Askerde Dayak Var mı?

Uzman Erbaş Olma Şartları Nelerdir?

Askere Kredi Kartı Götürülür mü?

Acemi Birliğine Teslim Olma Saati

Mezun Olmadan Başvuru Yapıp Kısa Dönem Olarak Ağustos Celp Döneminde Askere Gitme

Celp Dönemleri 8 Haziran, 11:37'de eklendi

Son günlerde sitemize çok fazla sayıda “Haziran ayında mezun olacağım. Henüz diplomamı almadım fakat dersleri geçtiğim kesin. Kesin olarak diploma alacağım. Bu durumda Ağustos celp döneminde yedek subay yada kısa dönem er olarak nasıl askere gidebilirim” şeklinde sorular gelmektedir. Yani kişinin mezun olacağı kesin ama henüz geçici mezuniyet belgesi de düzenlenmemiş, diploması da hazırlanmamış. Bu yazımızda henüz diplomasını almamasına rağmen askere kısa dönem er olarak ilk celpte nasıl gidileceğine dair bilgilendirme yapacağım;

Lisans Diploması Olmadan Kısa Dönem Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Askerlik şubesine askere gitmek için başvuru yaptığınız zaman sizden size dair gerekli bilgi ve belgeler istenir. Lisans mezunu olan kişilerin de diplomalarını yada geçici mezuniyet belgelerini ilgili askerlik şubesine sunması zorunludur. Geçici mezuniyet belgesini yada diplomasını askerlik şubesine sunamayan kişi lisans mezunu kabul edilmez ve bu kişi en son okuduğu okula (lise yada ön lisans programına) göre uzun dönem er (12 ay er) olarak sisteme işlenir. Yani diplomasını askerlik başvurusu esnasında askerlik şubesine sunmayan kişi lisans mezunu kabul edilmez ve uzun dönem er olarak askere alınacak şekilde hakkında işlem yapılır. Yani sizin diplomanız olsa dahi bunu şubeye bildirmezseniz sistem sizi uzun dönem er olarak sınıflandırır ve askerliğinizi de uzun dönem er olarak yaparsınız.

Haziranda Mezun Olsam Kısa Dönem Olarak Ağsutsos Celp Döneminde Askere Gidebilir miyim?

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki haziran ayında mezun olan bir kişiyi askerlik şubeleri otomatik olarak kasım celp dönemine atmaktadır. 31 Mayıs normalde celp bozdurup ağustos celp dönemine başvuru yapmak için son tarihtir. Siz haziranda diploma alırsanız sizi sistem ve askerlik şubeleri kasımda askere alacak şekilde işlem yapar. Peki siz illa da ben ağustos celp döneminde askere gitmek istiyorsanız ne yapacaksınız? Yani 31 mayıstan sonra lisans mezunu olduğu belgelenen biri ağustos celp dönemine katılamaz mı? Aslında bunun bir yolu var.

Uzun Dönem Er Olarak Askerliğini Yaparken Lisans Mezunu Olan Kişilerin Durumu

Bu kısım mevzuaatta “Statü Değişiklik İşlemleri” olarak tanımlanmaktadır. Burada mevzuat şu şekilde ifade edilmiştir;

1. 12 aylık erbaş/er statüsünde muvazzaf askerlik görevini yapmakta iken, yedek subay aday adayı olma hakkını veren en az dört yıl süreli yüksek öğrenim kurumunu bitirenler, yedek subay statüsüne geçmek istediklerine dair dilekçe, diplomalarının veya mezuniyet belgelerinin iki sureti ve taahhütname ile birlikte birlik komutanlığına müracaat ederler.

2. Birlik komutanlıklarınca hizmet durum çizelgesi tanzim edilerek derhal geçici terhisleri yapılır. Birlik komutanlıkları tarafından hizmet durum çizelgesi ile geçici terhisleri yapılmış yükümlülerin hizmet durum çizelgesi, yedek subay statüsüne geçmek istediklerine dair dilekçe, birliği tarafından onaylanmış diplomalarından veya mezuniyet belgelerinden iki suret ve taahhütnameden iki sureti ile birlikte doğrudan Askeralma Genel Müdürlüğüne gönderilir.

3. Askeralma Genel Müdürlüğünce belgelerin incelenmesini müteakip statü değişikliği yapılarak statüsü yedek subay aday adayına çevrilir. Yükümlünün evrakı kayıtlı olduğu askerlik şubesi başkanlığına gönderilir.

