Bakaya ve Yoklama Kaçağı Nedir?

Askerde Kaç Defa Aşı Yapılıyor

Yüksek Lisans Yaparak Askerlik Erteleme

Bedelli Askerlik Trend Topic Çalışması

Askerlik Tecil Bozdurma İşlemi Nasıl Yapılır

Askerlik Tecili 18 Eylül, 17:14'de eklendi

Askerlik tecil bozdurma işlemi yapacak kişinin her hangi bir askerlik şubesine gitmesi gerekir. İnternet üzerinden (edevlet.gov.tr) askerlik tecil bozdurma işlemi yapabilmeniz mümkün değildir. Tecil bozdurmak isteyen kişinin mutlak suretle askerlik şubesine gitmesi gerekir. Askerlik şubesine giderken de yanınızda bir kaç evrak bulundurmanız şarttır. Tecil bozdurmak için askerlik şubesine giden kişinin yanında TC Kimlik Kartı ve son mezun olduğu okuldan aldığı Diplomanın aslını (mezuniyet belgesi de olur) yada noter onaylı fotokopisini götürmesi zorunludur. Kimlik ve diploma ile askerlik şubesine giderseniz sorunsuzca tüm işlemleri halledebilirsiniz.

Askerlik Tecil Bozdurma İşlemi Nasıl Yapılır?

Askerlik tecil bozdurma işlemi yapacak kişi mutlak suretle askerlik şubesine gitmelidir. Diploma ve TC Kimlik Kartı ile askerlik şubesine giden kişiyi genellikle uzun bir kuyruk bekler. Beklemenin ardından memur size hangi işlemi yaptırmak istediğinizi sorar. Siz “askerlik tecilimi bozdurmak ve askere gitmek istiyorum” dersiniz. Memur size doldurmanız için bir kaç form verir. Formda size ait telefon, adres vb bilgilerin yer aldığı bir çok bölüm vardır. Hepsini özenle doldurmanız gerekir. Formu doldurduktan sonra sizi muayene olmanız için ilgili birime yönlendirirler. Siz askerlik şubesi bünyesinde yer alan başka bir odaya yada bölüme geçersiniz. Orada askeri birimdeki doktor tarafından boyunuz ve kilonuz ölçülür. Bilinen kalıtsal ve bulaşıcı hastalıklarınızın olup olmadığı sorulur. Eğer muayenede sorun çıkmaz ise size askerliğe elverişlidir diye bir evrak verirler. Bu evrak ile tekrar askerlik şubesindeki memurun yanına gidersiniz. Bu “askerliğe elverişlidir” evrakını alan memur bu kayıtları bilgisayara işler.

Bilgilerinizi bilgisayara işleyen memur size bir kaç soru sorar. Eğer en az lisans mezunuysanız askerliği yedek subay olarak yapmak isteyip istemediğiniz sorulur. Komando olmak isteyip istemediğiniz sorulur. Bu tür sorulardan sonra size bir evrak verilir. Askerlik şubesinde işleminiz bitti. Artık ilk celp dönemini beklemeniz gerekiyor. İlk celp döneminde askere alınırsınız.

İstediğim Celp Döneminde Askere Gidebilir miyim?

Askere alım işlemleri yılda 4 defa yapılmaktadır. Kafanıza göre istediğiniz zaman askere gidemezsiniz. Başvuru yaptığınız tarihe göre sizi ilk celp döneminde askere gidecek şekilde askere kayıt ederler. Aşağıda celp dönemleri görülmektedir. Eğer son başvuru tarihini kaçırırsanız ilgili celp döneminden sonraki dönemde askere gitmek zorunda kalırsınız.
Şubat Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 30 Kasım
Mayıs Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 28 Şubat
Ağustos Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 31 Mayıs
Kasım Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 31 Ağustos
Bu tarihten sonra başvuru yaparsanız askere bir sonraki celp döneminde gidebilirsiniz. Örneğin 10 eylül tarihinde askerlik şubesine gittiniz ve ilk celp döneminde askere gitmek istiyorum. Tecil bozdurmak istiyorum dediniz. Bu durumda kasım celp döneminin son başvuru tarihi olan 31 ağustos tarihini kaçırdığınız için kasım döneminde askere gidebilmeniz imkansızdır. Sizi şubat celp dönemine yazarlar ve en erken şubat celp döneminde askere gidebilirsiniz.
Tecil bozdururken celp dönemi son başvuru tarihlerini dikkatle incelemeniz gerekmektedir. Yanlış zamanda celp bozdurma işlemi yapmanız yanlış dönemde askere gitmek zorunda kalmanıza sebep olabilir.

Askerlik Şubesinde Formları Veriyorlar mı?

Askerlik şubesinde doldurmanız gereken formların tamamı size verilir. Bu formları size verirler ve eksiksiz şekilde doldurup geri getirmeniz istenir.

