Hava Değişimi Nedir?

Askere alma işlemi yapılmadan önce askere gidecek herkes bir sağlık taramasından geçirilir ve sağlık taraması neticesinde ruh ve beden sağlığı yerinde olanlara askere elverişlidir, ruh ve beden sağlığı yerinde olmayanlara ise ilgili prosedürler tamamlandıktan sonra askere elverişli değildir (çürük raporu) verilir. Askere elverişlidir raporu alanlar artık sağlam kabul edilir ve bu kişilerin sağlıklı olmasından bu noktadan sonra askeri birliği sorumludur. Sağlam bir şekilde birliğine teslim olan kişinin bir aksilik olmazsa sağlam şekilde terhis edilebilmesi Türk Silahlı Kuvvetlerinin ilk amaçlarından biridir.

Kısa dönem de olsa uzun dönem de olsa askerlik uzun bir süredir. 6 Ay yada 12 ay kışlada kalan askerler zaman zaman çeşitli hastalıklara yakalanabilmektedirler. Askeri çeşitli sebeplerle ruh ve beden sağlığı bozulduğunda Türk Silahlı Kuvvetleri tedavi sürecindeki tüm masrafları üstlenerek askerleri tedavi etmektedir. Tedavi neticesinde eğer askerin ruhsal olarak yada bedensel olarak kendine gelmesi zaman alacak ise askere 90 güne kadar istirahat verilmektedir. Asker evine gönderilerek dinlenmesi ve iyileşene kadar (maksimum 90 gün) evinde kalması sağlanmaktadır. Bir örnekle durumu daha detaylı anlatalım. Diyelim ki askerde çatışmaya girdiniz ve ayağınızdan vuruldunuz yada diyelim ki sizde kıl dönmesi var ve hastanede ameliyat olmanız gerekti. Bu durumda askeri hastanede tüm ameliyatınız ve tedaviniz yapılıyor. Tedavinizin ardından size hastalığınızın durumuna uygun bir süre evde dinlenmeniz için izin veriliyor. İşte bu izne askerde hava değişimi denilmektedir.

Hava değişimi süresi kaç gündür?

Hava değişimi süresi hastalıktan hastalığa değişmekle birlikte 90 güne kadar çıkan hava değişimi süresi olabilmektedir. Askeri uygulamada genellikle hava değişimine gidecek kişiye 45 günlük hava değişimi verilir ve 45 gün sonunda birliğine teslim olan kişi kontrol edilir. Eğer askerin yeniden hava değişmesine karar verilirse askere yine süre verilir ve asker yine hava değişimine gönderilir.

Hava değişimi askerden sayılır mı?

Hava değişimi alan asker askerdeymiş kabul edilir ve şafakları azalmaya devam eder. Hava değişimi kişinin elinde olan keyfi bir durum olmadığı ve askeri hastane tarafından uygun görüldüğü için kişi evinde istirahat ederken aynı zamanda askerliğine de devam ediyor kabul edilir. Hava değişimi bittiğinde askerin derhal birliğine teslim olması gerekmektedir. Hava değişimi bittiğinde birliğine teslim olmayan asker asker kaçağı durumuna düşer ve bu da istenmeyen bir durumdur. Cezai yaptırımları vardır.

Hava değişimini kim verir?

Hava değişimi askeri birlikte görev yapan doktorun tavsiyesi ve raporu üzerine verilir. Doktor onayı olmayan kişilere hava değişimi için izin verilmez. Kişinin hava değişimi alabilmesi için ruh yada beden sağlığının ciddi şekilde zarar görmüş olması gerekmektedir.

Hava değişimi verilen hastalıklar nelerdir?