4. Bu yükümlüler evraklarını tamamlamalarını müteakip ilk yedek subay celp döneminde sevke tabi tutulur. Sevke tabi olduğu celbin sevk öncesi hazırlık işlemlerini yaptırmak üzere en yakın askerlik şubesi başkanlığına müracaat ederler. Seçim ve sınıflandırılması sonucunda;

a. Kısa dönem er statüsüne ayrılmaları halinde;

(1) Daha önce yapmış oldukları geçici terhis belgesindeki sayılan hizmet süreleri toplamı, kısa dönem er hizmet süresi kadar veya daha fazla olanlar kayıtlı olduğu askerlik şubesi başkanlıklarınca terhis edilir.

(2) Daha önce yapmış oldukları geçici terhis belgesindeki sayılan hizmet süreleri toplamı, kısa dönem hizmet süresinden az olanlar, kalan askerlik hizmetlerini tertip edildikleri birliklerinde kısa dönem er hizmet süresine tamamlattırıldıktan sonra birlik komutanlığınca terhis edilirler. Birliklerine katılmayanlar, ele geçtiklerinde veya müracaatlarında derhal tertip edildikleri birliğe sevk edilirler ve bakaya suçundan işlem yapılır.

b. Yedek subay adayı statüsüne ayrılmaları halinde; daha önce erbaş/er olarak yapmış oldukları askerlik hizmet süreleri ne olursa olsun, kanunda belirtilen yedek subay hizmet süresi kadar askerlik hizmetine tabi tutulur.

Mevzuat Ne Diyor?

Gelin şimdi yukarıdaki mevzuat hükümlerini yorumlayalım;

Mevzuata göre diplomanız yok ise sizi er olarak kayıt ediyorlar sisteme. Er olarak da yeriniz ve birliğiniz belli oluyor. Siz ne zaman diplomayı birlik komutanlığına “ben aslında 4 yıllık mezunum. diplomam da burada” derseniz o zaman sizinle ilgili hemen işlem yapılıyor ve sizi GEÇİCİ OLARAK TERHİS ediyorlar. Bu adam uzun dönem er olarak askerlik yapıyor ama aslında uzun dönem er değil ya kısa dönem er ya da yedek subay olmalı deniliyor. Bu kişinin ya KISA DÖNEM ER ya da UZUN DÖNEM YEDEK SUBAY olması gerekiyor diyorlar. Sizi geçici olarak terhis ediyorlar ve sizi geçici olarak eve gönderiyorlar. Bu eve gönderme sonrasına denk gelen ilk celp döneminde sizin askerlik yeriniz ve askeri sınıfınız yeniden belirleniyor.

Eve döndüğünüzde hakkınızda yeniden sınıflandırma yapılacak ya işte burada iki ihtimal söz konusu oluyor. Bu ihtimallerde siz ya KISA DÖNEM ER yada UZUN DÖNEM ASTEĞMEN oluyorsunuz.

1) Askerlik yeriniz ve askeri sınıfınız yeniden belirlenirken eğer kısa dönem er olursanız sorun yok. Çünkü yeniden yapılan sınıflandırmada kısa dönem er olursanız uzun dönem er olarak askerlik yaptığınız süreyi askerlik yapmış sayılıyorsunuz ve 6 ayı tamamlayıp terhis oluyorsunuz. Eğer uzun dönem olarak 6 ay ve fazla süre askerlik yaptıysanız hemen terhis ediyorlar sizi…

2) Ama eğer ki siz UZUN DÖNEM YEDEK SUBAY yani ASTEĞMEN olursanız o zaman UZUN DÖNEM ER olarak yaptığınız askerlik yanıyor. Sıfırdan 12 ay YEDEK SUBAY ASTEĞMEN olarak askerlik yapıyorsunuz. 12 Ay asteğmen olursanız uzun dönem askerlik yaptığınız süre yanıyor ve bu süre hiç bir işinize yaramıyor.

Haziranda Mezun Olup Ağustos Celp Döneminde Askere Gitmek?

Şimdi yukarıda yer alan mevzuat hükümlerini detaylıca okuduysanız buradan şunu anlamanız gerekiyor. Bu iş biraz riskli. Yani normalde haziranda mezun olan birinin kasım celp döneminde askere gitmesi gerekir. Fakat haziranda mezun olmanıza rağmen ağustosta askere gitmek de mümkün. Burada biraz tabiri caiz ise salağa yatmak gerekiyor. Önce ben lisans mezunu değilim diye işlem yapacaksınız. Sizi uzun dönem er olarak askere kayıt edecekler. Sizi askere uzun dönem er (12 ay er) olarak alacaklar. Siz askerlik yapmaya başlayacaksınız. Bir süre askerlik yapacaksınız. Sonra benim lisans diplomam var diyeceksiniz. Siz lisans diplomanızı sununca sizi hemen geçici olarak terhis edecekler. Siz bir süre evde sınıflandırma ve yer için bekleyeceksiniz. Kasımda sizi yeniden sınıflandıracaklar. Siz kasımda er olarak bir yere gönderilirseniz bu durumda uzun dönem askerlik yaptığınız kadar süre askerlikten sayılacak. Yok yedek subay olarak yeriniz belli olur ise boş yere uzun dönem er olarak askerlik yapmış olacaksınız…

