Askerliğimi yaptıktan sonra TSK'da subay olarak kalmak istiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim?
Askeralma Yönetmeliği’nin 5. maddesinde şu ifadeler yer almaktadır. “Barışta, Kanunun 24 üncü maddesinin birinci fıkrası uyarınca verilen idarî para cezası kesinleştikten sonra bu eylemlerden herhangi birini işleyenler ile bu eylemleri seferberlik ve savaş hâlinde işleyenler hakkında nüfusa kayıtlı olduğu yer askerlik şubesince suç dosyaları hazırlanarak yükümlünün nüfusa kayıtlı oldukları yer Cumhuriyet başsavcılığına gönderilir.” Bu ifadeden anladığımız üzere eğer kişi seferberlik ve savaş hallerinde yoklama kaçağı olunursa bu kişilerle ilgili suç dosyası hazırlanıp Cumhuriyet Başsavcılıklarına gönderiliyor ve yoklama kaçağı kişi için adli süreç başlıyor. Bakaya kaldınız ve size ilgi idarece idari para cezası da kesinleşti ve bu idari para cezası kesinleştikten sonra siz yine yoklama kaçağı oldunuz diyelim. Bu durumda da sizin hakkınızda dosya hazırlanıyor ve Cumhuriyet Başsavcılığı’na bildiriliyor ve bakaya kişi için adli süreç başlıyor.
176 santimetre boyunda ve 110 kilogram ağırlığındayım. Bu şartlar altında kilodan dolayı askerlikten muaf olabilir miyim? Sınır değerlerin içerisinde miyim yoksa askerlikten muaf mı olurum. Başka bir sağlık sorunum yok.
Benim aklıma takılan bir husus var. Bakaya Kalan Kişi Bedelli Askerlik Yapabilir mi? Mevzuat bu konuda ne diyor. Bakaya kalan kişinin bedelli askerlik yapma şansı hiç mi yok? Bir defa bakaya kalındığında iş işten geçiyor ve bedelli askerlik yapma ihtimali ortadan kalkıyor mu?
Değerli arkadaşlar. Kasım celp döneminde askere gidecek kişilerin askerlik yapacakları yerler belli oldu mu? Yerler açıklandı mı?
Üniversiteler kayıt sırasında kişinin askerlikle bir ilişiğinin olmadığına dair belge isterler. Bakaya yada Yoklama Kaçağı olan kişinin de askerlikle ilişiği vardır. Bu nedenle de kişi okullara kayıt yaptıramaz. Okulu kazansanız dahi bakaya yada yoklama kaçağı olduğunuz için okula kaydınız yapılmaz. Mevzuatta şu ifade yer almaktadır. “Okula kayıt tarihi yoklama kaçağı veya bakaya kaldıkları tarihten sonra olanların askerlikleri ertelenmez."
Yoklama kaçağı olan kişilerin bilgileri Milli Savunma Bakanlığınca İçişleri Bakanlığına bildiriliyor. Yani siz bakaya kalınca bilgileriniz kolluk kuvvetlerine (Jandarma ve Polis) iletiliyor. GBT (Genel Bilgi Toplama) yapan kolluk kuvvetlerine denk gelen yoklama kaçakları ile ilgili olarak 2 farklı durum oluşuyor. Eğer mesai saatleri içerisinde GBT’ye takıldıysanız bu durumda sizi askerlik şubesine götürüp orada işlem yaptırıyorlar. Eğer mesai saatleri dışında GBT’ye takıldıysanız bu durumda size askerlik şubesine gidip gerekli işlemleri yaptırmanız gerektiğine dair bir tutanak imzalatıyorlar ve sizi derhal serbest bırakıyorlar.
Askerlik sevk belgesini nereden ve nasıl alabilirim? Askerlik sevk belgesiyle ilgili bana yardımcı olabilir misiniz?
Değerli arkadaşlar.
