Mevzuatta Bakayaların/yoklama kaçaklarının yakalanmalarına, askerlik şubelerine götürülmelerine ilişkin şu hükümlere yer verilmiştir.

Yoklama kaçağı ve bakayalar, askerlik ödevlerini yerine getirmek maksadıyla yakalanmaları için Askeralma Genel Müdürlüğünce İçişleri Bakanlığına bildirilir.
Kolluk kuvvetlerince yakalanarak muhafaza altına alınanlar, mesai saatleri içerisinde en yakın askerlik şubesine getirilir. Mesai saatleri dışında veya askerlik şubesinin bulunmadığı yerlerde yakalananlar ilgili kolluk kuvveti tarafından hazırlanan tutanağa istinaden derhal serbest bırakılır.
Kolluk kuvvetleri tarafından hazırlanan tutanakların bir nüshası yükümlüye verilir, diğer nüshası ise en geç üç işgünü içerisinde en yakın askerlik şubesine teslim edilir.
Yoklama kaçağı ve bakaya olarak arananlardan yurt dışında yaşadığı tespit edilenlere ilgili Türk Konsoloslukları aracılığıyla işlemlerini tamamlatması tebliğ edilir ve tebellüğ belgeleri askerlik şubesine iade edilir.

Mevzuata göre normalde yurt dışına çıkışta sorun yaşamanız lazım ama uygulamada sorun olmuyor. Bir belge imzalatılıyor şu kadar sürede şubeye gitmeniz gerekiyor diye. Sonra serbest kalıyorsunuz ve yurt dışına da çıkabiliyorsunuz.
Yoklama kaçağı olupta hakkında herhangi bir aranma suç soruşturması olmayan biri yurt dışına çıkabilir mi ?