372. Kısa Dönem Askerlik ve Yedek Subay Askerlik

Askerlik Kanunu 29 Yaş Sınırı Hesaplama

Şehit Kardeşi ve Şehit Çocuklarının Askerlik Muafiyeti

Askerde İlk Gün Neler Yapılır

Açık Lise Askerlik Tecil İşlemleri

Askerlik Tecili 20 Eylül, 13:56'de eklendi

Öncelikle liselerin açık öğretim lisesi ve normal örgün öğretim arasında ve üniversitelerin açık öğretim fakültesi ve normal örgün öğretimleri arasında kanun önünde hiç bir fark yoktur. Açık öğretim fakültesine devam eden bir kişi ile örgün öğrenime devam eden bir öğrenci arasında kanunlar ve dolayısıyla devlet gözünde bir fark yoktur. Açık öğretim fakültesinde okuyan yada mezun olan kişi ile örgün öğretimde okuyan yada mezun olan kişi kanunlar önünde eşittir ve açık öğretim öğrencileri de diğer öğrencilerin sahip olduğu tüm haklardan faydalanır.

Açık Öğretim Lisesi Askerlik Tecil İşlemi Nasıl Yapılır?

1111 Sayılı Askerlik Kanununun 35/c maddesinde açık öğretim lisesine devam eden kişilere askerlik tecil hakkı tanınmıştır. Askerlik çağına gelmiş kişiler eğer henüz lise eğitimlerini tamamlamadılar ise yani kişi henüz liseden mezun olmadıysa askerliğini tecil ettirme hakkı vardır. Askerliğini tecil ettirmek isteyen açık öğretim lisesi öğrencileri kayıt büroları olan ve açık öğretim lisesi iş ve işlemlerini yürüten Halk Eğitim Merkezleri ve Mesleki Eğitim Merkezlerine başvuru yapmaları durumunda başvuru yapan kişiye “Öğrenci Durum Belgesi” verilir. Bu belgeyi alan başvuru sahibi belgeyi doldurur ve en yakın askerlik şubesine bu belge ile gider. Giderken yanınıza kimlik kartınızı da almayı unutmayın. Bu belge ile askerlik şubesine giden kişi askerliğini tecil ettirmek istediğini söylediği zaman gerekli tecil işlemi ilgili memur tarafından derhal yapılacaktır.

Tecilin Mevzuat Yönünden İncelenmesi

Öğrencilerin askerlik tecil işlemleri 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre yapılmaktadır. Kanunda “Lise veya dengi okul (açık liseler, mesleki açık liseleri, çıraklık okulları, iş okulları bu kapsamdadır) ile daha üst seviyedeki eğitim öğretim kurumlarında eğitim görenler okullarına devam ettiklerini belgelemek şartı ile askerliklerini 29 yaşına kadar erteleyebilirler” denilmektedir. Yani lise, ön lisans yada lisans eğitimine devam eden bir kişinin askerliği 29 yaşına kadar ertelenir. Kişi 29 yaşına geldiğinde eğer halen lise, ön lisans yada lisans eğitimini bitiremedi ise o zaman askere gitmek zorundadır. 29 yaş sınırı 31 aralık son gününü kapsamaktadır. 30 Yaşından gün almaya başlayan kişi askere gitmek zorundadır eğer halen bu okullardan birinde eğitimine devam ediyorsa.

Öğrenci Durum Belgesi Nedir?

Öğrenci durum belgesi eğitimine devam eden kişinin halen eğitimine devam ettiğini gösteren bir belgedir. Bu belge olmadan kişi askerlik tecil işlemlerini yaptırmaz. O nedenle askerliğini ertelemek isteyen kişinin  Halk Eğitim Merkezleri ve Mesleki Eğitim Merkezlerine başvuru yaparak “Öğrenci Durum Belgesi” alması ve bu belgeyi askerlik şubesine iletmesi şarttır.

öğrenci durum belgesi

öğrenci durum belgesi

Yukarıda bir örneği verilen öğrenci durum belgesinin ilgili bölümlerinin doğru ve eksiksiz olarak doldurulması askerlik tecil işlemlerinizin doğru bir şekilde yapılabilmesi için çok önemlidir. Onaysız ve imzasız Öğrenci Durum Belgeleri geçersizdir ve askerlik şubesinde ilgili kurumca imzalanmayan belgelerle işlem yapamazsınız.

