Manisa 2. Ulaştırma Okulu ve Er Eğitim Taburu

Manisa Türk Silahlı Kuvvetlerine personel yetiştirme konusunda çok ama çok hayati bir öneme sahip bir kışladır. Manisa Kırkağaç ilçesinde bulunan 6. Jandarma Komando Alayında Komando yetiştirilmektedir. Manisa ilinin Alaşehir ilçesinde bulunan Eğitim Alay Komutanlığında ise acemi erler eğitim görmektedir. Her iki merkezde de çok ama çok tecrübeli komutanlar tarafından yüksek bir disiplin içerisinde askerler yetiştirilmekte ve yetişen askerler yurt savunmasında başarıyla görev almaktadır. Özellikle Alaşehir ilçesinin 5,5 km kuzey tarafında yer alan Manisa 2. Ulaştırma Okulu ve Er Eğitim Taburu er yetiştirme konusunda ülkemizin en önemli merkezlerinin başında gelmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri bu merkeze ayrı bir önem vermektedir

manisa alaşehir ulaştırma taburu
manisa alaşehir ulaştırma taburu

Kışlaya Ulaşım Bilgileri

Askerliğiniz Manisa’ya çıktı ve siz askeri birliğinize nasıl gideceğinizi bilmiyorsanız bu yazımız size yardımcı olacaktır. Manisa ege bölgesinde yer alan ve sıcaklık ortalaması ülkemiz sıcaklık ortalamasının çok üzerinde olan sanayisi ve sosyal yapısı gelişmiş illerimizden biridir. Bu ile ulaşım diğer illerimize oranla nispeten daha kolaydır. Manisa 2.Ulaştırma Okulu ve Er Eğitim Taburunun bulunduğu Manisa Alaşehir ilçesine ulaşmak için özel aracınızı kullanabilir, otobüsle veya tren kullanarak bu ilçeye ulaşım sağlayabilirsiniz. Ulaşım olanakları bakımında hem trenle hem de kara yoluyla ilçeye ulaşım mümkün.

Özel Aracınızla Alaşehir’e Ulaşım: Manisa bölgenin en büyük şehirlerinden biridir ve yolları gayet düzgün ve bakımlıdır. Manisa Alaşehir’e özel aracınızla ulaşmak isterseniz bu sizi çok yormayacaktır. Manisa Alaşehir ilçesi İzmir’e 153 km, Ankaraya 470 km, İstanbul’a 480 km’dir. Yolların düzgün olması nedeniyle özel araçla ulaşım gayet kolaydır.

Otobüs ile Alaşehir’e Ulaşım: Manisa gelişmiş bir şehir olduğu için ülkenin hemen hemen her bölgesinden buraya doğrudan otobüs seferi bulunmaktadır. En kötü ihtimalle tek aktarma yapılarak Manisa’ya ulaşılabilir. Fakat Manisa’nın Alaşehir ilçesine ulaşmak nispeten daha zordur çünkü bu ilçeye diğer illerden doğrudan sefer yoktur. Alaşehir’e ulaşmak isteyen kişilerin önce Manisa otogara gelmeleri buradan ilçelere yolcu taşıyan ve her yarım yada bir saatte kalkan transit otobüslere binerek bir buçuk saat daha yolculuk yapmaları gerekmektedir. Otobüsle gelenlerin Manisa otogardan ilçe otobüslerine aktarma yapmaları gerekmektedir. Manisa otogara kadar ulaştıktan sonra İlçe otobüslerini bulmanız zor olmayacaktır.

Tren ile Ulaşım: Manisa’nın Alaşehir ilçesine sadece Uşak ve İzmir illerimizden tren kalkmaktadır. Uşak yada İzmir’den gelecek kişilerin trenle ilgili birimlere ulaşmaları mümkündür.

Manisa Alaşehir’e ulaştıktan sonra birliğinize ulaşmanız kolaydır. Genellikle askere alım dönemlerinde tren ve otobüs garı çevresinde askeri İnzibatlarlar görevlendirilir ve bu kişiler devriye gezerler. Bu kişilerin yanına giderek birliğe teslim olmak istediğinizi söylerseniz yada bu kişiler size kimlik sorduğunda durumu açıklarsanız sizi alıp birliğinize götürürler ve birliğinize ulaşmış olursunuz.

manisa ulaştırma tabur komutanlığı
manisa ulaştırma tabur komutanlığı

Manisa 2. Ulaştırma Okulu ve Er Eğitim Taburu İletişim Bilgileri

Açık Adres: Eğitim Alay Komutanlığı Alaşehir/Manisa

Telefon Numaraları: 0236 653 00 11 / 0236 653 00 13

Ulaşımda herhangi bir sorunla karşılaşmanız durumunda bu numaralardan birini arayarak birliğinize bilgi verebilir, kışlaya teslim olma konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz.

