İki Kardeş Aynı Anda Askerlik Yapabilir mi?

Askere alım işlemlerinin tamamı 1111 Sayılı Askerlik kanununa göre yapılmaktadır. Bu kanun askere alımlarda uygulanacak usul ve esasları detaylı şekilde açıklamaktadır. 1111 Sayılı Askerlik Kanunu’nun 35/d maddesinde kardeşlerin aynı anda askerlik yapıp yapamayacaklarına dair bilgilere yer verilmiştir. Şimdi bu maddeleri detaylıca inceleyelim. 2 Kardeşin aynı anda askerlik yapabilmesini etkileyen en önemli şey ailede kaç erkek kardeşin olduğudur.

Şimdi diyelim ki siz toplamda 2 erkek kardeşsiniz. Bu durumda bir kişi askerde iken diğer kişi isterse diğer kardeşi askerden dönene kadar askere gitmeyebilir. Diyelim ki siz 4 erkek kardeşsiniz. Bu durumda bu 4 erkek kardeşten 2 tanesi aynı anda askere gider. Bunu kimse önleyemez. Fakat 3. ve 4. kardeşler isterlerse askerde olan kardeşlerden en az biri dönene kadar askere gitmeyebilir. Askerliğini tecil ettirebilir. Şimdi detaylıca anlatalım;

2 Erkek Kardeş Olan Kişilerin Askerlik Tehir İşlemleri

Kardeş sevk tehir işlemleri 1111 sayılı askerlik kanununun 35/D maddesi ile belirlenen esaslar çerçevesinde askere sevk sırasında yapılır.  Eğer siz iki kardeşseniz ve kardeşiniz askerde ise siz anne ve babanızın talebi üzerine diğer kardeşiniz askerden dönene kadar askerliğinizi tecil ettirebilirsiniz. İki kardeşten biri askerde ise askerlik hizmet sırası gelenin sevki, baba veya annenin isteğine bağlı olarak, askerdeki kardeşinin hizmeti bitinceye kadar tehir edilir. İki kardeş aynı celp grubunda sevke tâbi ise baba veya annenin isteğine bağlı olarak kardeşlerden birinin sevki, diğerinin terhisine kadar tehir edilir. Eğer 2 kardeşseniz isterseniz kardeşinizle aynı zamanda askerlik yapabilirsiniz. İsterseniz de anne veya babanızın talebi ile askerliğinizi kardeşiniz askerden dönene kadar erteleyebilirsiniz. Bu tamamen sizin tercihinize kalmış. Askere gitmek istemezseniz sizi kardeşiniz askerden dönene kadar askere alamazlar. Gitmek isterseniz de kimse size asker olamazsın demez, diyemez.

İki Erkek Kardeşten Fazla Kardeşi Olanların Askerlik Tehir İşlemleri

Kardeş sevk tehir işlemleri 1111 sayılı askerlik kanununun 35/D maddesi ile belirlenen esaslar çerçevesinde askere sevk sırasında yapılır. İkiden fazla kardeşten ikisi askerde olduğu sürece baba veya annenin isteğine bağlı olarak diğer kardeşlerin sevki, askerdeki kardeşlerinden birinin terhisine kadar tehir edilir. İkiden fazla kardeşten biri askerde ise hizmet sırası gelen kardeşin sevki, eğer diğer kardeşleri yirmi yaşından küçük ise, kardeşlerden biri yirmi yaşını bitirinceye kadar, aksi takdirde askerdeki kardeş terhis oluncaya kadar tehir edilir.

Yirmi yaşından küçük kardeşlerin yanı sıra, ailenin geçimine yardım edemeyecek derecede malûl olduğu hastane sağlık kurullarınca düzenlenmiş sağlık raporu ile belgelenen kardeşler sevk tehiri işleminde dikkate alınmazlar. (Askerliğe elverişli değildir raporu olanlardan çalışabilir durumda bulunanların bu raporları dikkate alınmaz.)

Üç kardeşin üçü de aynı celp grubunda sevke tâbi ise; baba veya annenin isteğine bağlı olarak ikisi askere alınır, üçüncünün askerliği diğerlerinin terhisine kadar tehir edilir.

Askere Alımda 20 Yaş Hesabı Nasıl Yapılır? 

1111 Sayılı Askerlik Kanununda “Askerlik çağı her erkeğin nüfus kayıtlarında yazılı olan yaşına göredir ve yirmi yaşına girdiği yılın ocak ayının birinci gününden başlayarak kırk bir yaşına girdiği yılın ocak ayının birinci gününde bitmek üzere en çok yirmi bir yıl sürer.” denilmektedir. 20 Yaşını doldurun kişi eğer eğitim, sağlık gibi mazeretleri yoksa askerlik hizmetini yapmaya mecburdur. 20 Yaş hesabı aşağıda yer alan tabloya göre yapılır.

Örnek 1 : 08.03.1998 tarihinde doğan bir kişi  09.03.2018 tarihinde 20 yaşını doldurmuş kabul edilir.

Örnek 2 :  15.06.1999 tarihinde doğan bir kişi 16.06.2019 tarihinde 20 yaşını doldurmuş kabul edilir.

Örnek 3 : 28.11.2000 Tarihinde doğan bir kişi 29.11.2020 tarihinde 20 yaşını doldurmuş kabul edilir.

Görüldüğü üzere askere alım işlemi 20 yaşını doldurma şartına bağlıdır. Bir kişi 20 yaşını doldurmadan askere alınmaz.

Kardeş Sebebiyle Tehir İşlemi İçin Anne veya Babanın Sevk Sırasında Yanında Bulundurması Gereken Evraklar
a.      Dilekçe ( Kardeşlerden kim askere gidecek kim gitmeyecek gibi bilgileri içeren, hangi kardeşin askerde olduğunu açık bir şekilde ifade eden bir dilekçenin yanınızda olması gerekmektedir.)

b.      Ailesinin geçimine yardım edemeyecek derecede malûl olduğu beyan edilenler için bu durumlarını belgeleyen, hastane sağlık kurullarınca düzenlenmiş sağlık raporu ile birlikte askerlik şubesine müracaat etmesi gerekir.

Yukarıda yer alan evraklar kardeş mazereti sebebi ile askerlik tehir işleminin yapılması için yeterlidir.

İki Kardeş Aynı Anda Doğuda Görev Yapabilir mi?

İki kardeş aynı anda askerde ise biri doğuda terör bölgesinde görev yaparken diğer kardeş batıya verilir. Her iki kardeş batıda görev yapabilir fakat her iki kardeş aynı anda doğuda görev yapamaz. Bununla birlikte ikiz kardeşler aynı anda askere giderlerse istemeleri halinde aynı yerde askerlik yapabilirler. Aynı yerde askerlik yapmak isteyen ikizleri devlet aynı yerde buluşturmak zorundadır. Konuya ilişkin sorgu, görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden bize iletebilirsiniz.

Google Arama Motorunda Arama Yap

Subscribe
Bildir
Adınızı ve Soyadınızı Giriniz
E-mail adresi girmeniz zorunludur
37 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

Ikiz olmayan iki kardeş aynı anda askere gidip aynı yerde askerlik yapabilirlermi?

Başa dön tuşu