İkiz Kardeşler Aynı Yerde Askerlik Yapabilir mi?

Askerde Evci İzni Kullanımı

2018 Yılı Asteğmen Maaşı Ne Kadar?

Kastamonu 5. Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı

Er Erbaş Maaşı Ne Kadar

Genel 20 Eylül, 16:18'de eklendi

Otobüs ve uçak biletinizi aşağıdaki panelden sorgulayabilirsiniz.

1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre er ve erbaşlara her ay sonunda harçlık verilmektedir. Bu para her ne kadar halk arasında maaş yada asker maaşı olarak adlandırılsa da bu aslında Askerlik Kanununa göre devlet tarafından askere verilen harçlıktır. Bu harçlık ile askerlik görevini yapan kişinin temel ihtiyaçlarını bir nebze de olsa giderebilmesi sağlanmaya çalışılmaktadır.

2017 Yılı Er Erbaş Maaşları Ne Kadar?

Öncelikle şunu belirtelim ki askerde uzun dönem yada kısa dönem erler arasında maaş konusunda bir fark yoktur. Er olan herkese aynı, onbaşı olan herkese aynı ve çavuş olan herkese aynı maaş verilir. Kişinin kısa dönem (6 ay) yada uzun dönem (12 ay) askerlik yapılıp yapılmadığına bakılmadan bu maaş verilir. Asteğmen maaşları ise farklıdır. Asteğmenler memur olarak görev yapan asteğmenler ile aynı parayı alırlar. Normal şartlar altında batı illerimizden birinde görev yapan bekar bir asteğmen yaklaşık olarak 3500 TL maaş almaktadır. Doğuda görev yapan bir asteğmene ise yaklaşık olarak 4800 TL maaş almaktadır. Doğuda özel hizmet tazminatı gibi ek ödemeler yapılmaktadır.

Batıda Görev Yapan Er Maaşı Ne Kadar

Er Maaşı – 110 Lira
Onbaşı Maaşı – 130 Lira
Çavuş Maaşı – 150 Lira

Doğuda Görev Yapan Er Maaşı Ne Kadar

 Er Maaşı – 220 Lira
Onbaşı Maaşı – 260 Lira
Çavuş Maaşı – 300 Lira

Gördüğünüz gibi doğuda görev yapan er ve erbaşlar batıda görev yapan er ve erbaşlardan daha yüksek maaş almaktadır. Bu farklılık doğuda görev yapan askerlere özel hizmet tazminatı adı altında fazla ödeme yapılmasından kaynaklanmaktadır. Doğuda bazı illerde görev yapan er ve erbaşların maaşlarının 400-450 lira civarına çıktığı bilinmektedir.

 Her İlde Farklı Maaş Mı Veriliyor?

Her ilin kendine özgü şartları var. Bazı iller olağanüstü hal bölgesi iken bazı bölgeler batı sayılıyor. Er ve erbaş maaşları hesaplanırken illerin bu özel durumu göz önünde bulunduruluyor. Hal böyle olunca iller arasında er ve erbaşa verilen para da değişiyor. Batıda görev yapan er 110 TL alırken doğuda görev yapan er 500 Liraya yakın maaş alabiliyor. Bu farklılık ilden ile değişmektedir.

Sonuç ve Değerlendirme

Asker maaşları konusunda soru, fikir, duygu ve düşüncelerinizi yorum bölümünden bize iletebilirsiniz. Hangi ilde ne kadar maaş aldığınızı da yorum bölümünden bize yazarsanız maaş ödemelerinizin doğru olup olmadığını da kontrol ettirebilirsiniz.

Yorumlar

74
Değerli Ziyaretçimiz; İletişim menüsünü kullanarak 20 TL'ye Paralı Soru sorabilirsiniz. Paralı soru ile sorularınız site yöneticisi tarafından hızlı ve ayrıntılı olarak cevaplandırılır. İletişim

37 Comment threads
37 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
37 Comment authors
  Subscribe  
Bildir
soner yucel

Istanbul. Alibey koyde aslerlik yapcam mavi bere takcaz komando olacaz ne kadar maas werirler

kemalettin tuğcu

niye önceden soruyorsun maaşı beğenmezsen yapmayacak mısın askerliği? alınca görürsün maaşı.

Merve Aşık

Nişanlım İstanbul Boğaz Batısı’nda piyade er. Merasim bölüğünde. Ne kadar asker harçlığı alır ver ne zaman yatar? 9 temmuzda askerliği başladı. 29 temmuzda usta birliğine İstanbul’a gitti.

qwerqwerrw

yaziyi okumadin mi orada söylüyor ne kadar alacağı

Aaaaaa

Altta yorumda 250 tl den bahsetmiş. Önce yorumları oku sonra hanımefendi neden sormuş anla.

Mustafa aytaç

Ben 2014 te ankarada sıhhıye olarak kısa dönem askerlik yaptım. Asker maaşımı almadım. Geriye dönük asker maaşımı nereden alabilirim??

omer orak

Benim kardesimde istanbulda asker ne kadar alir ve ailem ne kadar alir kardesim piyade er

okan kartal

elazigda ne kadar maas veriyorlar

Tülay

Oğlum erzurum palandöken de jandarma olarak askerlik yapacak ne kadar maaş alır

Eşref Burak

Doğuda en yüksek Erbaş askerine para veren yer neresi