Komando Nedir ve Nasıl Komando Olunur

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından özel olarak yetiştirilen, diğer birliklerden bağımsız olarak iş yapan ve baskın, sabotaj gibi özel görevleri başarıyla gerçekleştiren az sayıda askerden kurulu birliğe komando birliği denir. Komando birliğinde görev alan askerlerin her birine de komando denilmektedir. Komandolar özel eğitim almış askerlerdir. Karada, denizde ve havada her zaman ve her yerde savaşabilmeleri amacıyla eğitilirler ve hem hava kuvvetleri hem deniz kuvvetleri hem kara kuvvetleri bünyesinde görev alırlar ve görevlerini başarıyla yaparlar. Komandolar ülke savunmasının yapılmasında en etkin güçtür.

Ülkemizde askerlik çağı gelen gençlerin en büyük hayallerinden biri de komando olabilmektir. Çünkü komando olmak komando olabilmek asker için ve askerin ailesi için gurur ve onur kaynağıdır.

Çünkü askere gidecek kişilerin büyük çoğunluğu askerliğini komando olarak yapmak ister fakat çeşitli sebeplerle bir çoğu komando olamaz. Komando olan kişi için bu unvan gerek askerlik dönemi boyunca gerekse askerlik sonrası dönemde büyük bir gururla anacağı ve anlatacağı bir unvandır.

Her ne kadar bir çok kişi komando olmak istese de Türk Silahlı Kuvvetlerinin koymuş olduğu şartlar nedeniyle herkes askerliğini komando olarak yapamıyor. Şimdi gelin komando olmak için aranan şartlara bir göz atalım;

  1. Komando olmanın ilk şartlarından biri kişinin fiziksel ve zihinsel olarak komando olmaya uygun olmasıdır. Fiziksel olarak uygunluktan kasıt kişinin boyu ve kilosu arasında uyum olmasıdır. Genelde bilinenin aksine komando olabilmek için çok uzun boylu olmaya gerek yoktur. Önemli olan şey sizin boyunuzla kilonuzun orantılı olmasıdır. Boy ve kilo arasındaki orantıda +-10 (artı eksi 10) kriteri vardır. Gelin bunu bir örnekle açıklayalım. Diyelim ki sizin boyunuz 172 santimetre. Bu durumda eğer komando olmak istiyorsanız 82 kilodan az ve 62 kilodan fazla olmalısınız. Gördüğünüz gibi boyu 172 santimetre olan kişi de komando olabiliyor ve hatta bilinenin aksine çok uzun boylu olmak komando olmak için bir dezavantaj bile yaratıyor. Son dönemlerde komandolar daha çok normal boya ve kiloya sahip kişiler arasından seçiliyor. Çok uzun boylu olmak savaş alanında kişinin hareket kabiliyetlerini düşürüyor.
  2. Komando olabilmek için daha önce ciddi bir ameliyat geçirmemiş olmanız gerekiyor. Bildiğiniz üzere komando gerek havada gerek karada gerek denizde görev alan özel eğitimli askerdir. Kişinin çocukluk döneminde yada askerlik öncesinde ciddi bir ameliyat geçirmiş olması komando olmasına engeldir. Bunun sebebi ise değişik atmosfer ortamlarında kişinin bedeninin aşırı tepkiler vermesi neticesinde operasyonun aksamasını sağlamaktır. Örneğin askerlik öncesinde ayak bileği kırılmış kişiyi düşünelim. Helikopterle harekat bölgesine gitmek için helikoptere binen kişi basınç farkı nedeniyle ağrı hissedebilir. Yada kişi dağda hareket ederken kırık bölge yeniden ani bir harekette kolayca çatlayabilir. Bu riskleri ortadan kaldırmak için hiç ciddi ameliyat olmamış kişiler komando alımında tercih edilmektedir.
  3. Yukarıda yer alan maddelere ek olarak kişinin komando olabilmesi için psikolojik olarak da sağlıklı olması şarttır. Komando olmak gerek fiziksel olarak gerekse psikolojik olarak özünde zorluklar barındırmaktadır. Psikolojik olarak zayıf olan kişiler bu zor şartlar altında depresyona girebilmekte ve hatta maalesef intihar eden askerler bile görülebilmektedir. İş bu sebeple komando olacak kişinin çelik gibi sinirlere sahip olması şarttır.