Yorumlar

Sitemizin tek gelir kaynağı sitemizde yayınlanan reklamlardır. Sitemizin sizlere hizmet sunmaya devam edebilmesi ve giderlerini karşılayabilmesi için sitemizde reklam yayınlamak zorundayız. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

122 Yorum - "Açık Lise Askerlik Tecil İşlemleri"

muhammed demiralay

ben 2000 liyim açıkdan lise 1 okuyorum lise biteseye tecil işlemi yaparlarmı ? bide nezaman gitmem gerek tecil yaptırmaya

serhan kandemir
Merhaba, Mayıs 95 doğumluyum. Açıköğretim lisesinde eğitimime devam etmekte ve sınavlara girmekteyim. GBT’de yoklama kaçağı olduğum çıktı, 15 gün içinde şubeye milli eğitimden aldığım öğrenim belgemi götürdüm ancak şubede daha danışmadan askerlik şubesinin içine alınmadım, yoğun bir bölgede oturduğum için girişteki görevli biraz kafasına göre iş yaptı. Bana “askere gitmek istiyorsan şimdi kaydını yapalım, yoksa şubede işin yok” dedi. Ben de annemle yalnız yaşayıp çalışan tek kişi olarak evin tüm masraflarından sorumlu olduğum için askere gitme durumum mümkün değil, bu nedenle bir daha şubeye gitmedim. Şimdi hakkımda para cezası çıkmış, bir şekilde para biriktirip bu cezayı ödemem mümkün, itiraz etmeyeceğim.… Read more »
Baran KAHRAMAN

merhaba bir sorum olucak ben açık öğretim lisesinden mezun oldum ve diplomam 2-4 ay içerisinde basılıp verilcegini söylediler ve tecil içinde 2 ay içerisinde gitmem gerektiğini okudum çıkma belge ile şubeye gitsem tecil için kabul ederlermi ?

BARAN KAHRAMAN

ÇIKMA BELGE 6 AY NORMAL DİPLOMA YERİNE GEÇTİĞİNİ SÖYLEDİLER VE 96 DOĞUMLUYUM

Anıl Varol

merhaba bugun askerliğimi tecil ettirmek için şubeye gittim 31.12.2018 tarihine kadar askerlik işlemleri yöününden sakınca yoktur öğrencilipşi sona erdiği taktirde 2 ay içersinde en yakın askerlik şubesine müraacaat etmesi gerekmektedir diyor şuan benım tecilim okulum bitene kadar mı yoksa 2019 ocakta askere mi gidiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler

Volkan yılmaz

Acik lise ögrencisiyim 2 sene tecil ettim ancak örgün ögretimi tamamladiğim icin tekrar tecil olmaz dediler toplam okuduğum dönem 20 25 yaşindayim tecil ettirebilirmiyim ?

şerif soylu

hayırlı aksamlar . açık ögretim lise ögrencisiyim bi kere tecil etmiştim tecil doldu yoklama kaçağı olmusum tutanak yazdılar 15 gün içerisinde şubeye gitmem söylendi. bugün şubeye gittim bana yeni yasa cıkmıs e devlet üzeri yapman e devlette muayene formu doldurdum aile hekimine gittim askeri hastaneye sevkimi verdi . önce askeri hastaneye mi yoksa askerlik şubesine mi gitmem gerek yardımcı olur musunuz

sadık

merhaba askerlik yaşım gelmiş bulunmakta açık lise okumaktayım 1 yıl tecil hakkımı doldurdum 2 yıl daha tecil hakkım var diye biliyorum.

2 yıl içinde mezun olsam 3 senelik askerlik tecil hakkımı geliyor yoksa o süre bunun içindemi ?

Sadık Soy

Ben açık liseye devam ediyorum yaşım 19 şimdi aklıma takılan soru şu . Otomatik tecil olunuyo mu yoksa kendimiz mi başvuruyoruz

ahmet marul

Merhabalar, ben 1993 doğumluyum ve açık öğretim lise okuyorum. Tecilim 31.12.2018 bitiyor ve bende bu sene liseyi bitirecem, yani lise bittikten sonra herhangi bir tecil sebebim kalmayacak. sorum şu, üni kayıt olmadan tekrar tecil ettirebilir miyim. diyelim ki ettirebilirim, tecil tarihi dolunca mı gitmem lazım yoksa tecil tarihi bitmeden önce mi ve ne kadar önce gitmem lazım. örneğin bu ağustos ayında diplomam elime geçer, 4 ay öncede gidip bildirmeme gerek var mıdır.
2. sorum ben bu aralık ayında evlenip yurt dışına gidecem ve belki yurttan çıkmam ocak şubatı bulur, bu askerlik işlemleri sıkıntı çıkartır mı?
şimdiden teşekkürler.

Onur ÇITIR

Merhaba iyi günler .
Ben 1999 ocak dogumluyum daha muane olmadım seneye gıderım herhalde
Ben askerlıgım nasıl tecil ettirebilirim .

Tamuray Üstüner

Merhaba, 1995 doğumluyum açık lise okuyorum şimdiye kadar hiç askerlik şubesine gitmedim tecil işlemi yaptırmadım idari para cezası geldi şuanda da durumum aktif değil bir önceki bu senenin 1. döneminde aktifti 2. dönemi kaçırdım Nisan ayında kaydımı yine aktif ettireceğim askerliği tecil ettirme hakkım olur mu ? Bilgi verirseniz çok sevinirim.

Tamuray Üstüner

2015-2016 döneminden beri bazı güz dönemleri yani 1. dönemler aktif değil ama 2. dönemler aktif 2017-2018 döneminin 1. dönemi aktif