Hava Değişimi Süresi

2018 Celp Dönemleri

Celp Dönemleri

97/4 Uzun Dönem Askerlik

Er Erbaş Maaşı Ne Kadar

Genel 20 Eylül, 16:18'de eklendi

1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre er ve erbaşlara her ay sonunda harçlık verilmektedir. Bu para her ne kadar halk arasında maaş yada asker maaşı olarak adlandırılsa da bu aslında Askerlik Kanununa göre devlet tarafından askere verilen harçlıktır. Bu harçlık ile askerlik görevini yapan kişinin temel ihtiyaçlarını bir nebze de olsa giderebilmesi sağlanmaya çalışılmaktadır.

2017 Yılı Er Erbaş Maaşları Ne Kadar?

Öncelikle şunu belirtelim ki askerde uzun dönem yada kısa dönem erler arasında maaş konusunda bir fark yoktur. Er olan herkese aynı, onbaşı olan herkese aynı ve çavuş olan herkese aynı maaş verilir. Kişinin kısa dönem (6 ay) yada uzun dönem (12 ay) askerlik yapılıp yapılmadığına bakılmadan bu maaş verilir. Asteğmen maaşları ise farklıdır. Asteğmenler memur olarak görev yapan asteğmenler ile aynı parayı alırlar. Normal şartlar altında batı illerimizden birinde görev yapan bekar bir asteğmen yaklaşık olarak 3500 TL maaş almaktadır. Doğuda görev yapan bir asteğmene ise yaklaşık olarak 4800 TL maaş almaktadır. Doğuda özel hizmet tazminatı gibi ek ödemeler yapılmaktadır.

Batıda Görev Yapan Er Maaşı Ne Kadar

Er Maaşı – 110 Lira
Onbaşı Maaşı – 130 Lira
Çavuş Maaşı – 150 Lira

Doğuda Görev Yapan Er Maaşı Ne Kadar

 Er Maaşı – 220 Lira
Onbaşı Maaşı – 260 Lira
Çavuş Maaşı – 300 Lira

Gördüğünüz gibi doğuda görev yapan er ve erbaşlar batıda görev yapan er ve erbaşlardan daha yüksek maaş almaktadır. Bu farklılık doğuda görev yapan askerlere özel hizmet tazminatı adı altında fazla ödeme yapılmasından kaynaklanmaktadır. Doğuda bazı illerde görev yapan er ve erbaşların maaşlarının 400-450 lira civarına çıktığı bilinmektedir.

 Her İlde Farklı Maaş Mı Veriliyor?

Her ilin kendine özgü şartları var. Bazı iller olağanüstü hal bölgesi iken bazı bölgeler batı sayılıyor. Er ve erbaş maaşları hesaplanırken illerin bu özel durumu göz önünde bulunduruluyor. Hal böyle olunca iller arasında er ve erbaşa verilen para da değişiyor. Batıda görev yapan er 110 TL alırken doğuda görev yapan er 500 Liraya yakın maaş alabiliyor. Bu farklılık ilden ile değişmektedir.

Sonuç ve Değerlendirme

Asker maaşları konusunda soru, fikir, duygu ve düşüncelerinizi yorum bölümünden bize iletebilirsiniz. Hangi ilde ne kadar maaş aldığınızı da yorum bölümünden bize yazarsanız maaş ödemelerinizin doğru olup olmadığını da kontrol ettirebilirsiniz.

Yorumlar

Sitemizin tek gelir kaynağı sitemizde yayınlanan reklamlardır. Sitemizin sizlere hizmet sunmaya devam edebilmesi ve giderlerini karşılayabilmesi için sitemizde reklam yayınlamak zorundayız. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

50 Yorum - "Er Erbaş Maaşı Ne Kadar"

Adem

Benim yeğen gaziantep ki liste askerlik yapiyo piyade er maaşı nekadar alır

Fatma BATI

Ben erler için verilen miktarın maaş değilde harclik olarak ele alindiğı fikrindeyim .sorum şuki batı ve doğu olarak degismesi neysee ama neden iller arasinda miktar farkı var mesela Şanlıurfa da neden miktarı azaldigini anlayamadım .Rabbim ülkemizi ve Ordumuz u Muzaffer eylesin , devletimize zeval vermesin İNŞALLAH…….

Anıl SEREN

İyi günler erzincan refahiye de asayiş jandarma olarak görev yapıyorum maaşımız daha yatmadı ve ocak 29 da acemi birligine teslim oldum daha 1 kez maaş yattı sizce benim maaşım ne zaman yatar

Hülya A.

Merhabalar Kardeşim 15.12.2017 acemi birlik Manisa Doğu Kışlada daha sonra ustabirliği Şırnak Akçayda askerliğini yapmaktadır. Acaba Maaşı ne zaman yatırılmaya başlanılır.
Teşekkürler…

Hatice kok

Esim mardin dagdelende askerlik yapiyor maasi ne kadardir

Nesrin ateş

Bitliste gorev yapan erlerin maaşi ne kadar bilgi verebilirmisiniz bide maaşlardan afrin icin kesinti yapiliyormu ? Acaba

Ömer faruk atamer

Kibris çavuş maaşı nr kadar ?

Faruk Kavak

Hocam merhaba 370 B grubu Kısadönem olarak gittim yaklaşık 16 gün acemilik yerinde kaldım ve göz hastalığımdan dolayı hastaneye sevk edilip askerliğe elverişli değildir diye heyetten beni geri gönderdiler. Kaldığım gün kadar asker maaşı ve yol iaşe mi verecekler mi bana. Sonuçta ben istemedim heyet beni geri yolladı. Bu konu hakkında bilginiz var mı şimdiden teşekkür ederim

Oğuz eryaman

Alınan harçlıktan yol veya yemek parası düşülür de öyle mi verilir yoksa yol ve yemek ücretsiz mıdır??

hakan boztepe

şanlı urfada er maaşı ne kadar

EmirY

Merhabalar, öğrenmek istediğim konu şu; ben askere yoklama kaçağı olaraktan gittim. Bana verilmesi gereken banka kartını alamadım. Bana devlet tarafından açılan bu hesap iptalmi oldu, ben bu kartı alabilmek için ne yapmalıyım. Beni bu konuda aydınlatabilirmisiniz ?

EmirY

Birde Güneydoğuda tmh olaraktan görev yapacaklar tahmini ne kadar maaş alır ?

abdulsamet

ıgdırda jandarma olarak er olarak gorev yapacam maasım ne kadar olur

Askerde Namaz Kılmak Serbest mi

Askerde Namaz Kılmak Serbest mi

1
0
20 Eylül, 15:33
Askerde Dayak Var mı?

Askerde Dayak Var mı?

0
0
15 Ağustos, 16:27
Askerde Cep Telefonu Kullanımı

Askerde Cep Telefonu Kullanımı

0
0
11 Ağustos, 16:48
Askerde İlk Gün Neler Yapılır

Askerde İlk Gün Neler Yapılır

1
0
11 Ağustos, 10:33