Komando Nedir ve Nasıl Komando Olunur

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından özel olarak yetiştirilen, diğer birliklerden bağımsız olarak iş yapan ve baskın, sabotaj gibi özel görevleri başarıyla gerçekleştiren az sayıda askerden kurulu birliğe komando birliği denir. Komando birliğinde görev alan askerlerin her birine de komando denilmektedir. Komandolar özel eğitim almış askerlerdir. Karada, denizde ve havada her zaman ve her yerde savaşabilmeleri amacıyla eğitilirler ve hem hava kuvvetleri hem deniz kuvvetleri hem kara kuvvetleri bünyesinde görev alırlar ve görevlerini başarıyla yaparlar. Komandolar ülke savunmasının yapılmasında en etkin güçtür.

Ülkemizde askerlik çağı gelen gençlerin en büyük hayallerinden biri de komando olabilmektir. Çünkü komando olmak komando olabilmek asker için ve askerin ailesi için gurur ve onur kaynağıdır.

Çünkü askere gidecek kişilerin büyük çoğunluğu askerliğini komando olarak yapmak ister fakat çeşitli sebeplerle bir çoğu komando olamaz. Komando olan kişi için bu unvan gerek askerlik dönemi boyunca gerekse askerlik sonrası dönemde büyük bir gururla anacağı ve anlatacağı bir unvandır.

Her ne kadar bir çok kişi komando olmak istese de Türk Silahlı Kuvvetlerinin koymuş olduğu şartlar nedeniyle herkes askerliğini komando olarak yapamıyor. Şimdi gelin komando olmak için aranan şartlara bir göz atalım;

  1. Komando olmanın ilk şartlarından biri kişinin fiziksel ve zihinsel olarak komando olmaya uygun olmasıdır. Fiziksel olarak uygunluktan kasıt kişinin boyu ve kilosu arasında uyum olmasıdır. Genelde bilinenin aksine komando olabilmek için çok uzun boylu olmaya gerek yoktur. Önemli olan şey sizin boyunuzla kilonuzun orantılı olmasıdır. Boy ve kilo arasındaki orantıda +-10 (artı eksi 10) kriteri vardır. Gelin bunu bir örnekle açıklayalım. Diyelim ki sizin boyunuz 172 santimetre. Bu durumda eğer komando olmak istiyorsanız 82 kilodan az ve 62 kilodan fazla olmalısınız. Gördüğünüz gibi boyu 172 santimetre olan kişi de komando olabiliyor ve hatta bilinenin aksine çok uzun boylu olmak komando olmak için bir dezavantaj bile yaratıyor. Son dönemlerde komandolar daha çok normal boya ve kiloya sahip kişiler arasından seçiliyor. Çok uzun boylu olmak savaş alanında kişinin hareket kabiliyetlerini düşürüyor.
  2. Komando olabilmek için daha önce ciddi bir ameliyat geçirmemiş olmanız gerekiyor. Bildiğiniz üzere komando gerek havada gerek karada gerek denizde görev alan özel eğitimli askerdir. Kişinin çocukluk döneminde yada askerlik öncesinde ciddi bir ameliyat geçirmiş olması komando olmasına engeldir. Bunun sebebi ise değişik atmosfer ortamlarında kişinin bedeninin aşırı tepkiler vermesi neticesinde operasyonun aksamasını sağlamaktır. Örneğin askerlik öncesinde ayak bileği kırılmış kişiyi düşünelim. Helikopterle harekat bölgesine gitmek için helikoptere binen kişi basınç farkı nedeniyle ağrı hissedebilir. Yada kişi dağda hareket ederken kırık bölge yeniden ani bir harekette kolayca çatlayabilir. Bu riskleri ortadan kaldırmak için hiç ciddi ameliyat olmamış kişiler komando alımında tercih edilmektedir.
  3. Yukarıda yer alan maddelere ek olarak kişinin komando olabilmesi için psikolojik olarak da sağlıklı olması şarttır. Komando olmak gerek fiziksel olarak gerekse psikolojik olarak özünde zorluklar barındırmaktadır. Psikolojik olarak zayıf olan kişiler bu zor şartlar altında depresyona girebilmekte ve hatta maalesef intihar eden askerler bile görülebilmektedir. İş bu sebeple komando olacak kişinin çelik gibi sinirlere sahip olması şarttır.

Eğer Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde komando olarak görev yapmak istiyorsanız ve yukarıda yer alan şartları sağlıyorsanız yapmanız gereken tek şey askerlik başvurunuz esnasında komando olmak istediğinizi belirtmek. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra eğer şartları sağladığınız tespit edilirse askerliği komando olarak yapmanıza izin verilir.