Manisa 2. Ulaştırma Okulu ve Er Eğitim Taburu Hakkında Genel Bilgiler

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki hangi kışlada olursa olsun kışlaya yasak maddeler sokmanıza izin verilmez. Bu nedenle bavulunuzu hazırlarken askeri birliklerde izin verilmeyen alet, edevat, yada yasak maddeleri bavulunuza koymayınız. Birliğe teslim olduğunuz anda ilk olarak yasak maddeler taşıyıp taşımadığınız incelenir, arama yapılır ve herhangi bir yasak maddeye rastlanmaması durumunda kışlaya alınırsınız. Birliğe teslim olurken yanınıza askere teslim olmak için gerekli olan teslim evraklarınız ve sizi tanımlayan nüfus cüzdanı benzeri bir kimlik belgesi olması zorunludur.  İlgi belgeleri ilgili kişilere vermeniz için yönlendirilirsiniz. Kışlaya ulaştıktan sonra endişe edilecek bir durum yoktur. Kışlada sizin hangi birime gideceğiniz, ne zaman ne yapacağınız düzenlenmiştir ve size tecrübeli askerler refakat eder. Sizi ilgili yerlere götürüp malzeme almanızı, karnınızın doymasını, gerekli işlemleri yaptırmanızı sağlarlar. Bu kışlada askere kabul işlemleri Cumartesi, Pazar ve resmi tatil günleri dahil faaliyetlerini sürdürmektedir.

Kışlaya kesinlikle cep telefonu, fotoğraf makinesi, radyo, taşınabilir bellek, ses kayıt cihazları vb. malzemeler ile kesici ve delici maddeler, yiyecek veya içecek getirmeyiniz. Bu tür malzemelerin hiç biri kışlaya alınmamaktadır. Boş yere bu cihazları yanınızda taşımış ve durduk yere uğraşmış olursunuz. Diyelim ki bu cihazlardan birini yanlışlıkla getirdiniz. Birliğe teslim olurken bu cihaza birliğiniz tarafından el konulur ve tutanak tutulur. Bu eşyaları siz terhis olana yada başka birliğe sevk edilene kadar alamazsınız. O nedenle yanınızda bu cihazlarla kışlaya gelmeyiniz. Telefon vb. malzemelerinizi çarşıda emanetçi dükkanlarına çok uygun fiyatlar karşılığında emanet edebilirsiniz. Bu sayede çarşıya çıktığınızda her daim telefonunuza kavuşabilirsiniz.

Manisa’da birliğine teslim olan tüm askerler için bot, askeri kamuflaj, çorap, iç çamaşırı, diş macunu, diş fırçası, eldiven, terlik, spor ayakkabısı, kirli ve temiz kıyafet torbası olmak üzere bütün gereksinimleri Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından karşılanır. Size verilen eşyalarınızı teslim alırken zaman kısıtlı olsa ve arkada yüzlerce kişi bekliyor olsa da mutlaka botlarınızı deneyin ve eğer ayağınıza uygun değilse değiştirilmesini talep edin. Çünkü bot dar olduğu zaman yada bot geniş olduğu zaman ayağınız rahat etmez ve ayağınızda yara oluşur. Oluşan yaralar da sürekli hareket etmek zorunda olduğunuz için size rahat vermez ve kolay kolay iyileşmez. O nedenle bot seçerken dikkatli olunuz.

Kışlaya girdim fakat yanıma hiç para almadım. Ne yapacağım diye düşünüyorsanız öncelikle bilmeniz gereken şey şu ki bütün er ve erbaşların ihtiyaçlarının giderilmesi için kışla içerisinde bankamatikler ve PTT şubesi bulunmaktadır. Ayrıca askerlerin aileleri ile rahat irtibat kurabilmeleri için bütün bölüklerde ankesörlü telefon mevcuttur. Ankesörlü telefon kartlarını yine bütün bölüklerde bulunan kantinlerden satın alabilirsiniz. Er ve erbaşların yemeklerini yedikleri ve dinlenebildikleri er ve erbaş gazinoları ve yatakhaneler, tüm ihtiyaçları karşılayacak şekilde tasarlanmıştır. Kışla içerisinde askerin tüm ihtiyaçları düşünülmüştür ve kışla askerlerin ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde düzenlenmiştir.

Birliğe Teslim Sonrası İşlemler Nelerdir?

Birliğinize gittiniz ve resmi işleri yaptırdınız, fotoğraf çektirdiniz.Peki sonrasında ne oluyor. Kayıt ve kabul işleminin ardından teslim olan bütün askerler sağlık kontrolünden geçer. Sağlık kontrolünün amacı askerlerin sağlam şekilde birliğe teslim olmalarından emin olmaktır. Birliğe teslim olurken ve terhis olup birlikten ayrılırken askerler sağlık kontrolünden geçerler. Türk Silahlı Kuvvetleri için askerin sağlıklı bir şekilde teslim alınması ve askerin sağlıklı bir şekilde terhis edilmesi büyük önem taşır. Sağlığınızla ilgili her türlü işlem, operasyon, ameliyat gerek görülmesi halinde Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılır yada diğer hastanelere sevk edilerek yaptırılır. Askerlikte hem beden sağlığınız hem de ruh sağlığınız için gerekli çalışmalara yapılır. Kışlada Rehberlik ve danışma merkezi vardır ve psikolojik sorun yada uyum sorunu yaşayan askerlere danışmanlık yapar, tedavi olmalarını sağlar. Eğer bedensel yada ruhsal bir sorununuz var ise bölük komutanına söylemeniz hastaneye gitmeniz için yeterlidir.

