İki Kardeş Aynı Anda Askerlik Yapabilir mi?

Yazımızda iki veya daha fazla kardeş olan kişilerin askerlik hizmetini yerine getirirken askerliklerini tecil edip edemeyecekleri hususunu inceleyeceğiz.

Askere alım işlemlerinin tamamı 7179 Sayılı Askeralma Kanunu ve Askeralma Yönetmeliği hükümlerine göre yapılmaktadır.  Bu kanun askere alımlarda uygulanacak usul ve esasları detaylı şekilde açıklamaktadır.  Yazımıza kanunda geçen hususları detaylıca inceleyeceğiz. Hadi başlayalım;

Kardeşi Askerde Olanların Askerlik Tecil İşlemi

Bir baba veya ananın iki oğlundan biri askerdeyken diğer oğlunun, ikiden fazla oğlu olanlardan ikisi askerde iken diğerlerinin askerlik işlemleri, baba veya ananın talebi üzerine oğullarından biri muvazzaf askerlik hizmetini bitirinceye kadar ertelenir.

Kardeş ertelemesi yapılırken 20 yaşından küçük olanlar ile geçime yardım edemeyecek derecedeki maluller dikkate alınmaz. Erteleme işlemi askere sevk sırasında yapılır. Aynı anda silahaltına alınacaklar için baba veya ana hangisinin bırakılmasını isterse, onun askerliği ertelenir.

Ertelemenin yapıldığı tarihte bakaya durumunda olan er statüsündekiler ertelemelerinin bitiminde derhal, bakaya durumunda bulunmayan er statüsündekiler takip eden ilk sınıflandırma döneminin ilk celp ve sevk döneminde sevk edilirler. Erteleme bitim tarihi genel sevk günleri içerisinde olanlar o celp ve sevk döneminde sevk edilir.

Bu madde kapsamında yapılacak erteleme süreleri yükümlülük süresiyle sınırlıdır. İkinci altı ay süreyle askerlik hizmetine devam edenler için bu süre dikkate alınmaz.

Baba veya annenin nüfusuna geçmiş olan evlatlık ya da üvey evlatlar, öz evlatlar gibi işlem görür.

Kardeş Sebebiyle Askerlik Tecil İşlemleri

Şimdi diyelim ki siz toplamda 2 erkek kardeşsiniz. Bu durumda bir kişi askerde iken diğer kişi isterse diğer kardeşi askerden dönene kadar askere gitmeyebilir. Diyelim ki siz 4 erkek kardeşsiniz. Bu durumda bu 4 erkek kardeşten 2 tanesi aynı anda askere gider. Bunu kimse önleyemez. Fakat 3. ve 4. kardeşler isterlerse askerde olan kardeşlerden en az biri dönene kadar askere gitmeyebilir. Askerliğini tecil ettirebilir. Şimdi detaylıca anlatalım;

2 Erkek Kardeş Olan Kişilerin Askerlik Tehir İşlemleri

Eğer siz iki kardeşseniz ve kardeşiniz askerde ise siz anne ve babanızın talebi üzerine diğer kardeşiniz askerden dönene kadar askerliğinizi tecil ettirebilirsiniz. İki kardeşten biri askerde ise askerlik hizmet sırası gelenin sevki, baba veya annenin isteğine bağlı olarak, askerdeki kardeşinin hizmeti bitinceye kadar tehir edilir. İki kardeş aynı celp grubunda sevke tâbi ise baba veya annenin isteğine bağlı olarak kardeşlerden birinin sevki, diğerinin terhisine kadar tehir edilir. Eğer 2 kardeşseniz isterseniz kardeşinizle aynı zamanda askerlik yapabilirsiniz. İsterseniz de anne veya babanızın talebi ile askerliğinizi kardeşiniz askerden dönene kadar erteleyebilirsiniz. Bu tamamen sizin tercihinize kalmış. Askere gitmek istemezseniz sizi kardeşiniz askerden dönene kadar askere alamazlar. Gitmek isterseniz de kimse size asker olamazsın demez, diyemez.

İki Erkek Kardeşten Fazla Kardeşi Olanların Askerlik Tehir İşlemleri

İkiden fazla kardeşten ikisi askerde olduğu sürece baba veya annenin isteğine bağlı olarak diğer kardeşlerin sevki, askerdeki kardeşlerinden birinin terhisine kadar tehir edilir. İkiden fazla kardeşten biri askerde ise hizmet sırası gelen kardeşin sevki, eğer diğer kardeşleri yirmi yaşından küçük ise, kardeşlerden biri yirmi yaşını bitirinceye kadar, aksi takdirde askerdeki kardeş terhis oluncaya kadar tehir edilir.

Yirmi yaşından küçük kardeşlerin yanı sıra, ailenin geçimine yardım edemeyecek derecede malûl olduğu hastane sağlık kurullarınca düzenlenmiş sağlık raporu ile belgelenen kardeşler sevk tehiri işleminde dikkate alınmazlar. (Askerliğe elverişli değildir raporu olanlardan çalışabilir durumda bulunanların bu raporları dikkate alınmaz.)

