Askerlik Yol İzni Hesaplama

Binali Yıldırım’ın Bedelli Askerlik Açıklaması 27.04.2018

2018 Celp Dönemleri

Askerde İlk Gün Neler Yapılır

Askerlik Tecil Bozdurma İşlemi Nasıl Yapılır

Askerlik Tecili 18 Eylül, 17:14'de eklendi

Askerlik tecil bozdurma işlemi yapacak kişinin her hangi bir askerlik şubesine gitmesi gerekir. İnternet üzerinden (edevlet.gov.tr) askerlik tecil bozdurma işlemi yapabilmeniz mümkün değildir. Tecil bozdurmak isteyen kişinin mutlak suretle askerlik şubesine gitmesi gerekir. Askerlik şubesine giderken de yanınızda bir kaç evrak bulundurmanız şarttır. Tecil bozdurmak için askerlik şubesine giden kişinin yanında TC Kimlik Kartı ve son mezun olduğu okuldan aldığı Diplomanın aslını (mezuniyet belgesi de olur) yada noter onaylı fotokopisini götürmesi zorunludur. Kimlik ve diploma ile askerlik şubesine giderseniz sorunsuzca tüm işlemleri halledebilirsiniz.

Askerlik Tecil Bozdurma İşlemi Nasıl Yapılır?

Askerlik tecil bozdurma işlemi yapacak kişi mutlak suretle askerlik şubesine gitmelidir. Diploma ve TC Kimlik Kartı ile askerlik şubesine giden kişiyi genellikle uzun bir kuyruk bekler. Beklemenin ardından memur size hangi işlemi yaptırmak istediğinizi sorar. Siz “askerlik tecilimi bozdurmak ve askere gitmek istiyorum” dersiniz. Memur size doldurmanız için bir kaç form verir. Formda size ait telefon, adres vb bilgilerin yer aldığı bir çok bölüm vardır. Hepsini özenle doldurmanız gerekir. Formu doldurduktan sonra sizi muayene olmanız için ilgili birime yönlendirirler. Siz askerlik şubesi bünyesinde yer alan başka bir odaya yada bölüme geçersiniz. Orada askeri birimdeki doktor tarafından boyunuz ve kilonuz ölçülür. Bilinen kalıtsal ve bulaşıcı hastalıklarınızın olup olmadığı sorulur. Eğer muayenede sorun çıkmaz ise size askerliğe elverişlidir diye bir evrak verirler. Bu evrak ile tekrar askerlik şubesindeki memurun yanına gidersiniz. Bu “askerliğe elverişlidir” evrakını alan memur bu kayıtları bilgisayara işler.

Bilgilerinizi bilgisayara işleyen memur size bir kaç soru sorar. Eğer en az lisans mezunuysanız askerliği yedek subay olarak yapmak isteyip istemediğiniz sorulur. Komando olmak isteyip istemediğiniz sorulur. Bu tür sorulardan sonra size bir evrak verilir. Askerlik şubesinde işleminiz bitti. Artık ilk celp dönemini beklemeniz gerekiyor. İlk celp döneminde askere alınırsınız.

İstediğim Celp Döneminde Askere Gidebilir miyim?

