2000 Doğumlular Askere Ne Zaman Gidecek?

Bedelli Askerlikte 2017 Milat Olabilir Mi?

Askere Giderken Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı

Askerlik Kanunu 29 Yaş Sınırı Hesaplama

Genel 27 Aralık, 14:10'de eklendi

1111 Sayılı Askerlik Kanunu askere alımlarda kullanılan yasal mevzuattır. Bu mevzuata göre de 29 yaş askere alım işlemlerinde çok önemlidir. Nasıl ki kişi 20 yaşına geldiğinde eğitim ve sağlık gibi mazeretleri yok ise askere gitmesi gerekiyorsa 29 yaş da 20 yaş gibi bir eşiktir. Bu kanuna göre eğer kişi ilköğretim, lise, ön lisan ve lisans mezunu ise yani en fazla lisans okuduysa en fazla 29 yaş sonuna kadar eğitim mazereti nedeniyle askerliğini erteleyebilir. Durumu şöyle anlatayım;

Örnek 1: Diyelim ki siz lisans okuyorsunuz ve 28 yaşındasınız. Bu durumda lisans eğitimine devam ettiğiniz için askerlik açısından bir sorun yaşamazsınız çünkü 30 yaşından gün alana kadar lisans okumaya devam ederek askerliği ertelemeniz mümkün.Eğitim mazeretiniz devam ettiği sürece ve 30 yaşından gün almadığınız sürece askerlikle ilişiğiniz olmaz ve askerliği eğitim mazereti nedeniyle tecil ettirmeniz mümkün.

Örnek 2: Diyelim ki siz lise okuyorsunuz ve 28 yaşındasınız. Bu durumda lisans eğitimine devam ettiğiniz için askerlik açısından bir sorun yaşamazsınız çünkü 30 yaşından gün alana kadar lisans okumaya devam ederek askerliği ertelemeniz mümkün. Eğitim mazeretiniz devam ettiği sürece ve 30 yaşından gün almadığınız sürece askerlikle ilişiğiniz olmaz ve askerliği eğitim mazereti nedeniyle tecil ettirmeniz mümkün.

29 Yaş Aya Göre Mi Yıla Göre Mi Tespit Ediliyor?

Bir çok kişi yaşını hesaplarken ay hesabı yapıyor ve henüz 30 yaşından gün almadığını yada aldığını düşünerek hata yapabiliyor. Oysa 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre yaş hesabı yıla göre yapılır. Daha doğru bir ifadeyle şöyle diyeyim;

Örnek 1:  20 Ocak 1998 tarihinde doğan bir kişi ile 20 aralık 1998 tarihinde doğan bir kişi devletin gözünde aynı yaştadır. Devlet ay ayrımı yapmaz. 1 Ocak tarihinde herkes 1 yıl yaşlanmış kabul edilir. Kişinin hangi ayda doğduğunun devlet için önemi yoktur. Kişinin hangi yılda doğduğu devlet için önemlidir. Bu nedenle yaş hesabınızı yaparken doğduğunuz yıla ve içerisinde bulunduğunuz yıla bakmanız gerekiyor.

Mesela bir kişi 20 ocak 1998 tarihinde doğdu ise bu kişi 1 ocak 2018 tarihinde 20 yaşından gün almış ve 20 yaşayarak askerlik hizmeti yapacak yaşa gelmiş demektir. Aynı şekilde 20 aralık 1998 yılında doğan kişi de 20 yaşamış ve askerlik yapacak yaşa gelmiş kabul edilir. Özetle doğduğunuz ayın önemi yoktur. 29 Yaş hesabı yaparken de doğduğunuz yıla 29 eklemeniz ve 30 yaşından gün alıp almadığınızı o şekilde hesaplamanız gerekir…

Yüksek Lisans 29 Yaş Arasındaki İlişkisi Nedir?

Kişilerin en çok merak ettiği şeylerin başında 29 yaşından sonra askerliği tecil edip edemeyecekleri konusudur. Askerlik tecil işlemi lisans seviyesine kadar okundu ise 29 yaşın 31 aralık tarihine kadar geçerlidir. 30 Yaşında gün alan bir kişi lisans ve aşağısı (ön lisans, lise vb.) okusa dahi, eğitimi devam etse dahi askerliği daha fazla tecil ettiremez. Fakat yüksek lisans eğitimine devam eden bir kişi askerliği 35 yaş sonuna kadar tecil ettirebilir. Bu noktada kritik konu şudur. Kişi 29 yaş bitmeden yani 30 yaşından gün almadan önce yüksek lisans programına kayıt olmalıdır. 30 Yaşından gün alan kişiler yüksek lisans programına kabul edilmezler. 30 yaşından gün almadan önce yüksek lisansa kayıt yaptırılabilir…30 Yaşından gün alan fakat bu sırada tecili devam eden (eğitim vb sebeplerle) kişiler de yükseğe kayıt yaptırabilir. Fakat hiç mazereti olmayan(eğitim ve sağlık mazereti) ve 30 yaşından gün alan kişilerin yüksek lisansa kayıt olmalarına doğal olarak askerliği eğitim mazereti sebebiyle ertelemelerine izin verilmez…

