Komando Nedir ve Nasıl Komando Olunur

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından özel olarak yetiştirilen, diğer birliklerden bağımsız olarak iş yapan ve baskın, sabotaj gibi özel görevleri başarıyla gerçekleştiren az sayıda askerden kurulu birliğe komando birliği denir. Komando birliğinde görev alan askerlerin her birine de komando denilmektedir. Komandolar özel eğitim almış askerlerdir. Karada, denizde ve havada her zaman ve her yerde savaşabilmeleri amacıyla eğitilirler ve hem hava kuvvetleri hem deniz kuvvetleri hem kara kuvvetleri bünyesinde görev alırlar ve görevlerini başarıyla yaparlar. Komandolar ülke savunmasının yapılmasında en etkin güçtür.

Ülkemizde askerlik çağı gelen gençlerin en büyük hayallerinden biri de komando olabilmektir. Çünkü komando olmak komando olabilmek asker için ve askerin ailesi için gurur ve onur kaynağıdır.

Çünkü askere gidecek kişilerin büyük çoğunluğu askerliğini komando olarak yapmak ister fakat çeşitli sebeplerle bir çoğu komando olamaz. Komando olan kişi için bu unvan gerek askerlik dönemi boyunca gerekse askerlik sonrası dönemde büyük bir gururla anacağı ve anlatacağı bir unvandır.

Her ne kadar bir çok kişi komando olmak istese de Türk Silahlı Kuvvetlerinin koymuş olduğu şartlar nedeniyle herkes askerliğini komando olarak yapamıyor. Şimdi gelin komando olmak için aranan şartlara bir göz atalım;

  1. Komando olmanın ilk şartlarından biri kişinin fiziksel ve zihinsel olarak komando olmaya uygun olmasıdır. Fiziksel olarak uygunluktan kasıt kişinin boyu ve kilosu arasında uyum olmasıdır. Genelde bilinenin aksine komando olabilmek için çok uzun boylu olmaya gerek yoktur. Önemli olan şey sizin boyunuzla kilonuzun orantılı olmasıdır. Boy ve kilo arasındaki orantıda +-10 (artı eksi 10) kriteri vardır. Gelin bunu bir örnekle açıklayalım. Diyelim ki sizin boyunuz 172 santimetre. Bu durumda eğer komando olmak istiyorsanız 82 kilodan az ve 62 kilodan fazla olmalısınız. Gördüğünüz gibi boyu 172 santimetre olan kişi de komando olabiliyor ve hatta bilinenin aksine çok uzun boylu olmak komando olmak için bir dezavantaj bile yaratıyor. Son dönemlerde komandolar daha çok normal boya ve kiloya sahip kişiler arasından seçiliyor. Çok uzun boylu olmak savaş alanında kişinin hareket kabiliyetlerini düşürüyor.
  2. Komando olabilmek için daha önce ciddi bir ameliyat geçirmemiş olmanız gerekiyor. Bildiğiniz üzere komando gerek havada gerek karada gerek denizde görev alan özel eğitimli askerdir. Kişinin çocukluk döneminde yada askerlik öncesinde ciddi bir ameliyat geçirmiş olması komando olmasına engeldir. Bunun sebebi ise değişik atmosfer ortamlarında kişinin bedeninin aşırı tepkiler vermesi neticesinde operasyonun aksamasını sağlamaktır. Örneğin askerlik öncesinde ayak bileği kırılmış kişiyi düşünelim. Helikopterle harekat bölgesine gitmek için helikoptere binen kişi basınç farkı nedeniyle ağrı hissedebilir. Yada kişi dağda hareket ederken kırık bölge yeniden ani bir harekette kolayca çatlayabilir. Bu riskleri ortadan kaldırmak için hiç ciddi ameliyat olmamış kişiler komando alımında tercih edilmektedir.
  3. Yukarıda yer alan maddelere ek olarak kişinin komando olabilmesi için psikolojik olarak da sağlıklı olması şarttır. Komando olmak gerek fiziksel olarak gerekse psikolojik olarak özünde zorluklar barındırmaktadır. Psikolojik olarak zayıf olan kişiler bu zor şartlar altında depresyona girebilmekte ve hatta maalesef intihar eden askerler bile görülebilmektedir. İş bu sebeple komando olacak kişinin çelik gibi sinirlere sahip olması şarttır.

