Kastamonu 5. Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı

Terhis Mahiyetinde İzin Ne Demek?

Bakaya ve Yoklama Kaçağı Nedir?

98/1 Uzun Dönem Askerlik

Açık Lise Askerlik Tecil İşlemleri

Askerlik Tecili 20 Eylül, 13:56'de eklendi

Öncelikle liselerin açık öğretim lisesi ve normal örgün öğretim arasında ve üniversitelerin açık öğretim fakültesi ve normal örgün öğretimleri arasında kanun önünde hiç bir fark yoktur. Açık öğretim fakültesine devam eden bir kişi ile örgün öğrenime devam eden bir öğrenci arasında kanunlar ve dolayısıyla devlet gözünde bir fark yoktur. Açık öğretim fakültesinde okuyan yada mezun olan kişi ile örgün öğretimde okuyan yada mezun olan kişi kanunlar önünde eşittir ve açık öğretim öğrencileri de diğer öğrencilerin sahip olduğu tüm haklardan faydalanır.

Açık Öğretim Lisesi Askerlik Tecil İşlemi Nasıl Yapılır?

1111 Sayılı Askerlik Kanununun 35/c maddesinde açık öğretim lisesine devam eden kişilere askerlik tecil hakkı tanınmıştır. Askerlik çağına gelmiş kişiler eğer henüz lise eğitimlerini tamamlamadılar ise yani kişi henüz liseden mezun olmadıysa askerliğini tecil ettirme hakkı vardır. Askerliğini tecil ettirmek isteyen açık öğretim lisesi öğrencileri kayıt büroları olan ve açık öğretim lisesi iş ve işlemlerini yürüten Halk Eğitim Merkezleri ve Mesleki Eğitim Merkezlerine başvuru yapmaları durumunda başvuru yapan kişiye “Öğrenci Durum Belgesi” verilir. Bu belgeyi alan başvuru sahibi belgeyi doldurur ve en yakın askerlik şubesine bu belge ile gider. Giderken yanınıza kimlik kartınızı da almayı unutmayın. Bu belge ile askerlik şubesine giden kişi askerliğini tecil ettirmek istediğini söylediği zaman gerekli tecil işlemi ilgili memur tarafından derhal yapılacaktır.

Tecilin Mevzuat Yönünden İncelenmesi

Öğrencilerin askerlik tecil işlemleri 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre yapılmaktadır. Kanunda “Lise veya dengi okul (açık liseler, mesleki açık liseleri, çıraklık okulları, iş okulları bu kapsamdadır) ile daha üst seviyedeki eğitim öğretim kurumlarında eğitim görenler okullarına devam ettiklerini belgelemek şartı ile askerliklerini 29 yaşına kadar erteleyebilirler” denilmektedir. Yani lise, ön lisans yada lisans eğitimine devam eden bir kişinin askerliği 29 yaşına kadar ertelenir. Kişi 29 yaşına geldiğinde eğer halen lise, ön lisans yada lisans eğitimini bitiremedi ise o zaman askere gitmek zorundadır. 29 yaş sınırı 31 aralık son gününü kapsamaktadır. 30 Yaşından gün almaya başlayan kişi askere gitmek zorundadır eğer halen bu okullardan birinde eğitimine devam ediyorsa.

Öğrenci Durum Belgesi Nedir?

Öğrenci durum belgesi eğitimine devam eden kişinin halen eğitimine devam ettiğini gösteren bir belgedir. Bu belge olmadan kişi askerlik tecil işlemlerini yaptırmaz. O nedenle askerliğini ertelemek isteyen kişinin  Halk Eğitim Merkezleri ve Mesleki Eğitim Merkezlerine başvuru yaparak “Öğrenci Durum Belgesi” alması ve bu belgeyi askerlik şubesine iletmesi şarttır.

