Celp Grubu A ve B Ne Demek

2018 Yılı Yedek Subay – Asteğmen Maaşları Ne Kadar

369. Kısa Dönem Askerlik ve Yedek Subay Askerlik Yeri Sorgulama

Bedelli Askerlikte 2017 Milat Olabilir Mi?

Askerlik Tecil Bozdurma ve Askere Sevk İşlemleri Nasıl Yapılır

Askerlik Tecili 18 Eylül, 17:14'de eklendi

Değerli ziyaretçilerimiz. Askere gitmek için yapılması gereken işlerin başında askere sevk işlemi yaptırmak gelmektedir. Eğer eğitim yada sağlık gibi sebeplerle askerliğiniz tecilli ise bu durumda askere gidebilmek için sizin öncelikle tecilinizi bozdurarak askere sevk işlemlerini başlatmanız gerekecektir. Peki bunu nasıl yapacaksınız? Nasıl yoklama yaptıracaksınız? İşte bu yazımızda sizlere adım adım bu işlemleri nasıl yapacağınızı anlatacağım…

Askerlik tecil bozdurma işlemleri artık e-devlet (turkiye.gov.tr) sitesi üzerinden yapılmaktadır. Bu işleme e-yoklama adı verilmektedir. Sizin tecilinizi bozdurup askere sevk işlemlerinizi yapabilmeniz için öncelikle e-devlet sitesine giriş yapabilmeniz gerekmektedir.

Yoklama İşlemi Yapabilmek Yapılması Gerekenler

1) Öncelikle edevlet sitesine giriş yapmanız gerek. E-devlet (turkiye.gov.tr) sitesine giriş yapabilmek için öncelikle TC kimlik kartınızı yanınıza alarak size en yakın PTT şubesine şahsen gideceksiniz ve edevlet sitesine giriş için şifre almak istediğinizi söyleyeceksiniz. Size bir zarf içerisinde bir şifre verecekler. Siz de TC numaranız ve size verilen bu şifre ile birlikte e-devlet (turkiye.gov.tr) sitesine giriş yapacaksınız. e-devlet (turkiye.gov.tr)  sitesine giriş yapmayan kişi maalesef yoklama ve tecil bozdurma gibi işlemlerini yaptıramaz.

2) E-devlet (turkiye.gov.tr) sitesine giriş yaptıysanız yapmanız gereken e-devlet (turkiye.gov.tr) sitesinde bulunan arama bölümüne “ASAL Yoklama İşlemleri” yazmak. ASAL Yoklama İşlemleri başlığı altında bulunan ASAL Yoklama Başvurusu bölümüne tıklayarak yoklama işlemlerini yapabilirsiniz.

3) E-devlet (turkiye.gov.tr) sitesine PTT’den size verilen şifre ve TC numaranız ile giriş yapıp ASAL Yoklama Başvurusu bölümüne ulaştığınızda sizden bir takım bilgileri girmeniz istenecek. Bu bilgileri eksiksiz ve doğru şekilde doldurmanız gerekiyor. Bu alanda fotoğraf yükleme bölümü karşınıza gelecek. Buraya JPEG yada JPG formatında vesikalık fotoğraf yüklemeniz gerekiyor.Buraya yükleyeceğiniz fotoğrafın boyutu çok büyük olursa sistem kabul etmiyor. Aynı şekilde buraya yükleyeceğiniz fotoğrafın uzantısı jpeg yada jpg formatında olmaz ise sistem yine kabul etmeyecektir. Bu bölümden fotoğrafınızı yükledikten sonra Sınıflandırmaya Esas Ek Bilgi Formu ve Yoklamada Uygulanacak Sağlık Durumu Hakkında Bilgi Formunu dolduracaksınız. Bu formları doldurduktan sonra çıktı ALMAYIN. Bu formları doldurduktan sonra kayıtlı olduğunuz Aile Hekimine TC Kimlik Kartınızı ve varsa sağlık durumunuzu gösterir raporları da yanınıza alarak gideceksiniz.Aile hekimi sizin muayenenizi yapacak.

4) Aile hekimi sizi muayene ettikten sonra eğer “Askerliğe Elverişlidir” kararı verir ise sizin yoklama işleminiz bitmiş olacak. Doktor “askere elverişlidir” diye giriş yapınca sistem otomatik olarak tüm bilgilerinizi elektronik ortamda askerlik şubesine gönderecek. Sizin bir daha şubeye gitmenize yada edevlet sitesinde işlem yapmanıza gerek kalmayacak…

5) Aile hekimleri muayene ve yoklama işlemlerini tamamladıktan 1 iş günü sonrasında edevlet üzerinde başvurunuzu görebilirsiniz ve ayrıca edevlet sitesi üzerinden elektronik imzalı olarak “Askerlik Durum Belgesi” alarak başvurunuzu görebilirsiniz…

Askerlik Yoklama İşlemleri İçin Şubeye Gitmeme Gerek Var mı?