Yüksek lisans yapacak kişilerin 30 yaşından önce yüksek lisansa kayıt yaptırmaları şart diyebiliriz…

Yorumlar

Sitemizin tek gelir kaynağı sitemizde yayınlanan reklamlardır. Sitemizin sizlere hizmet sunmaya devam edebilmesi ve giderlerini karşılayabilmesi için sitemizde reklam yayınlamak zorundayız. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

54 Yorum - "Askerlik Kanunu 29 Yaş Sınırı Hesaplama"

Murat

Aof ogrencisiyim Azami ogrenim suresi 7 yılı busene dolduruyorum. Askerlik tecili de bu sene sonunda bitiyor. 26 yaşımdaydım. Askerlik tecili daha fazla uzatabilir miyim? Nasıl uzatırım?

Edip
Merhaba Konsolosluğa birden fazla mail attım cevap alamadım Almanyada doğdum İsveçte kalıyorum 38 yaşına kadar tecil etmiştim 79 doğumluyum İsveç konsolosluğuna tüm evrakları verdim 27 aralık 2017 Dövizli askerlik için bin avro ödedim lakin nüfüs cüzdanımı getiren memur , Tr de kaydınız yok Almanyaya gidin kaydınızı yapın dedi , Alman vatandaşlığını nasıl aldığımı gösteren belge olmasına rağman dövizli askerlik için kağıtlarım sisteme alınmadı , istenen belgelerde TR kayıt diye bir şey yoktu Sonuçta yeni yıl olduğu için yetiştiremedim ve ödemem içerde kaldı 79 doğumlular için son gün 31 aralık 2017 idi Şimdi TR gidip gelmede sorun çıkarmı Bir yere şikayet… Read more »
yasin karabaş

merhaba. 09.07.1989 doğumluyum. öğretim görevlisi olarak yeni atandım. yükseklisans öğrenimimden dolayı 30.06.2018 tarihine kadar tecilliyim. Askerlik şubesi YL tezimi tecil bitimine kadar teslim edebilirsem 1 yıl daha uzatma verebileceklerini söylediler. Tecil bitimine kadar tezimi teslim edemezsem, ne yapabilirim. Teşekkürler

yüksek lisans için

merhaba, MEB de öğretmenim 1987 doğumluyum. Yüksek lisans için ağustos veya eylülde başvuru yapacağım, bu arada son 2 aydır bakayaa durumundayım. MEB den aldığım EK-A belgesi var, ancak askerlik şubesindeki görevli ” Bu belge seni ağustosa kadar erteler, Şu anda bunu işleme koyarsak Ağustos ayında mecbur gidersin” diyor.
Benim öğrenmek istediğim şu, bu belge ile şu an ağustosa kadar erteleyip bakayaa durumundan kurtulsam, ağustos celbi gelince sağlık raporu ile de bir sonraki celb dönemine atabilir miyim? Zira yüksek lisans için ağustos-eylül kritik başvuru ayları. Şimdiden teşekkürler..

AHMET ŞAHİN

Merhaba ben 03.08.1988 doğumluyum. 31.12.2017 tarihinde askerlik tecilim bitti. Fakat 09.05.2018 tarihine kadar almış olduğum bi hükümden dolayı denetimli serbestlik cezam bulunmaktadır. Bana 10.05.2017 tarihinde gelip muayeneye gireceğim ve askere hemen alınacağım söylendi. Fakat yıl sonuna kadar da tecil olabileceği söylenmişti. Daha sonra da öğrendiğim kadarıyla 210 yılında bir kere yoklama kaçağı kalmaktan hakkımda dava açılmış ve beraat kararı almıştım. Askerlik kararım 86. maddeden alındı. Bu yoklama kaçağı kalmam sebebiyle tecil hakkım kalmadığı söylendi. Ben nasıl yeniden askerlik tecili yaptırabilirim?

Güven YILDIRIM

Merhaba,
16.06.1991 doğumluyum lisans sonrası 2yıllık tecilimin bitmesine birkaç ay kala bir üniversitede tezsiz yüksek lisansa başladım her ne kadar gitmesemde 16.05.2019 tarihine kadar tecilim bulunuyor.Bu tarihe gelmeden kaydı sildirip tekrar yüksek lisansa başvurarak 35 yaşa kadar bu şekilde tecil işlemlerini gerçekleştirebiliyormuyum?

Erhan

Ben 09.10.1988 doğumluyum askerlik için kac yaşında görünüyorum. Ve 29 yasından gün almış oluyormuyum?

Er Erbaş Maaşı Ne Kadar

Er Erbaş Maaşı Ne Kadar

0
0
20 Eylül, 16:18
Askerde Namaz Kılmak Serbest mi

Askerde Namaz Kılmak Serbest mi

1
0
20 Eylül, 15:33
Askerde Dayak Var mı?

Askerde Dayak Var mı?

0
0
15 Ağustos, 16:27
Askerde Cep Telefonu Kullanımı

Askerde Cep Telefonu Kullanımı

0
0
11 Ağustos, 16:48
Askerde İlk Gün Neler Yapılır

Askerde İlk Gün Neler Yapılır

1
0
11 Ağustos, 10:33