Çanakkale 116. Jandarma Er Eğitim Alayı

99/3 Uzun Dönem Askerlik Bilgi Paylaşım Başlığı

Jandarma Ulaştırma Tabur Komutanlığı Söğüt Bilecik

Şehit Kardeşi ve Şehit Çocuklarının Askerlik Muafiyeti

Asteğmen Olma Şartları

Asteğmenlik 8 Ağustos, 11:35'de eklendi

1111 Sayılı Askerlik Kanununda “Türkiye Cumhuriyeti tebaası olan her erkek, işbu kanun mucibince askerlik yapmaya mecburdur” ifadesi yer almaktadır. Yani Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve vakti gelen her erkek normal şartlar altında askerlik yapmaya mecburdur. Askerlik yapacak kişiler için ise değişik askerlik yol ve yöntemler vardır. Kişinin eğitim durumuna göre yapacağı askerlik türü belirlenmiştir. Ülkemizde lisans ve yukarı bir eğitim seviyesinde olan kişiler kısa dönem er (6 ay) ve uzun dönem yedek subay (12 ay) gibi iki farklı yapıda askerlik yapabilmektedir. Ön lisans ve daha alt eğitim sınıfından mezun olan kişiler ise 12 ay askerlik yapmaktadır ve er veya erbaş olarak bu görevlerini yerine getirirler.

Yedek Subaylar Neye Göre Seçiliyor?

Lisans mezunları askere gideceği zaman daha önceki yıllarda sınav yapılıyordu ve bazı askerler bu sınav sonucuna göre yedek subay (12 ay) bazı askerler ise kısa dönem er (6 ay) askerlik yapıyordu. 2013 Yılı Ağustos ayında bu durum değiştirildi ve artık sınav yapılmıyor. Günümüzde ihtiyaç durumuna göre kişiler otomatik olarak yedek subay yada kısa dönem er olarak askerlik yapıyor. Askerlik şubesinde askerlik işlemleri yapılırken artık kişiye askerliği kısa dönem olarak mı yoksa yedek subay olarak mı yapmak istiyorsun diye soruyorlar. Siz ikisinden birini seçiyorsunuz. Askeriyenin ihtiyacına göre o alım yapılıyor. Alım önce yedek subay olmak isteyen kişiler arasından yapılıyor. Eğer ihtiyaç fazla ve yedek subay olmak isteyen sayısı az ise o vakit kısa dönem olarak yapmak istiyorum diyenler arasından da rastgele seçim yapılıyor ve o kişiler de yedek subay olarak askerlik yapıyor. Askerlik şubesi başvurusunda yedek subay olarak yapmak isteyen sayısı askeriyenin ihtiyacından daha çok ise o zaman yedek subay yapmak isteyen herkes yedek subay olarak askerlik yapamıyor. Çünkü talep fazla ama ihtiyaç o kadar fazla değil.

Yedek Subay Olma Kriterleri

Yedek subay seçimi yapılırken toplamda 5 ana unsura bakılır. Yedek subaylar genellikle bu şartları sağlayan kişiler arasından seçilir.

1-Not ortalamasının yüksek olması (en az 3.00)  (Kişinin diploma not ortalamasının ve yüksek lisan vb. yapmasının yedek subay olmaya etkisi fazladır)
2-En az 4 yıllık fakülte mezunu olmak (4 Yıllık fakülte mezunu olmayanlar yedek subaylık yapamaz)
3-Talepte bulunmak (Yedek subay olmak isteyen çok kişi var. Talep etmeyene genelde yedek subaylık çıkmaz)
4-Kurada seçilmek (Kimlerin yedek subay olacağı kura ile belirlenir. Şansa kalmış bir durum biraz)
5-Yedek Subay Boy-Kilo oranı (Yedek subayların boy ve kilolarının orantılı olması önemlidir. Boyuna göre aşırı kilolu yada aşırı zayıf olmak yesek subay olarak seçilmeye engeldir.

Yedek Subay Olmak İçin Ne Yapmalıyım?

