Bedelli Askerlik Trend Topic Çalışması

E-devlet Sitesi Üzerinden Askerlik Yoklama İşlemleri Nasıl Yapılır?

3 Ağustos 2018 Bedelli Askerlik Kanunu Resmi Gazetede

Bedelli Askerlik Türkiye’den Başka Ülkelerde Uygulanıyor mu?

Sağlık Raporu Alarak Celp Atlatma İşlemi Nasıl Yapılır

Askerlik Tecili 7 Mart, 16:03'de eklendi

1111 Sayılı Askerlik Kanununun 35, 36 ve 37. maddelerinde sağlık sorunları olanların askerliklerinin ertesi yıla yada sonraki celp dönemine nasıl bırakılacağı anlatılmaktadır. İlgi maddelerde şu ifadelere yer verilmiştir;

Yoklama sırasında aşağıda gösterilen nedenlerle askerlik yapamayacakları anlaşılanların işlemleri ertelenir:
A) Vücudları askere yarıyacak derecede büyümemiş olanlar.
B) Zamanın geçmesiyle veya tedavi ile geçecek illet ve hastalıkları olduğu sıhhi muayene neticesinde anlaşılanlar ve mevkuf veya mahpus olanlar (bunlardan işbu kanunda yazılı çağrılma zamanına kadar iyileşecekleri veya mahpusiyetleri biteceği anlaşılanlar ertesi seneye bırakılmayıp bedeni kabiliyetlerine göre asker edilirler).

Sağlık Raporu İle Tecil Ettirme Hükmünün Yorumlanması

Yukarıda yer alan hükümlerden şu anlaşılmaktadır. Bir kişinin askerliğinin sağlık sebebiyle ertelenebilmesi için ciddi bir sağlık sorununun olması ve bu sağlık sorununun da zamanla iyileşebilir ve tedavi ile geçebilir bir hastalık olması gerekmektedir. Eğer yükümlünün sağlık sorunu kalıcı ve ciddi bir hastalık ise o zaman kişiye “askere elverişli değildir” raporu verilmekte ve kişi askerlikten muaf tutulmaktadır. Fakat kişinin hastalığı eğer geçici nitelikte ise o zaman yoklama ve askere sevk sırasında hasta olanlara “ertesi yıla bırakma” yada “sevk tehiri geciktirme” işlemi uygulanmaktadır. Askere alınmış ve askerliğini yapan kişinin sağlığında ciddi sorun olur ise o zaman da kişiye “sıhhı istirahat” yada “” raporu verilmektedir. Yani hasta olan bir şahsın askerlik yapması uygun bulunmamaktadır.

Askere Sevk Sırasında Rapor Alıp Celp Dönemini Atlatabilir miyim?

En çok merak edilen konulardan biri de yoklama zamanı yada askere sevk edileceği zaman rapor alınarak askere gitme işleminin ertelenip ertelenemeyeceği konusudur. Askere sevk işleminizin yapılacağı günden önce yada yoklama gününün son günü için rapor almanız gerekiyor. Mesela siz 4 mayısta birliğinize teslim olmak zorundasınız. Bu durumda siz 4 mayısı kapsayacak şekilde rapor alırsanız askerliğiniz bir sonraki celp dönemine bırakılıyor. Yada diyelim ki 28 şubat yoklamanın son günü. Bu durumda siz yoklamanın son gününü (28 şubat) kapsayacak şekilde rapor alırsanız celp atlamış oluyorsunuz.

1 Celp Atlatmak İçin Heyet Raporu mu Almak Gerekiyor?

Böyle bir zorunluluk yok. Kişi eğer rahatsız ise yada celp dönemini atlatarak sonraki bir celp döneminde askere gitmek istiyor ise böyle bir rapor alarak celp atlatabilir. Bu raporu tek doktordan, aile hekiminden, hastaneden yada askerlik şubesi geçici sağlık komisyonundan alabilir…Hastanenin heyet raporunu alırsa da daha iyi olur ama heyet raporu şart değil.

Bir Kaç Celp Atlatmak İçin Heyet Raporu mu Almam Gerekiyor?

Eğer sizin en az 2 celp dönemini atlatmanız gerekiyor ise heyet raporu almanız gerekiyor. Heyet raporu alarak bir kaç celp birden atlatmanız mümkün. Tek doktor raporu ile ancak 1 celp dönemi atlatılabiliyor.

Rapor Alarak Kaç Defa Celp Atlatılabilir?

Raporlu olduğunuz sürece sizin celp atlatma işleminizi yapmak zorundalar. Çünkü sağlıklı olmayan biri askerlik yapamaz. Mevzuat bunu kesin olarak yasaklıyor. Siz de sağlık durumunuzu gerekçe göstererek ve bunu sağlık raporu ile ispat ederek celp atlatabilirsiniz. Askerlik şubeleri en fazla 1 defa erteleme yapılır diye bilgi veriyor fakat mevzuatta böyle bir kısıtlama yok. Hasta olan kişinin askerliği doktor raporuna binayen atlatılır deniliyor…Yani bu şekilde birden fazla kez celp atlatmak mümkün…

Celp Atlatmada Hangi Günler İçin Rapor Almam Gerekiyor?