Askere alım işlemleri yılda 4 defa yapılmaktadır. Kafanıza göre istediğiniz zaman askere gidemezsiniz. Başvuru yaptığınız tarihe göre sizi ilk celp döneminde askere gidecek şekilde askere kayıt ederler. Aşağıda celp dönemleri görülmektedir. Eğer son başvuru tarihini kaçırırsanız ilgili celp döneminden sonraki dönemde askere gitmek zorunda kalırsınız.
Şubat Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 30 Kasım
Mayıs Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 28 Şubat
Ağustos Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 31 Mayıs
Kasım Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 31 Ağustos
Bu tarihten sonra başvuru yaparsanız askere bir sonraki celp döneminde gidebilirsiniz. Örneğin 10 eylül tarihinde askerlik şubesine gittiniz ve ilk celp döneminde askere gitmek istiyorum. Tecil bozdurmak istiyorum dediniz. Bu durumda kasım celp döneminin son başvuru tarihi olan 31 ağustos tarihini kaçırdığınız için kasım döneminde askere gidebilmeniz imkansızdır. Sizi şubat celp dönemine yazarlar ve en erken şubat celp döneminde askere gidebilirsiniz.
Tecil bozdururken celp dönemi son başvuru tarihlerini dikkatle incelemeniz gerekmektedir. Yanlış zamanda celp bozdurma işlemi yapmanız yanlış dönemde askere gitmek zorunda kalmanıza sebep olabilir.

Askerlik Şubesinde Formları Veriyorlar mı?

Askerlik şubesinde doldurmanız gereken formların tamamı size verilir. Bu formları size verirler ve eksiksiz şekilde doldurup geri getirmeniz istenir.

Şubeye Giderken Yanıma Ne Alsam İyi Olur?

Askerlik şubesine giderken yanınızda tükenmez kalem bulundurmanız işlemlerinizin hızlı bir şekilde tamamlanmasına katkı sağlayacaktır. Ayrıca askerlik şubesine giderken çok metal eşya içermeyen bir elbise giyip yanınıza da mümkün olduğunca az metal para ve eşya alırsanız askerlik şubesine giriş ve çıkışta sorun yaşamazsınız. Kimlik ve Diploma fotokopisini de askerlik şubesine girmeden bir kaç nüsha çoğaltın. Fotokopiler askerlik şubesinde beklemenizi önleyecektir. Yanınızda vesikalık fotoğraf bulundurmanız da son derece önemli. Askerlik şubesine gitmeden bolca fotoğraf bulundurun yanınızda.
Yorumlar

Sitemizin tek gelir kaynağı sitemizde yayınlanan reklamlardır. Sitemizin sizlere hizmet sunmaya devam edebilmesi ve giderlerini karşılayabilmesi için sitemizde reklam yayınlamak zorundayız. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

81 Yorum - "Askerlik Tecil Bozdurma İşlemi Nasıl Yapılır"

Fatih

Merhaba, benim merak ettiğim ve acil öğrenmem gereken konu şu: tecili bozdurduktan sonra gitmekten vazgeçme hakkımız var mı, yani önemli bir sebeple veya sebep göstermeden yerler belli olmadan önce bozdurma işleminden vazgeçebiliyor muyuz? Bu konuyu askerlik şubesine sordum ama ordaki memur da bilmiyordu ve başkasına sordu o yüzden aldığım cevaptan tatmin olmadım, orda bana vazgeçme hakkının geçen eylül ayında kaldırıldığını, dolayısıyla şu an tecili bozdurduğumuz da kesin olarak gitmek gerektiğini söylediler, bu konu doğru mu, hiçbir şekilde vazgeçme hakkımız yok mu, bilgilendirirseniz sevinirim, saygılar…

berk

bizim ilçede şube yok başka ilçeye gidicem tecil bozmak için. benı oradamı muayne sağlık raporu vercekler yoksa ben buradan aile hekimimden alıp mı gidicem

aliasali

İyi günler. Benim sorum şu, ben şimdi son sınıf PDR öğrencisiyim ve asteğmen olarak askerliğe başvurmak istiyorum. Fakat haziranda mezun olacağım. Mayıs da tecili bozdurup ağustosa celbine kadar diplomamı verme şansım var mı?. Yoksa mecburen Kasım ayını mı beklemek zorundayım. Ağustos ayında asteğmen olarak görev alma olasılığı daha fazla diyorlar o yüzden ağustos celbinde gitmek istiyorum.

Askerlik Tecil Ettirme İşlemleri

Askerlik Tecil Ettirme İşlemleri

0
0
21 Ağustos, 20:32