370. Kısa Dönem Askerlik ve Yedek Subay Askerlik Yeri Sorgulama

Askerlik Durum Belgesi Sorgulama

2018 Yılında Çıkacak Bedelli Askerlik Kanununun Detayları (2011-2014 Bedelli Askerlik Karşılaştırması)

Bedelli Askerlik Bekleyenlerin Hayatındaki Gerçekler

2019 Yılı Yedek Subay Maaşı Ne Kadar?

Asteğmenlik 20 Ocak, 09:20'de eklendi

Yedek subaylar devlet memuru gibi kabul edilirler ve maaş ve özlük hakları da bu çerçevede değerlendirilir. Yeterli sayıda subay olmadan dolayı subay ihtiyacını geçici olarak karşılamak için TSK yedek subay istihdamı yapılmaktadır. Yedek subaylar kendilerine denk rütbedeki subaylarla aynı maaş ve özlük haklarına sahiptir.

Devlet memurlarına yapılan zamlar aynı şekilde yedek subayların maaşlarına da yapılır. Ocak 2019 tarihinde tüm memurlara enflasyon farkı ile birlikte toplamda yüzde 10,19 zam yapılmıştır. Ayrıca maaşa asgari ücretten dolayı asgari geçim indirimi de yansımış ve maaş biraz daha artmıştır. Ocak 2019 tarihinden Ağustos 2019 tarihine kadar yeni bir zam yapılmayacaktır. Ocak 2019 tarihinden Ağustos 2019 tarihine kadar asteğmenler aşağıda gösterilen maaşı alacaktır. Bu maaş asteğmenlerin ellerine geçecek net paradır. Bürüt ücret bunun çok üzerindedir fakat asteğmenlere aşağıda gösterilen miktar kadar para ödemesi yapılacaktır.

Görev Yerine Göre Yedek Subay Maaşı Artar mı?

 Görev yapılan yere göre Asteğmenlerin aldıkları maaş da değişmektedir. Batıda görev yapan asteğmenler doğuda ve olağanüstü hal bölgesinde görev yapan askerlere göre nispeten daha az maaş almaktadırlar. Havacı olarak görev yapan asteğmenler diğer askerlere göre ek tazminat almaktadırlar. Yani kişinin nerede ve hangi birlikte görev yaptığına göre maaşı değişmektedir.

Yedek Subay Ne Zaman Maaş Almaya Başlar?

Asteğmenlere eğitim gördükleri acemilik dönemi boyunca maaş verilmemektedir. Bu kişilere acemilik yaptıkları süre boyunca sadece askeri öğrenci maaşı verilmektedir. Bu ücret de bir hayli azdır. Aylık 250 TL gibi bir ücret düşünülebilir. Acemiliği bitirip birliğinde görev yapmaya başlayan asteğmene ise asteğmen maaşı verilir. Normal şartlar altında batı illerimizden birinde görev yapan bekar bir asteğmen yaklaşık olarak 5249 TL maaş almaktadır. Doğuda görev yapan bir asteğmen ise yaklaşık olarak 5749 TL maaş almaktadır. Doğuda özel hizmet tazminatı gibi ek ödemeler yapılmaktadır. Maaşlar arasında bu nedenle ciddi farklar oluşmaktadır. Bununla birlikte KKTC ve BOSNA’da asteğmenlik yapan kişilere ek ödemeler yapılmakta ve bu kişilere ciddi maaşlar ödenmektedir. Yurt dışında görev yapan asteğmenler batıda görev yapan asteğmenlerin neredeyse iki katı maaş alabilmektedir.

 2019 Ocak-Ağustos Dönemi Rütbeli Maaşları Ne Kadar?

  • Asteğmen Maaşı : 5249 TL
  • Teğmen Maaşı : 5667 TL
  • Üsteğmen Maaşı: 5967 TL
  • Yüzbaşı Maaşı: 6506 TL
  • Yarbay Maaşı: 7404 TL
  • Albay Maaşı: 8002 TL
  • Tuğgeneral Maaşı: 9200 TL
  • Tümgeneral Maaşı: 10397 TL
  • Korgeneral Maaşı: 10996 TL
  • Orgeneral Maaşı: 11594 TL

Teğmen Maaşı Ne Zaman Alırım?

Yukarıda yer alan tabloda belirtilen ücretler subay ve generallerin ortalama başlangıç maaşlarıdır. Bu maaşlara ek tazminatlar dahil değildir. Şöyle bir örnek vererek durumu açıklayayım. Göreve yeni başlayan teğmen maaşı 2018 yılında 4.944 TL civarındadır. Ancak doğuda görev yapan teğmenlerin maaşları ise doğu tazminatı gibi ek ödenekler ile birlikte yaklaşık 6.000 TL ile 6.500 TL civarında olduğu bilinmektedir. Yani yukarıda yer alan değerler ek hizmet tazminatı olmadan geçerli olan ve batıda görev yapan kişiye göre yazılmıştır. Doğuda görev yapacak asteğmenler yukarıda yer alan maaşların biraz daha üzerinde maaş alacaklardır.

Askerliğini asteğmen olarak yapan kişiler askerliğinin son 3 ayında terfi alır ve teğmen olarak askerlik yapmaya başlarlar. Bu durumda bu kişilere teğmen maaşı ödenir. Teğmenler asteğmenlerden yaklaşık 410 lira daha fazla maaş alırlar. Teğmen olan asteğmen de artık bu maaşı alacak demektir.

Tabip Asteğmenler Ne Kadar Maaş Alır?

Kişinin hangi meslek mensubu olduğuna bakılmaz ve askerliğini asteğmen olarak yapan herkese asteğmen maaşı bağlanır. Mühendis olan da doktor olan da öğretmen olan da eğer asteğmen olarak askerlik yapıyorsa aynı maaşı alır. Asteğmen olarak görev yapanların hangi meslekten olduğuna bakılmaz. Herkes aynı maaşı alır.

Askerliği Asteğmen Olarak Yapma Şartları

 Üniversiteyi bitiren bir çok kişi askere gitmeden önce iş bulmada ciddi sorunlar yaşamaktadır. Hal böyle olunca askerliğini asteğmen olarak yapmak isteyen binlerce kişi bulunmaktadır. Türk Silahlı Kuvvetlerinin yedek subay ihtiyacı sınırlıdır fakat bir çok genç askerliği yedek subay olarak yapmayı talep etmektedir. Bu durumda askerliğini asteğmen olarak yapmak isteyen kişiler arasından seçim yapılmakta ve asteğmen olacak kişiler bilgisayar ortamında ihtiyaca göre rastgele belirlenmektedir. Bazen asteğmen ihtiyacı fazla olmakta ve kısa dönem istemesine rağmen askere asteğmen olarak giden olmaktadır bazen de asteğmen olmak istemesine rağmen er olarak askere gidenler olmaktadır. Kişinin asteğmen olup olmayacağına kendi karar verememektedir.

Lisans mezunları askere gideceği zaman daha önceki yıllarda sınav yapılıyordu ve bazı askerler bu sınav sonucuna göre yedek subay (12 ay) bazı askerler ise kısa dönem er (6 ay) askerlik yapıyordu. 2013 Yılı Ağustos ayında bu durum değiştirildi ve artık sınav yapılmıyor. Günümüzde ihtiyaç durumuna göre kişiler otomatik olarak yedek subay yada kısa dönem er olarak askerlik yapıyor. Askerlik şubesinde askerlik işlemleri yapılırken artık kişiye askerliği kısa dönem olarak mı yoksa yedek subay olarak mı yapmak istiyorsun diye soruyorlar. Siz ikisinden birini seçiyorsunuz. Askeriyenin ihtiyacına göre o alım yapılıyor. Alım önce yedek subay olmak isteyen kişiler arasından yapılıyor. Eğer ihtiyaç fazla ve yedek subay olmak isteyen sayısı az ise o vakit kısa dönem olarak yapmak istiyorum diyenler arasından da rastgele seçim yapılıyor ve o kişiler de yedek subay olarak askerlik yapıyor. Askerlik şubesi başvurusunda yedek subay olarak yapmak isteyen sayısı askeriyenin ihtiyacından daha çok ise o zaman yedek subay yapmak isteyen herkes yedek subay olarak askerlik yapamıyor. Çünkü talep fazla ama ihtiyaç o kadar fazla değil.

 Askerde Zorunlu Olarak Yedek Subaylık Yapan Meslekler

Günümüzde Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği fakültesi mezunlarına askeriyede yoğun şekilde ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle bu fakülte mezunları askerliklerini mecburen asteğmen (yedek subay) olarak yapmaktadır. Bu kişilerin şu anda kısa dönem er olarak görev yapmaları mümkün değildir. Diş hekimlerinden ve doktorlardan çok az kişi istisna da olsa kısa dönem er olarak askere alınabilmektedir. Diş hekimiyim kesin uzun dönem askerlik yapacağım denilemez. Kısa dönem askerlik de çıkabilir çünkü bu bir arz talep meselesi. O dönem yeterli sayıda diş hekimi askere gitmek istedi ise o zaman mecburen askere kısa dönem gidersiniz. Ama genelde uzun dönem olunuyor.

Yedek Subaylar Kaç Ay Maaş Alır

Yedek subay olarak askerlik yapacaklar acemilik döneminde maaş alamazlar fakat acemilik bittikten sonra maaşları nakit olarak hesaplarına yatar. Yedek subaylar devlet memuru gibi kabul edilir ve maaşları peşin olarak yatar. Yani yedek subay olanlar acemilik bitince ayın 15’inde maaşlarına kavuşur. Acemilik dönemi meslek kurası çekenlerde daha kısadır. Meslek kurası çekenler yaklaşık 1 ay acemilik yapar ve sadece 1 ay maaş alamaz. Geri kalan 11 ayda maaş alırlar. Meslek kurası olmayanlar ise 2 aya yakın bir süre acemilik yapar. Bu sürede maaş alamazlar. Geriye kalan 10 ayda maaş alırlar.

Yorumlar

4
Konuyla İlgili Soru ve Görüşlerinizi Paylaşın!

1 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
  Subscribe  
Bildir
Asker

Merhabalar. Acemiliğim havacı yedek subay adayı olarak çıktı(sağlıkçıyım). Acemilikten sonra da havacı olarak mı devam ediyorum yoksa rastgele mi belirleniyor bu durum? Teşekkürler.