Komandolar ülkemizin, milletimizin bel kemiğidir.

Google Arama Motorunda Arama Yap

Daha Fazla Göster
Subscribe
Bildir
Adınızı ve Soyadınızı Giriniz
E-mail adresi girmeniz zorunludur
143 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

Universteti bitirdikten sonrada olunuomu yoksa ozel harekat gibi lisedenmi baslamak gerek cevaplarsaniz sevinirim

ortaokul mezunuyum uzman onbaşı olablrmym askerlik yaparken basvurablrmym

Hocam eğer seçilirsek komandoya kaç yıl eğitim görürüz ve ne tür eğitimler alırız

Hocam son olarak elleri kolları bağlı bir şekilde suya atlama eğitimi dağ komandolarında varmı dağ komandosu olmak istiyorum ve sadece bu eğitimden korkuyorum

boyum 1.70 kilom 55 olabılırmıyım

JANDARMA ULAŞTIRMA TABUR KOMUTANLIĞI (SÖĞÜT) çıktı acemi birliğim ama ben askerlik şubesine komando olmak istiyorum diye söylemiştim JANDARMA ULAŞTIRMA TABUR KOMUTANLIĞINDA komando eğitimi görüp komando olma ihtimalim varmı.

Gözümün altında ufak bir yara izi var komando olmama engel olur mu

Peki ben pektus eksavatum ameliyatı oldum bu komando olmama engel olur mu ?

Cevabınız için teşekkür ederim uzman olarak kalmayı düşünüyorum inşallah allahın izniyle devam ederim

merhabalar hocam ben 16 yaşındayım asker olmayı çok istiyorum açık öğretim okuyorum kuaförde çalışıp kick boksa gidiyorum askerde kalmayı hiç gelmemeyi düşünüyorum komando olarak askere gidip askerlik sürem bitse biile askerde kalabilirmiyim

Selamlar Hocam. Hocam 7 ay sonra askerim Allah’ın izniyle. Fakat şöyle bi sorunum var sağ gözüm 1.5 miyop sol 1 astigmatları falan ekleyince 3 oluyor. Sosyal medyada falan bir sürü rütbeli askerlere sordum komando veya uzman çavuş olabilir miyim diye çoğunluğu olamazsın dedi özellikle rütbeliler ve şunu da eklediler komandoluk için göz toplamı 1 i geçmemeli diyen de oldu 3 ü geçmemeli diyende oldu. Fakat siz komandoluk için belli bir göz numarası yok demişsiniz arkadaşlara beni bi bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler.

Selamlar Hocam.Komando olabilimek için Lazer ameliyatı olmalımıyım. Ve siz tavsiye edermisiniz lazer ameliyatını.

Hocam şimdi ben mesleğimin askerlik olmasını istiyorum askerlik bittikten sonra uzman erbaşlık(çavuşluk) sınavına başvurucam bu yüzden hem gözlük kullanmak istemiyorum hemde bu mülakattan sırf gözüm bozuk diye elenmek istemiyorum.Birçok kişi uzman çavuşluk için gözün bir önemi yok diyor gözlüklü uzmanlarda var diyorlar ama bir okadarda olamazsın diyen sayısı fazla özellikle rütbeli kişiler olamazsın diyor. Bu yüzden olmak istiyorum. Ayriyetten lazer ile çizilen gözler cihazda gözüküyormuş bu yüzdende olamazsın diyenler var doğru mudur. Dönerseniz sevinirim teşekkürler.

Hocam öncelikle cevabınız için teşekkür ediyorum. Ne kadara yaptırdı hocam eşiniz fiyat olarak ve birde kaç derece miyoptu.

Komando olabilmek için göz numarası kaçı geçmemeli

Askerlik şubesinde başvuru kağıdında “Komando olmak istiyorum”u işaretlememiz yeterli midir yani hocam

hocam kolay gelsin ben 17 yaşındayım komando olmak istiyorum lise mezunu olmak şartmı ?

Hocam 1.70 boyundayım net 100 kiloyum komando olabilme ihtimalim varmı?

Hocam ben muayene oldum herhangi bi sıkıntı olmadı mayıs celbinde askerim

Hocam dediğiniz gibi oldu askeri hastaneye sevk ettiler buyuk ihtimalle 1 yıl tecil edecekler galiba

1 2 3 6
Başa dön tuşu