Eğer Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde komando olarak görev yapmak istiyorsanız ve yukarıda yer alan şartları sağlıyorsanız yapmanız gereken tek şey askerlik başvurunuz esnasında komando olmak istediğinizi belirtmek. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra eğer şartları sağladığınız tespit edilirse askerliği komando olarak yapmanıza izin verilir.

Komandolar ülkemizin, milletimizin bel kemiğidir.

Google Arama Motorunda Arama Yap

Daha Fazla Göster
Subscribe
Bildir
Adınızı ve Soyadınızı Giriniz
E-mail adresi girmeniz zorunludur
143 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

Ayrica bana doktor kışın enfeksiyonlardan korunmam icin verdigini soyluyor

Bende sanirim hafif astim var kosarken falan uzun sureli nefes darligi cekmiyorum doktorun verdigi ilac en dusuk seviye ve ben onu sadece 6 ay kullandim uzun sureli degil ben kucuklugumden beri komando olmak istiyorum aklima takıldıda insallah olabiliyorumdur bilgisi olan varsa cevaplarsa sevinirim

Merhaba ben de komando olmak istiyorum sizce olurmuyum boyum 1.75 kilo da 60 hiç ameliyat geçirmedim elhamdülillah sağlığım da yerinde

Senin 65 kilonun üzerinde olman lazım kardeşim

Merhaba Hocam Agustos ayında askerim boyum 1.68 Kilom 60 Askerlik şubesinde komando olmak istiyormusun dediler evet istiyorum dedim sizce de olabilirmiyim herhangi bir ameliyat geçirmedim dimdik çok şükür ayaktayım.

Slm hocam boyun 1.65 18 yaşındayım 50 kiloyum komando olmak istiyorum 2sene sonra askere gidecam vucut egzersizi yapıyorum ve epeyde kalipliyim fıtık ameliyatı oldum sorun olurmu .

Abi bende fıtık ameliyatı oldum yaşim dha kucuk 12 yasindayim ama insallah komando olabilirim okul futsal takimindayim ve kas yapmaya ve egzersiz yapmaya basladim umarim fitiktan bir sotun olmaz küçük komando adayıyım :)

Askerde uzm cvs olarak kalmak için neler gerekli bileğimde dövme var bide orta okul mezunuyum engell olurmu bu yardımcı olursanız sevinirim

ben lise 11. sınıf öğrencisiyim komando olmayı düşünüyorum ne yapmalıyım ?
lise mezunu olarak başvuru yapabilir miyim?
Ayrıca ygs-kpss var mı ?

Askerde uzm cvs olarak kalmak için neler gerekli bileğimde dövme var bide orta okul mezunuyum engell olurmu bu yardımcı olursanız sevinirim

Bende komando olmak istiyorum askerlik şubesinde de belirtim komando olmak istiyorum diye ama boyum 1.85 kilom 95 ama ben sporla uğraşıyorum vücüt geliştirme yapıyorum yani o yüzden kilom böyle öyle fiziği bozuk göbekli bi insan değilim yani sporcuyum hayatım hep sporla geçti ama ben askerlik şubesinde spor yapıyorum diye belirtmedim ve doğal olarak şartlara göre komando olamam bunu belirtmem gerekiyormuydu askerlik şubesinde veya şimdi tekrar gidip bu durumu bildirsem nasıl olur

Vücuttaki dövmeler komando veya yedek subay olmak için bir engel midir?

İyi Günler. Ben Şuan Yüksek Lisans Kamu Yönetimi okumaktayım. Bu yıl Kasım celbinde tecili bozdurup askere gitmeyi düşünüyorum. Verilen Formda Komando Olmayı ve Yedek Subay olmayı işaretledim.

Boy:186 Kilo:78
Lisans Ortalamam: 3,21
Gözlük kullanıyorum iki göz toplam derecesi 5,50 (miyop)

1)Komando Olmak için Göz Derecesi Şartı Nedir?
2)Yedek Subay Olma İhtimalim Nedir?
3)Askerde Teskere Bırakmak Yeniden Geldi Mi yada Askerde Nasıl Kalırım?
4)Yedek Subay Daha çok Mühendislik Fakültelerinden mi Alınıyor? Kamu Yönetimi Bölümünün Şansı Nedir?
Teşekkür Ederim. İyi Çalışmalar.

Başa dön tuşu