Askere Kredi Kartı Götürülür mü?

98/1 Tertipler Askerlik Yeri Sorgulama

98/2 Tertipler Askerlik Yeri Sorgulama

Komando Nedir ve Nasıl Komando Olunur

Hangi Bölüm Mezunları Yedek Subay Olabilir

Asteğmenlik 3 Şubat, 16:13'de eklendi

En az lisans düzeyinde eğitim gören kişiler askerliklerini ya kısa dönem er (6 ay er) yada yedek subay (asteğmen-12 ay) olarak yaparlar. Lisans mezunlarından da büyük bir kısmı kısa dönem er olarak askere alınırlar. Geriye kalanlar ise yedek subay olarak askerliklerini yaparlar. Hal böyle olunca hangi bölüm mezunlarının askerliklerini yedek subay olarak yaptığı, hangi bölüm mezunlarının askerliklerini yedek subay olarak yapma ihtimalinin daha yüksek olduğu merak edilmektedir. Bu yazımızda biraz bu konuya değineceğiz…

Kişiler Neden Yedek Subay Olarak Askere Alınır

Öncelikle normal siviller neden yedek subay olarak askerlik yapar konusuna bakmamız gerek. Türk Silahlı Kuvvetleri subay ihtiyacı olduğu için bazı kişileri askere yedek subay (asteğmen) olarak almaktadır. Yani asıl amaç askeriyenin ihtiyacı olan subay ihtiyacının giderilmesidir.

Yedek Subay Alımı Hangi Kritere Göre Yapılır?

Türk Silahlı Kuvvetleri subay ihtiyacını gidermek için yedek subay olarak alımı yapar. Bu alım her dönemde farklılık gösterir. Her birlik askere alım döneminden önce kaç tane subaya ihtiyacı olduğunu ilgili birimlere bildirir. Örneğin A ili A tugayında 100 tane subay kadrosu var diyelim. O dönem de 80 tane subay kadrolu olarak çalışıyorsa o tugayın en az 20 tane subaya ihtiyacı var demektir. Bu 20 kişi ilgili birimlere bildirilir ve bu bildirim doğrultusunda 20 tane asteğmen kadrosu ilgili yerlere tahsis edilir. Bir de bizim şu kadar harita mühendisine, şu kadar hukuk şu kadar doktor, şu kadar dişçiye…ihtiyacımız var denilir…Ona göre de askere alımda yedek subay seçimi yapılır.

Yedek Subay Alımında Mesleğin Önemi Nedir?

Her askeri birliğin kendine özgü özellikleri vardır. Mesela topçu, tankçı vb birlikler savaşta matematiksel hesaplamalar yapmak zorundadır. Örneğin 2 kilometre ilerde bir düşman unsur var diyeli. Bu durumda siz rastgele top atışı yapamazsınız. Top hangi açı ile atılacak, hangi yöne doğru atılacak, rüzgar hangi şiddette esiyor ve rüzgar hızı, öndeki dağ, tepe vb yapılar atışı nasıl etkiler gibi bilgileri ilgili personelin hesap yaparak bulması gerekir. Örneğin şu resimdeki senaryoya bakarsanız 60 metrelik bir yükseklikte bulunan bir tepeden aşağı doğru atış yaptığınızı düşünün. Bu durumda hangi açı ile atış yapmanız gerektiğini, hangi yöne doğru atış yapmanız gerektiğini, rüzgar hızını falan belirlemeniz gerekir

Asteğmen Olma Şartları

Hal böyle olunca matematik ve mühendislik dallarından mezun olarak arkadaşların yedek subay olarak askere alınma ihtimalinin doğal olarak daha yüksek olduğunu görebilirsiniz. Çünkü yedek subayların çoğu birliklerde görev yaparlar ve bu tür hesaplamaları başarı ile yerine getirmeleri beklenir.  Tüm bunlarla birlikte sadece mühendisler değil başka mesleklerden de bir çok yedek subay alımı yapılır. Askeriye hangi alanda personele ihtiyaç duyuyor ise o alana yönelik alım yapar. Yeri gelir işletmeci alır, yeri gelir mühendis…O zamanki ihtiyaç çok önemlidir.  Mühendis ihtiyacının daha çok olduğu da düşünüldüğünde mühendislerin yedek subay olarak askerlik yapma ihtimallerinin biraz yüksek olduğunu görürüz.

