Merhaba arkadaşlar,

Şafak sayan bir askerim. Başıma böle bir olay geldi maalesef. Covid-19 dan dolayı karantinaydım.Karantina sürem dolmuş ama raporum devam ediyordu. Bende komutanımı arayamadan şehir değiştiği yapmak zorunda kaldım.Bir kaç gün sonra kendim arayarak yerimi bildirdim ama derhal gelmemi ve hakkımda tutanak tutulacağı I söyledi.

Tutanaklar tutuldu, şimdide savunma istem yazısı geldi. Sizce ne yapmalıyım savunma yazayım mı yoksa büyük ihtimalle aylıktan kesme cezası alacağım.

Beni üzen hiçbirşekilde komutanlara saygısızlığım yada böyle izinsiz biryere gitme durumum yoktu. Sonuçta gün sayıyordum ne olacak bundan sonra öneriniz varmı ne yapmalıyım
türk silahlı kuvvetleri disiplin kanunu'nun 18. maddesinde aylıktan kesme cezası verilecek haller açıklanmıştır. aylıktan kesme cezası verilecek hallerde şu ifade yer almaktadır. "izinsiz olarak garnizonu terk etmek: izinli olmadığı hâlde görev yaptığı garnizon hudutlarını terk etmektir." yani izinsiz olarak garnizonu terk eden kişiye aylıktan kesme cezası verilir.

siz de garnizonu terk etmişsiniz ve bu durumda tutunak ile tespit edilip kayıt altına alınmış. savunmanızı yapın, mantıklı bir açıklama yapmanız durumunda "geçerli sebep var ise (hastalık vb. )" bu ceza uygulanmaz. ama hiç bir makul sebep yok fakat siz garnizonu terk ettiyseniz o durumda yapacak bir şey yok. ceza kesinleşir. hiç savunma yapmamak suçu kabul ettiğiniz anlamına gelir. mazeret falan belirtip savunma yapın. bilerek ve isteyerek olmadığını, mecburen böyle bir eylemde bulunduğunuzu anlatın savunmanızda. hiç savunma yapmamaktan kat ve kat daha iyi sonuç alırsınız. geçmiş olsun.