Arkadaşlar, benim askerliğim şu anda 29 Mayıs 2021'e kadar erteli. Fakat önümüzdeki haziran ayında üniversite sınavına girip eylülde bir üniversiteye kayıt yapmak istiyorum.

Eğer tecilimin bitmesine yakın askerlik şubesine üniversite sınavı kayıt belgemle başvursam askerliğimi kasım celbine kadar erteleyebilir miyim?
üniversite sınavı kayıt belgemle başvurursanız askerliğiniz tecil edilir fakat o noktada şöyle bir durum var. Bakaya yada yoklama kaçağı olan kişiler 7179 sayılı askerlik kanununa göre herhangi bir okula kayıt yaptıramaz. yani üniversite sizin kaydınızı askerlikle ilişiğiniz olduğu için yapamaz. yaparsa da suç işlemiş olur. bakaya yada yoklama kaçağı olmadan önce okula kaydınızın yapılması gerekiyor. o arada kalan sürede rapor almanız ve celp atlatmanız faydanıza olacaktır.
2020 aralık 29 tarihinde yani 2021 başlangıcında askerlik tecilim bitti,ever 23 yaşındayım . Yeniden YKS ye girmek istiyordum ama askerliğim bittiği için üniversiteye kayıt yaptırıp ertelemeyi düşündüm ancak puanım düşecekti bende(bazı nedenlerden dolayı bu kadar uzadı hiç kayıt yaptırmadım.) başka bir yol olarak bir merkezdeki şubeden ve tandığım bir asker kişi ile görüştüm.Bana 2021 yılında başlayacak olan yoklamam ile celp dönemini sınav sonrası dönemleri seçersem gidene kadar YKS ye girmiş olacağımı sonrada kayıt yaptırıp tecil ettirebileceğimi söylediler.Bunun aksi bir yanı var mıdır? celp dönemlerini seçerken ağustos veya kasım olması kesin midir tercih yaptığımız taktirde veya başka bir yolu var mıdır? Eğer yks ye girip kayıt yaptırabileceksem bi şekilde cezayı ödemeye bile razıyım. Teşekkürler.