Yukarıda görüldüğü üzere askere sevk işlemlerinizin tamamını e-devlet sitesi üzerinden askerlik şubesine gitmeden yapabilirsiniz. Askerlik şubesine gitmenize kesinlikle gerek yoktur. Evde bilgisayardan e-devlet sitesine girerek askere sevk işlemlerinizi yaptırabilirsiniz…

E-devlet Sitesi Üzerinden Başvuru Yapanların Askerlik Şubesine Gitmesine Gerek Var mı?

Askerlik şubesine gitmenize gerek yok. Sadece yoklama kaçaklarının ve bakaya durumda olanların askerlik şubesine gitmesi gerekmektedir. Tecilli olan yada askere gitme zamanı yeni gelenlerin askelik şubesine gitmelerine gerek yoktur. Yoklama kaçağı yada bakaya olanların e-devlet üzerinden işlem yaptıktan sonra mutlaka askerlik şubesine gitmeleri gerekmektedir.

Edevlet Sitesine Fotoğraf Yükleyemiyorum?

Fotoğrafınızı sisteme yükleyebilmek için fotoğraf boyutunun en fazla 0.85 megabyte olması gerekmektedir. Yüksek boyutlu fotoğraflar e-devlet sitesine yüklenememektedir. Fotoğrafınız eğer büyük boyutlu ise fotoğraf boyutunu düşürmeniz gerekir. Ayrıca edevlet sitesine sadece JPEG ve JPG uzantılı fotoğraflar yüklenebilmektedir. Diğer uzantıları sisteme yüklemeniz mümkün değildir.

Tecilli Olanların E-devlet Sitesinde İşlem Yaptıktan Sonra Şubeye Gitmesi Gerekir mi?

Tecil bozdurup askere gidecek kişilerin e-devlet sitesi üzerinden yoklama işlemleri yani askere sevk işlemleri yaptırması yeterlidir. Şubeye gitmenize gerek yoktur. Aile hekiminize gittikten sonra işleminiz tamamdır.

Edevlet Sitesi Üzerinden İşlem Yoklama Yapanlar Ne Zaman Aile Hekimine Gitmeli?

Eğer e-devlet üzerinden yoklama işlemlerini yaptıysanız hemen aile hekimine gidip muayene olabilirsiniz…Beklemenize gerek yoktur.

Aile Hekimim Farklı Bir Yerde Ne Yapmalıyım?

Aile hekimi başka bir ilde yada ilçede olan kişiler aile hekimlerine gidemezler. O zaman ne yapacaklar? Eğer aile hekiminiz çok uzakta bir yerde ise o zaman ya başka bir aile hekimine gideceksiniz ya da edevlet sitesi üzerinden e-nabız.gov.tr uygulamasına bağlanacaksınız. E-nabız sitesinden aile hekiminizi değiştireceksiniz. Size en yakın aile hekimini seçip orada muayene işlemlerinizi yaptırabilirsiniz. Yani aile hekiminizi e-devlet üzerinden bağlandığınız e-nabız.gov.tr sitesi aracılığıyla değiştirip en yakın yerde muayene olabilirsiniz..

Aile Hekiminin Verdiği Belgeyi Askerlik Şubesine Götürmeme Gerek Var mı?

Aile hekimi size işlem yaptığına dair belge verir. Bu belgeyi askerlik şubesine götürmenize gerek yoktur. Bu belge sadece size bilgi vermek amaçlıdır. Askerlik şubesine bu belgeyi götürmenize gerek yok.

Yurtdışında İkamet Edenler Nasıl Yoklama Yaptıracaklar?

Eğer ikametiniz yurtdışında ise o zaman Türk konsolosluğuna başvuru yaparak yada türkiyede herhangi bir askerlik şubesine başvuru yaparak işlemlerinizi yaptırabilirsiniz..

İstediğim Celp Döneminde Askere Gidebilir miyim?

Askere alım işlemleri yılda 4 defa yapılmaktadır. Kafanıza göre istediğiniz zaman askere gidemezsiniz. Başvuru yaptığınız tarihe göre sizi ilk celp döneminde askere gidecek şekilde askere kayıt ederler. Aşağıda celp dönemleri görülmektedir. Eğer son başvuru tarihini kaçırırsanız ilgili celp döneminden sonraki dönemde askere gitmek zorunda kalırsınız.
Şubat Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 30 Kasım
Mayıs Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 28 Şubat
Ağustos Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 31 Mayıs
Kasım Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 31 Ağustos
Bu tarihten sonra başvuru yaparsanız askere bir sonraki celp döneminde gidebilirsiniz. Örneğin 10 eylül tarihinde askerlik şubesine gittiniz ve ilk celp döneminde askere gitmek istiyorum. Tecil bozdurmak istiyorum dediniz. Bu durumda kasım celp döneminin son başvuru tarihi olan 31 ağustos tarihini kaçırdığınız için kasım döneminde askere gidebilmeniz imkansızdır. Sizi şubat celp dönemine yazarlar ve en erken şubat celp döneminde askere gidebilirsiniz.
Tecil bozdururken celp dönemi son başvuru tarihlerini dikkatle incelemeniz gerekmektedir. Yanlış zamanda celp bozdurma işlemi yapmanız yanlış dönemde askere gitmek zorunda kalmanıza sebep olabilir.
Yorumlar

