2018 Yılı Asteğmen Maaşı Ne Kadar?

371. Kısa Dönem Askerlik ve Yedek Subay Askerlik

Askerde Dağıtım İzni Kullanımı

3 Ağustos 2018 Bedelli Askerlik Kanunu Resmi Gazetede

99/1 Uzun Dönem Askerlik Bilgi Paylaşımı

Celp Dönemleri 29 Temmuz, 17:09'de eklendi

Bu yazımızda sizlere 2019 yılı Şubat Celp döneminde silah altına alınacak er statüsündeki (12 ay er olarak askerlik yapacaklar) yükümlülerin askerlik yerlerinin ne zaman açıklanacağını, askerlik yerlerini nasıl sorgulayabileceklerini ve askere alım sürecinde nelere dikkat etmeleri gerektiğini anlatacağız.

Askerlik yerleri 15 ocak 2019 tarihinde açıklanacaktır. 99/1 Tertip Olarak Askere Gideceklerin Yerlerinin Açıklanmasına şu kadar süre kaldı:

Her celp döneminden önce Milli Savunma Bakanlığı Resmi İnternet sitesinde askere alımla ilgili bir duyuru metni yayınlanmakta ve askere alım sürecine ilişkin yükümlülerin ne yapmaları gerektiği anlatılmaktadır. Bu duyuru metni aynı zamanda TRT kanallarında da yayınlanmaktadır. Askere gidecek herkesin bu duyuru metninde yer alan bilgilere uyması zorunludur. Milli Savunma Bakanlığının bu duyuru metninde askerlik yerlerinin ne zaman açıklanacağı, askere sevk belgelerinin ne zaman alınabileceği, askere sevk belgelerinin İnternet üzerinden hangi tarihe kadar alınabileceği ve askere sevk belgelerinin askerlik şubesinden ne zamana kadar alınabileceği açıklanmaktadır. Genellikle bu duyuru metni yayınlandıktan 1 hafta sonra yerler açıklanmaktadır.

Askerlik Yerleri Ne Zaman Açıklanacak?

Askerlik yerleri 15 Ocak 2019 tarihinde saat 10:30’da açıklanacaktır. Resmi duyuruda askerlik yeri açıklanma saati bu şekilde yapılmış olsa bile bu durum uygulamada değişmektedir. Daha önceki tecrübelerimize göre askerlik yerleri saat 16:30 gibi açıklanmaktadır. Bazen saat 22:00’da açıklandığı bile olmuştur. Genelde açıklanma saatinde gecikmeler olmaktadır. Maalesef saat 10:30’da açıklanacak denilmesine rağmen ciddi gecikmeler olabilmektedir. Saat 24:00 olmadan mutlaka açıklanacaktır. Daha önceki yıllarda her zaman söylenen gün açıklanmıştır. Saat bazen tam zamanında bazen geç saatlerde olmaktadır.

Askerlik Yerimi Nasıl Öğrenebilirim?

Askerlik yerinizi www.turkiye.gov.tr internet sitesi üzerinden yada askerlik şubelerinden (bizzat giderek ya da telefonla askerlik şubesini arayarak) öğrenebilirsiniz. Ayrıca hem İnternet sitesinden hem de askerlik şubelerinden askere sevk belgenizi alabilirsiniz. Askerlik şubesinden de alsanız, İnternet üzerinden de alsanız askere sevk belgeniz resmi belge olarak kabul edilir. Askere sevk belgenizi almadan askeri birliğinize gitmeyiniz. Bu belgeyi almanız son derece önemlidir.

Edevlet.gov.tr Sitesine Nasıl Giriş Yapabilirim?

www.turkiye.gov.tr sitesi üzerinden askerlik yerinizi öğrenebilmek için siteye giriş yapmanız gerekmektedir. PTT şubelerinden aldığınız  TC numaranız ve Şifreniz ile, internet bankacılığı kullanıyorsanız internet bankacılığı ile, e-imza kullanıyorsanız e-imza ile sisteme girmeniz mümkündür. Sisteme girmeden İnternet üzerinden askerlik yeri öğrenmeniz mümkün değildir. Askerlik şubesine gidip öğrenmeniz gerekebilir. Siteye girmek için en kolay yol PTT şubesine gidip bir şifre almaktır. PTT’nin size özel olarak verdiği şifre ile www.turkiye.gov.tr’ye giriş yapıp askerlik yerinizi öğrenebilirsiniz.

Askerlik Yeri Açıklanınca Ne Yapmalıyım?

Askerlik yeri açıklandığında askere gidecek kişiler için 3 ihtimal söz konusudur.

1) Bazı kişilerin askerlik yeri ve askerlik sınıfı (jandarma, topçu, havacı falan) belli olacaktır. Bazı kişiler ise sonraki celp dönemine aktarılacaktır. Yani kişi o dönem askere alınmamış demektir. Askere alınmayan kişi sonraki celp dönemini beklemek zorundadır. Maalesef askerliği sonraki celp dönemine bırakılan kişinin yapabileceği tek şey sonraki celp dönemini beklemektir. Yani ilk ihtimal askerliğe o celp döneminde gidip gidemeyeceği durumudur.