Günümüzde bir çok üniversite var ve bu bölümlerden her yıl binlerce kişi mezun oluyor. Mezun olanların bir çoğu da askere gideceği zaman yedek subay olmak istiyorum diye belirtiyor. Hal böyle olunca yedek subay ihtiyacı az fakat buna talep fazla oluyor. Bu başvuru yapan kişiler arasından bilgisayar rastgele birilerini seçiyor ve yedek subay olarak görev yapacak kişi olarak belirliyor bazılarını ise kısa dönem er olarak atıyor. Yedek subay olmak yada olmamak aslında sizin doğrudan elinizde ve kontrolünüzde olan bir şey değil. Eğer askerliğinizi yedek subay olarak yapmak istiyorsanız yapmanız gereken şey askerlik şubesinde yedek subay olmak istiyorum diye belirtmek ve daha sonra da dua etmek. Çünkü seçim otomatik olarak bilgisayar ortamında yapılıyor. İhtiyaca göre belirleniyor. Asteğmen olarak yapmak isteyen er er olarak yapmak isteyen asteğmen olarak yapabiliyor lisans mezunları için…Yani bir garantisi yok. Sizin yapabileceğiniz sadece askerlik şubesinde yedek subaylık istiyorum demek. Gerisi kader kısmet…

Askerde Zorunlu Olarak Yedek Subaylık Yapan Meslekler

Günümüzde Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği fakültesi mezunlarına askeriyede yoğun şekilde ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle bu fakülte mezunları askerliklerini mecburen asteğmen (yedek subay) olarak yapmaktadır. Bu kişilerin şu anda kısa dönem er olarak görev yapmaları mümkün değildir.

Yedek Subay Seçimi ve Sınıflandırması İçin Mevzuat Ne Diyor?

Bildiğiniz üzere askerlik işlemlerine (ASAL) Askere Alma Daire Başkanlığı bakmaktadır ve askerlikle ilgili işlemler bu başkanlığın kontrolünde düzenlenmektedir. Yedek subaylık alımına ilişkin dairenin açıklamaları özetle şu şekildedir;
1. Yedek subay seçimi TSK’nın ihtiyaçları göz önüne alınarak yapılır. İhtiyaca göre personel sayısı tespit edilir.
2. Yedek subay seçimi bilgisayar ortamında ihtiyaç göz önüne alınarak otomatik olarak yapılır.
3. Asker tipi seçim ve sınıflandırma neticesinde yükümlülerin statü, kuvvet, sınıf, branş ve sınıf okulu/eğitim merkezleri belirlenir.
4. Sevk öncesi hazırlık işlemini tamamlayan yükümlüler sınıflandırılır. Sınıflandırılan yükümlüler tekrar sınıflandırma işlemine tabi tutulmaz.

Buradan anladığımız üzere Yedek Subaylık o celp dönemindeki ihtiyaca göre yedek subay olmak isteyenler arasından yapılacak otomatik seçimle belirlenmektedir…

Subay Olmada Yaş Şartı Var mı?

  1. Lisans düzeyinde mezunlar için 27 yaşından büyük olmamak (yaş hesabında 1 ocak tarihi esas alınır),
  2. Lisansüstü eğitimini tamamlamış olanlar için 32 yaşından büyük olmamak (yaş hesabında 1 ocak tarihi esas alınır).
Yorumlar

143
Konuyla İlgili Soru ve Görüşlerinizi Paylaşın!

62 Comment threads
81 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
70 Comment authors
  Subscribe  
Bildir
Feridun Toprak

Üniversite mezunuyum, Ağustos’ta 27 yaşında oluyorum Kasımda’da askerim inşallah.. Yedek Subay olmak istersem yaş sınırına mı takılıyorum yoksa yaş durumu sadece subay olmak isteyenler için mi geçerli? Birde askerde kalmak istersem 2020 yılının Ocak itibariyle 28 yaş olarak kabul edildiğinden yaş sınırına mı takılırım yine? Bilgilendirirseniz sevinirim..

AHMET UYSAL

Merhabalar.25 yaşında İngilizce makine mühendisliği mezunuyum.Aynı bölümde yüksek lisans yapıyorum.Boy 178 cm kilo 83 kg.Sol dirseğim aynı yerden farklı tariklerde kırıldı ve dikiş izleri ve şekil bozukluğu var ama kullanımda hiçbir sıkıntım yok.Bu ay içerisinde tecilimi bozdurup ağustos celbine askere gitmeyi düşünüyorum.Esas olarak benim sorum bu sağlık şartlarında yedek subay olabilir miyim?Aksini düşünüp kısa dönem çıktığını var sayarsak yeni sistem bedelliyi bekleyebilir miyim?Teşekkür ederim.

1 3 4 5