98/1 Uzun Dönem Askerlik

Bedelli Askerlik Trend Topic Çalışması

Askerlik Tecrübeleri – Askerlik Anıları

Askerde Dağıtım İzni Kullanımı

Sağlık Raporu Alarak Celp Atlatma İşlemi Nasıl Yapılır

Askerlik Tecili 7 Mart, 16:03'de eklendi

1111 Sayılı Askerlik Kanununun 35, 36 ve 37. maddelerinde sağlık sorunları olanların askerliklerinin ertesi yıla yada sonraki celp dönemine nasıl bırakılacağı anlatılmaktadır. İlgi maddelerde şu ifadelere yer verilmiştir;

Yoklama sırasında aşağıda gösterilen nedenlerle askerlik yapamayacakları anlaşılanların işlemleri ertelenir:
A) Vücudları askere yarıyacak derecede büyümemiş olanlar.
B) Zamanın geçmesiyle veya tedavi ile geçecek illet ve hastalıkları olduğu sıhhi muayene neticesinde anlaşılanlar ve mevkuf veya mahpus olanlar (bunlardan işbu kanunda yazılı çağrılma zamanına kadar iyileşecekleri veya mahpusiyetleri biteceği anlaşılanlar ertesi seneye bırakılmayıp bedeni kabiliyetlerine göre asker edilirler).

Sağlık Raporu İle Tecil Ettirme Hükmünün Yorumlanması

Yukarıda yer alan hükümlerden şu anlaşılmaktadır. Bir kişinin askerliğinin sağlık sebebiyle ertelenebilmesi için ciddi bir sağlık sorununun olması ve bu sağlık sorununun da zamanla iyileşebilir ve tedavi ile geçebilir bir hastalık olması gerekmektedir. Eğer yükümlünün sağlık sorunu kalıcı ve ciddi bir hastalık ise o zaman kişiye “askere elverişli değildir” raporu verilmekte ve kişi askerlikten muaf tutulmaktadır. Fakat kişinin hastalığı eğer geçici nitelikte ise o zaman yoklama ve askere sevk sırasında hasta olanlara “ertesi yıla bırakma” yada “sevk tehiri geciktirme” işlemi uygulanmaktadır. Askere alınmış ve askerliğini yapan kişinin sağlığında ciddi sorun olur ise o zaman da kişiye “sıhhı istirahat” yada “” raporu verilmektedir. Yani hasta olan bir şahsın askerlik yapması uygun bulunmamaktadır.

Askere Sevk Sırasında Rapor Alıp Celp Dönemini Atlatabilir miyim?

En çok merak edilen konulardan biri de yoklama zamanı yada askere sevk edileceği zaman rapor alınarak askere gitme işleminin ertelenip ertelenemeyeceği konusudur. Askere sevk işleminizin yapılacağı günden önce yada yoklama gününün son günü için rapor almanız gerekiyor. Mesela siz 4 mayısta birliğinize teslim olmak zorundasınız. Bu durumda siz 4 mayısı kapsayacak şekilde rapor alırsanız askerliğiniz bir sonraki celp dönemine bırakılıyor. Yada diyelim ki 28 şubat yoklamanın son günü. Bu durumda siz yoklamanın son gününü (28 şubat) kapsayacak şekilde rapor alırsanız celp atlamış oluyorsunuz.

1 Celp Atlatmak İçin Heyet Raporu mu Almak Gerekiyor?

Böyle bir zorunluluk yok. Kişi eğer rahatsız ise yada celp dönemini atlatarak sonraki bir celp döneminde askere gitmek istiyor ise böyle bir rapor alarak celp atlatabilir. Bu raporu tek doktordan, aile hekiminden, hastaneden yada askerlik şubesi geçici sağlık komisyonundan alabilir…Hastanenin heyet raporunu alırsa da daha iyi olur ama heyet raporu şart değil.

Bir Kaç Celp Atlatmak İçin Heyet Raporu mu Almam Gerekiyor?

Eğer sizin en az 2 celp dönemini atlatmanız gerekiyor ise heyet raporu almanız gerekiyor. Heyet raporu alarak bir kaç celp birden atlatmanız mümkün. Tek doktor raporu ile ancak 1 celp dönemi atlatılabiliyor.

Rapor Alarak Kaç Defa Celp Atlatılabilir?

Raporlu olduğunuz sürece sizin celp atlatma işleminizi yapmak zorundalar. Çünkü sağlıklı olmayan biri askerlik yapamaz. Mevzuat bunu kesin olarak yasaklıyor. Siz de sağlık durumunuzu gerekçe göstererek ve bunu sağlık raporu ile ispat ederek celp atlatabilirsiniz. Askerlik şubeleri en fazla 1 defa erteleme yapılır diye bilgi veriyor fakat mevzuatta böyle bir kısıtlama yok. Hasta olan kişinin askerliği doktor raporuna binayen atlatılır deniliyor…Yani bu şekilde birden fazla kez celp atlatmak mümkün…

Celp Atlatmada Hangi Günler İçin Rapor Almam Gerekiyor?