Askere gitmesi kesinleşen ve askerlik yeri belli olan kişiler için ise iki ihtimal vardır. A grubu yada B grubu olmak. Askerlik yeriniz açıklandığında  ya A Grubu olarak askere gidersiniz ya da B Grubu olarak.

A Grubu ve B Grubu Ne Demek

2) A Grubu askere gidecekler normal celp döneminde askere giderler. Bu normal olandır ve her celp döneminde askere alınan kişilerin % 90’ı A Grubu olarak askere alınır. Mesela şubat celp dönemine başvuru yaptınız ve A Grubu çıktı diyelim. Siz Şubat ayının ilk haftasında askere alınırsınız. Normal olan da budur zaten.

3) B Grubu askere gidecek kişiler ise normal celp dönemlerinden 45 gün sonra askere giderler. Mesela şubat celp dönemine başvuru yaptınız ve size B Grubu çıktı diyelim. Bu durumda A Gruplarından yaklaşık 45 gün sonra yani Mart 15 gibi askere gidersiniz. B Grubu olmak istenen bir şey değildir.

MSB’nin 99/1 Tertipler (2019 Şubat Celp Dönemi)  İçin Yayınladığı Duyuru Metni

Şubat 2019 Er Celbinde Silâhaltına Alınacak Yükümlülere Ait Duyuru

 1. Şubat 2019 er celp döneminde silâhaltına alınacak er statüsündeki yükümlülerin, celp ve sevk işlemlerine ilişkin hususlar, 1111 sayılı askerlik kanunu’nun 45’inci maddesi uyarınca müteakip maddelerde açıklanmıştır.
 2. Şubat 2019 er celp döneminde;
 3. 1999 doğumlu ve bunlarla işleme tabi er statüsündeki yükümlülerden, kayıtlı olduğu askerlik şubesinin genel celp dönemi şubat 2019 olanlar,
 4. Celp dönemi şubat 2019 olmadığı halde, şubat 2019 celp döneminde silâhaltına alınmak isteyen yükümlülerden bu talepleri uygun bulunanlar,
 5. Yasal nedenlerle askerlikleri ertelenenler ile sevkleri tehir edilenlerden, erteleme ve sevk tehir şartlarını kaybettiklerinden şubat 2019 er celp döneminde sevke tabi olanların sevkleri yapılacaktır.
 6. Sevke tabi yükümlüler, sevk edilecekleri sınıf ve eğitim merkezleri ile hangi grupta silahaltına alınacaklarını, askerlik şubeleri ile e-devlet üzerinden 15 ocak 2019 tarihinden itibaren öğrenebilecekler, nüfus cüzdanlarını ibraz etmek suretiyle askerlik şubelerinden veya e-devlet üzerinden sevk evrakını alabileceklerdir.
 7. Şubat 2019 er celbinde sevke tabi yükümlülerden:
 8. Birinci grupta sevke tabi olanlar sevk işlemlerini;

(1) askerlik şubelerinden 15 ocak – 01 şubat 2019,

(2) e-devlet üzerinden 15 ocak – 31 ocak 2019 tarihlerinde yaptırabileceklerdir.

 1. İkinci grupta sevke tabi olanlar sevk işlemlerini;

(1) askerlik şubelerinden 01 mart – 14 mart 2019,

(2) e-devlet üzerinden 01 mart – 13 mart 2019 tarihlerinde yaptırabileceklerdir.

 1. Sevk evrakını alan yükümlüler yol ve iaşe bedellerini nüfus cüzdanlarını ibraz etmek suretiyle ptt işyerlerinden veya ptt kart ile ptt matiklerden alabileceklerdir.
 2. Şubat 2019 er celbi 1’inci grupta sevke tabi olanlardan 01 şubat 2019 dahil, 2’nci grupta sevke tabi olanlardan 14 mart 2019 dahil tarihine kadar sevk işlemini yaptırmayanlar ile yoklama kaçağı olup, yoklamasını müteakip 15 gün içerisinde sevk evrakını almayanlar, sevk evrakını aldıkları halde kendilerine tanınan yasal yol süresi sonuna kadar birliklerine katılmayanlar, 1111 sayılı askerlik kanunu’nun 89’uncu maddesi gereğince bakaya işlemine tabi tutulacaklardır.
 3. 1111 sayılı askerlik kanunu’nun 45’inci maddesi gereğince bu duyuru yükümlülere tebliğ niteliğindedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur

Kısa Dönem Erlerin ve Yedek Subay Askerlerin Askerlik Yeri Açıklandı mı?

Kısa dönem er ve yedek subay askerlerin askerlik yerleri farklı bir tarihte açıklanacaktır. Bu duyuru metni uzun dönem erler (12 ay er olarak askerlik yapacak yani lisans mezunu olmayan kişiler içindir) içindir. Lisans mezunları bu yazıda yer alan verileri dikkate almamalıdır. Lisans mezunlarının duyuru metni farklıdır.

