iniglizce türkçe çeviri

Şafak Hesaplama Uzun Dönem 12 Ay ve Kısa Dönem 6 Ay Askerler İçin

Askere Giderken Saç Tıraşı Nasıl Olmalıdır

Kastamonu 5. Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı

372. Kısa Dönem Askerlik ve Yedek Subay Askerlik

Ek C2 Belgesi Nedir?

Askerlik Tecili 7 Şubat, 13:57'de eklendi

Bu yazımızda sizlere askerlik işlemlerinde kullanılan ek-c2 belgesinin nasıl bir belge olduğunu ve belgenin özünde ne işe yaradığını anlatacağım. Bildiğiniz üzere 1111 Sayılı Askerlik Kanununda lise, önlisans ve lisans eğitimine devam edenlerin askerliklerinin 30 yaşından gün alana kadar, yüksek lisans ve doktora eğitimine devam edenlerin ise askerliklerinin 35 yaşından gün alana kadar ertelenebileceğine dair hüküm bulunmaktadır. Yani bu hüküm diyor ki eğer sen öğrenciysen senin askerliğini sen öğrenci olduğun için ertelerim. Öğrenciliğin bittikten sonra askerlik vazifeni yerine getirirsin. Yani devlet öğrencilerin öğrencilik hayatları boyunca askerlikle uğraşmalarını istemiyor. Okulla işi bittikten sonra askerliğini yapar diyor.

Ek C2 Belgesi Nedir?

Ek c2 belgesi öğrenciliği devam eden kişilerin askerliklerini tecil etmek için öğrenim gördükleri eğitim kurumundan alıp askerlik şubesine teslim ettikleri bir belgedir. Şimdi bu noktada öğrenci olduğunuzu nasıl askerlik şubesine bildireceksiniz sorunu ortaya çıkıyor. İşte ek c2 belgesi tam olarak bu noktada devreye giriyor. Ek c2 belgesi öğrenci belgesi değildir. Ek c2 belgesi öğrenci durum belgesidir. Bu belgede kaç yıldır öğrenim gördüğünüz, kaydınız aktif mi, pasif mi, kaydınız dondurulmuş mu, yaşınız kaç, okul kaç yıllık, okul yüksek lisans mı yoksa lise mi…Tüm bu bilgiler ek c2 belgesinde yer almaktadır. Askerlik yaşına giren ve askerlikle ilişiği olan kişilerin öğrenim gördükleri okuldan yada üniversiteden ek c2 belgesi alıp askerlik şubesine götürmeleri gerekir eğer kişi öğrenim mazereti sebebiyle askerliğini tecil ettirmek istiyorsa.

Ek C2 Belgesi Ne İşe Yarar

Ek c2 belgesi öğrenciliği devam eden kişilerin askerliklerini tecil etmek için öğrenim gördükleri eğitim kurumundan alıp askerlik şubesine teslim ettikleri bir belgedir. Öğrenci belgesini öğrenim gördüğünüz okuldan almanız ve askerlik şubesine teslim etmeniz neticesinde askerliğiniz askerlik şubesi tarafından tecil ediliyor.

Ek C2 Belgesi Örneği

Ek c2 belgesinin nasıl bir belge olduğunu şu link’e tıklayarak görebilirsiniz.  Ek C2 Belgesinin örneğini görmek için buraya tıklayın.

Ek C2 Belgesiyle Askerlik Erteleme Nasıl Yapılır

Diyelim ki bir yerde okuyorsunuz ve askerliği de tecil ettirmek istiyoruz. Bunun için öncelikle öğrenim gördüğünüz okula başvuru yapıp ek c2 belgesi almak istediğinizi söyleyeceksiniz. Öğrenime devam ediyorsanız okul size ek c2 belgesi vermek zorundadır. Size verdikleri ek c2 belgesini ülkenin herhangi bir yerinde bulunan herhangi bir askerlik şubesine teslim etmeniz gerekiyor. Ek c2 belgesini askerlik şubesine teslim edince askerliğiniz şube tarafından otomatik olarak tecil edilecektir.

Yorumlar

Siteye Üye Olup Dilediğiniz Bir Konuda Bize Soru Sorabilirsiniz. Yukarıdaki konu gibi sorularınız ve yazılarınız sitede yayımlanır ve yöneticilerimiz tarafından yazdığınız yazılar özenle cevaplanır. Tek yapmanız gereken üye olmak ve İçerik Ekle diyerek bize sorunuzu detaylı olarak yazmak.

  Subscribe  
Bildir