372. Kısa Dönem Askerlik ve Yedek Subay Askerlik

Bedelli Askerlik Bekleyenlerin Hayatındaki Gerçekler

Askerde Evci İzni Kullanımı

Avrupa Birliği Ülkelerinde Askerlik Hizmeti Zorunlu Mu?

Sağlık Raporu Alarak Celp Atlatma İşlemi Nasıl Yapılır

Askerlik Tecili 7 Mart, 16:03'de eklendi

1111 Sayılı Askerlik Kanununun 35, 36 ve 37. maddelerinde sağlık sorunları olanların askerliklerinin ertesi yıla yada sonraki celp dönemine nasıl bırakılacağı anlatılmaktadır. İlgi maddelerde şu ifadelere yer verilmiştir;

Yoklama sırasında aşağıda gösterilen nedenlerle askerlik yapamayacakları anlaşılanların işlemleri ertelenir:
A) Vücudları askere yarıyacak derecede büyümemiş olanlar.
B) Zamanın geçmesiyle veya tedavi ile geçecek illet ve hastalıkları olduğu sıhhi muayene neticesinde anlaşılanlar ve mevkuf veya mahpus olanlar (bunlardan işbu kanunda yazılı çağrılma zamanına kadar iyileşecekleri veya mahpusiyetleri biteceği anlaşılanlar ertesi seneye bırakılmayıp bedeni kabiliyetlerine göre asker edilirler).

Sağlık Raporu İle Tecil Ettirme Hükmünün Yorumlanması

Yukarıda yer alan hükümlerden şu anlaşılmaktadır. Bir kişinin askerliğinin sağlık sebebiyle ertelenebilmesi için ciddi bir sağlık sorununun olması ve bu sağlık sorununun da zamanla iyileşebilir ve tedavi ile geçebilir bir hastalık olması gerekmektedir. Eğer yükümlünün sağlık sorunu kalıcı ve ciddi bir hastalık ise o zaman kişiye “askere elverişli değildir” raporu verilmekte ve kişi askerlikten muaf tutulmaktadır. Fakat kişinin hastalığı eğer geçici nitelikte ise o zaman yoklama ve askere sevk sırasında hasta olanlara “ertesi yıla bırakma” yada “sevk tehiri geciktirme” işlemi uygulanmaktadır. Askere alınmış ve askerliğini yapan kişinin sağlığında ciddi sorun olur ise o zaman da kişiye “sıhhı istirahat” yada “” raporu verilmektedir. Yani hasta olan bir şahsın askerlik yapması uygun bulunmamaktadır.

Askere Sevk Sırasında Rapor Alıp Celp Dönemini Atlatabilir miyim?

En çok merak edilen konulardan biri de yoklama zamanı yada askere sevk edileceği zaman rapor alınarak askere gitme işleminin ertelenip ertelenemeyeceği konusudur. Askere sevk işleminizin yapılacağı günden önce yada yoklama gününün son günü için rapor almanız gerekiyor. Mesela siz 4 mayısta birliğinize teslim olmak zorundasınız. Bu durumda siz 4 mayısı kapsayacak şekilde rapor alırsanız askerliğiniz bir sonraki celp dönemine bırakılıyor. Yada diyelim ki 28 şubat yoklamanın son günü. Bu durumda siz yoklamanın son gününü (28 şubat) kapsayacak şekilde rapor alırsanız celp atlamış oluyorsunuz.

1 Celp Atlatmak İçin Heyet Raporu mu Almak Gerekiyor?

Böyle bir zorunluluk yok. Kişi eğer rahatsız ise yada celp dönemini atlatarak sonraki bir celp döneminde askere gitmek istiyor ise böyle bir rapor alarak celp atlatabilir. Bu raporu tek doktordan, aile hekiminden, hastaneden yada askerlik şubesi geçici sağlık komisyonundan alabilir…Hastanenin heyet raporunu alırsa da daha iyi olur ama heyet raporu şart değil.