İllere Göre 2019 Yılı Celp Dönemleri

Bu bilgiler Milli Savunma Bakanlığı sitesinde her yıl güncellenerek yayınlanmaktadır. 2019 yılı memlekete göre celp dönemlerine https://askerlik.org/celpdonemleri.xls adresinden ulaşabilirsiniz. Herkes ya şubatta, ya mayısta ya ağustosta ya da kasımda askere gitmek zorundadır. Bazı iller şubat ayında askere gidebilirken bazıları mayıs bazı iller ağustos ve bazı iller de kasımda askere gider. Aradaki fark budur.

Yorumlar

149
Konuyla İlgili Soru ve Görüşlerinizi Paylaşın!

66 Comment threads
83 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
72 Comment authors
  Subscribe  
Bildir
Özgür Baş

21/04/1999
GÜMÜŞHANE / KELKİT’ Doğumluyum Aralık Ortasında Muayene Oldum Kelkit Şubat Gönderiyor Devre Kaybı Yaşarmıyım Acaba ? Teşekkürler.

Muhammetali unal

19.04.1999samsun dogumluyum muhtemelen sevk tarihim 29.01.2019 yaziyor subatta gidermiyim acaba tşkler

Ali

Merhaba 12 05 99 dogumluyum mardin kiziltepe dogumluyum ne zaman giderim celp tercihime once subat yazdim subatta gidermiyim tesekurler

korkmzpekr

Admin 16.06.1999 doğumluyum ilçem bu sene 1 gönderiyor ben erken muayene olmadım aralık ayı içi muayene oldum şubatta gideceksin dediler ama gitmeme ihtimalim var mı.

Göksel Aşkın

Mayıs a kalırsın geç muane olmuşsun Şubat ta gitmen imkansız

Ahmet

Askerlik sevk kağıdını illa şubeden mi almak zorundayız internet kafeden falan çıkartsak olmuyor mu

İslam şen

doğum tarihim 15.07.1999 ben kasımda muayene falan tüm işlemleri hallettim 11 ocakta açıklanacak diyor ben büyük ihtimal hangi ayda giderim örnek olarak mart ayında gidiceksin dediler ben 20 yaşıma 15 temmuzda giricem askerliğimi o tarihe alabilirmiyim ŞUAN ASKERLİĞE ERKEN MUAYENE OLDUĞUM İÇİN PİŞMANIM BİRAZ ÖNEMLİ İŞLERİM VAR .cevaplarsanız sevinirim .?

dogan koc

Kardeşim Kütüğünü At il ilce olarak bakayım 05534639217

İslam şen

whatsapp tan attım bakarmısın .

Ömer can

Merhabalar ben 10.09.1999 dogumluyum ben askerlik subesine gitdim munayne de oldum bana bir kagıt verdiler muhtemelen subat yazıyor sizce gidermiyim askere şubat da bir yardımco yardımcı olurmusunuz

ömer denli

abe ben muayene oldum 01.10.1999 dogumluyum ne zaman askere giderim bi bilginiz varmı

Mustafa turgut

Ben tecilimi bugün bozdurdum muayeneye filan gitmedim daha ne zaman giderim sizce askere

Mehmet Ali

Ben 99 agustos dogumluyum muayne oldum kütüğüme gore agustos gosteriyor şubedeki askerlik durum belgesi kağıdında muhtemel sevk tarihi 2019 şubat yazıyor ne zaman gidebilirim ben sizce ?

kadir elveren

Ben internet aracılıgıyla yaptım basvurumu 14.01.1999 dogum tarıhım sevk kagıdı vermedıler askerıyeye gıttım takıp et dedıler ve takıp edılcek bısey olmadıgından kaldı boyle askerıyeye her gittigimde geri yollanıyorum ne zaman giderim muaynemı oldum ama ne zaman giderim belli olmadi haylan ne zaman olur acaba acil cevap verirseniz mutlu olurum

dogan koç

aynı şeyi banada yaptılar takip et dediler takip edilecek bir sey yok Kütüğün Kaç yollarsa o celp dönrminde gidersin

yusuf bilgi

BEN MUANE OLALI 6 AY OLUYOR 99 DOGUMLUYUM MEMLEKETİM SİNOP ŞUBATA GİDECEM AMA E DEVLETE BİŞEY YAZMIYO ASALA TIKLIYINCA KAYDINIZ YOK DİYO

hüseyin yaprak

mrb 01,03,1999 luyum tokat erbaa celp dönemleri şubata yazıyo internete şubata muyane oldum

Hakan

Arkadaşlar 06.06.1999 doğumluyum Kahramanmaraş busene 1 gönderiyor ben erken muayne olmadım buğün muayne oldum şubatta gidemezsin dediler ama şansına kalmış dediler sizce gidebilirmiyim

osman yel

dostum 1 gitmen icin basvuru suresini kacirdigindan 2 gidiceksin

abdullah altıparmak

admin kardeş ben 09.08.1999 doğumluyum 2018 şubat ayında muayene oldum ve bana verdikleri kağıtta sevk tarihi 29.01.2109 yazıyor.bazılarında ise muhtemel yazıyorbende yazılı olna normal sevk tarihi kesin gidermiyim işten çıkıp tatile gidecem ona göre