99/3 Uzun Dönem Askerlik Bilgi Paylaşım Başlığı

Hava Değişimi Nedir?

Askerde İstirahat ve Sıhhi İzin Kullanımı

Celp Dönemleri

99/1 Uzun Dönem Askerlik Bilgi Paylaşımı

Celp Dönemleri 29 Temmuz, 17:09'de eklendi

Bu yazımızda sizlere 2019 yılı Şubat Celp döneminde silah altına alınacak er statüsündeki (12 ay er olarak askerlik yapacaklar) yükümlülerin askerlik yerlerinin ne zaman açıklanacağını, askerlik yerlerini nasıl sorgulayabileceklerini ve askere alım sürecinde nelere dikkat etmeleri gerektiğini anlatacağız.

Askerlik yerleri 15 ocak 2019 tarihinde açıklanacaktır. 99/1 Tertip Olarak Askere Gideceklerin Yerlerinin Açıklanmasına şu kadar süre kaldı:

Her celp döneminden önce Milli Savunma Bakanlığı Resmi İnternet sitesinde askere alımla ilgili bir duyuru metni yayınlanmakta ve askere alım sürecine ilişkin yükümlülerin ne yapmaları gerektiği anlatılmaktadır. Bu duyuru metni aynı zamanda TRT kanallarında da yayınlanmaktadır. Askere gidecek herkesin bu duyuru metninde yer alan bilgilere uyması zorunludur. Milli Savunma Bakanlığının bu duyuru metninde askerlik yerlerinin ne zaman açıklanacağı, askere sevk belgelerinin ne zaman alınabileceği, askere sevk belgelerinin İnternet üzerinden hangi tarihe kadar alınabileceği ve askere sevk belgelerinin askerlik şubesinden ne zamana kadar alınabileceği açıklanmaktadır. Genellikle bu duyuru metni yayınlandıktan 1 hafta sonra yerler açıklanmaktadır.

Askerlik Yerleri Ne Zaman Açıklanacak?

Askerlik yerleri 15 Ocak 2019 tarihinde saat 10:30’da açıklanacaktır. Resmi duyuruda askerlik yeri açıklanma saati bu şekilde yapılmış olsa bile bu durum uygulamada değişmektedir. Daha önceki tecrübelerimize göre askerlik yerleri saat 16:30 gibi açıklanmaktadır. Bazen saat 22:00’da açıklandığı bile olmuştur. Genelde açıklanma saatinde gecikmeler olmaktadır. Maalesef saat 10:30’da açıklanacak denilmesine rağmen ciddi gecikmeler olabilmektedir. Saat 24:00 olmadan mutlaka açıklanacaktır. Daha önceki yıllarda her zaman söylenen gün açıklanmıştır. Saat bazen tam zamanında bazen geç saatlerde olmaktadır.

Askerlik Yerimi Nasıl Öğrenebilirim?

Askerlik yerinizi www.turkiye.gov.tr internet sitesi üzerinden yada askerlik şubelerinden (bizzat giderek ya da telefonla askerlik şubesini arayarak) öğrenebilirsiniz. Ayrıca hem İnternet sitesinden hem de askerlik şubelerinden askere sevk belgenizi alabilirsiniz. Askerlik şubesinden de alsanız, İnternet üzerinden de alsanız askere sevk belgeniz resmi belge olarak kabul edilir. Askere sevk belgenizi almadan askeri birliğinize gitmeyiniz. Bu belgeyi almanız son derece önemlidir.

Edevlet.gov.tr Sitesine Nasıl Giriş Yapabilirim?

www.turkiye.gov.tr sitesi üzerinden askerlik yerinizi öğrenebilmek için siteye giriş yapmanız gerekmektedir. PTT şubelerinden aldığınız  TC numaranız ve Şifreniz ile, internet bankacılığı kullanıyorsanız internet bankacılığı ile, e-imza kullanıyorsanız e-imza ile sisteme girmeniz mümkündür. Sisteme girmeden İnternet üzerinden askerlik yeri öğrenmeniz mümkün değildir. Askerlik şubesine gidip öğrenmeniz gerekebilir. Siteye girmek için en kolay yol PTT şubesine gidip bir şifre almaktır. PTT’nin size özel olarak verdiği şifre ile www.turkiye.gov.tr’ye giriş yapıp askerlik yerinizi öğrenebilirsiniz.