Hangi Meslek Mensupları Zorunlu Olarak Yedek Subay Olarak Askerlik Yapar

Türk Silahlı Kuvvetlerinin her alandan personele ihtiyacı vardır fakat sivilde olduğu gibi bazı meslek mensuplarına daha çok ihtiyaç duyulur. Bu mesleklerin başında doktor, diş hekimi, hukuk mezunları, mühendislik fakülte mezunları gelir. Doktorlar ve diş hekimlerinin tamamı 12 ay yedek subay olarak askerlik yapar. Hukuk mezunu kişilerden de bir çok kişi yedek subay olarak askerlik yapar. Hukuk mezunlarının bir kısmı askeri hakim olarak bir kısmı da birliklerde yedek subay olarak iş yaparlar.

Yedek Subay Olmada Yabancı Dil Bilmek Önemli Mi?

Dil bilmek bir çok alanda olduğu gibi yedek subaylıkta da zaman zaman dikkate alınmaktadır. Çünkü birlikte dil bilen personelin bulunmasına dikkat edilir. Ayrıca yurt dışında görev yapan birliklerimiz de vardır. Buralara ülkeye göre ilgi dilleri bilen kişilerin alınması tercih edilir…

Açık Öğretim Fakültesi Mezunları Yedek Subay Olabilir mi?

Devlet için diploma önemlidir. Kişinin açık öğretimden yada örgün öğretimden diploma alması devlet için ayı değerde ve önemdedir. Açık öğretim mezunu olup yedek subay olarak görev yapmış yüzlerce kişi bulunmaktadır…

Diploma Notu Yedek Subay Olmada Önemli mi?

Okul ve mezuniyet notu en çok merak edilen konulardır fakat şunu belirtmem gerekir ki bununla ilgili resmi bir açıklama yok fakat okuduğunuz okul yedek subay olmanızı az da olsa etkiliyor. Tecrübeler bunu gösteriyor. Şöyle anlatayım. Dandik bir üniversitenin saçma bir bölümünden mezun olan kişinin ortalaması 4.00 olabilir. Çünkü okulda okuyan kişilerin yetenekleri sınırlıdır. Kötünün iyisi olduğu için 4.00 yapmıştır. Oysa bazı üniversiteler var ki kişi mezun olurken canı çıkar. Herkes inek gibi ders çalışır, araştırma yapar…Okulu bitirmek bile kendi başına başarıdır. Bu kişiler 4 üzerinden 2.30 ile mezun oldu diyelim. Şimdi bu 2.30 ile mezun olan 4.00 ile mezun olandan daha mı başarısızdır? Böyle olmadığı için diploma notunun aşırı önemli olmadığını görebilirsiniz. Zaten alımlarda da bunu görüyoruz. Düşük ortalamaya sahip kişiler de yedek subay olabiliyor…

Yedek Subay Meslek Kurası Nedir?

Bazı kişiler yedek subay olurken aynı zamanda meslek kurası çeker. Yani kişi hem yedek subay olur hem de mesleğini yapar. Mesela kişi avukat diyelim. Avukat yedek subay olunca bir birliğe gidip askerlik de yapabilir. Askeri mahkemede hakim olarak da görev yapabilir. İşte hakim olarak çalışanlara meslek kurası çekti denilir…Bu kişi kendi mesleğini yapar memur gibi…En şanslı gurup meslek kurası çekenlerindir diyebiliriz…

Yorumlar

Sitemizin tek gelir kaynağı sitemizde yayınlanan reklamlardır. Sitemizin sizlere hizmet sunmaya devam edebilmesi ve giderlerini karşılayabilmesi için sitemizde reklam yayınlamak zorundayız. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

18 Yorum - "Hangi Bölüm Mezunları Yedek Subay Olabilir"

Erhan

Merhabalar,

2 yıllık dış ticaret bölümünü bitirdim 4 yıl tamamlamam için üstüne 2 yıl da açık öğretim işletme bölümü okuyorum bu sene mezun olacağım. Yedek subay olma imkanım var mıdır ? Teşekkürler.

mert

uluslararası lojsıtık bolumunden lısans mezunu olucam lojıstık bolumunun bır etkısı olur mu astegmen olmak ıcın

muhsin yılmaz

yasadışı olarak bağış toplamak suçtur bilginize şikayet edildiğinde başınız çok fena ağrıyacaktır.

