Askerde İstirahat ve Sıhhi İzin Kullanımı

Askerlik Sağlık Muayenesi Nasıl Yapılır

Jandarma Ulaştırma Tabur Komutanlığı Söğüt Bilecik

Acemi Birliğine Teslim Olma Saati

Kışlaya Sokulması Yasak Eşyalar Listesi

Askerlik Terimleri 19 Haziran, 12:10'de eklendi

Bildiğiniz üzere askerlik disiplin isteyen bir iştir ve disiplin oluşturmanın en önemli koşullarından biri de kural koyup koyduğunuz kuralı uygulamaktır. Şüphesiz ki askeriyede bir çok katı kural bulunmakta bu kurallar da zaman zaman askerlik görevini yerine getiren er ve erbaşlara ciddi sorunlar yaratmaktadır. Bu yazımızda kışlaya girmesi yasaklanan eşyaların listesini sizlerle paylaşacağız.

1) Telefon : Alınan bir kararla artık kışlada mesai saatleri dışında cep telefonu kullanmak serbest. Fakat serbest dediysek bu öyle kafanıza göre her yeri ve herkesi arayabileceğiniz anlamına gelmiyor. Askerde kullanacağınız telefonun fotoğraf çekme özelliğinin olmaması gerekiyor. Bununla birlikte kullanacağınız hatta tanımlanan 7 numara dışında başka numaraları aramanız da mümkün değil. Bu uygulamanın amacı askerin eşi, anne babası ve sevdiği kişilerle iletişim kurmasını sağlamak, askerin moral ve motivasyonunu artırmaktır. Telefon kullanmak tamamen serbest olmasa da önceki yıllarda telefonun hiç kullanılamadığı düşünülürse şu anki durum büyük nimet. Eskiden kışlaya gizlice cep telefonu soktuğu tespit edilip yakalanan ve 6-7 gün disko (askeri hapis cezası) cezası alan binlerce asker vardı. Özetle telefon serbest fakat kullanılacak telefonun internet ve kamera özelliklerinin olmaması gerekiyor.

Kışlada telefon kullanımının başlamasıyla birlikte telefon kullanımı için tasarlanmamış olan kışlalarda ciddi anlamda şarj sorunu yaşandığını da belirtmekte fayda var. Askere giderken şarjı çok uzun süre giden ve çalınma riskine karşı bir hayli ucuz olan telefonlardan almak faydanıza olacaktır.

2) Fotoğraf Makinesi ve Kamera : Kışlaya fotoğraf makinesi ve kamera benzeri cihazlar sokmak yasak. Bu cihazları kışlaya izinsiz sokanlar hakkında yasal işlemle uygulanmakta. Kamera ve fotoğraf makinesine ihtiyaç duyarsanız kışla içinde uygun fiyata fotoğraf çeken ve fotoğrafçılık yapan birim mevcut. O kişi ile iletişime geçerek fotoğrafınızı çektirebilirsiniz. Fotoğraf ve video kayıt cihazı neden yasak diye soracak olursanız askeri bilgilerin dışarıya sızdırılması askeriyede güvenlik açığına neden olabilir. O nedenle kışla içerisinde video kayıt yapmak yada fotoğraf çekmek ciddi suç olarak kabul görüyor.

3) Radyo ve elektronik eşyalar : Kışlaya türlü çeşitte elektronik eşya sokmak yasaktır. Örnek vermek gerekirse kışlaya kettle sokup çay yapamazsınız. Yada elektrikli battaniye benzeri bir cihazı da kışlada kullanmanız mümkün değildir.

4) Kitap ve yasak yayınlar : Kitap okumaya meraklısınız ve kışlada boş vakitlerde kitap okuyayım ve boş vaktimi faydalı bir şekilde değerlendireyim diye düşünüyorsanız bilmeniz gereken önemli bir konu var. Askeriyede binlerce kitap yasaklı kitaplar listesinde. Kışlada kitap okumayı düşünüyorsanız öncelikle aldığınız kitabı komutana vermeniz gerekiyor. Komutan kitabı alıp inceliyor ve kitabın yasaklı kitaplar listesinde olmadığından emin oluyor. Eğer kitap yasaklı kitaplar listesinde değilse kitap size veriliyor ve okumanıza izin çıkmış oluyor. Fakat kitap yasaklı kitaplar listesinde ise kitap komutanda kalıyor siz terhis olana kadar da kitabı alamıyorsunuz.