Üç kardeşin üçü de aynı celp grubunda sevke tâbi ise; baba veya annenin isteğine bağlı olarak ikisi askere alınır, üçüncünün askerliği diğerlerinin terhisine kadar tehir edilir.

Askere Alımda 20 Yaş Hesabı Nasıl Yapılır? 

7179 Sayılı Askeralma Kanununda “Askerlik çağı her erkeğin nüfus kayıtlarında yazılı olan yaşına göredir ve yirmi yaşına girdiği yılın ocak ayının birinci gününden başlayarak kırk bir yaşına girdiği yılın ocak ayının birinci gününde bitmek üzere en çok yirmi bir yıl sürer.” denilmektedir. 20 Yaşını doldurun kişi eğer eğitim, sağlık gibi mazeretleri yoksa askerlik hizmetini yapmaya mecburdur. 20 Yaş hesabı aşağıda yer alan tabloya göre yapılır.

Örnek 1 : 08.03.1998 tarihinde doğan bir kişi  09.03.2018 tarihinde 20 yaşını doldurmuş kabul edilir.

Örnek 2 :  15.06.1999 tarihinde doğan bir kişi 16.06.2019 tarihinde 20 yaşını doldurmuş kabul edilir.

Örnek 3 : 28.11.2000 Tarihinde doğan bir kişi 29.11.2020 tarihinde 20 yaşını doldurmuş kabul edilir.

Görüldüğü üzere askere alım işlemi 20 yaşını doldurma şartına bağlıdır. Bir kişi 20 yaşını doldurmadan askere alınmaz.

Kardeş Sebebiyle Tehir İşlemi İçin Anne veya Babanın Sevk Sırasında Yanında Bulundurması Gereken Evraklar
a.      Dilekçe ( Kardeşlerden kim askere gidecek kim gitmeyecek gibi bilgileri içeren, hangi kardeşin askerde olduğunu açık bir şekilde ifade eden bir dilekçenin yanınızda olması gerekmektedir.)

b.      Ailesinin geçimine yardım edemeyecek derecede malûl olduğu beyan edilenler için bu durumlarını belgeleyen, hastane sağlık kurullarınca düzenlenmiş sağlık raporu ile birlikte askerlik şubesine müracaat etmesi gerekir.

Yukarıda yer alan evraklar kardeş mazereti sebebi ile askerlik tehir işleminin yapılması için yeterlidir.

İki Kardeş Aynı Anda Doğuda Görev Yapabilir mi?

İki kardeş aynı anda askerde ise biri doğuda terör bölgesinde görev yaparken diğer kardeş batıya verilir. Her iki kardeş batıda görev yapabilir fakat her iki kardeş aynı anda doğuda görev yapamaz. Bununla birlikte ikiz kardeşler aynı anda askere giderlerse istemeleri halinde aynı yerde askerlik yapabilirler. Aynı yerde askerlik yapmak isteyen ikizleri devlet aynı yerde buluşturmak zorundadır. Konuya ilişkin sorgu, görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden bize iletebilirsiniz.

Google Arama Motorunda Arama Yap

Daha Fazla Göster
Subscribe
Bildir
Adınızı ve Soyadınızı Giriniz
E-mail adresi girmeniz zorunludur
40 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

Merhabalar. Abim ileride subay olacak. Abim subay olduğunda bu tecil hakkını kullanabiliyor muyum?

Merhabalar.
Biz üç kardeşiz. Kardeşim tecilini bozdurup askere gidiyor şimdi. Benim ise tecilim bitiyor. En küçük kardeşim ise 10 yaşında. Kardeşim askere gittiği zaman benim tehir ettirme imkanım olur mu ?

2 Kardeş’ten biri Bedelli’den yararlanması durumunda diğer kardeş’in doğu-batı nereye verilir ?

4 erkek kardeşiz abim usta birliğinde ben acemi birliğine katılıyorum dilekçe yada isteğe bağlı abimle aynı yerde usta birliğine katılabilir miyim

Merhaba biz 4 erkek kardesiz ve ikiziz aile geçimini biz sağlıyoruz acaba birimız gitse birimiz gitmezse olurmu acaba ne yapmak gerekli

İkiz değiller ancak iki kardeş kıbrısta bedelli askerlik nasıl yapabilir? Torpil mi? Torpilse şikayet edemez miyiz?

Merhaba benim abim asker ben o askerliğini bitirmeden gitmek istemiyorum bazı sebeplerden dolayı fakat ben adres olarak amcamın üzerine kayıtlıyım bununla ilgili bir sıkıntı çıkar mı acaba yardımcı olur musunuz ?

Ben uzman çavuşum kardeşim de uzman olacak aramızda bir yaş fark var biz beraber aynı yerde görev yapabilirmiyiz

2 oğlum Bedelli askerlik yapacak ikiside aynı döneme denk geldi birini öne alabilirmiyiz

Benim ikiz olan iki arkadaşım var ikiside askerliğimi aynı anda aynı yerde hatta aynı koğuşta yapıp geldiler

Başa dön tuşu