Askerde Namaz Kılmak Serbest mi

Uzman Erbaş Olma Şartları Nelerdir?

Yakını Ölen Askere Ölüm İzni Verilir mi?

Askerlikten Kurtulmak İçin Kendine Zarar Vermenin Cezası

Şehit Kardeşi ve Şehit Çocuklarının Askerlik Muafiyeti

Genel 27 Aralık, 11:55'de eklendi

Olağanüstü hal kapsamında hazırlanan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname 24 Aralık 2017 Pazar günü Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu kararname ile 1111 Sayılı Askerlik Kanununda şehit yakınlarına yönelik bir takım düzenlemeler yapıldı. Bu düzenlemeye göre;

696 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyle, askerlik görevlerini yerine getiren yükümlülerle terör eyleminin ortaya çıkarılması, etkilerinin azaltılması veya bertaraf edilmesinin sağlanması sırasında yardımcı olan sivillerden Terörle Mücadele Kanunu kapsamında hayatını kaybedenlerin çocukları ve kardeşleri istekli olmadıkça silah altına alınmayacak, silah altındakiler istemeleri durumunda terhis edilecek.

Şehit Çocukları Askerlikten Muaf Mı?

696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye göre şehit çocukları istekli olmadıkça silah altına alınmayacak ve askerlikten muaf tutulacaktır. Şu anda silah altında olan şehit çocukları istemeleri halinde derhal terhis edileceklerdir..

Şehit Kardeşleri Askerlikten Muaf mı?

696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye göre şehit kardeşleri istekli olmadıkça silah altına alınmayacak ve askerlikten muaf tutulacaktır. Şu anda silah altında olan şehit kardeşleri istemeleri halinde derhal terhis edileceklerdir..

Şehit Muafiyeti Tam Olarak Kimleri Kapsıyor?

Bu Kanun Hükmünde Kararname çıkmadan önce sadece askerde iken şehit olan kişinin çocukları ile kardeşleri askerlikten muaf oluyordu. Yeni düzenlemeye göre, 3713 sayılı terörle mücadele kanunu kapsamında hayatını kaybeden kamu personelinin (korucular dahil) çocukları ile aynı anne ve babadan olma kardeşlerinden birisi de askerlikten muaf olabilecek.

Yorumlar

Sitemizin tek gelir kaynağı sitemizde yayınlanan reklamlardır. Sitemizin sizlere hizmet sunmaya devam edebilmesi ve giderlerini karşılayabilmesi için sitemizde reklam yayınlamak zorundayız. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

13 Yorum - "Şehit Kardeşi ve Şehit Çocuklarının Askerlik Muafiyeti"

Salih oktay

İYİ GÜNLER.

                ŞEHİT ÇOÇUKLARI ASKERLİK HK BİLGİ ALMAK İSTERM YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİR.

1994 BABAM AFYON KARAHİSAR DA ASKERDE UÇAK KAZASI SONUCU ŞEHİT OLMUŞTU .  TEK ÇOCUK OLARAK BENİM AMA O ZMN KÜÇÜK YAŞTA OLDUĞUM İÇİN   AMCAM ASKERLİKTEN MUAF TUTULMUŞTUR. 

            BENDE BU HAKTAN YARARLANABİLİRMYM GEÇENLERDE YENİ ÇIKAN YASADA ŞEHİT ÇOCUKLARININ ASKERLİKTEN MUAF TUTULMA GİBİ Bİ DURUM OLACAGINI SÖZ KONUSU OLDU . BEN ASKERLİK ŞUBESİNE BAŞVURU YAPTM BU HAKTAN YARARLANAMIYORSNZ DEDİLER. BU KONUDA NET BİR BİLGİ ALABİLRSEK ÇOK MUTLU OLURM . İYİ ÇALIŞMALAR.

 

 

     SALİH OKTAY

Adnan

Merhaba! Ben sivil şehit çocuğuyum babam herhangi bir görev yapmıyordu tarlaya giderken kurucu arkadaşı ile traktörle mayına bastı şehit düştü ben askerlikten muaf olurmuyum

sedat inan

muaf olduğumda korucu olabilirmiyim

sedat inan

askerlikten muaf olduğumda korucu olabilirmiyim

Er Erbaş Maaşı Ne Kadar

Er Erbaş Maaşı Ne Kadar

0
0
20 Eylül, 16:18
Askerde Namaz Kılmak Serbest mi

Askerde Namaz Kılmak Serbest mi

0
0
20 Eylül, 15:33
Askerde Dayak Var mı?

Askerde Dayak Var mı?

0
0
15 Ağustos, 16:27
Askerde Cep Telefonu Kullanımı

Askerde Cep Telefonu Kullanımı

0
0
11 Ağustos, 16:48
Askerde İlk Gün Neler Yapılır

Askerde İlk Gün Neler Yapılır

1
0
11 Ağustos, 10:33