Askerlik Yeri Açıklanınca Ne Yapmalıyım?

Askerlik yeri açıklandığında askere gidecek kişiler için 3 ihtimal söz konusudur.

1) Bazı kişilerin askerlik yeri ve askerlik sınıfı (jandarma, topçu, havacı falan) belli olacaktır. Bazı kişiler ise sonraki celp dönemine aktarılacaktır. Yani kişi o dönem askere alınmamış demektir. Askere alınmayan kişi sonraki celp dönemini beklemek zorundadır. Maalesef askerliği sonraki celp dönemine bırakılan kişinin yapabileceği tek şey sonraki celp dönemini beklemektir. Yani ilk ihtimal askerliğe o celp döneminde gidip gidemeyeceği durumudur.

Askere gitmesi kesinleşen ve askerlik yeri belli olan kişiler için ise iki ihtimal vardır. A grubu yada B grubu olmak. Askerlik yeriniz açıklandığında  ya A Grubu olarak askere gidersiniz ya da B Grubu olarak.

A Grubu ve B Grubu Ne Demek

2) A Grubu askere gidecekler normal celp döneminde askere giderler. Bu normal olandır ve her celp döneminde askere alınan kişilerin % 90’ı A Grubu olarak askere alınır. Mesela şubat celp dönemine başvuru yaptınız ve A Grubu çıktı diyelim. Siz Şubat ayının ilk haftasında askere alınırsınız. Normal olan da budur zaten.

3) B Grubu askere gidecek kişiler ise normal celp dönemlerinden 45 gün sonra askere giderler. Mesela şubat celp dönemine başvuru yaptınız ve size B Grubu çıktı diyelim. Bu durumda A Gruplarından yaklaşık 45 gün sonra yani Mart 15 gibi askere gidersiniz. B Grubu olmak istenen bir şey değildir.

MSB’nin 99/1 Tertipler (2019 Şubat Celp Dönemi)  İçin Yayınladığı Duyuru Metni

Şubat 2019 Er Celbinde Silâhaltına Alınacak Yükümlülere Ait Duyuru

 1. Şubat 2019 er celp döneminde silâhaltına alınacak er statüsündeki yükümlülerin, celp ve sevk işlemlerine ilişkin hususlar, 1111 sayılı askerlik kanunu’nun 45’inci maddesi uyarınca müteakip maddelerde açıklanmıştır.
 2. Şubat 2019 er celp döneminde;
 3. 1999 doğumlu ve bunlarla işleme tabi er statüsündeki yükümlülerden, kayıtlı olduğu askerlik şubesinin genel celp dönemi şubat 2019 olanlar,
 4. Celp dönemi şubat 2019 olmadığı halde, şubat 2019 celp döneminde silâhaltına alınmak isteyen yükümlülerden bu talepleri uygun bulunanlar,
 5. Yasal nedenlerle askerlikleri ertelenenler ile sevkleri tehir edilenlerden, erteleme ve sevk tehir şartlarını kaybettiklerinden şubat 2019 er celp döneminde sevke tabi olanların sevkleri yapılacaktır.
 6. Sevke tabi yükümlüler, sevk edilecekleri sınıf ve eğitim merkezleri ile hangi grupta silahaltına alınacaklarını, askerlik şubeleri ile e-devlet üzerinden 15 ocak 2019 tarihinden itibaren öğrenebilecekler, nüfus cüzdanlarını ibraz etmek suretiyle askerlik şubelerinden veya e-devlet üzerinden sevk evrakını alabileceklerdir.
 7. Şubat 2019 er celbinde sevke tabi yükümlülerden:
 8. Birinci grupta sevke tabi olanlar sevk işlemlerini;

(1) askerlik şubelerinden 15 ocak – 01 şubat 2019,

(2) e-devlet üzerinden 15 ocak – 31 ocak 2019 tarihlerinde yaptırabileceklerdir.

 1. İkinci grupta sevke tabi olanlar sevk işlemlerini;

(1) askerlik şubelerinden 01 mart – 14 mart 2019,

(2) e-devlet üzerinden 01 mart – 13 mart 2019 tarihlerinde yaptırabileceklerdir.

