2018 Mayıs Celp Dönemi B Gruplarının Teslim Tarihi Değişti

Bolu 2019 Yılı Bilirkişi Listesi – Elektrik Elektronik Mühendisi

Acemi Birliğine Teslim Olma Saati

Yedek Astsubay Olma Şartları Nelerdir?

Komando Nedir ve Nasıl Komando Olunur

Askerlik Terimleri 21 Haziran, 10:46'de eklendi

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından özel olarak yetiştirilen, diğer birliklerden bağımsız olarak iş yapan ve baskın, sabotaj gibi özel görevleri başarıyla gerçekleştiren az sayıda askerden kurulu birliğe komando birliği denir. Komando birliğinde görev alan askerlerin her birine de komando denilmektedir. Komandolar özel eğitim almış askerlerdir. Karada, denizde ve havada her zaman ve her yerde savaşabilmeleri amacıyla eğitilirler ve hem hava kuvvetleri hem deniz kuvvetleri hem kara kuvvetleri bünyesinde görev alırlar ve görevlerini başarıyla yaparlar. Komandolar ülke savunmasının yapılmasında en etkin güçtür.

Ülkemizde askerlik çağı gelen gençlerin en büyük hayallerinden biri de komando olabilmektir. Çünkü komando olmak komando olabilmek asker için ve askerin ailesi için gurur ve onur kaynağıdır.

Çünkü askere gidecek kişilerin büyük çoğunluğu askerliğini komando olarak yapmak ister fakat çeşitli sebeplerle bir çoğu komando olamaz. Komando olan kişi için bu unvan gerek askerlik dönemi boyunca gerekse askerlik sonrası dönemde büyük bir gururla anacağı ve anlatacağı bir unvandır.

Her ne kadar bir çok kişi komando olmak istese de Türk Silahlı Kuvvetlerinin koymuş olduğu şartlar nedeniyle herkes askerliğini komando olarak yapamıyor. Şimdi gelin komando olmak için aranan şartlara bir göz atalım;

  1. Komando olmanın ilk şartlarından biri kişinin fiziksel ve zihinsel olarak komando olmaya uygun olmasıdır. Fiziksel olarak uygunluktan kasıt kişinin boyu ve kilosu arasında uyum olmasıdır. Genelde bilinenin aksine komando olabilmek için çok uzun boylu olmaya gerek yoktur. Önemli olan şey sizin boyunuzla kilonuzun orantılı olmasıdır. Boy ve kilo arasındaki orantıda +-10 (artı eksi 10) kriteri vardır. Gelin bunu bir örnekle açıklayalım. Diyelim ki sizin boyunuz 172 santimetre. Bu durumda eğer komando olmak istiyorsanız 82 kilodan az ve 62 kilodan fazla olmalısınız. Gördüğünüz gibi boyu 172 santimetre olan kişi de komando olabiliyor ve hatta bilinenin aksine çok uzun boylu olmak komando olmak için bir dezavantaj bile yaratıyor. Son dönemlerde komandolar daha çok normal boya ve kiloya sahip kişiler arasından seçiliyor. Çok uzun boylu olmak savaş alanında kişinin hareket kabiliyetlerini düşürüyor.
  2. Komando olabilmek için daha önce ciddi bir ameliyat geçirmemiş olmanız gerekiyor. Bildiğiniz üzere komando gerek havada gerek karada gerek denizde görev alan özel eğitimli askerdir. Kişinin çocukluk döneminde yada askerlik öncesinde ciddi bir ameliyat geçirmiş olması komando olmasına engeldir. Bunun sebebi ise değişik atmosfer ortamlarında kişinin bedeninin aşırı tepkiler vermesi neticesinde operasyonun aksamasını sağlamaktır. Örneğin askerlik öncesinde ayak bileği kırılmış kişiyi düşünelim. Helikopterle harekat bölgesine gitmek için helikoptere binen kişi basınç farkı nedeniyle ağrı hissedebilir. Yada kişi dağda hareket ederken kırık bölge yeniden ani bir harekette kolayca çatlayabilir. Bu riskleri ortadan kaldırmak için hiç ciddi ameliyat olmamış kişiler komando alımında tercih edilmektedir.
  3. Yukarıda yer alan maddelere ek olarak kişinin komando olabilmesi için psikolojik olarak da sağlıklı olması şarttır. Komando olmak gerek fiziksel olarak gerekse psikolojik olarak özünde zorluklar barındırmaktadır. Psikolojik olarak zayıf olan kişiler bu zor şartlar altında depresyona girebilmekte ve hatta maalesef intihar eden askerler bile görülebilmektedir. İş bu sebeple komando olacak kişinin çelik gibi sinirlere sahip olması şarttır.