Yoklama tarihinin son günü yada askere sevk tarihinin son gününü kapsayacak şekilde rapor alırsanız celp atlatmış oluyorsunuz. Mesela ağustos ayında askere giedecek kişiler için ağustos celp son başvuru tarihi 31 mayıstır. Siz 31 mayısı kapsayacak şekilde rapor alırsanız celp atlatmış olursunuz. 31 Temmuz da sizin askere sevk tarihiniz diyelim. Bu durumda 31 temmuz için rapor alırsanız yine celp atlatmış olursunuz…

Sorgu, görüş ve tecrübelerinizi yorum bölümüne yazarak bizimle paylaşarak sizin durumunuza benzer sorun yaşayan insanlara yardımcı olabilirsiniz..

Yorumlar

366
Konuyla İlgili Soru ve Görüşlerinizi Paylaşın!

127 Comment threads
239 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
150 Comment authors
  Subscribe  
Bildir
faruk çevik

iyi günler ben ağustosta önlisans mezunu olarak askere gidiyorum.ancak fikrimi değiştirdim kasımda gitmek istiyorum bunun bir yolu var mı?

faruk çevik

iyi günler. ağustosta askere gideceğim.fakat dişlerimde diş teli var ve her ay kontrolüm oluyor, 1 yıl sonra da çift çene ameliyat olacağım.istanbula kontrol için gelmemde sıkıntı olur mu? izin verirler mi?

İRFAN ŞAHİNDOĞAN

ASAGIDA KIMLIGI YAZILI YÜKÜMLÜNÜN 30/06/2019 TARIHINE KADAR ASKERLIK ISLEMLERI
YÖNÜNDEN BIR SAKINCASI YOKTUR.
ERTELEME NEDENI : SINIF VE TERTIBAT BEKLIYOR
askeriyeye de sordum ağustos da askersin dedi aynı şeyleri söyledi 1-30 haziran arası gelip işlemleri halletmen lazım dedi bende su an bedelliyi askerliği bekliyorum yasa da bi türlü çıkmadı napabilirim rapor ile nasıl ve ne zaman erteletebilirim mayıs ve haziranda da bedelli çıkmazsa ağustos ta asker e gitmek istemiyorum

Mert Uluceylan

Merhaba,
2019 haziran 13 sevk tarihim görünmekte. 26 nisan da dgs başvuru yapıp kağıdımla şubeye gidip askerliğimi kasım celbine erteletebiliyor muyum ? Sonrasın da okul kaydı ile tecil işlemi yapabiliyor muyum ?

Ali

Merhaba admin, 2016 Haziran Önlisans mezunuyum, 2 senelik tecil hakkımı kullandım. (31.12.2018 tecil bitti) 2018 de DGS girdim, 0.5 kuralına takıldım, okula kayıt yaptıramadım. 2019 Ocak gibi yoklamamı yaptırdım, 2019 Kasım öncelikli celp tercihi yaptım ama sistem Mayıs celbine almış beni. Sevk tarihim 25 nisan. Şimdi DGS başvuruları da 26 Nisa’nda başlıyor. Arada bir gün fark var ben sınava başvurup sınav başvuru belgemi götürsem Kasım celbine ertelerler mi ? Yardımcı olur musunuz ? Asal’ın sitesinde öğrencilik erteleme ile ilgili şöyle bir madde mevcut. Ön lisans programlarından mezun olup lisans programlarına devam edebilmek için dikey geçiş sınavlarına katılacaklar veya lisans programlarının… Read more »

eymen şölen

Merhabalar hocam benim güvenlik soruşturmam yeni bitti ve işe baslamam gerekiyor ama e devlette 04.05.2019 tarihine kadar askerlik yönünden sıkıntı yoktur yazıyor ama Sınıf ve Tehribat bekliyorum bu durumda iş başı yaptıktan sonra nasıl bir yol izleyerek askerliğimi erteletebilirim ve eger yerim belli olursa ne gibi sıkıntı çıkar biligilendirirseniz sevinirim

İbrahim

Ben asal yoklamada aile hakimime rahatsızlığımı belirtmedim oda sormadı boy ve kilomu sordu ve yoklamamı tamamladı ocak ayında tecilimi bozdurdum fakat askerden muaf olabilecek bir rahatsızlığım var 18 derece miyopum ayrıca yoklamadan sonra sırt fıtığı oldum ayaklarımda güç kaybı var fakat tecili bozdururken hastaneye sevk olmak istediğimde sevki gerçekleştiremediler fakat verdikleri belgede en geç 31 marta kadar saglik durumunda degisiklik olursa bildirmem gerektiği yazıyordu. Bana nisan 10da askerlik yerin belli olunca gel dediler bu durumda ne yapmalıyım ? Şubeden sevk gerçekleşmiyor ?

1 7 8 9