öğrenci durum belgesi

öğrenci durum belgesi

Yukarıda bir örneği verilen öğrenci durum belgesinin ilgili bölümlerinin doğru ve eksiksiz olarak doldurulması askerlik tecil işlemlerinizin doğru bir şekilde yapılabilmesi için çok önemlidir. Onaysız ve imzasız Öğrenci Durum Belgeleri geçersizdir ve askerlik şubesinde ilgili kurumca imzalanmayan belgelerle işlem yapamazsınız.

Yorumlar

150
Değerli Ziyaretçimiz; İletişim menüsünü kullanarak 20 TL'ye Paralı Soru sorabilirsiniz. Paralı soru ile sorularınız site yöneticisi tarafından hızlı ve ayrıntılı olarak cevaplandırılır. İletişim

52 Comment threads
98 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
55 Comment authors
  Subscribe  
Bildir
Mahmut altundağ

S aleykum benim dönem 12 üzeri yeni mezun oldum mezun olduğumdan dolayı bana tecil hakkı verirler mi ?
2 kez tecil etmişliğim var daha önce aktif okuduğum için cevaplarsanız sevinirim ilginiz için sagolun.
Bide bilgilerin kaynağını söylerseniz içimiz rahat olur

vedat doğan

BEN BU SENE ACIK OGRETIMDE SINAVA GIRMEDIM GECEN SENE GIRMISTIM SUANDA EK-C2 ALDIM DA KAYDIM DONDURULMUŞ GORUNUO BUNUNLA GELSEK SUBEYE TECIL ETIRE BILIRMIYIZ YOKSA 7 8 EYLULU BEKLEYIP KAYDIMI YENILIYIP MI GELSEM

Tugay

Merhaba, ben 1994 Eylül doğumluyum. Açık lise sebebiyle 20 yaşımda yani 2014’te askerliğimi tecil ettirdim. Ancak sonrasında askerlik şubesine bir daha gitmedim. E-devlette de herhangi bir kayıt çıkmamıştı, açık lise boyunca tüm dönemlerde de aktifim. Ocak ayında bir otelde kaldığımda polisler gelip beni sormuşlar ancak sorgulama yapınca bir şey çıkmadı, memur yine de şubeye gidip kontrol et demişti ama bir şey çıkmadığı için önemsemedim. 2018 Temmuz ayında yapılan sınav sonucunda daha yeni mezun oldum. Şu an e devlette de ‘EN YAKIN ASKERLİK ŞUBESİNE MÜRACAAT ETMENİZ GEREKİR’ yazıyor. Bu, tecilim bitti mi demek? Bu durum, artı 3 yıllık tecilimi istememe engel… Read more »

Emre can

Merhabalar ben bu sene ocak ayında tecil ettim askerliği bu hafta aöl sınav varmış sistemde kaydım aktif ama ben sınava giremiyorum ücret yatırmadığım için askerlikle ilgili bi sıkıntım çıkarmı ? Teşekkürler..

muhammed demiralay

ben güreşciyim kulak kırık komando olmama engel olurmu acaba

Selim

İyi gunler ben açıkogretim okuyorum geçen gün oğrenci kartı almak için halk eğitim merkezinden öğrencilik belgesi aldım belgede 13. Dönemim oldğundan dolayı oğrencilik haklarından (yani indirimli öğrenci kartı gibi) faydalanamayacağım yazıyordu 12 donem hakkımız varmış. Aynısı askerlik içinde geçerlimi acaba bilgisi olan varmı?

Naci

Kayıtdını yenile 29 yaşına kadar tecilisin 13 14 dönem fark etmez benimkinde 13 dönem tecil ettirdim sıkıntı olmadı dedim gibi kayıt yenileme önemli olan!!!

oguzhan erdem

merhaba ben 2015 aralık ayında askerliğimi tecil ettirmiştim 2015 in tecilini ordaki bayan bana teciller yıllık artık yılbaşından sonra gel 2016 yapalım dedi ve ben yaptıramadım ama açıkögretim lisesine kaydım aktif oldu hep askerliğimi tecil ettirebilirmiyim ?