Askerlik Forum Sitesi – Askerlik Forum Sitesi
merhabalar, 2021 yılının başından bu yana 2 senedir yoklama kaçağı durumundayım.
Bu sene 6 ay uzun dönem olarak askere gitmeyi planlıyorum. 1-2 mayıs tarihlerinde muayene işlemlerimi tamamlatacağım. eğer bu tarihlerde muayene işlemlerini tamamlarsam beni hemen mayıs ayı içerisinde alırlar mı? yoksa ağustosa uzar mı? şahsen ben mayıs ayında gitmek istiyorum ama zannedersem seçim şansım yok. durum ne olur bilgisi olan var mı?
selam abiler ben 2.80 ortalamayla turizm işletmeciliği mezunuyum bana yedek subay ya da yedek astubay çıkma olasılığı nedir?
Merhaba,

Şuanda nevşehir üniversitesinde 3.dönemde olduğum bahar döneminde 4. Döneme gireceğim bir tezli yüksek lisans kaydım var. Ne olur ne olmaz diye kastamonu üniversitesinden başka bir bölüme başvurdum ve kayıt hakkı kazandım. Ancak nevşehirden kaydımı sildirmem ve kastamonu kesin kayıt tarihleri arasında çok az zaman var yani kastamonuya geçeceğim derken ikisinden de hakkımı kaybedebilirim. Sonuç olarak iki sorum var

1-Önce kastamonu üniversitesine kayıt yaptırsam daha sonra Nevşehirden kaydımı sildirsem olur mu? Kastamonu üniversitesinde başka yüksek lisansa kayıt varsa kovuşturma olacağına dair ibare var.
2-Kastamonu üniversitesine kayıt yaptırmayıp Nevşehirden devam edersem nevşehirdeki kaydımı yaz aylarında ne zaman silerler? Silindikten sonra ne kadar süre sonra bakaya kalırım.Hemen başka üniye kayıt yaptırmayı düşünüyorum.

Lütfen yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.
Merhabalar ben açıköğretim liseden 2022 de mezun oldum ancak mezuna kaldım ve bu sene üniversiteye hazırlanıyorum yani sınava gireceğim Mayıs 2023te de askere gitmem gerekiyormuş 22 yaşında olduğum için liseyle alakalı tecil hakkım doldu mu? Askerlik şubesine gitsem üniversite okuyacağım mezuna kaldım diyip askerliğimi tecil ettirebilir miyim? Yanıtlarsanız çok sevinirim konuyla alakalı bilgiye erişemedim ve ne yapacağımı bilmiyorum.
E devlet üzerinden askerlik durum belgesi sorguladığımda en yakın askerlik şubesine gidin yazıyor. Askerlik erteleme başvurusuna tıkladığımda ise 31/12/2025 tarihine kadar erteleme talebiniz olduğundan tekrar başvuramazsınız yazıyor. Bu durumda ne yapmalıyım?
Merhabalar,

Ben Kayseri' den Burak Koral,

8 Aralık' a kadar Amasya 15. P.Eğt. Tugayına teslim olmam gerekiyor ancak 2 Aralık da sol diz çapraz bağ ameliyatı olacağım. Bunun öncesinde ne yapmam gerekiyor? Askerlik şubesine gidip durumumu anlatayım mı yoksa Amasya' ya gidip mi durumu anlatayım ne yapmam gerekiyor? Bir de bu ameliyat sonrasında en az 4 ay rapor verecekler bunu askerlikten düşerler mi veya ertelememi verirler ne yaparlar bu konuda bana yardımcı olur musunuz?