Yoklama tarihinin son günü yada askere sevk tarihinin son gününü kapsayacak şekilde rapor alırsanız celp atlatmış oluyorsunuz. Mesela ağustos ayında askere giedecek kişiler için ağustos celp son başvuru tarihi 31 mayıstır. Siz 31 mayısı kapsayacak şekilde rapor alırsanız celp atlatmış olursunuz. 31 Temmuz da sizin askere sevk tarihiniz diyelim. Bu durumda 31 temmuz için rapor alırsanız yine celp atlatmış olursunuz…

Sorgu, görüş ve tecrübelerinizi yorum bölümüne yazarak bizimle paylaşarak sizin durumunuza benzer sorun yaşayan insanlara yardımcı olabilirsiniz..

Yorumlar

277
Değerli Ziyaretçimiz; İletişim menüsünü kullanarak 20 TL'ye Paralı Soru sorabilirsiniz. Paralı soru ile sorularınız site yöneticisi tarafından hızlı ve ayrıntılı olarak cevaplandırılır. İletişim

86 Comment threads
191 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
109 Comment authors
  Subscribe  
Bildir
Metin

Merhaba hocam, yazıya gelen arkadaşların da kafasına takılacağını düşündüğüm bazı sorularım var. Bu seneki DGS’deki gizlenmiş yarım net barajına takıldım. Yüksek öğretime geçiş hakkımı kaybettim. Bir sonraki DGS’ye kadar askerlik durumum oluşuyor. Sadece 31/12/2018’e kadar tecilliyim. Ben önce bildiklerimi yazayım siz arasından yanlış bir bilgim varsa düzeltirseniz sevinirim. 1) Nüfusa kayıtlı olduğum ilçe Bolu Merkez Mayıs celbinde askere alım yapıyor? 2) Mayıs Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 28 Şubat? 3) (Benim sonraki DGS sonucunda okula kayıt yaptırmam Eylül 2019u bulacak) Mayıs ve Ağustos celp dönemlerini sağlık raporu ile ileri bir tarihe almam gerekiyor? 4) Mayıs celbi için… Read more »

faruk

iyi günler hocam.
Benim 30.09.2018 tarihine kadar askerlik işlemleri için bir sakınca yoktur diyor.
Erteleme nedeni sınıf ve tertibat bekliyor yazıyor.
Kasım celbini ertelemem için hangi tarihler arasında rapor almam gerekiyor ?

Ferhat Bilgin

Atlatılan celplerde kanunda kaçak sayılır mıyım. ?
Şubat 2019 a atlatılan celpte tekrar rapor alabilir miyim?

kemal öztürk

Merhaba, tecilim 19.07.2018 de bitti şuan e devlette 31.07.2018 tarihine kadar askerlik yönünden sıkıntısı yoktur, erteleme nedeni sınıf ve tertibat bekleniyor ibaresi mevcut. Ben 30-31-1 i için rapor alıp şubeye teslim etsem askerliğim bir celp atlarmı ?

Salih

Dostum zaten kasım celbine tabisin eylül 30 ‘u kapsayan rapor alman lazım şubata kalırsın

Asker

Selamlar askerlik yerim belli oldu 26-27 temmuz şimdi ben 25-26-27 tarihlerine rapor alsam celp dönemim ertelenir mi yoksa raporun bittiği gün bakaya kalır mıyım

İsimsiz

Peki şöyle bir durum var : benim temmuz 27de 1.grup olarak teslim olmalıyım, rapor alırsam 27sinde felan ben 2.grupla mı gidecem yoksa direkt kasım celbine mi kalıyorum ??

İsimsiz

Lütfen acil cevap verir misiniz ?

ali akbaş

merhaba benim son tecil tarihi 28.06.2018 bu tarihleri kapsayan bir rapor alırsam askerlik celp dönemi ertelenir mi ve kaç günlük rapor almalıyım?

Onur Toprak

Herkese ve ‘askerlik’ merhaba,
30 Haziran tarihinde tecilim bitmisti. 27 Haziran-6 Temmuz arasi rapor aldim, subeye goturdum. 30.10.2018 tarihine kadar askerlik yonunden sakincasi yoktur diye durum belgesi aldim. Durum belgesini almadan once e-devlette ‘En yakin askerlik subesine muracaat ediniz’ diyordu, simdi ise e-devlette ‘31.07.2018 tarihine kadar askerlik yonunden sakincasi yoktur’ yaziyor. Bu durum normal midir? Elimdeki kagit 30.10.2018 iken, e devlet 31.07.2018 yaziyor. Bu durumda ne yapmam gerekir? Hangi tarih gecerlidir? Haziran icin rapor alanlar boyle bir durumla karsilasti mi?

berat düzgün

31.7.29018 tarihine kdr bir sakincası yoktur askerlik durum belgesinde yazıyor. mayıs ayında askere gitmek için yoklama yaptırdım 20.7.2018 tarihinde yerim belli olacağını söyledier Ağustos ayı celbınde normalde gideceğim lakin bedelli yapmak istersem bu durumda rapor ile celp etleyebilir miyim.

rıfat karataş

sevk tarihimin başladığı gün 30 gün rapor aldm fakat şube kabul etmedi ne yapmam lazım

yalçın bülbül

merhaba ben rapor alacagım ama suan sgk yok benım sıkıntı olur mu

yalçın bülbül

??
BİR CEVAP ACİL ÖĞRENMEM LAZIM

1 4 5 6