Hava değişimi kişinin ruh sağlığıyla ilgili sorunları varsa da verilir kişinin beden sağlığı ile ilgili sorunlar varsa da verilir. Önemli olan kişinin sağlığını kaybetmiş veyahut hava değişimi almaz ise kaybedecek olmasıdır. Askerliğin psikolojik zorluğunun altından kalkamayıp psikolojik olarak yıpranan ve ruh sağlığı bozulduğu gerekçesiyle hava değişimine gönderilen binlerce asker vardır. Hava değişimi sadece beden sağlığı olarak değerlendirilmemelidir. Ruh sağlığı bozulup kendine yada çevresindeki askerlere zarar verebilecek durumda olan askerlere de hava değişimi için izin verilir. Hava değişimi alarak evine giden ve kafası rahatlamış olarak dönen asker birliğinde askerliğe devam eder.

Hava değişiminin amacı nedir?

Hava değişimi kişi normalde çürüğe ayrılacakken kişiye ikinci bir şans vermektir aslında. Ülkemizde askerliğini yapmamak ve çürük raporu almak pek hoş karşılanan bir durum değildir. Bu nedenle beden ve ruh sağlığı bozulan kişiyi tedavi eden ve tedavi etmek isteyen Türk Silahlı Kuvvetleri kişiyi hava değişimine gönderir ve bu sayede kişinin ruh ve bedenen iyileşmesini sağlar. Bu sayede kendine gelen asker askerliğini tamamlar ve terhis olur. Amaç askerliğini yapan kişiyi mağdur etmemek ve sağlıklı bir şekilde birliğine teslim olan kişiyi sağlıklı bir şekilde terhis ederek evine göndermektir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
Adınızı ve Soyadınızı Giriniz
E-mail adresi girmeniz zorunludur

63 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

Testislerimin biri torbada diğeri kasık.bölgemde ara ara çok sancı yapıyor üniversite hastanesinde özel profösöre gittim kasıktakini torbaya indirmiştik ameliyatla sonraları yine kasık içine giriyor. Hocam alsak olabilir fakat almazsak daha iyi olur demişti fakat düzenli olarak 2 3 ayda bir kontrolleri aksatmamızı söyleyip aksatırsak sonrasında varikosel tumore çevirir demişti. Düzenli kontrollere gidiyorum fakat 1ay sonra askerliğim var orada nasıl biryol izlememiz gerekir. Çünkü gitmiş olduğum askeriyede profösör bakabilirimi? Yoksa kendi profesör hocamızın askeriye ye yazı mı göndermesi gerekir. Bilgilendirirseniz sevinirim.veyahut ağrılarım artarsa askeri hastanede ameliyat veya tedavim mümkün olur mu..? Birde elimde hiç bir rapor alma gereksimi de duymadım spordan veyahut ağır iş için çünkü askere geldiğinizde bilinçli alınmış rapor derler diye rencide edilmek istemiyorum. Fakat öyle bi an yada… Read more »

Merhabalar benim şuanda sol on çapraz bağım kopuk ama askere gidicem mr ve cd im var ve yazılı bi rapor kağıdım var askerde bana muaf mı verirler yoksa ameliyat ederlermi yaptırırlar mı

Ben 5 aylık askerim psikiyatri bana 21 gün hava değişimi verdi kac gün benim askerlikten düşer kaç gün düşmez ve hic izin kullanmadım 6 ay askerlik yapıcam

Merhaba ,

F-43 uyum bozukluğu için verilen 21 gün hava değişiminden sonra tekrar RDM’ye çıkıldığında askerliğe elverişli değildir raporu verme ihtimalleri var mı ?

Selam özlem hanım ben yaklaşık 8 senedir psikiyatri tedavisi görüyorum değişik değişik tanılar aldım 2 kere hastaneye yattım piskoloji bölümünde, askerdeyim suanda çürük alabilirmiyim hava değişimi aldım suan

Piskiyatri bana 21 gün hava değişimi verdi bana ilaç yazdı benim reçetem süresi geçti ben ilaçlarımı aldım sorun olurmu

merhabalar nişanlım 10 nisanda askerde ayak bileğini 5 yerden parçalı olarak kırdı ve ayağında 13 tane vida var. kasım ayına kadar doktorlar heyette 2 kere 3 ay olmak üzere toplam 6 ay hava değişimi verdi. ayağı şuan orta derecede iyi askere geri hizmette devam edebilecek durumda. yeni girdiği heyette doktor 6 ay daha hava değişimi verdi. yani toplamda 1 yıllık hava değişimi almış oluyor. bu ne kadar normal ve adaletli ? böyle bir durumda askere el verişli değildir kararı verilmesi gerekmiyor mu?