Eğer Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde komando olarak görev yapmak istiyorsanız ve yukarıda yer alan şartları sağlıyorsanız yapmanız gereken tek şey askerlik başvurunuz esnasında komando olmak istediğinizi belirtmek. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra eğer şartları sağladığınız tespit edilirse askerliği komando olarak yapmanıza izin verilir.

Komandolar ülkemizin, milletimizin bel kemiğidir.

Google Arama Motorunda Arama Yap

Daha Fazla Göster
Subscribe
Bildir
Adınızı ve Soyadınızı Giriniz
E-mail adresi girmeniz zorunludur
143 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

Benim küçük yaşta bacağım kırılmıştı. Sıkıntı olurmu

Boyum 173 Kilom 70 ciddi bir ameliyat geçirmedim

Ben komando olmak ve askerde uzman cavus olarak kalmak istiyorum boyum 175 kilom 58 sizce komando olabilirmiyim ve komando olmak bizim elimizdemi

Arkadaşlar özellikle şunu belirteyim komando eğitimi ve sonraki arazi şartları çok ağırdır. Yani spor salonunda şişmiş bodyciler bile yapamazlar., yıllarca demircilik inşaatcılık vebenzeri ağır işlerde çalışmış pişkin ve dayanıklı kişiler yapabilit zaten hetked yapsbildeydi komandolukts sıradan bir askerlik olurdu. Ben sirtında tam teçhisat 50kilo sırt çantası elinde şerit mermisi ile 20 kilo mg3 yani 70 kilo ile kilometrelerce intikal etmiş bir ağabeyiniz olarak size tavsiyem komando beden eğitimi kriterlerini elde edip ( 100 mekik 100 şınav 5 km.teçhisatlı 10 km.koşu botla spor ayakkabısı ile iki katı tarzan merdiveni gibi kondüsyonunuzu artırarak buna hazır olmanızdır.

8 yıldır inşaatta demirciyim dayanırım everallah

Kardeş

Ben komandolugu meslek olarak yapmak istiyorum da nasıl bi anlatirmisin

Boyum 175 55 kiloyum 60 kiloya ciksam komando olabilirmiyim?

merhaba ben gözlerimi çizdirsem komando olabilir miyim ve küçükken koluma tel takmışlardı ma çıkmıştı 3 ay sonra olabilir miyim ?

اريد الانظمام انا من سورية وأتمنى
انا من ادلب الله يحميك أردوغان ويحمي شعب تركية

احمد عبد الرحمن
العمر 20 انا في تركيا الآن
ارجو منكم قبول الدعو الطول 180
المخابرات التركية صعبة لكن اجمل

sizden bir sikim olmaz hayale bak ne içiyorsunuz siz oğlum manyakmısın ne işin var askerde oh memeleket ne güzel değilmi iş var aş var oh mis puşt oğlu puşt.

Ben 19 yaşındayım 180 boyunda ve 76 kiloyum komando olmayı çok istiyorum fakat lise mezunu değilim.ilkokulu bitirdim.ne yapmam gerekiyo

ben 19 yaşındayım 180 boyunda ve 76 kiloyum.komando olmayı çok istiyorum fakat lise mezunu değilim.

Merhabalar, boyle bilgilendirici bir site hazirladiginiz icin tesekkurler.

Yurtdisinda ikamet ediyorum, bedelli askerlik hakkina da sahibim ama vatani gorevimi en iyi seklide yerine getirmek icin hep komando olmayi istemisimdir. Universite egitimim devam ediyor, nasipse seneye bitirecegim. Yalniz okul bitince 32 yasinda olacagim. Er ya da erbas komando olmak icin fazla gibime geliyor. Yedek subaylik yoluyla 32 yasinda komando olunabilir mi?

Bende astım var bir sıkıntım yok herseyi yaparım gerekirse km lerce kosarım sıkıntım yok ayrica solunum fonksiyon testi iyi cikarsa yani astim olsa bile kotu cıkmazs tes t komando olabilirmiyim

Başa dön tuşu