Kışlada spor yapmak ve bedenini çalıştırıp stres atmak isteyen er ve erbaşlar için birlik içerisinde basketbol ve futbol sahaları mevcuttur. Eğitim zamanları haricinde ve Cumartesi, Pazar günleri bu alanlarda spor yapılması teşvik edilmektedir. Gazinoda masa tenisi de mevcuttur.

Yemin Töreni Ne Zaman Yapılacak?

Birliğinizin organize edeceği yemin töreninin tarihi ve zamanı ailelerinize de haber vereceğiniz düşünülerek sizlere en geç bir hafta önceden bildirilir. Yemin törenine aileler de alınmaktadır. Eğer yemin törenini ailenizin de izlemesini istiyorsanız bu tarihi onlara bildirebilirsiniz.

Not: Konuyla ilgili soru ve görüşlerinizi yorum bölümüne yazarak bize iletebilirsiniz.

Google Arama Motorunda Arama Yap

Daha Fazla Göster
Subscribe
Bildir
Adınızı ve Soyadınızı Giriniz
E-mail adresi girmeniz zorunludur
67 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

Özel araba ile geleceğim. 1 hafta araba taburda kalabilir mi?

Güncel bilgi 99/4 – Ekim 2019 Acemilik için mutlaka yanınıza sivil yedek kıyafet alın . Kamuflaj hemen verilemeye biliyor ve ilk birkaç gün sivil dolaşmak zorunda kalabiliyorsunuz. Kişisel bakım ve banyo malzemeleriniz tam olsun internette yazanlara güvenmeyin ayrıca ilk birkaç gün içeriden birşey satın almak imkansız , vaktiniz olmayacak. Az miktarda askeri kıyafet alın ,ikişer adet fanila ,çorap, iç çamaşırı gibi. İçeride yıkamak ve kurutmak problem ama elinizde yıkayıp geceden sabaha kadar kurutabilirsiniz. Kasım dan sonra gidenler. İçlik alsın gerçekten sabahları üşüyeceksiniz. Akşamları sivil abartılı cıvıl cıvıl renklerde olmayan eşofman giyebilirsiniz yeşil almanıza gerek yok. Temazsız banka kartınız olsun ve askercell satın almayın tuşlu telefon ve sivilhat kullanın. Zaten çoğu bölükler telefonları askerhattı olsa dahi gün içerisinde topluyorlar. Mutlaka doktor… Read more »

ULŞ., PER.OKL. VE EĞT.MRK.K.LIĞI EĞT.A.K.LIĞI 2 NCİ ULŞ.ER EĞT.TB. KH. VE KH.TK./ALAŞEHİR
2 Aralık 2019sevk tarihi. Çok zor bir yer mi acaba burası yorumları okudum bazıları çok sıkıcı diyor. Bölüklere düşme işi nasıl oluyor acaba?Bilen arkadaşlar cevap yazarsa çok memnun olurum. Bir de acemi birliği süresi kesin olarak kaç gün?

Bölüklere içeriye giriş teslim oluş sıranıza göre düşüyorsunuz. Teslim olduktan sonra size bir sıra numarası verip akşam 5 e kadar bekletirler.Ulaştırma için sıra numarası 22 ile başlayan yerde olmaya çalışın bu numara sizi 2.ulaştırma bölüğüne düşürür. 2. Bölük rahattır trek ve keko on başıları var, bu adamlar geçici ve senin benim gibi askerler . 2.Bölük komutanı ve subayları iyidir ve en rahat bölük orası.İnzibat taburu hakkında çok bilgim yok ama aynı mantıkla bölüğe dağıtılırsınız.
4. Bölüğe düşerseniz firar edin :) Şaka bir tarafa en sistemli disiplinli ulaştırma bölüğüde dörttür. Kurallara tam uyarsanız 4.bölükte hayatta kalırsınız :)

https://chat.whatsapp.com/CWHW6OAwMXI2tTh8hwMCAA

MANİSA ALAŞEHİR 99 4 TERTİP GİDEN ARKADAŞLARI BEKLİYORUZ

Lütfen cevap verin

Birde acemi birliği hemen hemen 1 ay mi bir ayı gecicem mi lütfen cevap verin. Habersiz kalmak çok üzücü

Merhabalar benim de erkek arkasım bugün manisa alaşehire gitti tuşlu telefon götürmedi. Bugün görüşme veriler mi acaba

28 gün acemi birliği olması gerekmyor mu neden 45 gün yapılıyor alaşehirde doğuiçin eğitimmi veriliyor

15 haziran 2019 giden tertipler grup’a çekebilir tek bilek olalım :D

5347881109

Askeriyede tuşlu telefondamı yasak

Başa dön tuşu