Bedelli Askerlik Ne Zaman Çıkacak?

Çürük Raporu Nedir ve Nasıl Alınır

Kışlaya Sokulması Yasak Eşyalar Listesi

Acemi Birliğine Teslim Olma Saati

Açık Lise Askerlik Tecil İşlemleri

Askerlik Tecili 20 Eylül, 13:56'de eklendi

Öncelikle liselerin açık öğretim lisesi ve normal örgün öğretim arasında ve üniversitelerin açık öğretim fakültesi ve normal örgün öğretimleri arasında kanun önünde hiç bir fark yoktur. Açık öğretim fakültesine devam eden bir kişi ile örgün öğrenime devam eden bir öğrenci arasında kanunlar ve dolayısıyla devlet gözünde bir fark yoktur. Açık öğretim fakültesinde okuyan yada mezun olan kişi ile örgün öğretimde okuyan yada mezun olan kişi kanunlar önünde eşittir ve açık öğretim öğrencileri de diğer öğrencilerin sahip olduğu tüm haklardan faydalanır.

Açık Öğretim Lisesi Askerlik Tecil İşlemi Nasıl Yapılır?

1111 Sayılı Askerlik Kanununun 35/c maddesinde açık öğretim lisesine devam eden kişilere askerlik tecil hakkı tanınmıştır. Askerlik çağına gelmiş kişiler eğer henüz lise eğitimlerini tamamlamadılar ise yani kişi henüz liseden mezun olmadıysa askerliğini tecil ettirme hakkı vardır. Askerliğini tecil ettirmek isteyen açık öğretim lisesi öğrencileri kayıt büroları olan ve açık öğretim lisesi iş ve işlemlerini yürüten Halk Eğitim Merkezleri ve Mesleki Eğitim Merkezlerine başvuru yapmaları durumunda başvuru yapan kişiye “Öğrenci Durum Belgesi” verilir. Bu belgeyi alan başvuru sahibi belgeyi doldurur ve en yakın askerlik şubesine bu belge ile gider. Giderken yanınıza kimlik kartınızı da almayı unutmayın. Bu belge ile askerlik şubesine giden kişi askerliğini tecil ettirmek istediğini söylediği zaman gerekli tecil işlemi ilgili memur tarafından derhal yapılacaktır.

Tecilin Mevzuat Yönünden İncelenmesi

Öğrencilerin askerlik tecil işlemleri 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre yapılmaktadır. Kanunda “Lise veya dengi okul (açık liseler, mesleki açık liseleri, çıraklık okulları, iş okulları bu kapsamdadır) ile daha üst seviyedeki eğitim öğretim kurumlarında eğitim görenler okullarına devam ettiklerini belgelemek şartı ile askerliklerini 29 yaşına kadar erteleyebilirler” denilmektedir. Yani lise, ön lisans yada lisans eğitimine devam eden bir kişinin askerliği 29 yaşına kadar ertelenir. Kişi 29 yaşına geldiğinde eğer halen lise, ön lisans yada lisans eğitimini bitiremedi ise o zaman askere gitmek zorundadır. 29 yaş sınırı 31 aralık son gününü kapsamaktadır. 30 Yaşından gün almaya başlayan kişi askere gitmek zorundadır eğer halen bu okullardan birinde eğitimine devam ediyorsa.

Öğrenci Durum Belgesi Nedir?

Öğrenci durum belgesi eğitimine devam eden kişinin halen eğitimine devam ettiğini gösteren bir belgedir. Bu belge olmadan kişi askerlik tecil işlemlerini yaptırmaz. O nedenle askerliğini ertelemek isteyen kişinin  Halk Eğitim Merkezleri ve Mesleki Eğitim Merkezlerine başvuru yaparak “Öğrenci Durum Belgesi” alması ve bu belgeyi askerlik şubesine iletmesi şarttır.

öğrenci durum belgesi

öğrenci durum belgesi

Yukarıda bir örneği verilen öğrenci durum belgesinin ilgili bölümlerinin doğru ve eksiksiz olarak doldurulması askerlik tecil işlemlerinizin doğru bir şekilde yapılabilmesi için çok önemlidir. Onaysız ve imzasız Öğrenci Durum Belgeleri geçersizdir ve askerlik şubesinde ilgili kurumca imzalanmayan belgelerle işlem yapamazsınız.

Yorumlar

Sitemizin tek gelir kaynağı sitemizde yayınlanan reklamlardır. Sitemizin sizlere hizmet sunmaya devam edebilmesi ve giderlerini karşılayabilmesi için sitemizde reklam yayınlamak zorundayız. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

83 Yorum - "Açık Lise Askerlik Tecil İşlemleri"

özgür göksu

merhaba. ben aöl öğrencisiyim tecil bitiş süresi 2018 aralık gözükmekte. ancak şu anda son kayıt yenilemeyi iş güç sebebiyle unuttum ve 2 buçuk ay sonra diğer kayıt yenileme tarihi. ben şimdi kaçak mı görünüyor olacağım? askerlik şubesine gidip konuşsam tecilim iptal mi edilir ya da konusmasam bile tecil yanıyor mu? cevaplarsaniz cok sevinirim ne yapacagimi bilemedim daha universite planlarım ve hedeflerim vardı 🙁

özgür göksu

dipnot. 98 doğumluyum.