Cem Taktak

Merbaha ben Mayıs celbi için kısa döneme evet diyerek başvurdum ama bunu uzun dönemi seçecek şekilde değiştirebilir miyim? Başvuru tarihi geçti ama yine de birkaç gün içinde değişim yapabilir miyi?

Atakan Yakalı

merhaba ben rehberlik ve psikolojik danışmanlık mezunuyum.Mayıs celbi için tecilimi bozdurdum yedek subay adayı olarak başvuru yaptım.Çıkma olasılığı nedir bilgisi olan var mı ?

Salih

Merhaba,

Diyetisyenlik mezunuyum. Yedek subay adayı olarak başvurumu yaptım.

371. dönem Mayıs celbi yedek subayları hangi dönemin yerini dolduracak? Bu konuyla ilgili net bir bilgi bulamadım. Basit bir mantıkla 368. dönem Ağustos celbi yedek subayları görevlerini Ağustos itibariyle bitirecek ve yerleri boş kalacak. Mayıs celbinden gelen adaylar 1 aylık acemilik eğitiminden sonra 15 gün dağıtım izni alacak. Bu da ortalama Haziran 15-20 arası esas birliğine teslim olması demek. Askeriye elindeki kadronun Ağustos ayında terhis edileceğini biliyor.

Sonuç olarak 368. Ağustos Dönemin yerini 371. Mayıs Dönemi mi doldurur?

Gökhan
Merhaba, Ben Ege Üniversitesi Gazetecilik Bölümünden onur derecesiyle mezun oldum. Bir süre tecil hakkımı kullandım ve geçtiğimiz ay tecilimi bozdurdum. Tarafıma verilen evrakta celp dönemimin mayıs ayında olduğu yazıyor. Bildiğim kadarıyla normal şartlarda kısa dönem er olarak askerliğimi yapacağım. Tecilimi bozdurmak için şubeye gittiğimde yedek subay olmak istemediğimi bildirmiştim. Fakat şimdi fikrimi değiştirdim. Askerliğimi yedek subay olarak yapmak istiyorum. Önümüzdeki günlerde tekrar şubeye gidip yedek subay olmak istediğimi beyan edeceğim. Aklımı kurcalayan bazı konular var, bunları sizinle paylaşmak istiyorum: 1- Fiziksel özelliklere ne derece dikkat ediliyor bilemiyorum ama daha rahat yardımcı olabilmeniz adına bahsedeyim. Boyum yaklaşık olarak 1,80 cm, kilom… Read more »
Mustafa

İyi Günler. Ben Şuan Yüksek Lisans Kamu Yönetimi okumaktayım. Bu yıl Kasım celbinde tecili bozdurup askere gitmeyi düşünüyorum. Verilen Formda Komando Olmayı ve Yedek Subay olmayı işaretledim.

Boy:186 Kilo:78
Lisans Ortalamam: 3,21
Gözlük kullanıyorum iki göz toplam derecesi 5,50 (miyop)

1)Komando Olmak için Göz Derecesi Şartı Nedir?
2)Yedek Subay Olma İhtimalim Nedir?
3)Askerde Teskere Bırakmak Yeniden Geldi Mi yada Askerde Nasıl Kalırım?
4)Yedek Subay Daha çok Mühendislik Fakültelerinden mi Alınıyor? Kamu Yönetimi Bölümünün Şansı Nedir?
Teşekkür Ederim. İyi Çalışmalar.

Asteğmenler Ne Kadar Maaş Alır?

Asteğmenler Ne Kadar Maaş Alır?

0
0
21 Ağustos, 12:18
Asteğmen Olma Şartları

Asteğmen Olma Şartları

0
0
8 Ağustos, 11:35
Nasıl Astsubay Olunur?

Nasıl Astsubay Olunur?

0
0
20 Haziran, 22:55