İyi günler ben şuan askerdeyim sivil hayatımda çapraz bağ kopmasindan dolayı ameliyat olmuştum ve askere geldim acemi birliğinde ayağımda çektiğim sıkıntılar için hastaneye sevk etmişlerdi ve orada bana 21gunluk hava değişimi verdiler bize askerde 30 gün rapor hakkınız var demişlerdi şimdi bu 21gunluk hava değişimi normal rapor halkımızdan mı gidiyor çünkü burnumdan tekrar ameliyat olma ihtimali var eğer bana verilen 21gunlik hava değişimi normal rappordan gidiyorsa 9 gün raporun kaldı ameliyat olursam askerligim uzar mı acaba eğer uzarsa ameliyattan vazgecicem

Merhabalar bundan 1 ay önce varis ameliyatı için ist. gata hastanesine gittim 3 gün hastahanede yattım ve ameliyat oldum bunun sonucunda 30 gün istirahat verdiler.
Birligime teslim oldun ardindan Hastanede yatarken vücudum da döktüntuler oluştu bn alerji oldum sandım fakat cildiye doktoruna gittigim de uyuz tanısı konuldu şimdi ise 7 gün süre ile hastanede yatmaktayım sonuç olarak hava değişiminden önce ki 30 gün ile şimdi yatmakta olduğum 7 gün şafagim dan düşecek mi yoksa izin gunlerimden mi düşülecek

Erkek arkadaşım çapraz bağ yirtilmasindan ameliyat oldu. Raporları vardı uzun bi süre iyileşmek için burda kaldı fakat geçmedi ağrıları dinmiyordu bide şişlik hiç inmedi bacağın ameliyata girmeden önceki her hali hala görünüyor. Doktoru hiç bi daha kontrollerini yapmadi elle muayene etti elle muayene etmekle anlaşılır mı iyileşip iyilesmemesi. 90 günden fazla raporu var ama tekrar askere gitti. Hala ağrıları devam ediyormuş çürük alıp buraya gelmesini şehir dışında tekrar kontrollerinin yapılmasını istiyoruz. Yarın heyete sevk olucak sizde çürük alma ihtimali var mi ? Yada orda kalıp tedavisi ettilirmi cok zorlanıyor

Merhaba
Nişanlımı askerde darp ettiler 15 kişilik er grubu saldırdı elmacık kemiğinde filan kırık var. Eli yüzü mosmor hava değişimi verirler mi ? Şuan hastanede durum nası ilerler.

Teşekkür ederim

Tekrar Merhaba ,

Bu yaşanan darp etme konusu ile ilgili size bir sorum daha olacaktı eskiden Askeri Mahkeme ve Askeri hapishane olduğundan kışlada suç işleyen askerlere ceza veriliyormuş fakat şuan askeri mahkemeler kalktığından dolayı bu8 suçu işleyen askerlere nasıl ceza verilir ?
Şimdiden teşekkürler

merhabalar.. elimin kırılması hasebiyle 30 günlük istirahat almıştım ben. şimdi dizimde menisküs yırtığı olduğunu öğrendim. bu hastalıktan ötürü olunan ameliyat sonrası 15 gün yataktan kalkılamıyor, 2 ay boyunca koltuk değneğiyle geziliyormuş.. Yani 2 aya yakın iyileşme süreci varmış.
ameliyat olursam bana hava değişimi tekrardan verirler mi? ve bu hava değişimi askerlikten mi gider. Yazınızda gördüğüm kadarıyla 90 güne kadar varmış ama bize hep 30 gün diyorlardı.

Başa dön tuşu