Şubeye Giderken Yanıma Ne Alsam İyi Olur?

Askerlik şubesine giderken yanınızda tükenmez kalem bulundurmanız işlemlerinizin hızlı bir şekilde tamamlanmasına katkı sağlayacaktır. Ayrıca askerlik şubesine giderken çok metal eşya içermeyen bir elbise giyip yanınıza da mümkün olduğunca az metal para ve eşya alırsanız askerlik şubesine giriş ve çıkışta sorun yaşamazsınız. Kimlik ve Diploma fotokopisini de askerlik şubesine girmeden bir kaç nüsha çoğaltın. Fotokopiler askerlik şubesinde beklemenizi önleyecektir. Yanınızda vesikalık fotoğraf bulundurmanız da son derece önemli. Askerlik şubesine gitmeden bolca fotoğraf bulundurun yanınızda.
Yorumlar

Sitemizin tek gelir kaynağı sitemizde yayınlanan reklamlardır. Sitemizin sizlere hizmet sunmaya devam edebilmesi ve giderlerini karşılayabilmesi için sitemizde reklam yayınlamak zorundayız. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

22 Yorum - "Askerlik Tecil Bozdurma İşlemi Nasıl Yapılır"

Ali şahin

2018 ağustos celbiyle askere gitmeyi düşünüyorum. Yemin töreni, kurban bayramına denk gelse de yapılır mı? yoksa bayramla çakışmaması için ayarlama yapılır mı?

ali

Lisans mezunuyum 31/03/2018 tecilim bitiyor. Şube ile görüştüm mayıs celbine gidebilirsin diyor. Ağustos celbine gitmek istiyorum. Bu mümkün mü?

Muhammet KAYA

Merhabalar. Ben şuanda üniversite 4. Sınıf öğrencisiyim. Bu yıl haziranda mezun oluyorum inşallah ve mezun olur olmaz ağustos celbiyle uzun dönem askere gitmek istiyorum. Ağustos celbi için son başvuru tarihi 31 mayıs diyor. O vakte kadar henüz mezun olmayacağım için elimde diploma ya da mezuniyet belgesi olmayacak. Bu durumda ne olur? Ve ayrıca ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim 🙂

ersin

Merhabalar. Ben Sosyal Hizmet Uzmanıyım. ağustos 2018 de askere gideceğim. uzun dönem çıkma ihtimali nedir? Sosyal hizmet uzmanlarının RDM’lerde görevlendirildiklerini duydum. Ne kadar doğrudur? Bir de astteğmenlerin genelde mezun oldukları bölümler nelerdir? Teşekkürler…

ali

Merhaba 31.12.2019 a kadar tecilliyim tecilimi bozdurmak istiyorum mayısta askere gitmek istyrm şubeye gitmedn önce yanımda ne bulundura bilirm daha çabuk işlemlerimi halledebrm

gokhanngg

merhaba bi sorum olucak ben tecilimi bozdurmak için asker şubesine gittim bana yoklama kağıdı verdiler esansiyel tremor diye hastalıgım vardı onu söyledim ilk aile hekimliğine ordan nörolojiye gittim imzalattım kağıdı sonuç olarak A07F01 askeri heyet karar verecek dedi.

Sorum şu benim asker şubesine giderken tekrar randevu almama gerek varmı? edevlet sitesindede sorun var randevu alınmıyor veya telefonla arayarak randevu alınır mı?

mert şan

kardeşim benim durumum ve sormak istediğim şey burada yazılanlardan biraz farklı ağustosta askere gitmek istiyorum ve son tarihi 31 mayıs başvurunun fakat benim mezun olma işlemim haziran sonu gibi bitiyor 31 mayıstan önce tecili bozdurabiliyor muyum? eğer bozdurabilirsem üniversiteden diplomayı haziran sonunda mı götürmem gerekiyor? öğrenci belgesi götürsem noramal uzun dönem mi yaparım

Batıkan AYGANAT

Merhaba 31.12.2019 a kadar tecilliyim askerlik şubesine 28 şubat 2018 e kadar gitsem mayıs ayın da askere alırlar mı?

Burak Can Demirci

Normal şartlarda 2019’a kadar tecilim var ama ben bozdurup gönüllü şekilde uzun dönem(asteğmen) olarak askere gitmek istiyorum. Üniversite mezunuyum. Hangi şartlara göre uzun dönem çıkıyor yani bunun için ne belirtmem gerekli ve uzun dönem değil de kısa dönem çıktı şansıma tekrar ertelettirebiliyor muyum sonra ki dönemde şansımı denemek için ve asteğmen olarak gidip askerde teğmen olarak kalmakla ilgili bilgi verir misiniz.

Askerlik Tecil Ettirme İşlemleri

Askerlik Tecil Ettirme İşlemleri

0
0
21 Ağustos, 20:32