Komando Olma Şartları Nelerdir?

Komando olarak askerlik yapmak bir gururdur. Komando olmak gün gelip aç kalmak, gün gelip açıkta kalmak anlamına gelir. Komando her zaman her yerde en zorlu şartlarda görev yapan asker demektir. Bu nedenle de komando olmak vatanını gönülden seven bir çok kişinin hayallerini süslemektedir. Fakat herkes komando olamamaktadır çünkü Türk Silahlı Kuvvetleri komando sınıfına asker alırken özel bir eleme yöntemi geliştirmiştir. Bu yazımda sizlere komando olarak askerlik yapıp yapamayacağınıza dair bir takım bilgiler sunacağım.

Komando Olabilmenin Fiziki Şartları Nedir?

Komando olup olamayacağınız Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliği hükümlerine göre belirlenmektedir. Bu yönetmelikte geçen ifadelere göre kişi komando olabilir yada olamaz. Bu yönetmelikte kişinin boy, kilo, hangi hastalıklara sahip olmaması gerektiğine dair bilgiler verilmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde komando olabilme şartları için şu ifadelere yer verilmiştir;

Komandolar, iç hastalıkları, ortopedi, genel cerrahi, göz, kulak burun boğaz, psikiyatri ile lüzum görülen diğer branşlardan sağlık kurulundan geçirilmek kaydıyla seçilir. Komando muayenelerinde akciğer grafisi, tam kan sayımı, sedimantasyon, açlık kan şekeri, üre, kreatinin, AST, ALT, bilirubinler, tam idrar tahlili, HBsAg, EKG ile lüzum görülen diğer laboratuvar tetkikleri ve radyolojik tetkikler yapılır. Komando olacak erbaş ve erler tam sağlam olmalı veya hastalıkları, Hastalıklar Listesinin (A) diliminde bulunmalı ve boyları 160 cm’den uzun olmalıdır. Ancak bunlardan; göz hastalıkları (A) dilimine giren ve -3 diyoptriyi aşan hipermetropi, miyopi ve eksenler arasındaki farkı 1 diyoptriyi aşan muhtelif cins astigmatizması olanlar, astım hastalığı olanlar ve rahatsızlıkları Hastalıklar Listesinin 16 ncı, 17 nci ve 18 nci maddelerinin (A) dilimine girenler komando olamaz.

Bu mevzuat hükmünü gelin birlikte yorumlayalım. Mevzuat diyor ki komando olacak kişi yukarıda sayılan tüm hastalıklara karşı taranır ve tüm bu bulgularda kişi sağlam çıkar ise komando olabilir. Mevzuatta sayılan branşların birinde yada bir kaçında kişiye askere elverişli değildir raporu verilir ise kişi komando olamaz denilmektedir. Yani kişinin komando olabilmesi için tam sağlıklı olması gerekmektedir. Şimdi biraz daha detaya inim madde madde bakalım…

Komando Olabilmek İçin Boy Şartı Nedir?

Komando olabilmek için kişinin en az 160 santimetre uzunluğunda olması gerekmektedir. Yani kişinin boyu eğer 1.60 metrenin altında ise kişi kesinlikle komando olamaz. Komando olmak için alt boy sınırı 160 santimetredir. Boyda üst sınır 210 santimetredir. Yani kişi 160 santimetreden büyük 210 santimetreden de küçük olmak zorundadır. Fakat tabi bu boy oranları mevzuatta yazan kısmıdır. Uygulamada boyu 170 santimetre ile 185 santimetre arasında olanların komando olmada daha şanslı olacağını söyleyebiliriz. Askerlik muayenesi sırasında kişinin fiziki durumuna bakılarak boy kilo oranının uyumlu olmasına da dikkat edilir…

Komando Olabilmek İçin Kilo Kaç Olmalı?

Komando olabilmek için boy tek başına bir anlam ifade etmiyor. Boyunuzla birlikte kilonuza da bakılıyor. Boy ve kilo bir bütün olarak değerlendiriliyor. Kişinin boyundan 1 metre düşülüp 10 ekleniyor ve kilogram olarak kişi bu değerin üzerinde mi diye bakılıyor. Şöyle bir örnekle durumu pekiştirelim. Mesela sizin boyunuz 175 santimetre. 100 santimetre çıkartıyoruz. 75 kalıyor. Bu 75 e 10 ekliyoruz. 85 kilogram yapıyor. Bu 75 ten 10 çıkarıyoruz 65 kalıyor. Yani sizin en fazla 85, en az da 65 kilogram olmanız gerekiyor komando olabilmek için. Yani komando olacakların fit ve sağlıklı olması en önemli şartların başında geliyor.

Komando Olabilmek İçin Göz Derecesi Kaç Olmalıdır?

