Askere Giderken Yanınıza Almanız Gereken Malzemeler Listesi

Avrupa Birliği Ülkelerinde Askerlik Hizmeti Zorunlu Mu?

Askerde Evci İzni Kullanımı

Askerlikten Kurtulmak İçin Kendine Zarar Vermenin Cezası

Hangi Bölüm Mezunları Yedek Subay Olabilir

Asteğmenlik 3 Şubat, 16:13'de eklendi

En az lisans düzeyinde eğitim gören kişiler askerliklerini ya kısa dönem er (6 ay er) yada yedek subay (asteğmen-12 ay) olarak yaparlar. Lisans mezunlarından da büyük bir kısmı kısa dönem er olarak askere alınırlar. Geriye kalanlar ise yedek subay olarak askerliklerini yaparlar. Hal böyle olunca hangi bölüm mezunlarının askerliklerini yedek subay olarak yaptığı, hangi bölüm mezunlarının askerliklerini yedek subay olarak yapma ihtimalinin daha yüksek olduğu merak edilmektedir. Bu yazımızda biraz bu konuya değineceğiz…

Kişiler Neden Yedek Subay Olarak Askere Alınır

Öncelikle normal siviller neden yedek subay olarak askerlik yapar konusuna bakmamız gerek. Türk Silahlı Kuvvetleri subay ihtiyacı olduğu için bazı kişileri askere yedek subay (asteğmen) olarak almaktadır. Yani asıl amaç askeriyenin ihtiyacı olan subay ihtiyacının giderilmesidir.

Yedek Subay Alımı Hangi Kritere Göre Yapılır?

Türk Silahlı Kuvvetleri subay ihtiyacını gidermek için yedek subay olarak alımı yapar. Bu alım her dönemde farklılık gösterir. Her birlik askere alım döneminden önce kaç tane subaya ihtiyacı olduğunu ilgili birimlere bildirir. Örneğin A ili A tugayında 100 tane subay kadrosu var diyelim. O dönem de 80 tane subay kadrolu olarak çalışıyorsa o tugayın en az 20 tane subaya ihtiyacı var demektir. Bu 20 kişi ilgili birimlere bildirilir ve bu bildirim doğrultusunda 20 tane asteğmen kadrosu ilgili yerlere tahsis edilir. Bir de bizim şu kadar harita mühendisine, şu kadar hukuk şu kadar doktor, şu kadar dişçiye…ihtiyacımız var denilir…Ona göre de askere alımda yedek subay seçimi yapılır.

Yedek Subay Alımında Mesleğin Önemi Nedir?

Her askeri birliğin kendine özgü özellikleri vardır. Mesela topçu, tankçı vb birlikler savaşta matematiksel hesaplamalar yapmak zorundadır. Örneğin 2 kilometre ilerde bir düşman unsur var diyeli. Bu durumda siz rastgele top atışı yapamazsınız. Top hangi açı ile atılacak, hangi yöne doğru atılacak, rüzgar hangi şiddette esiyor ve rüzgar hızı, öndeki dağ, tepe vb yapılar atışı nasıl etkiler gibi bilgileri ilgili personelin hesap yaparak bulması gerekir. Örneğin şu resimdeki senaryoya bakarsanız 60 metrelik bir yükseklikte bulunan bir tepeden aşağı doğru atış yaptığınızı düşünün. Bu durumda hangi açı ile atış yapmanız gerektiğini, hangi yöne doğru atış yapmanız gerektiğini, rüzgar hızını falan belirlemeniz gerekir

Asteğmen Olma Şartları

Hal böyle olunca matematik ve mühendislik dallarından mezun olarak arkadaşların yedek subay olarak askere alınma ihtimalinin doğal olarak daha yüksek olduğunu görebilirsiniz. Çünkü yedek subayların çoğu birliklerde görev yaparlar ve bu tür hesaplamaları başarı ile yerine getirmeleri beklenir.  Tüm bunlarla birlikte sadece mühendisler değil başka mesleklerden de bir çok yedek subay alımı yapılır. Askeriye hangi alanda personele ihtiyaç duyuyor ise o alana yönelik alım yapar. Yeri gelir işletmeci alır, yeri gelir mühendis…O zamanki ihtiyaç çok önemlidir.  Mühendis ihtiyacının daha çok olduğu da düşünüldüğünde mühendislerin yedek subay olarak askerlik yapma ihtimallerinin biraz yüksek olduğunu görürüz.

Hangi Meslek Mensupları Zorunlu Olarak Yedek Subay Olarak Askerlik Yapar

Türk Silahlı Kuvvetlerinin her alandan personele ihtiyacı vardır fakat sivilde olduğu gibi bazı meslek mensuplarına daha çok ihtiyaç duyulur. Bu mesleklerin başında doktor, diş hekimi, hukuk mezunları, mühendislik fakülte mezunları gelir. Doktorlar ve diş hekimlerinin tamamı 12 ay yedek subay olarak askerlik yapar. Hukuk mezunu kişilerden de bir çok kişi yedek subay olarak askerlik yapar. Hukuk mezunlarının bir kısmı askeri hakim olarak bir kısmı da birliklerde yedek subay olarak iş yaparlar.