Haziranda Mezun Olup Ağustos Celp Döneminde Uzun Dönem Er Olarak Askere Gitmek Mantıklı mı?

Yani bu iş riskli ve sıkıntılı. Birincisi kısa dönem erlerin acemiliği daha kolaydır. Siz uzun dönem er olarak askere giderseniz boş yere eziyet çekersiniz acemilikte. İkincisi siz diplomayı verince sizi geçici olarak terhis edecekler. Yazışmalar falan da zaman alacak. Bir süre bekleyeceksiniz acaba kısa dönem er mi oldum yoksa yedek subay mı diye. Gerçi bu zamana kadar böyle yapıp uzun dönem yedek subay çıkan yok TSK tarihinde. Herkese kısa dönem er çıkıyor…

Nihai değerlendirme:

Bana sorarsanız risk almaya ve uğraşmaya değmez. Eğer haziranda mezun olacaksanız kasım celp dönemini bekleyin. Boş yere o stresi yaşamayın…

Yorumlar

19
Konuyla İlgili Soru ve Görüşlerinizi Paylaşın!

5 Comment threads
14 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
  Subscribe  
Bildir
erşadi hancıoğlu

merhaba, ben ağustosta uzun dönem olarak askere gidiyorum.fakat lisans diplomasını 1 temmuzda alacağım.kısa dönem yapma şansım var mı iyi günler.

Burak Özel

Merhaba. 26 mayısda aöfden 1 ders için final sınavına girip 4 yıllık mezun olacağım. Sınavın açıklanması ve diploma çıkması felan ramazan bayramını tatilinide göz önünde bulundurursak haziran ayının sonunu bulur.Ben ağustos celbinde kısa dönem er olarak askere gitmek istiyorum. Nasıl bir yol izlemem gerekir,bunun daha basit bir yolu varmı? veya bu şekilde yapsak problem oluyormu. Yardımlarınızı rica ederim..

Tahir

Ağustos Celbinde uzun dönem asteğmen olarak gitmek istiyorum ancak 31 Mayıs’ta henüz mezun olmuyorum; geçici mezuniyet belgesi sunarak gidebilir miyim?

Hasan Emre Şenal

Mayıs celp doneminde 98/2 uzun donem er olarak askere basladim. 21 temmuzda ise aöf 3 ders sinavina girdim ve 4 yıllık mezun oldum. 20 gun icerisinde diplomalar verilecek kisa donem er olmak icin diplomami hemen verirsem gecici terhisle beni eve gönderecekler zaten kisa dönem er olursam 30 ekim gibi askerliğim bitmis olacak. Peki yeni siniflandirma olursa beni tekrar geriye ayni birliği me mi yoksa baska birlige mi gonderecekler. Ya da safagimi kisa donem gibi saysam bitmesine yakin bir sure kala diplomayı versem o zaman isleme aldıklarında zaten askerlik suresinin bitmesine az kaldı deyip beni eve yollamadan direk suan askerlik yaptigim… Read more »

Göktürk Ek

kardeşim 98/1 tertibim aynı durumdayım terhis olmak üzereyim numaranı bırakırsan görüşelim bu durumu çok fazla bilen yok bu durumda isen ve yedek subaylık yapmak istemiyorsan 6 ayını doldur öyle evraklarını ve işlemlerini başlat derim.

Hasan Emre Şenal

05437713203
Teşekkür ederim cevap icin

Burak Özel

merhaba,
Sonucu merak ettim. Nasıl terhis oldunuz ne zaman oldunuz?

1998

Ben 12.08.1998 Doğumluyum ilçe olarak 98/3 Ağustosa denk geliyorum ama 2018 haziranda liseden mezun oldum muayene daha olmadım e-devletten “Askerlik Durum Belgesi Sorgulama” yaptım ve “EN YAKIN ASKERLİK ŞUBESİNE MÜRACAAT ETMENİZ GEREKİR.” diyor. öylede yapacağım ama diploma işi nasıl oluyor anlamadım ben askerde kalmayı da düşünüyorum ?