Asteğmenler Ne Kadar Maaş Alır?

Binali Yıldırım’ın Bedelli Askerlik Açıklaması 27.04.2018

2018 Celp Dönemleri

Bakaya ve Yoklama Kaçağı Nedir?

Şehit Kardeşi ve Şehit Çocuklarının Askerlik Muafiyeti

Genel 27 Aralık, 11:55'de eklendi

Olağanüstü hal kapsamında hazırlanan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname 24 Aralık 2017 Pazar günü Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu kararname ile 1111 Sayılı Askerlik Kanununda şehit yakınlarına yönelik bir takım düzenlemeler yapıldı. Bu düzenlemeye göre;

696 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyle, askerlik görevlerini yerine getiren yükümlülerle terör eyleminin ortaya çıkarılması, etkilerinin azaltılması veya bertaraf edilmesinin sağlanması sırasında yardımcı olan sivillerden Terörle Mücadele Kanunu kapsamında hayatını kaybedenlerin çocukları ve kardeşleri istekli olmadıkça silah altına alınmayacak, silah altındakiler istemeleri durumunda terhis edilecek.

Şehit Çocukları Askerlikten Muaf Mı?

696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye göre şehit çocukları istekli olmadıkça silah altına alınmayacak ve askerlikten muaf tutulacaktır. Şu anda silah altında olan şehit çocukları istemeleri halinde derhal terhis edileceklerdir..

Şehit Kardeşleri Askerlikten Muaf mı?

696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye göre şehit kardeşleri istekli olmadıkça silah altına alınmayacak ve askerlikten muaf tutulacaktır. Şu anda silah altında olan şehit kardeşleri istemeleri halinde derhal terhis edileceklerdir..

Şehit Muafiyeti Tam Olarak Kimleri Kapsıyor?

Bu Kanun Hükmünde Kararname çıkmadan önce sadece askerde iken şehit olan kişinin çocukları ile kardeşleri askerlikten muaf oluyordu. Yeni düzenlemeye göre, 3713 sayılı terörle mücadele kanunu kapsamında hayatını kaybeden kamu personelinin (korucular dahil) çocukları ile aynı anne ve babadan olma kardeşlerinden birisi de askerlikten muaf olabilecek.

Yorumlar

Sitemizin tek gelir kaynağı sitemizde yayınlanan reklamlardır. Sitemizin sizlere hizmet sunmaya devam edebilmesi ve giderlerini karşılayabilmesi için sitemizde reklam yayınlamak zorundayız. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

25 Yorum - "Şehit Kardeşi ve Şehit Çocuklarının Askerlik Muafiyeti"

mustafa islek

abim 2007 yılında şehit oldu ama ozaman şehit ilan edilmedi elektrik çarpma sonucu şehit oldu mahkemeler hep abimi kendi hatası yüzünden vefat ettiğini söyledir bu sene 2018 yılında abim haklı bulundu ve şehit ilanı verildi biz 2 erkek kardeşiz ben şuan askerdeyim ve benim küçüğümün askere 1 senesi var ikimizde askerlikten muaf olabiliyormuyuz yardımcı olursanız minnnettar olurum

Serhat kaya

Peki şu an başvuru yapabiliyor muyuz askerlik şubesine gidiyoruz bize net bilgi verilmiyor

yaşar

mrb abim 20 yıl önce askerdeyken eğitimde ayağı parçalandı malul gazi maaşı alıyor şuan tüm gazilik haklarından yararlanıyor. bende askerlikten muaf olabilirmiyim askerlik şubesine gittim dedi sadece şehitler bu haktan yararlanıyor ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

Salih oktay

İYİ GÜNLER.

                ŞEHİT ÇOÇUKLARI ASKERLİK HK BİLGİ ALMAK İSTERM YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİR.

1994 BABAM AFYON KARAHİSAR DA ASKERDE UÇAK KAZASI SONUCU ŞEHİT OLMUŞTU .  TEK ÇOCUK OLARAK BENİM AMA O ZMN KÜÇÜK YAŞTA OLDUĞUM İÇİN   AMCAM ASKERLİKTEN MUAF TUTULMUŞTUR. 

            BENDE BU HAKTAN YARARLANABİLİRMYM GEÇENLERDE YENİ ÇIKAN YASADA ŞEHİT ÇOCUKLARININ ASKERLİKTEN MUAF TUTULMA GİBİ Bİ DURUM OLACAGINI SÖZ KONUSU OLDU . BEN ASKERLİK ŞUBESİNE BAŞVURU YAPTM BU HAKTAN YARARLANAMIYORSNZ DEDİLER. BU KONUDA NET BİR BİLGİ ALABİLRSEK ÇOK MUTLU OLURM . İYİ ÇALIŞMALAR.

 

 

     SALİH OKTAY

Adnan

Merhaba! Ben sivil şehit çocuğuyum babam herhangi bir görev yapmıyordu tarlaya giderken kurucu arkadaşı ile traktörle mayına bastı şehit düştü ben askerlikten muaf olurmuyum

sedat inan

muaf olduğumda korucu olabilirmiyim

sedat inan

askerlikten muaf olduğumda korucu olabilirmiyim

Er Erbaş Maaşı Ne Kadar

Er Erbaş Maaşı Ne Kadar

0
0
20 Eylül, 16:18
Askerde Namaz Kılmak Serbest mi

Askerde Namaz Kılmak Serbest mi

1
0
20 Eylül, 15:33
Askerde Dayak Var mı?

Askerde Dayak Var mı?

0
0
15 Ağustos, 16:27
Askerde Cep Telefonu Kullanımı

Askerde Cep Telefonu Kullanımı

0
0
11 Ağustos, 16:48
Askerde İlk Gün Neler Yapılır

Askerde İlk Gün Neler Yapılır

1
0
11 Ağustos, 10:33