5) Çakı ve Silah : Askeriyede çakı veya silah benzeri delici, kesici, ateş edici alet taşımanız kesin suretle yasaklanmıştır. Askeriyede bu tür aletleri kullandığı tespit edilenler hakkında ciddi kanuni yaptırımlar vardır. Kullanılmamalı ve kullananların da derhal komutanlara bildirilmesi gerekir. Suç işlememek önemlidir fakat gördüğünüz suçu bildirmemek de size kanuni sorumluluklar yükler.

6) İlaç, hap ve uyuşturucu maddeler : Ne kışlada ne de dışarıda uyuşturucu madde kullanmak, kullandırmak, almak, satmak serbesttir.Her yerde uyuşturucu ile ilgili işlem yapmak suçtur ve uyuşturucu ile bağı olan herkes hakkında gerekli cezayı yaptırımlar uygulanır. Askeriyede ağrı kesici ilaç bulundurmak bile suçtur. Eğer ilaca ihtiyacınız var ise revire çıkar doktora görünürsünüz. Doktor size ilaç yazarsa size her gün 1 ilaç verilir. İkinci bir ilaç size verilmez. İlacınız bitene kadar her gün tek tek alırsınız ilaçlarınızı. Toplu halde kutu ile ilaç bulundurmak yasaktır. Askerde sigara içmek serbesttir fakat her türlü marka kışla kantininde bulunmaz. Bir kaç çeşit ürünle askerde idare etmeniz gerekebilir.

7) Dışarıdan getirilen gıda maddeleri : Zehirlenme riskine karşı kışla dışından getirilen tüm gıda maddeleri yasaktır. Kışla kantininde satılan yada yemekhanede verilen yemekler dışında dışarıdan yemek getirmek yada sipariş verip getirtmek yasaktır. Kışla içine kesinlikle dışarıdan yemek girmesine izin verilmez.

8) Tüm bu maddelere ek olarak kışla içerisinde sivil kıyafetlerle dolaşmak da yasaktır. Askeriyenin size verdiği eşyaları askerlik başından askerlik sonuna kadar kışla içerisinde her yerde her bölgede giymek zorundasınız. Sivil kıyafet giyip ortalıkta dolanan kişi hakkında cezai işlem uygulanır. Bununla birlikte askeriyede haftasonu iznine çıkarken askeriyede kullandığınız hiç bir malzemeyi dışarıya çıkaramaz ve kışla dışında hiç bir askeri malzemenizi kullanamazsınız. Spor ayakkabılar dahi kışla dışına çıkarılamaz ve kullanılamaz.

 

Yorumlar

6
Soru Sor Cevap Al

3 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
  Subscribe  
Bildir
Burak agir

Şarjlı tras makinasi götürsem girişte sıkıntı olur mu acaba

Hikmet GUVEN

Rütbelilere de kışla dışı üniforma giymek kesinlikle yasak mıdır? Mesaiye geliş gidişlerde üniforma ile giriş çıkış yapılabilir mi yoksa erlerde geçen kurallar onlarda da geçerli mı?

Arif Kurt

Hocam yukarıda askeriye dışında kamuflaj giyilmez diye okudum yani askeri malzemeler askeriye dışında giyilmiyormuş fakat ben görüyorum ve izliyorum sosyal medyada kamuflaj ile anne babalarını ziyarete gelenler gezenler oluyor.İkinci sorum ise kamerasız ve internetsiz telefon dışında yasakmış fakat hocam şimdi hemen hemen her askerin elinde android markalı telefonlar var ve paylaşımda bulunuyorlar bu nasıl oluyor.

Komando Olma Şartları Nelerdir?

Komando Olma Şartları Nelerdir?

0
0
18 Nisan, 16:18
Askerlik Durum Belgesi Sorgulama

Askerlik Durum Belgesi Sorgulama

0
0
18 Eylül, 15:45
Nasıl Astsubay Olunur?

Nasıl Astsubay Olunur?

0
0
20 Haziran, 22:55
Bakaya ve Yoklama Kaçağı Nedir?

Bakaya ve Yoklama Kaçağı Nedir?

0
0
20 Haziran, 00:08