Jandarma Ulaştırma Tabur Komutanlığı Söğüt Bilecik

Askerlik Süresi Düşecek mi?

Askerlikten Kurtulmak İçin Kendine Zarar Vermenin Cezası

Bedelli Askerlik Türkiye’den Başka Ülkelerde Uygulanıyor mu?

Açık Lise Askerlik Tecil İşlemleri

Askerlik Tecili 20 Eylül, 13:56'de eklendi

Otobüs ve uçak biletinizi aşağıdaki panelden sorgulayabilirsiniz.

Öncelikle liselerin açık öğretim lisesi ve normal örgün öğretim arasında ve üniversitelerin açık öğretim fakültesi ve normal örgün öğretimleri arasında kanun önünde hiç bir fark yoktur. Açık öğretim fakültesine devam eden bir kişi ile örgün öğrenime devam eden bir öğrenci arasında kanunlar ve dolayısıyla devlet gözünde bir fark yoktur. Açık öğretim fakültesinde okuyan yada mezun olan kişi ile örgün öğretimde okuyan yada mezun olan kişi kanunlar önünde eşittir ve açık öğretim öğrencileri de diğer öğrencilerin sahip olduğu tüm haklardan faydalanır.

Açık Öğretim Lisesi Askerlik Tecil İşlemi Nasıl Yapılır?

1111 Sayılı Askerlik Kanununun 35/c maddesinde açık öğretim lisesine devam eden kişilere askerlik tecil hakkı tanınmıştır. Askerlik çağına gelmiş kişiler eğer henüz lise eğitimlerini tamamlamadılar ise yani kişi henüz liseden mezun olmadıysa askerliğini tecil ettirme hakkı vardır. Askerliğini tecil ettirmek isteyen açık öğretim lisesi öğrencileri kayıt büroları olan ve açık öğretim lisesi iş ve işlemlerini yürüten Halk Eğitim Merkezleri ve Mesleki Eğitim Merkezlerine başvuru yapmaları durumunda başvuru yapan kişiye “Öğrenci Durum Belgesi” verilir. Bu belgeyi alan başvuru sahibi belgeyi doldurur ve en yakın askerlik şubesine bu belge ile gider. Giderken yanınıza kimlik kartınızı da almayı unutmayın. Bu belge ile askerlik şubesine giden kişi askerliğini tecil ettirmek istediğini söylediği zaman gerekli tecil işlemi ilgili memur tarafından derhal yapılacaktır.

Tecilin Mevzuat Yönünden İncelenmesi

Öğrencilerin askerlik tecil işlemleri 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre yapılmaktadır. Kanunda “Lise veya dengi okul (açık liseler, mesleki açık liseleri, çıraklık okulları, iş okulları bu kapsamdadır) ile daha üst seviyedeki eğitim öğretim kurumlarında eğitim görenler okullarına devam ettiklerini belgelemek şartı ile askerliklerini 29 yaşına kadar erteleyebilirler” denilmektedir. Yani lise, ön lisans yada lisans eğitimine devam eden bir kişinin askerliği 29 yaşına kadar ertelenir. Kişi 29 yaşına geldiğinde eğer halen lise, ön lisans yada lisans eğitimini bitiremedi ise o zaman askere gitmek zorundadır. 29 yaş sınırı 31 aralık son gününü kapsamaktadır. 30 Yaşından gün almaya başlayan kişi askere gitmek zorundadır eğer halen bu okullardan birinde eğitimine devam ediyorsa.

Öğrenci Durum Belgesi Nedir?

Öğrenci durum belgesi eğitimine devam eden kişinin halen eğitimine devam ettiğini gösteren bir belgedir. Bu belge olmadan kişi askerlik tecil işlemlerini yaptırmaz. O nedenle askerliğini ertelemek isteyen kişinin  Halk Eğitim Merkezleri ve Mesleki Eğitim Merkezlerine başvuru yaparak “Öğrenci Durum Belgesi” alması ve bu belgeyi askerlik şubesine iletmesi şarttır.

öğrenci durum belgesi

öğrenci durum belgesi

Yukarıda bir örneği verilen öğrenci durum belgesinin ilgili bölümlerinin doğru ve eksiksiz olarak doldurulması askerlik tecil işlemlerinizin doğru bir şekilde yapılabilmesi için çok önemlidir. Onaysız ve imzasız Öğrenci Durum Belgeleri geçersizdir ve askerlik şubesinde ilgili kurumca imzalanmayan belgelerle işlem yapamazsınız.

Yorumlar

217
Değerli Ziyaretçimiz; İletişim menüsünü kullanarak 20 TL'ye Paralı Soru sorabilirsiniz. Paralı soru ile sorularınız site yöneticisi tarafından hızlı ve ayrıntılı olarak cevaplandırılır. İletişim

80 Comment threads
137 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
86 Comment authors
  Subscribe  
Bildir
Açık Lise Tecil

Merhabalar. Ben yoklama kaçağı iken açık liseye kaydoldum. 1998 doğumluyum. Şubeyi arayıp sorduğumda tecilde sorun çıkabileceğini söylediler. Tecil ettirebilir miyim? Eğer ettiremezsem açık liseyi hemen bitirip mezun olsam tecilim olur mu?

ibrahim Ürkmez

askerlik şubesine gittim tecil için 14 döneme ögrenciyim ek c2 goturdum sen git sistem otomatik günceller dedi

Sivaslı

Doğru Sun Halk eğitim den aliyom kağıt i götürüyorum askeri şubeye ne soran var okuyomu okumuyo ver çık bu 3 cu yu verecm tecil

Doğukan

Hocam merhaba 16.09.1998 doğumluyum ek c2 belgemde 10. Donem öğrencisidir yazıyor belgenin üst kısmında ise azami ogrencilik süresi 12 dönem yazıyor dönemim 12 olduktan sonra tecil hakkım da biticek mı? Cevaplarsan çok sevinirim.

Berke

Acik liseden mezun oldugumu bugun ogrendim bu yıl icin askerligimi erteletmistim aralik ayi basinda sinav sonuclari belli olmadan onceydi simdi mezun oldugum icin subeye acilen tekrar gidip mezun oldugumu bildirmem gerekiyor mu yani o ertlettigim 1 yil suan gecersiz mi oldu? Ayrica diploma ile 3 yil erteleme hakkim varmis diye duydum eger hemen mezun oldugumu bildirmezsem bu haktan yararlanamaz miyim? 22 yasindayim

Muhammed Enes

Bende 22 yaşındayım açıktan daha yeni mezun oldum diplomanı almadan gitme sakın geri yolluyorlar diplomanı alıp öyle gidersen ve üniversite okumayı düşünüyorsan ona göre tecil ettiriyorlar.

Tugay dan

16 donem ogrencisiyim simdiye kadar tecil ettirdim bu yazilanlari gorunce kafam karisti tecil ederlermi ki butun dönemlerim aktif benim

1 4 5 6