142
Değerli Ziyaretçimiz; İletişim menüsünü kullanarak 20 TL'ye Paralı Soru sorabilirsiniz. Paralı soru ile sorularınız site yöneticisi tarafından hızlı ve ayrıntılı olarak cevaplandırılır. İletişim

60 Comment threads
82 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
69 Comment authors
  Subscribe  
Bildir
HASAN YILMAZ

MERHABA KASIM DA ASKERE GİTMEK İSTİYORUM EN GEÇ HANGİ TARİHTE TECİL BOZMAM GEREKİR ACİLL CEVAP..

serhat örün

ben asal yoklama basvurusu yaptım,sonra aıle hekımınden muayene oldum ama e devletten tamamlanmadı olarak gözüküyor neden acaba ? (acıkten ögrenciyim ondan mı)

Yunus cebeci

Askerlik tecil bozdugumuzda e devlet üzerinde sülüs veriliyormu kasım celp döneminde gidicem sülüs ne zaman verirler

Sevinç öcalan

Merhaba para yatırıp mail attım size ama geri dönüş olmadı.
Askerlik tecilimi bozdum. Kisa donem askerlik için talasemi hastasi oldugum için aile hekimim dahiliye heyetine sevk etti test sonucu dahiliye heyeti Saglik kuruluna sevki uygundur yazip beni Saglik kuruluna sevk etti. Dün Saglik kuruluna ciktim ve hastaligim hakkinda sorulara cevap. Verdim ve dalagimin karacigerimden buyuk oldugunu söyledim bunu dahiliye heyeti kagida yazmamıştı,Kurul benden ultrason istedi ultrason sonucumda 145mm çikti dalagim tekrar dahiliye doktorum la gorustugumde muaf olabilirsin dedi. Bayramdan sonra tekrar heyete çıkcam sizce sonuç ne olur?

Hyalgin

Merhaba, ben tecilimi edevlet üzerinden bozduramıyorum. şöyle bir uyarı veriyor “Yükümlü olarak kaydınız bulunmadığı için askerlik yoklaması işlemlerini gerçekleştiremezsiniz. Bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız lütfen Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre kayıtlı olduğunuz askerlik şubesine müracaat ediniz. “

HASAN

Celp tercihinde Kasım ayını seçtim fakat askerlik durum belgesinde 30 eylüle kadar sakınca yoktur yazıyor. Kasım da gitmek istediğimi belirttim beni ileride bir celbe atma ihtimalleri var mıdır ? Ekim ortasında belli olur dediler.

emre

Benım yaptıgım basvuruda uzun donem astegmen olarak gıtmek ıstıyormusun dıye bır secenek goremedım ve celb donemıde secemıyorum neden kı?

Mehmet

Merhaba 11.06.1995 doğumluyum lise diplomasını 1 hafta önce aldım tyt yi istedigim bölümü kazanamadım bende diplomayı aldığım gün e devletten başvuru yaptım ve ertesi sabahta aile hekiminden elverişlidir kağıdı aldım. E devletten baktığımda başvuru yeşil ışık tamamlandı diyor, aile hekimi yeşil ışık tamamlandı diyor. Ama 6 gündür en son 3. Kısım kırmızı son durumda: askerlik şubesinden onay bekleniyor yazıyor orası neden halen yeşil olmadı? Bide 2. Bir sorum var bu saatten sonra tekrar diplomamla gidip tecil edebilirmiyim vazgeçtimde?

hasan

ben başvuru yaptım ama yani doktor muayenesi ne gitmedim e devlet işlerini hallettim . yükümlü yoklama başvurusu tamamlandı yazıyor .ama aile hekimi muayene işlemleri tamamlanmadı yazıyor .ben şimdi böyle yaptım tecilim bozulmuşmudur askere gitmek zorundamıyım vacgeçtim daha sonra gitmekl istiyorum lütfen acil cevap

İlker

E-devlet üzerinden asal yoklama başvurusu yaptım. Aile hekimine de gittim elverişlidir kağıdını da aldım.
Fakat e-devlet üzerinden başvurumu takip ediyorum ve yaklaşık 2 haftadır. Aile hekimi muayene işlemleri tamamlanmadı yazıyor. Uzun sürmesinin nedeni bir yanlışlık”dan dolayımı yoksa sistemler”den dolayımı dır.