Saygılarımla,
merhaba, hukuk fakültesi 1. sınıf öğrencisiyim. E devletten askerlik durum belgesi sorguladığımda 31/12/2022 tarihine kadar askerlikle ilişkisi yoktur yazısı çıkıyordu. ben de ASAL'ı aradım oradaki kadın bana e devletten yoklama başvurusu yapacağımı ardından aile hekimime muayene olacağımı söyledi. her şeyi tamamladım. bugün kontrol ettiğimde 01/05/2023 tarihine kadar askerlikle ilişkisi yoktur yazısı çıkıyor. ben üniversite öğrencisi olduğum için askerliğimi mezun olduktan sonra yapmak istiyorum. bu durumda ne yapmam gerekiyor bilgisi olan varsa cevaplayabilir mi?
Merhaba, Kütahya Hava Er Eğitim Tugayı’nda yemin töreninden sonra dağıtım izni veya evci izni veriliyor mu ?
İnşaat müh. bu sene bitirdim ve şu an çalışmaktayım fakat aklımda uzun dönem yedek subaylık var. Çevremdeki arkadaşlarımın çoğu yedek subaylık başvurusunu sigortasız bir şekilde yaptı. Benim sigortam yatıyor. Sigortalı olmam başvurumun kabulunü olumsuz etkiler mi acaba
askerlik durum belgemde 12 Mayıs 2022 yazıyor Mayıs celbi içinde 3 aylık dönemler var Mayıs Haziran temmuz ayları. ama askerlik hizmet tercihine baktığımda en üstte en erken Ağustos ayı var ben bunu anlamadım yardımcı olur musunuz?
Merhabalar ben bedelli askerliğe 2021 Nisan ayında başvurdum, muayene sırasında boyum 1.72 kilom 98 idi ve kilo problemine takılmadım aile hekiminde ve başvurumu yaptım. 12 Mayıs 2022 'de Manisa olarak belli oldu askerliğim ama kilom şuan 110, askere gidince bir sorun yaşar mıyım ? Yani başvurmam üzerine tam 1 sene geçti, farkına varmadan kilo almışım. Askere gidince sorun çıkarırlar mı bilen var mı acaba ?
Askerlik hizmet tercihimi kasım ayında yaptım tecil 03/02/2022 görünüyor sorun yoktu şimdi yaptığım hiZmet tercihi görünmüyor tekrar hizmet tercihi yapmam mı gerekiyor yeni yapacağım tercihte mayıs celbi görünüyor en erken
31.12.2024 kadar tecilim vardı. Lisans öğrencisiyim. 96 doğumluyum.Bedelli askerlik için yoklama başvurusu yaptıktan sonra tecilim 12.05.2022 olarak değişti. Anlam veremedim. Askerlik hizmet tercihinde bulunurken bedelli çıkmadığında erteleme hakkı yoktur diyor. Bu şekilde durumla karşılaşan var mı? Örgün lisans kaydım yenilemediğim için pasif açıköğretim lisans kaydım aktif. Bedelli çıkmadığı takdirde erteleme yapamayacakmıyım? Askerlik şubeden kesin bir bilgi alamadım böyle bir olay yaşayan var mı?
merhaba benim sorum var ben e-devlet üzerinden yoklama başvurusu yaptım ama muayenemi henüz olmadım il dışında olduğum için muayenemi 4-5 aralık gibi olabilicem, sorum ise şubat celbine yetişebilir miyim ?
Bu başlık altında şubat 2022 celp döneminde askere gidecek kişiler sorularını sorabilir, gerekli iş ve işlemlerle ilgili bilgi paylaşımı yapabilir. Her türlü soru ve sorununuz için bu başlığa yazabilirsiniz. şubat 2022 tertipleri bu başlıkta toplanıyor.
Merhaba arkadaşlar, ileri düz taban olduğum için ayak bileklerimde genelde ağrı ve acı oluyor.Bu nedenle muayene olduktan sonra sonuç askere elverişli çıkarsa bedelli yapmak istiyorum.Çürük çıkarsam zaten bedelliye gerek kalmıyor.Asal yoklama başvurusunda askerlik ertelemenizi neden iptal etmek istiyorsunuz sorusunda askere gitmek istiyorum veya bedelli yapmak istiyorum secenegi var hangisini isaretlemem gerekir bu durumda ?

İleri Düz taban olupta Askerliğe elverişsiz çıkan oldumu ?
İki sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim.
1-Bu güz döneminde tezli yüksek lisansa kayıt oldum. Öğrenci işleri erteleme talebi yaptığını söylediği halde şubeyi aradım sisteme talep gelmedi dediler. Tekrardan tecil talebi yapması için okulla mı görüşmeliyim?

2- E-devlette şu an 15 Ocak 2022 gözüküyor tecil yapılmadığı için. Cimere sorduğumda Kasım sınıflandırmasında gözüküyorsunuz dedi. Hangisine güvenmeliyim?
2022 yılı celp dönemleri Şubat 2022, Mayıs 2022, ağustos 2022 ve kasım 2022 olmak üzere toplamda 4 celp halinde yapılacaktır. gitmek istediğiniz celp tarihinden yaklaşık 3 ay önce askerlik yoklama ve muayene iş ve işlemlerini tamamlamanız faydanıza olacaktır.