Eğer Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde komando olarak görev yapmak istiyorsanız ve yukarıda yer alan şartları sağlıyorsanız yapmanız gereken tek şey askerlik başvurunuz esnasında komando olmak istediğinizi belirtmek. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra eğer şartları sağladığınız tespit edilirse askerliği komando olarak yapmanıza izin verilir.

Komandolar ülkemizin, milletimizin bel kemiğidir.

Yorumlar

140
pralı soru

57 Comment threads
83 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
56 Comment authors
  Subscribe  
Bildir
Yusuf Burak

İyi günler, aralıkta eğirdire gidicem er olarak acemi birliği çıktı. 2 kolumda da dövme var refüze olur muyum sizce

recep

benim oglum kasım 1 de komando olarak manisa ya gidecek çok seviniyorum okadarda üzülüyorum ALLAHIM bütün mehmetciklerimizi korusun

Erencan gökcen

#Komando korku nedir bilmeyiz biz daglarin erleri. Ne mutlu turkum diyene

Erencan gökcen

Korku nedir bilmeyiz biz daglarin erleri #komando

Deniz koşun

Ya ben komandoluk yani uzmanlık eğitimde olan birine eşya göndermek istiyorum içeri eşya alıyorlarmı.. yada yiyecek tarzı şeyler.. erken cevaplarsaniz çok sevinirim😊🤗

EMİRHAN ŞAHİN

Formu doldururken komando olmak istiyorum dedim şubatta askere gidiçem her gün dua ediyorum inşllah komando olurum hiç ameliyat geçirmedim hiç bir yerimde kırık çıkık yok son derece sinirliyim vatanımı Korumak istiyorum inşallah komando olurum🙏

Furkan dinç

Benim küçük yaşta bacağım kırılmıştı bir sıkıntı olurmu

Furkan dinç

Benim küçük yaşta bacağım kırılmıştı. Sıkıntı olurmu

Mehmet Emin

Boyum 173 Kilom 70 ciddi bir ameliyat geçirmedim

fatih sevinc

Ben komando olmak ve askerde uzman cavus olarak kalmak istiyorum boyum 175 kilom 58 sizce komando olabilirmiyim ve komando olmak bizim elimizdemi

Robust special team

Arkadaşlar özellikle şunu belirteyim komando eğitimi ve sonraki arazi şartları çok ağırdır. Yani spor salonunda şişmiş bodyciler bile yapamazlar., yıllarca demircilik inşaatcılık vebenzeri ağır işlerde çalışmış pişkin ve dayanıklı kişiler yapabilit zaten hetked yapsbildeydi komandolukts sıradan bir askerlik olurdu. Ben sirtında tam teçhisat 50kilo sırt çantası elinde şerit mermisi ile 20 kilo mg3 yani 70 kilo ile kilometrelerce intikal etmiş bir ağabeyiniz olarak size tavsiyem komando beden eğitimi kriterlerini elde edip ( 100 mekik 100 şınav 5 km.teçhisatlı 10 km.koşu botla spor ayakkabısı ile iki katı tarzan merdiveni gibi kondüsyonunuzu artırarak buna hazır olmanızdır.

Faruk kararas

8 yıldır inşaatta demirciyim dayanırım everallah

ÜMİT Kurt

Kardeş

Yusuf can

Ben komandolugu meslek olarak yapmak istiyorum da nasıl bi anlatirmisin

KommAnD

Boyum 175 55 kiloyum 60 kiloya ciksam komando olabilirmiyim?

Komando Olma Şartları Nelerdir?

Komando Olma Şartları Nelerdir?

0
0
18 Nisan, 16:18
Askerlik Durum Belgesi Sorgulama

Askerlik Durum Belgesi Sorgulama

0
0
18 Eylül, 15:45
Nasıl Astsubay Olunur?

Nasıl Astsubay Olunur?

0
0
20 Haziran, 22:55
Bakaya ve Yoklama Kaçağı Nedir?

Bakaya ve Yoklama Kaçağı Nedir?

0
0
20 Haziran, 00:08