Kerim

aile hekimi mi elverişli dedi yoksa başka bir hastaneye sevk mi etti

Mustafa

E devlette 6. aşamada bulunan Celp Dönem Tercihi kısmında 2 adet soru soruyor. Bunları tam anlayamadım açıklar mısınız?

1-Askerliğinizin Ertelenmesini İstiyor Musunuz?
2-Askerlik Şubenizin Genel Celp Döneminde Silah Altına Alınmak İstiyor Musunuz?

ve üniversite mezunları için uzun dönem yani asteğmen olarak yapmak isteyip istemediğimi soran bir kısım yok nasıl başvurucam?

Fırat

merbalar kolay gelsin ben 98/4 gidiorum hastaneden heyet 1 sene erteleme verdi onu bozdurabilirmiyim bozduralabilirsem nereye başvurucam yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler…

Fırat

Kolumda platin vardı çıkarttım kolum düzeldi onu eklemeyi unuttum

Kerim

İyi geceler. e-devlet üzerinden yoklama başvurusu yaptıktan sonra ve gerekli bilgileri doldurduktan sonra direk aile hekimine gidip askerlik muayenesi için geldim demem yeterli mi yani sistemlerinde yoklama başvurusu yaptığım çıkıyor mu yada e-devlet üzerinden yoklama başvurusu yaptığıma dair bir çıktı almam gerekiyor mu ? ve kişi askerliğe elverişsiz ise başka bir hastaneye sevk mi ediliyor ?

Hakan BİLDİRİCİ

Merhaba. Aile hekimine git sıra al ve askere gitcem muayene için geldim de. O zaten geri kalan yönlendirmeyi yapıyor sana. Sen elinde sadece nüfus cuzdanınla git. Onlar görüyorlar. Zaten sen e devletten başvuru yapınca doktorunun ismi yazıyor. O isim yazında doktorun sistemine de düşüyor ismin. Çıktı almana gerek yok. Sağlık ocağında geçmişteki hastaneye neden gittiğin ve sağlık problemlerin çıkıyor. Ona göre seni hastaneye sevk ediyor. (Göz, kalp sorunu vs.) Sana imzalatman için kağıt veriyor.(Doktor ona; barkod,imza ve askerliğe elverişli yada elverişsiz değil yazıyor) Hastanede ilgili polikinlikte muayene oluyorsun. İmzalattığın kağıt ile askerlik şubesine gidip işini hallediyorsun. Askerliğe elverişsizsin askerlik yapamazsın… Read more »

Hakan BİLDİRİCİ

“Askerliğe elverişsizsin askerlik yapamazsın ve halk dilinde çürük raporu alırsın. Sonra tedavi olmak senin bileceğin bir şey. Neticede artık asker olamıyorsun” Bu yazdığım konusunda pek emin değilim yinede daha iyi bilen birisi cevaplarsa sevinirim.

Kerim

Kilodan başka bi sağlık sorunum yok açıkcası. Boy 1.70 kg 115 yani aile doktoru muayenesinden sonra kilo için başka bir hastaneye mi sevk ediyor yoksa işlemler orda bitiyor mu?

Alperen

Merhabalar. Tecilimi bozdurup 2 kere yoklamadan geçtim. Muayene sonucu sağlığım elverişsiz olduğu için 3. muayeneye ertelendi. Şimdi yükseklisansa başvurmayı düşünüyorum. Eğer eğitime başlarsam tecilli görünür müyüm ve muayenem yanar mı ? Tecilimi bozdurup muayeneye gitsem 3. muayene sayılır mı ?

Yılmaz Arslan

Aile hekimi muayene islemlerimi tamamladım ama hâla e-devlette tamamlanmadı olarak gözüküyor. 2 gün geçti. Doktor kaynaklı bir problem olabilir mi?

Engin Öz

Merhabalar ben 1998 erzurum köprüköy doğumluyum benim kütüğüme göre bu sene şubatta gitmişler askere ben ilk defa bu sene mayıs ayında şubeye gittim yoklama kaçağı çıktım tecil hakkım vardı ordaki görevli bana diplomanı getir tecil edelim dedi tecil ettirdim ardından 28 haziranda askerlik şubesine tekrar gittim dedimki ben ağustosta gitmek istiyorum muayne olmak istiyorum dedim daha önceden yoklama kaçağıydım tecil ettirdim ordaki görevlide bana sen yoklama kaçağıysan muayne olursan 2 güne askere gidersin ben dedim ağustosta gitmek istiyorum o zaman ağustosta muayne ol o sıra direk göndeririz dediler çevremdekilerin çoğu yok öyle bir şey seni direk almaz diyorlar sence muayne… Read more »