 1. Sevk evrakını alan yükümlüler yol ve iaşe bedellerini nüfus cüzdanlarını ibraz etmek suretiyle ptt işyerlerinden veya ptt kart ile ptt matiklerden alabileceklerdir.
 2. Şubat 2019 er celbi 1’inci grupta sevke tabi olanlardan 01 şubat 2019 dahil, 2’nci grupta sevke tabi olanlardan 14 mart 2019 dahil tarihine kadar sevk işlemini yaptırmayanlar ile yoklama kaçağı olup, yoklamasını müteakip 15 gün içerisinde sevk evrakını almayanlar, sevk evrakını aldıkları halde kendilerine tanınan yasal yol süresi sonuna kadar birliklerine katılmayanlar, 1111 sayılı askerlik kanunu’nun 89’uncu maddesi gereğince bakaya işlemine tabi tutulacaklardır.
 3. 1111 sayılı askerlik kanunu’nun 45’inci maddesi gereğince bu duyuru yükümlülere tebliğ niteliğindedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur

Kısa Dönem Erlerin ve Yedek Subay Askerlerin Askerlik Yeri Açıklandı mı?

Kısa dönem er ve yedek subay askerlerin askerlik yerleri farklı bir tarihte açıklanacaktır. Bu duyuru metni uzun dönem erler (12 ay er olarak askerlik yapacak yani lisans mezunu olmayan kişiler içindir) içindir. Lisans mezunları bu yazıda yer alan verileri dikkate almamalıdır. Lisans mezunlarının duyuru metni farklıdır.

İllere Göre 2019 Yılı Celp Dönemleri

Bu bilgiler Milli Savunma Bakanlığı sitesinde her yıl güncellenerek yayınlanmaktadır. 2019 yılı memlekete göre celp dönemlerine https://askerlik.org/celpdonemleri.xls adresinden ulaşabilirsiniz. Herkes ya şubatta, ya mayısta ya ağustosta ya da kasımda askere gitmek zorundadır. Bazı iller şubat ayında askere gidebilirken bazıları mayıs bazı iller ağustos ve bazı iller de kasımda askere gider. Aradaki fark budur.

Yorumlar

149
Konuyla İlgili Soru ve Görüşlerinizi Paylaşın!

66 Comment threads
83 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
72 Comment authors
  Subscribe  
Bildir
abdullah altıparmak

saat 10 30 da açıklanacak dediler daha açıklanmadı nereye çıktıgını bilen var mı

yusuf bilgi

NEREYE DÜŞTÜGÜ ACIKLNAN VARMI

ahmet

Selamlar
Ben internetten sevk işlemleri yaparken bana sorulan soruda askerlik şubemin celp döneminde silah altına alınmak istemiyorum dedim yani hayırı seçtim bana celp dönemlerini sıralayın dedi şubatı başa koydum Azdavaya kayıtlı şubem ben şimdi kasımı mı bekliyicem yoksa şubatta mı gidicem 31 01 2019’a kadar bi sakıncası yoktur ve erteleme nedeninde sınıf ve tertibat bekliyor yazıyor cevap verirseniz sevinirim.

Mert Çelikcan

Ben amasyalıyım , 99/1 gidiyorum gözüküyor. Askerlik durum belgemde şu anda 31.01.2019 tarihine kadar askerlik yönünden bir sakıncası yoktur yazıyor. Kasım ayı veya aralık ayında muayene oldum. Acaba 99/1 mi giderim ? Bana bir yardımcı olup da cevap verebilirseniz sevinirim. Teşekkürler…

yusuf bilgi

tahminim mayısta gidersin aralık ve kasım ayında muane olanları mayısa atıyor

yusuf bilgi

bana ptt ten kart geldi geldiği için beni daha mayısa atmaz şubata giderim

Ahmet bey

Banada ptt geldi kartım kardeşim şubatta gideriz heralde

Memo

Mayis 2018 de muaine oldum mardin kiziltepe kayitliyim celp tercihini ŞUBAT MAYIS KASM VERDIM ne zmn giderim

Miro

Arkadaşlar benim kütüğüm 1 ben 3_4 ay öncesinden başvurumuda yaptım şubatta gitmem gerekiyodu bu gün şubeye gittiğimde beni resmen kovdular mayısta gidiyosun diye bişey anlayan var mı ben 1 im ben gitmiyosam kim gitçek benim yerime kafaöda deli sorular??