Bir Kaç Celp Atlatmak İçin Heyet Raporu mu Almam Gerekiyor?

Eğer sizin en az 2 celp dönemini atlatmanız gerekiyor ise heyet raporu almanız gerekiyor. Heyet raporu alarak bir kaç celp birden atlatmanız mümkün. Tek doktor raporu ile ancak 1 celp dönemi atlatılabiliyor.

Rapor Alarak Kaç Defa Celp Atlatılabilir?

Raporlu olduğunuz sürece sizin celp atlatma işleminizi yapmak zorundalar. Çünkü sağlıklı olmayan biri askerlik yapamaz. Mevzuat bunu kesin olarak yasaklıyor. Siz de sağlık durumunuzu gerekçe göstererek ve bunu sağlık raporu ile ispat ederek celp atlatabilirsiniz. Askerlik şubeleri en fazla 1 defa erteleme yapılır diye bilgi veriyor fakat mevzuatta böyle bir kısıtlama yok. Hasta olan kişinin askerliği doktor raporuna binayen atlatılır deniliyor…Yani bu şekilde birden fazla kez celp atlatmak mümkün…

Celp Atlatmada Hangi Günler İçin Rapor Almam Gerekiyor?

Yoklama tarihinin son günü yada askere sevk tarihinin son gününü kapsayacak şekilde rapor alırsanız celp atlatmış oluyorsunuz. Mesela ağustos ayında askere giedecek kişiler için ağustos celp son başvuru tarihi 31 mayıstır. Siz 31 mayısı kapsayacak şekilde rapor alırsanız celp atlatmış olursunuz. 31 Temmuz da sizin askere sevk tarihiniz diyelim. Bu durumda 31 temmuz için rapor alırsanız yine celp atlatmış olursunuz…

Sorgu, görüş ve tecrübelerinizi yorum bölümüne yazarak bizimle paylaşarak sizin durumunuza benzer sorun yaşayan insanlara yardımcı olabilirsiniz..

Yorumlar

Sitemizin tek gelir kaynağı sitemizde yayınlanan reklamlardır. Sitemizin sizlere hizmet sunmaya devam edebilmesi ve giderlerini karşılayabilmesi için sitemizde reklam yayınlamak zorundayız. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

128 Yorum - "Sağlık Raporu Alarak Celp Atlatma İşlemi Nasıl Yapılır"

Barış

Merhabalar.Benim askerlik durum belgemde askerlikle 30 EyLüle kadar askerlikle ilişiği yoktur yazıyor. Celp dönemim kasım.celpimi şubata kadar erteletmek için 30 Eylülü de kapsayacak şekilde rapor almam gerekiyor diye anladım yazdıklarınızdan.Ancak 30 Eylül pazar gününe denk geliyor.Bu sorun Teşkil eder mi? Bi arkadaş hafta sonuna denk geliyorsa rapor olmaz demişti.şimdiden teşekkürler

Onur Alpay

Merhaba. 26.03.2018 tarihinde yüksek lisans kaynaklı tecilim bitti. Ağustos ayında askere gitmeyi planlıyordum. Haziran 30 a kadar şubeye gitmem gerekiyor. Bugün iş yerinde müdürüm askere gidişimi erteleyip erteleyemeyeceğimi sordu. Celbimi kasım ayına ertelemek için hangi tarihe rapor almalıyım?

Cem

Selamlar;
Askerlik durumum aşağıdaki gibidir.Kasım celp ine ertelemem için ne yapmalıyım?
Teşekkürler

AŞAĞIDA KİMLİĞİ YAZILI YÜKÜMLÜNÜN 30/06/2018 TARİHİNE KADAR ASKERLİK İŞLEMLERİ
YÖNÜNDEN BİR SAKINCASI YOKTUR.
ERTELEME NEDENİ : SINIF VE TERTİBAT BEKLİYOR

sercan

okulu bitirdikten sonra 2 yıl tecil ettirdim. 2 yıllık süreçten sonra , askerlik durum belgesinde yazan bu “yükümlünün 06/06/2018 tarihine kadar askerlik işlemleri yönünden bir sakıncası yoktur.” ben sonraki celp dönemine gitmek istiyorum.hangi tarihlerde rapor almam lazım. belirtilen tarihlerde rapor aldım diyelim sonraki süreç nedir ne yapmam lazım. şimdiden teşekkürler.