Yedek Subay Olmada Yabancı Dil Bilmek Önemli Mi?

Dil bilmek bir çok alanda olduğu gibi yedek subaylıkta da zaman zaman dikkate alınmaktadır. Çünkü birlikte dil bilen personelin bulunmasına dikkat edilir. Ayrıca yurt dışında görev yapan birliklerimiz de vardır. Buralara ülkeye göre ilgi dilleri bilen kişilerin alınması tercih edilir…

Açık Öğretim Fakültesi Mezunları Yedek Subay Olabilir mi?

Devlet için diploma önemlidir. Kişinin açık öğretimden yada örgün öğretimden diploma alması devlet için ayı değerde ve önemdedir. Açık öğretim mezunu olup yedek subay olarak görev yapmış yüzlerce kişi bulunmaktadır…

Diploma Notu Yedek Subay Olmada Önemli mi?

Okul ve mezuniyet notu en çok merak edilen konulardır fakat şunu belirtmem gerekir ki bununla ilgili resmi bir açıklama yok fakat okuduğunuz okul yedek subay olmanızı az da olsa etkiliyor. Tecrübeler bunu gösteriyor. Şöyle anlatayım. Dandik bir üniversitenin saçma bir bölümünden mezun olan kişinin ortalaması 4.00 olabilir. Çünkü okulda okuyan kişilerin yetenekleri sınırlıdır. Kötünün iyisi olduğu için 4.00 yapmıştır. Oysa bazı üniversiteler var ki kişi mezun olurken canı çıkar. Herkes inek gibi ders çalışır, araştırma yapar…Okulu bitirmek bile kendi başına başarıdır. Bu kişiler 4 üzerinden 2.30 ile mezun oldu diyelim. Şimdi bu 2.30 ile mezun olan 4.00 ile mezun olandan daha mı başarısızdır? Böyle olmadığı için diploma notunun aşırı önemli olmadığını görebilirsiniz. Zaten alımlarda da bunu görüyoruz. Düşük ortalamaya sahip kişiler de yedek subay olabiliyor…

Yedek Subay Meslek Kurası Nedir?

Bazı kişiler yedek subay olurken aynı zamanda meslek kurası çeker. Yani kişi hem yedek subay olur hem de mesleğini yapar. Mesela kişi avukat diyelim. Avukat yedek subay olunca bir birliğe gidip askerlik de yapabilir. Askeri mahkemede hakim olarak da görev yapabilir. İşte hakim olarak çalışanlara meslek kurası çekti denilir…Bu kişi kendi mesleğini yapar memur gibi…En şanslı gurup meslek kurası çekenlerindir diyebiliriz…

Yorumlar

62
Değerli Ziyaretçimiz; İletişim menüsünü kullanarak 20 TL'ye Paralı Soru sorabilirsiniz. Paralı soru ile sorularınız site yöneticisi tarafından hızlı ve ayrıntılı olarak cevaplandırılır. İletişim

30 Comment threads
32 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
34 Comment authors
  Subscribe  
Bildir
Salih Yavuz AKAR

Hocam merhaba, kasım celbi için başvurdum. Dil puanım olmasına rağmen götürmedim bir fark yaratır mı? Birde kimlerin kısa kimlerin uzun yapacağına ihtiyaca göre bilgisayar rasgele mi seçiyor yoksa tek tek kişileri inceleyip seçen görevliler mi var? Seçim ve yerleştirme süreci konusunda bilgilendirirseniz sevinirim.

Şevket Tanrıverdi

Her bölüm mezunu meslekçi asteğmen olabiliyor mu? Yoksa sadece tıp hukuk gibi 3-4 bölüm mü? Mesela işletme veya uluslararası ilişkiler bitiren biri ihtimal az da olsa meslekçi olabilir mi?

UĞUR KAS

Merhaba hocam.Ben eylül ayında Makine Mühendisliğinden mezun oldum yaşım 26.Ortalamam 2.44 yabancı dilim var boyun 1.77 kilom 75.Kasım celp dönemine yetişemediğim için şubat ayında askere gitmek için başvuruda bulunacagım ama uzun dönem istiyorum.Bu ozellıklerde uzun dönem çıkma ihtimalim sizce nasıldır.Yorum yaparsanız çok sevınırım.Saygılarımla.

Kenan Öztürk

mühendislik mezunuyum kasımda uzun dönem askerlik yapmak istiyorum şimdi tecilimi bozdurup başvuruda bulunsam ne zaman belli olur uzun dönem çıkıp çıkmayacağı

Sait

Geç kaldın birader tecil bozma işini ağustosta yapacaktın. Admin gelip seni aydınlatsın diyecem ama siteye çok seyrek giriyor sanırsam.

