1 temmuzda alacağım.kısa dönem yapma şansım var mı iyi günler.

Burak Özel

Merhaba. 26 mayısda aöfden 1 ders için final sınavına girip 4 yıllık mezun olacağım. Sınavın açıklanması ve diploma çıkması felan ramazan bayramını tatilinide göz önünde bulundurursak haziran ayının sonunu bulur.Ben ağustos celbinde kısa dönem er olarak askere gitmek istiyorum. Nasıl bir yol izlemem gerekir,bunun daha basit bir yolu varmı? veya bu şekilde yapsak problem oluyormu. Yardımlarınızı rica ederim..

Tahir

Ağustos Celbinde uzun dönem asteğmen olarak gitmek istiyorum ancak 31 Mayıs’ta henüz mezun olmuyorum; geçici mezuniyet belgesi sunarak gidebilir miyim?

Hasan Emre Şenal

Mayıs celp doneminde 98/2 uzun donem er olarak askere basladim. 21 temmuzda ise aöf 3 ders sinavina girdim ve 4 yıllık mezun oldum. 20 gun icerisinde diplomalar verilecek kisa donem er olmak icin diplomami hemen verirsem gecici terhisle beni eve gönderecekler zaten kisa dönem er olursam 30 ekim gibi askerliğim bitmis olacak. Peki yeni siniflandirma olursa beni tekrar geriye ayni birliği me mi yoksa baska birlige mi gonderecekler. Ya da safagimi kisa donem gibi saysam bitmesine yakin bir sure kala diplomayı versem o zaman isleme aldıklarında zaten askerlik suresinin bitmesine az kaldı deyip beni eve yollamadan direk suan askerlik yaptigim… Read more »

Göktürk Ek

kardeşim 98/1 tertibim aynı durumdayım terhis olmak üzereyim numaranı bırakırsan görüşelim bu durumu çok fazla bilen yok bu durumda isen ve yedek subaylık yapmak istemiyorsan 6 ayını doldur öyle evraklarını ve işlemlerini başlat derim.

Hasan Emre Şenal

05437713203
Teşekkür ederim cevap icin

Burak Özel

merhaba,
Sonucu merak ettim. Nasıl terhis oldunuz ne zaman oldunuz?

1998

Ben 12.08.1998 Doğumluyum ilçe olarak 98/3 Ağustosa denk geliyorum ama 2018 haziranda liseden mezun oldum muayene daha olmadım e-devletten “Askerlik Durum Belgesi Sorgulama” yaptım ve “EN YAKIN ASKERLİK ŞUBESİNE MÜRACAAT ETMENİZ GEREKİR.” diyor. öylede yapacağım ama diploma işi nasıl oluyor anlamadım ben askerde kalmayı da düşünüyorum ?