SERDAR

Merhaba;
YÜKÜMLÜNÜN 21/05/2018 TARİHİNE KADAR ASKERLİK İŞLEMLERİ
YÖNÜNDEN BİR SAKINCASI YOKTUR. ERTELEME NEDENİM YAZIYOR. BİR SONRAİ CELP DÖNEMİNE GİTMEM İÇİN BAKAYA KALMADAN SAGLIK RAPORU İLE ERTELETMEK İSTİYORUM. SAGLIK RAPORUNU NE ZAMAN İÇİN ALMAM GEREKİYOR.

Murat ersoy

Merhabalar.Lise mezunuyum 2017 sonunda tecilim bitti.Babam ve annemle birlikte yasiyorum ablamlar evli ve cocuklu.Annem bypass oldu subatta ve seker hastasi.Bypass biliyorsunuz hemen gecen bir hastalik degil.Seker hastaligida agir gunde 4 insulin.Acaba en azindan 2019 a kadar tecil almam mumkunmu doktor raporuyla anneme bakmam gerektigiyle?Eger onu alabilirsem seneyede bi fakulteye yazilip ertelemek istiyorum.Yardimci olacak arkadaslarin cok duacisi olurum.

ERMAN

YÜKÜMLÜNÜN 15/08/2018 TARİHİNE KADAR SAKINCA YOKTUR … LİSANS TECİLİM BİTİYOR 30 09 2018 TARİHİ RAPORLU OLURSAM ŞUBAT CELPİNE ATACAĞI SÖYLENDİ 30 09 2018 PAZAR GÜNÜNE GELİYOR DURUM NASIL OLUR.

ahmet öztürk

Arkadaşlar tecilim mart ayında bittiğinden gittim şubeye ağustos celbi için işlemlerini yaptım. Askerlik durum belgemde 30 hazirana kadar askerlik işlemleri yönünden bir sakıncası yoktur yazıyor. Ordaki görevliye sordum sevk öncesi hazırlık işlemi felan yapacakmıyım diye yok ben hespini hallettim dedi. Şimdi benim ağustos celbini ne yapıp ne edip kasıma bırakmam gerekiyor ailevi nedenlerden dolayı. 30 haziranı kapsayan rapor alsam 2-3 günlük işimi görür mü ? Çünkü tecilim bitip işlemlerimi yaptığım için artık 30 haziran için rapor işime yaramaz diye düşünüyorum. Şimdi benim sevk tarihlerini kapsayan 1 ay mı rapor almam lazım. Sevk tarihleri de 26-27 temmuz bi yardımcı olursanız

salih

merhaba iyigünler YÜKÜMLÜNÜN 15/08/2018 TARİHİNE KADAR ASKERLİK İŞLEMLERİ YÖNÜNDEN BİR SAKINCASI YOKTUR DİYOR AMA BEN ŞUBAT 2019 CELPİNDE GİTMEK İSTİYORUM NE YAPMALIYIM 15/08/2018 TARİHİNDE GİTTİĞİMDE BENİ HEMEN ALIRLARMI ? LİSANS MEZUNUYUM LİSANS TECİLİM BİTECEK. YAŞ 24 MADDİYATTAN DOLAYI YÜKSEK LİSANS KAYIT YAPTIRAMIYORUM RAPORLA FALAN CELP ATLATABİLİRMİYİM ?