Mevzuat komandolar için göz şartını şöyle tanımlamıştır. ” Göz hastalıkları; Hastalıklar Listesinin (A) dilimine giren ve -3 diyoptriyi aşan hipermetropi, miyopi ve eksenler arasındaki farkı 1 diyoptriyi aşan muhtelif cins astigmatizması olanlar” Yani mevzuat diyor ki bir kişi eğer askerliğe elverişli ise ve komando da olmak istiyorsa gözünün en fazla 3 derece miyop, hipermetrop ve en fazla 1 derece astigmat olması gerekiyor. Yani kişi komando olmak istiyor ise gözü 3 dereceden daha fazla bozuk olmamalı. Kişinin gözü 2,5 derece miyop ise komando olabilir ama 3,5 derece göz bozukluğu olan birisi komando olamaz. Göz sınırı 3 derece yani.

Astım Hastaları Komando Olabilir mi?

Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliği astım hastalarının komando olamayacağına hükmetmektedir. Mevzuat hafif düzeyde de olsa astım hastalığı olanların komando olamayacağına hükmetmiştir. Komando genelde dağlarda, zorlu arazilerde görev yapar. Toz ise astım hastalarının bir numaralı düşmanıdır. Hal böyle olunca astım hastalarının komando olması kendi sağlıkları açısından da sıkıntı yaratabilecek bir durumdur. O nedenle astım hastalarının komando olmasına izin verilmemektedir. Hatta hafif düzeyde astım hastalığı olanlar askere alınmakta fakat spor eğitimlerine katılmamaktadır. Astım hastaları er olabilir fakat spordan muaf tutulurlar. Astım hastaları komando olamazlar.

Sağlık Raporu İle Celp Atlatanlar Komando Olamaz

Mevzuata göre geçici hastalığı olanlar için celp atlatma işlemi yapılır. Sağlık sebebiyle celp atlatma işlemi yaptıran kişilerin komando olamayacağı mevzuat hükmünde yer almaktadır. Mevzuat sağlık özrü sebebiyle geçici hastalığı olan hastalardan sevk geciktirmesi, ertesi yıla bırakma veya hava değişimi işlemi yaptıranların komando olamayacağı hüküm altına alınmıştır.

Askerde Komando Olmanın Faydaları Nelerdir?

Aslında bakılırsa komando olmanın kişiye ciddi bir faydası yoktur fakat komando olmak prestij sağlar. Doğuda olup operasyonlara katılan komandolara operasyon tazminatı adı altında ek ödemeler yapılır. Biraz maddi karı vardır fakat manevi olarak komando olmak kişiye çok şey katar. Daha güçlü bir kişilik edinmek istiyorsanız askerliği komando olarak yapmanız faydanıza olur. Komando olmak zorluklarla başa çıkabilme yeteneğinizin gelişmesini ve hayata karşı daha dirençli olmanızı sağlar.

Komando Olmak Gönüllülük Esasına Dayanmaktadır

Komando olmak istiyorsanız ve fiziki olarak da sorununuz yoksa bu durumda askerlik yoklaması esnasında “komando olmak istiyorum” seçeneğini işaretlemeniz gerekmektedir. Komando olmak istemeyen kişilerden komando seçilmez. Komandolar gönüllülük esasına göre seçilmektedir.

Ameliyat Olan Biri Komando Olabilir mi?

Komando olabilmek için daha önce ciddi bir ameliyat geçirmemiş olmanız gerekiyor. Bildiğiniz üzere komando gerek havada gerek karada gerek denizde görev alan özel eğitimli askerdir. Kişinin çocukluk döneminde yada askerlik öncesinde ciddi bir ameliyat geçirmiş olması komando olmasına engeldir. Bunun sebebi ise değişik atmosfer ortamlarında kişinin bedeninin aşırı tepkiler vermesi neticesinde operasyonun aksamasını sağlamaktır. Örneğin askerlik öncesinde ayak bileği kırılmış kişiyi düşünelim. Helikopterle harekat bölgesine gitmek için helikoptere binen kişi basınç farkı nedeniyle ağrı hissedebilir. Yada kişi dağda hareket ederken kırık bölge yeniden ani bir harekette kolayca çatlayabilir. Bu riskleri ortadan kaldırmak için hiç ciddi ameliyat olmamış kişiler komando alımında tercih edilmektedir.

Psikolojik Rahatsızlığı Olan Kişi Komando Olabilir mi?

Yukarıda yer alan maddelere ek olarak kişinin komando olabilmesi için psikolojik olarak da sağlıklı olması şarttır. Komando olmak gerek fiziksel olarak gerekse psikolojik olarak özünde zorluklar barındırmaktadır. Psikolojik olarak zayıf olan kişiler bu zor şartlar altında depresyona girebilmekte ve hatta maalesef intihar eden askerler bile görülebilmektedir. İş bu sebeple komando olacak kişinin çelik gibi sinirlere sahip olması şarttır.