Erdal çanak

merhaba ben aöf işletme mezunuyum, kasımda kısa dönem olarak askere gideceğim. usta birliğine geçtiğimizde ne tip eğitimler alacağım lütfen aydınlatırmısınız? duyduğuma göre işletme okuyanları genelde kantine veriyorlarmış bu ne kadar doğru?

orkun akan

Merhaba.Lojistik bölümü meslekçi olabilir mi? 4 senelik Lojistik mezunuyum Kasım celbi için cıkma olasılıgı nedir acaba?

Tuğrul Sipahi

Merhaba, siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler mezunuyum. Mezun olduktan hemen sonra 1 yıl NATOda çalıştım. Kasım celbi için tecilimi bozdum. Askerlik şubesine ingilizce puanımla birlikte NATO hizmet sertifikamı ve Dışişleri bakanlığı tarafından verilen NATO Gizli seviyesindeki belgelere erişim yetkim olan kleransımı teslim ettim. Ayrıca kara kuvvetlerinde çalışmıştır diye not düşüldü. Bedelli başvurusu yapan yüzbinlerce kişi olduğunu da var sayarsak bu şartlar altında yedek subay olma şansı sizce nedir?

Şükrü ASLANTÜRK

merhaba ben işletme mezunuyum şubat celbınde askere gıdecem alllah nasip ederse.muhasebe olarak bir yerde bir senedirli çalışıyorum.Askerı şubeden aldığım kagıtta yedek subay yazıyor uzun dönem çıkar mı sizce?şimdiden teşekkür ederim.

Furkan ERDOĞAN

merhaba hemşirelik mezunuyum kasım celp döneminde askere gideceğim uzun dönem çıkma ihtimali nedir sizce ?

Fatih DAL

Merhabalar,
ben Makine Mühendisliği 2,61 ortalama ile mezunum, tecilim haziran ayında doldu 2018 Kasım Celp döneminde askere gideceğim. Bu yıl biliyorsunuz 350 bin kişi bedelli için başvuruda bulundu. Bu durum göz önüne alındığında Uzun Dönem çıkma ihtimali yüksek midir sizce? Bir yorumda bulunmanızı rica ederim. Saygılarımla…

Orkun Yavuz

Aynı soruyu sorcaktım hocam ben de, kasım celp döneminde gidiyorum,makine mühendisiyim Uzun Dönem istediğimi belirttim,dil sınavlarımı fln da gösterdim, çıkma olasılığı yüksek midir?

Muhammet Çelik

KTÜ jeoloji muhendisligi mezunuyum. 3.60 ortalama ile mezun oldum. Kasım ayı için uzun dönem çıkma ihtimali sizce nedir?

Uğur TOMBUL

Merhabalar,
Ben Yıldız mekatronik mühendisliği mezunuyum. Tecilimi bozdurup kasım celbi için başvuru yapıcam. Ama uzun dönem istiyorum. Kısa dönemin bana hiç bir getirisi yok. Çıkma olasılığı nedir. ? Birde askerlik yerim açıklandığında kısa dönem çıkarsa sülüsümü almadan bedelliye başvuru yapabilir miyiz. Bilgilendirirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

Veli Onay

merhaba hocam , ben lisans mevzunuyum kasım dönemi için başvuru yaptım yedek subay olarak yapmak istiyorum kısa dönem istemiyorum lakin e devletten yapılan başvuruda bana bunu seçenek olarak sunmuyor kısa dönemmi yapmak istiyorsun uzun mu diye bu konuda nasıl bir yol izlemem lazım lütfen cevabınızı bekliyorum bir de ben genel celb döneminde alınmak istemiyora hayır dedim kasımı seçtim bunun evet dememle bir farkı var mı teşekürler şimdiden

bozkurrt

ıyı gunler .kasım ayı için uzun doneme başvuru yapıcam işletme muzunuyum nevşehir unıversıtesı gno 3.07 çıkma olsılığı varmıdır.

ALPEREN FIRTINA

makine mühendisliği mezunuyum.bu yıl askere gitmek için normal şartlarda 2020 yılına kadar olan tecilimi bozdurdum.ancak askerliğimi yedek subay olarak yapmak istiyorum.kısa dönem er olarak çıkması şu anda benim için hiçbir anlam ifade etmiyor.bu sebeple kısa dönem çıkması gibi bir ihtimalle karşılaştığım takdirde askerlik şubesine falan giderek tecilimi 2020 yılına kadar ”ben tecilimi tekrardan uzatmak istiyorum” diyerek tekrardan uzatma şansım var mı?ya da örneğin yüksek lisans eğitimine başlamak gibi bir yöntemle uzatma imkanım var mı?yoksa hangi dönemde, nerde ve ne olarak askerlik yapacağımız belli olduktan sonra istesek de istemesek de o celp döneminde o tarihe kadar gitmek zorunda mıyız?bu konu hakkında… Read more »

Asteğmenler Ne Kadar Maaş Alır?

Asteğmenler Ne Kadar Maaş Alır?

1
0
21 Ağustos, 12:18
Asteğmen Olma Şartları

Asteğmen Olma Şartları

7
0
8 Ağustos, 11:35
Nasıl Astsubay Olunur?

Nasıl Astsubay Olunur?

0
0
20 Haziran, 22:55