Askerliğin uzayacağına dair sık sık duyum alıyoruz. Bu konuda bir bilgisi olan var mı? Askerliğin uzama ihtimali nedir. Hangi şartlar oluşursa sizce askerlik uzar. Şu an resmi bir açıklama yok ama kulis bilgisi alan var mı?
Askerlik şubeleri saat kaçtan kaça kadar çalışıyor? Net bir bilgi verebilir misiniz?
Eğer yoklama kaçağı ya da bakaya durumundaysanız ve hakkınızda kesinleşen bir idari para cezası var ise bu parayı ödemek zorundasınız. Bu cezadan artık kurtulma şansınız yok. Nasıl ki trafik cezası yediğiniz zaman bu parayı mecburen ödüyorsanız bu parayı da ödemek zorundasınız. Askerlik cezaları vergi dairelerinden ödenmektedir. Vergi dairelerinde cezalarınızı taksitlendirip ödeme şansınız vardır.
Birliğe teslim olmadan önce yanımda tuşlu fakat kameralı telefon götürmeyi düşünüyorum. Kameralı telefona kesinlikle izin verilmiyor mu? Hiç bir fonksiyonu olmayan fakat kameralı olan tuşlu telefon da mı yasak? Bilgi verecek arkadaşlara şimdiden saygılarımı iletiyorum.
Askerliğimi tecil ettirmek istiyorum. Yoklama ve muayene işlemlerini hallettikten sonra mı askerliği tecil ettirebiliyorum yoksa yoklama ve muayene olmadan da askerliği tecil edebilmem mümkün mü?
Yoklama Kaçağı olanlara gün başına idari para cezası verilmektedir. Bu para cezası da kendiliğinden askerlik şubesine gidip “ben yoklama kaçağıyım. Bana işlem yapın” diyenler için daha düşük iken kolluk kuvvetleri tarafından yakalanıp askerlik şubesine götürülenler için daha yüksektir. Mevcutta gün başı kendiliğinden gelenler için 5 TL, Kolluk kuvvetlerince yakalanıp getirilenler için 10 TL dir. Fakat bu fiyatlar her yıl Kabahatler Kanunu hükümlerine göre güncellenmektedir.
Diyelim ki ben muayene ve yoklama iş ve işlemlerimi yaptırmadım ve yoklama kaçağı oldum. Yoklama Kaçağı Olan Kişi Bedelli Askerlik Yapabilir mi? Yoklama kaçakları kesinlikle bedelli askerlik yapamaz diye mevzuatta bir hüküm var mı?
Çok uzun zamandan beri askerlik konusunda bilgi alışverişi yapılabilen ve sağlam bir altyapısı olan bir sisteme ihtiyaç duyuluyordu. Nihayet askerlik sitemize çok kapsamlı bir yazılımı dahil ettik ve sitemiz artık tam anlamıyla bir asker mekanına dönüştü. Bundan sonra askerlikle ilgili her türlü soru ve sorununuza sitemizdeki forum sistemini kullanarak cevap yada çözüm arıyabilirsiniz.

Forum sitemimizde ihtiyacınız olan her türlü altyapı (fotoğraf, video yükleme, siteye üye olan tüm kullanıcılarla anlık mesajlaşma, size birileri mesaj attığında bunu anında bildirimle öğrenme) sağlandı. Bundan sonra yapmanız gereken tek şey sitemize 1 dakikadan kısa bir sürede üye olmak ve paylaşım yapmaya başlamak.

Askerlik forum sitemiz hayırlı ve uğurlu olsun.
Fakülte veya yüksek okulları bitiren kadın veya erkeklerden muvazzaf subay olmak isteyenlerin karşısına Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu çıkmaktadır. Sizin subay olabilmeniz yada subay olamamanız tamamen bu kanunda yer alan şartları taşıyıp taşımama durumunuz ile ilintilidir. Yani ben fakülte yada yüksek okul bitirdim. Subay olmak için hangi kanuna bakacağım derseniz kanun şu: Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu