Yedek Subay Boy Kilo Oranı Şartları Nedir?

374. Kısa Dönem Askerlik ve Yedek Subay Askerlik

Askere Giderken Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Askerlik Tecil Ettirme İşlemleri

Askerlik İşlemleri Kütüğe Göre mi İkametgah Adresine Göre mi Yapılır?

Genel 25 Aralık, 16:46'de eklendi

Askerlik işlemleri yaptırmayı düşünen bir çok kişi işlemlerini yaptırırken askerlikle ilgili işlemlerinin kütüğe göre mi yoksa ikametgah adresine göre mi yapıldığını merak ediyor. Şunu net bir şekilde söyleyebiliriz ki askerlikle ilgili tüm işlemlerde sizin kütük adresinize göre işlem yapılır. Sizin ikametgah adresinin askerlik iş ve işlemlerinde hiç bir değeri ve önemi yoktur.

Askerlik Yol İzni Memlekete Göre Mi İkametgah Adresine Göre mi Belirlenir?

Askerde izne giderken km hesabına göre er ve erbaşlara yol izni verilmektedir. Yol izni belirlenirken sizin ikametgah adresinizin hiç önemi yoktur. Sizin memleketiniz (kütük: kimlikte yazan adres bilgileri) neresi ise ona göre izin belirlenir. Diyelim ki sizin memleketiniz Kars. Sizin ikametgah adresiniz de İstanbul. Askerliği de Edirne de yaptığınızı düşünün. Bu durumda size Edirne – İstanbul için değil Edirne Kars için yol izni verilir. Yani sizin nereye gideceğinize bakılmaz. Sizin ikametgah adresinize bakılır.

Askerlik Celp Tespiti Memlekete Göre Mi İkametgah Adresine Göre mi Belirlenir?

1 Ocak itibariyle 20 yaşından gün almaya başlayan kişiler 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre askere alınır. 20 Yaşına yeni giren kişiler eğitim, sağlık gibi sebeplerle askerliğini tecil ettirmezler ise o sene askere alınırlar. Bu alım işlemi de kişinin kütüğüne göre yapılır. Yani 20 yaşındaki kişilerin tamamı aynı anda askere alınmaz. Kütükte yer alan adres bilgilerindeki İl ve İlçeye göre sizin celp döneminiz belirlenir. İkametgah adresinize göre değil Kütük adresinize göre size celp bildirimi yapılır. Kişi kütük adresine göre Şubat, Mayıs, Ağustos yada Kasım celp dönemlerinden birinde askere alınır.

İstediğim Zaman Askere Gidebilir miyim?

İstediğiniz zaman askere alımınız yapılmaz. Kişiler Şubat, Mayıs, Ağustos yada Kasım celp dönemlerinden birinde askere gidebilir. Hemen başvuru yaptım, hemen askere gideyim durumu maalesef yok. Askere gitmeden en az 2 ay önce askere gitmek için başvuru yapmanız gerekiyor. Sizinle ilgili işlemler o sürede yapılıyor ve celp dönemlerinden birinde askere alımınız yapılıyor.

Tecilli olan ve tecil bozdurarak askere gitmek isteyen kişiler için başvuru tarihleri şu şekildedir :
Şubat Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 30 Kasım
Mayıs Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 28 Şubat
Ağustos Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 31 Mayıs
Kasım Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 31 Ağustos
Yorumlar

2
Konuyla İlgili Soru ve Görüşlerinizi Paylaşın!

1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
  Subscribe  
Bildir
Bahattin Ünal

Konya 2000 doğumluyum İzmirde ikamet ediyorum nerede muayene olmam gerekiyor