Emin Erl Altıntaş

usta senin durumun ne oldu aynı şey benim başıma da geldi bu gün öğrendim merak ediyorum da bana bilgi verebilir misin instagram kullanıcı adım eminerolaltintas burdan bilgi verirsen sevinirim

Alkan Kolsuz

merhabalar
97 dogumluyum gecen sene askerliğimi tecil ettirdim 31 aralık 2017ye kadar 2018 e girdik ve ben kayıt yenileme yapmadım ocak 26 dan beri kaydım donuk gözüküyor kayıt yenileme tarihi geçti ve bu arada 13 dönemdeyim kaydım donuk gözüküy sistemde Askerliğimi tecil ederler mi Tecil ettirmem için ne yapmam gerekiyor

abdullah arca

Selamlar,
93 doğumluyum. orta okulda okulu bırakmıştım daha sonra açıkdan orta okulu bitirip açık liseye yazıldım ilk yazıldığımda 6 yıl tecil verdi askerlik şubesi. 6 yıllık tecilim bitmek üzere ancak çok üstüne düşmeyip sınavların çoğuna girmeyip veya kayıt yenilemedim. açık liseden mezun olmadım henüz tekrar tecil hakkı tanınır mı ?

Asil Demirtaş

Merhaba ben 07/11/2017 mezun oldum 1995 doğumluyum benim tecil hakkım varmıdır . Geçen sene ertelediğim de oradaki memur bayan demişti mezun ol gel 3 sene erteleyelim şu an yoklama kaçağı olarak görünüyormuşum ayrıca.

Mahmud halil zahid
Merhaba. Açık öğretim de okuyorum. 93 doğumluyum. Tecilli olduğum halde tecili mi askerlik şubesi iptal etti. Konuyu detayı ile anlatmak gerekirse 2017 ocak yada şubat ayının ilk haftası tecil ettirdim. Normal şartlarda tecil im 31 12 2017 tarihinde bitiyordu ancak 6. Ayda trafik çevirmesinde yoklama kaçağı olarak göründüğümü söyledi polis memuru bende tecil belgem yanımda olduğundan gösterdim askerlik şubesine görün yinede diyerek bıraktılar. Şüphelendim gittim tecil belgemle şubeye orda iptal edildiğini askere gideceğimi söylediler sebebini sordum durduk yere nasıl iptal oluyor diye 2015 te bi dönem kayıt yenilemediğim için iptal edildiğini söyleyip tecil belgemide elimden alıp gönderdiler Askere geliceksin dediler.… Read more »
Yusuf Doğan

Merhaba. Ben daha önce 1 yıl tecil ettirmişdim. 2017 aralık ayında tecil sürem dolmuştu. Geçen hafta pazartesi gerekli evrakları gönderdim yani şubeye gittim ve bana bu evrakları bağlı olduğun ilçe gönder dediler bende öyle yaptım. 1 hafta sonra E devlete baktım hâlâ son yoklama tabi 04.02.2018 yazıyor.

Ertuğrul coşkun

Yusuf kardeşim ilçeye yollandığı için biraz geç geri dönüyolar seni arayıp haber ediyolar merak etme

Ertuğrul coşkun

Merhaba ben açık lisede okuyorum toplam dönemim 13 askerliği 1 sene tecil ettirdim daha ve tecilim 31.12.2017 de bitti şuanda askeri şubeye geldim tecil ederlermi ? Acil yazarsanız sevinirim efendim.

MELİH AYDIN

EDILIR KARDESIM ÖĞRENCİ DURUM BELGESINI GÖRÜR SUBEYE

recep arslanhan

ettiler mi tecil kardeşim söylersen çok iyi olur

Fatih Yıldırım

merhaba doğrum tarihim 1999/08 şubat tarihinde askere gitmek istiyorum ama ailemin zoruyla aöl kaydoldum 2 senedir tecil işlemi yaptırmamak için ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim

Buğra

merhaba benim dönem 20 oldu tecil hakkım varmıdır 1 kayıt yenilemeyi yapamadım 2 kayıt yenilmeyi yaptım şubatın 4de tecilim bitiyor

recep arslanhan

tecil işlemini yapabildiniz mi bilgi verirmisiniz

Furkan

Açık liseden mezun oldum 3 kere tecil ettirdim yaş 22 tecil hakkım varmı??

Burak yalçın

Merhaba askerlik tarih ve yeri belli olduktan sonra tecil ettirebilirmiyim ogrenciyim ve 29 ocak sevk tarihi 10 gün kaldı şubeden tecil hakkım varmı lütfen acil yardım istiyorum acik lise okuyorum