Google Arama Motorunda Arama Yap

Daha Fazla Göster
Subscribe
Bildir
Adınızı ve Soyadınızı Giriniz
E-mail adresi girmeniz zorunludur
101 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

Merhaba benim duyduklarıma göre ne kadar doğrudur bilmiyorum ama, “komando olmak istiyor musunuz” sorusuna pek bakmadıklarını duydum, mesela ona hayır diyenleri bile fiziği iyiyse göndermeleri gibi bir durum söz konusu imiş sanırım. Bunun bir gerçekliği var mı acaba? Teşekkürler

Nişanlim piyade komando uzman çavuşluğu kazandı sizce nasıl yani hep doğuda mi kalır batıya gitse bile genelde doğu görevine tekrar gider mi? Yada düzenli bir evlilik hayatı olmaz mı beni bilgilendirir mısınız?

merhabalar gözlerini çizdiren komando olabilir mi ?

Bende sene2002 de Isparta dağ komando okulunda eğitim gördüm usta birliğim Siirt 3 komando tuğayı 2 tabur 4bl silah takımında görev yaptım terörle mücadelede şerefim ve Onur’umla kalbindeki vatan aşkıyla görevimi başarıyla tamamladım gerektiğinde vatanıma hizmetten asla geri kalmayacağıma şereflim ve namusum Özer’ine and içiyorum
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
Erhan bulut

merhaba.Lisans mezunuyum.komando olmak istiyorum işaretlersem ve çıkarsa askerliği kısa dönem mi yoksa uzun dönem mi yapacağım.Rütbe ne oluyor çıkması durumunda.

merhaba.ben 4 senelik üniversite bitirdim.Kısa dönem yada uzun dönem komando olmak istiyorum.bildiğiniz gibi kasım celp döneminin son başvuru tarihi 30 ağustos.Şuan yurtdışındayım. Ağustos ayının 3. haftası askerlik şubesine gideceğim.Acaba anlattığım tarihte askerlik şubesine gitmek yani başvuru tarihinin son günlerinde gitmek komando olmam için dez avantajmıdır? şansım azalırmı? Yada kasım değilde şubat celp döneminimi bekleyeyim?

Merhabalar bende otomotiv mühendisiyim komando astegmen olmak istiyorum kasımda neden fazla gitme olasılıgı komando onu merak ettim bide benim boy 167 kilo 67 sıkıntı olur mu ameliyat döğme vs yok

hocam merhabalar yazida ” miyobu 3 dereceden fazla olmayan ” demissiniz, bu 3 derece tek bir goz icin mi yoksa her iki gozun de toplam derecesi mi ? sol gozum 2.75 sag gozum 2.50 derece miyop

Ben 2002 doğumlu olup 185 boy ve 100 kiloyum hep komando olmak istemiştim askerliğime 5 6 sene var acaba o zaman sınava girsem olur muyum hiçbir hastalığım yok Allah şükür

İnşaallah olursun

Jandarma astsubay meslek yüksek okunda öğrenciydim 15 temmuz darbe girişimi nedeni ile okul kapandı şimdi iktisat fakültesi öğrencisiyin seneye askere gidecem inşallah kısa dönem uzun dönem fark etmez JANDARMA KOMANDO GÖZÜMDE KALDI ASKERLİĞİMİ JANDARMA KOMANDO OLARAK NASIL YAPA BİLİRİM ARZU ETSEM JANDARMA KOMANDO OLA BİLİRMİYİM ver müjdeyi kardeşim ?

Komando olmak tamamen gönül işidir sende bu heves istek varken ve sağlığında her hangi bir problem olmasa komando olmanda bir sakınca olmaz tüm sağlık taramasını başarılı geçmen lazım inşaallah bu dileğin kabul olur kardeşim

Selamun aleykum, Kanadada yasiyorum ve 26 yasindayim. Askerligimi yapmadim ve bu ulkedede cok bunaldim. Geri vatanima donmeyi ve askerligimi olursa komando olarak yapmayi cok istiyorum! Askerligim sonrasindaysa kalmayi ve askerlikte devam edip ilerlemeyi istiyorum. Askerligimi zamaninda yapmadigim icin ne tur zorluklarla karsilasirim? Bu komando olmama engel olur mu? Komando seciminde, tahsilli olup olmamak ne kadar agir basar? Askerligimi zamaninda yapmadigim icin ceza olarak sonsuza dek komando olmayada raziyim, yeter ki gidipte mutfakta patates domates dogramiyim, guney doguya yada sinir otesine yollasinlar! Ne yapmak lazim doguya gitmek icin? Saygilar.

en az kac yas isteniyor

1 2 3 6
Başa dön tuşu