selim

Arkadaşlar sevk tarihlerini kapsayan 1 aylık rapor nasıl oluyor aydınlatıcı bilgi verebilecek olurmu ?
Diyelim sevk tarihi 1-4 ağustos katılacağı tarihte 5 ağustos olsun raporun hangi tarihten itibaren başlaması lazım illa ağustos ayını mı full raporlu geçirmek lazım yoksa temmuz 20 de yerler belli olduktan sonra 21 temmuz 21 ağustos arası raporlu olmam yeterli olur mu ?

sinan

Arkadaşlar bir bilgi almak istiyorum yardımcı olursanız
Askerlik durum belgemde yükümlünün 30 haziran tarihine kadar askerlik yönünden bir sakıncası yoktur erteleme nedeni sınıf ve tertibat bekliyor yazıyor. Ve ağustos celbinde askere alınacağım.
Benim bu ağustos celbini kasım celbine bırakmam için 30 haziranda mı 3 4 günlük rapor almam lazım yoksa sevk tarihlerini kapsayan 1 aylık rapor mu almam lazım ( tecilimi kendim bozdurmuştum )

salih

merhaba iyigünler YÜKÜMLÜNÜN 15/08/2018 TARİHİNE KADAR ASKERLİK İŞLEMLERİ YÖNÜNDEN BİR SAKINCASI YOKTUR DİYOR AMA BEN ŞUBAT 2019 CELPİNDE GİTMEK İSTİYORUM NE YAPMALIYIM 15/08/2018 TARİHİNDE GİTTİĞİMDE BENİ HEMEN ALIRLARMI ? LİSANS MEZUNUYUM LİSANS TECİLİM BİTECEK. YAŞ 24

İmad kehya

Merhaba son yoklamamı 5ay önce yaptırdım askerlige elverişlidir raporu verildi,
Ama şimdi sağlık sorunum var tekrar muayene olmak istiyordum şubeye gittim yerin belli olduktan sonra olabilirsin dedi,
Yerim belli oldu ama 2inci grub çıktı şimdi gitsem tekrar muayene olabilir miyim ne yapmam gerekiyor

Faruk Kılıç

Çok acil bir yardıma ihtiyacım var arkadaşlar.
Okula tecili iptal ettirin diye başvurdum onlarda mayısın ilk haftası yazını göndermiş oluruz dediler 1. Sorum hangi celp dönemine tabi oluyorum ağustosmu yoksa tecil iptal olur olmaz askere mi alırlan
2. Sorum tecilimin iptal yazısı diyelim mayısın 5.nd ulaşmış olsa yazı ulaşır ulaşmaz bakaya mı kalırım yoksa gidip başvurmam için belli sürem varmı çünkü pansiyonda kalıyorum her ğün kimlik bilgileri gidiyor emniyete yani şundan korkuyorum tecil iptal yazısı ulaşır ulaşmaz ilk geceden tutanak imzalatmaya gelirler diye korkuyorum nolur bilen birisi cevaplasın allh aşkına

Mustafa Kocaboğa
Merhaba Ben 1 hafta sonra askere gideceğim.Ancak ben şubatta gitmem gerekiyordu ama gidememdim yerim belli olmasına rağmen . Askerliğim yine 6 ay mı olacak ? Askere gitmeden önce muayene oldum ama rahatsızlığımı beyan etmediğim için askere elverişli oldum. Bir daha muayene olacağım çünkü benim üst çenem alt çenem göre dar ve geride alt çenem 14 15 mm ilerde duruyor. Konuşurken yemek yerken çok zorlanıyorum . TSK sağlık yönetmeliğine baktım 28 maddede A grubuna giriyor ama B grubunda da atıf var tedaviden fayda görmeyen alt çene gerilikleri ve ilerilikleri diye . c diliminde de tedavi ve nekahet hallleri diyor. Şimdi ben… Read more »
Askerlik Tecil Ettirme İşlemleri

Askerlik Tecil Ettirme İşlemleri

0
0
21 Ağustos, 20:32