Gökhan bey

Meraba ben 93 dogunluyum eylül 2018 de tecilimi bozdurdum internet üzerinden adana yumurtalık dogumluyum nezaman askerde olurum ? şubatta asker olurmuyum sizce yoksa diger tarihlerde mi alınırım bilgi verirseniz sevinirim

Gökhan bey

Birde internetten celp dönem seçimi yapmadım şubat mayıs agustos gibi tercih yapmadım birşey olurmu

Göksel Aşkın

Bende 93 doğumluyum kardeş bende Eylül de bozdurdum banada Şubat da gidersin dediler muhtemel en Şubat’ta gideriz

Gökhan bey

Anladım göksel kardeşim. Sen genel cepl döneminde tercih yaptın mı peki kardeşim şu ay bu ay diye ben birşey yapmadım sadece askerlige genel celp döneminde alınmak istiyoruma evet dedim herhangi bir seçenek çıkmadı kafam burda karşıyor. Birde bugün bana ptt kartıda geldi şubatta gideriz heralde diye düşünüyorum.

İbrahim Ceylan

Selamun Aleyküm 99 luyum Mardin Ömerliye Kayıtlıyım Muayenemide Oldum(Ekim 2018’te)Arkadaşlar Hangi Celp Döneminde Giderim

Hakan taştan

99\1 olarak askere gitmek istiyorum ailevi nedenlerimden dolayı ne yapmam gerekiyor

Göksel Aşkın

Tecilli isen tecilini bozdurup en erken Mayıs’ta gidersin şuan Şubat ta gitmen imkansız en erken Mayıs

Gökhan bey

Kardeşim ben 93 dogumluyum eylül 2018 de tecilimi bozdurdum nezaman askere giderim

Kahraman Erol

01.10.1999 DOĞUMLUYUM KASIMDAN ÖNCE MUANEMİ OLDUM MEMLEKET 1 ALIYORMUŞ EĞER DEDİ KASIMDAN ÖNCE OLURSAN 1 GİDERSİN EĞER 2019’A BIRAKIRSAN BELLİ OLMAZ DEDİ. BENDE GECEN SENE KASIM OLMADAN MUANE OLMUŞTUM. 8 GÜN KALDI CELP’İN ACIKLANMASINA HADİ HAYIRLISI

ugurcandıyebırı

01.04.2019 dogumluyum pamukovaya kayıtlıyım 1 gönderiyor işlemlerimi kasımda yaptım kesin olarak subatta gidermiyim

ugurcandıyebırı

01.04.1999 dogumluyum olcaktı

Kahraman Erol

Dostum bende aynı böyleyim Şubatta gidersin dediler banada. 8 Gün sonra anlarız gidip gidmiyeceğimizi İnşallah gideriz

Kadir alaca

Merhaba ben 16.04.99 doğumluyum bulunduğum yer 4 gönderiyor ama ben muayene oldum kasımdan önce ve e devletten en erken silah altında kalınmayı seçtim e devlette 31.01.2019 yazıyor şubatta askere gider miyim kabul olur mu tercihim kasımdan önce yaptım her şeyi muayeneyide başvuruyuda erken seçimim kabul olmuş mudur

Gökhan Özçelik

Kardeş senle aynı pozisyondayım şubata almamışlar

Muhammetali

1999 dogumluyum subatta gidermiyim sevk tarihi muhtemelen 29.01.2019 yaziyor subatta gidermiyim acaba tşkler

Mehmet karabacack

Merba ben muynemi 30 kasımda oldum bulunduğum şehir 99/1goturuyor askere şubata gde bilirmiyim

Murat yıldırımer

Hayır mayısta anca

can toprak

Bilgileriniz İçin Teşekkürler…

Ahmet karakaya

Ben 21.05 1999 konya karatay dogumluyumda nezaman giderim askere yardimci olursanız sevinirim