Ek C2 Belgesi Nedir?

Bedelli Askerlikte 2017 Milat Olabilir Mi?

2019 Yılı Yedek Subay Maaşı Ne Kadar?

En Çok Hangi Celp Döneminde Yedek Subay Alımı Yapılıyor

FMF Hastaları Askerlik Yapabilir Mi?

sağlık muayenesi 21 Kasım, 19:49'de eklendi

FMF hastalığı yani Ailevi Akdeniz ateşi genetik bir hastalıktır. MEFV geninin mutasyona uğraması neticesinde bu hastalık oluşur. Bu hastalık kalıtsal bir hastalıktır ve anneden ve babadan çocuklarına geçtiği bilinmektedir. Anne ve babası taşıyıcı olan çocukların FMF hastalığına yakalanma ihtimali % 25’tir. Bu hastalık genellikle akdeniz havzasıyla ilişkilendirilmektedir ve bu nedenle de adı Ailevi Akdeniz Ateşi olarak bilinmektedir. Bu yazımızda sizlere FMF hastalığı olanların askerlik yapıp yapamayacakları bilgisini paylaşacağım.

Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliği hükümlerine göre bir kişi tam sağlam olmadan askere alınamaz. Bir kişinin askere alımının yapılabilmesi için kişinin Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliği hükümlerinde tanımlanan kriterleri sağlaması gerekir. Örneğin kişinin boyu 180 cm ve kilosu 135 kilogram ise bu kişi askere alınamaz. Bir kişinin boyu 150 santimetreden küçük ise askere alınamaz…Bu örnekler çoğaltılabilir. Bu yazımızda da FMF hastalığı konusunda Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliği hangi hükümleri içeriyor ona bakacağız.

Mevzuata Göre Kimler Askerlikten Muaf Olabilir?

Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’nde tüm hastalıklar listelenmiştir. Bu hastalıklar  Hastalık ve Arızalar Listesi olarak tanımlanmıştır ve hangi hastalıklara sahip olanların askerlik yapabileceği hangi hastalığa sahip olanların askerlikten muaf tutulacağı açıkça bu  Hastalık ve Arızalar Listesinde belirtilmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’nin 6. Maddesinde şöyle denilmektedir;

a) Askerliğe elverişli olanlar: Sağlık yetenekleri bakımından hiçbir hastalık ve arızası bulunmayanlar ile hastalık ve arızaları, Hastalık ve Arızalar Listesinin (A) dilimlerine girenlerdir.
b) Askerliğe elverişli olmayanlar: Hastalık ve arızaları, Hastalık ve Arızalar Listesinin (B) ve (D) dilimlerine girenlerdir.

Yukarıdan anlaşılacağı üzere eğer kişi hastalıklar diliminin (A) bendine giriyor ise kişi askerlik yapabilir ve askerliğe elverişlidir demektir. Fakat kişi Hastalık ve Arızalar Listesinin (B) ve (D) dilimine giriyor ise o zaman kişi askerlik yapamaz ve askerlikten muaf olur.

FMF hastalığı Hastalık ve Arızalar Listesinin Hangi Maddesine Giriyor?

FMF hastalığı Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’nin 45. maddesinde Sindirim Sistemi Hastalıkları başlığı altında incelenmiştir. 45. Maddenin (B) bendinin 9. fıkrasında “Histopatolojik veya mikrobiyolojik olarak kanıtlanmış ve sekel bırakarak iyileşmiş tüberküloz peritonitis veya sindirim sistemi tüberkülozları (Resmi sağlık kuruluşlarından alınan onaylı rapor ve patoloji raporu gereklidir.), komplikasyonsuz ailevi akdeniz ateşi (FMF) (Resmi sağlık kuruluşlarından alınmış sağlık kurulu raporu ile işlem yapılabilir.).” denilmektedir.

45. Maddenin (D) bendinin 5. fıkrasında “Komplikasyonlu ve tedaviye yanıtsız ailevi akdeniz ateşi (FMF) (Resmi sağlık kuruluşlarından alınmış sağlık kurulu raporu ile işlem yapılabilir.), brit ileusları ve benzeri komplikasyonlar yapmış yaygın peritonit sekelleri ve yapışıklıkları, kronik (en az altı ay süreyle devam eden) intestinal pseudo obstrüksiyon sendromu.” denilmektedir.

Yani bu maddeden anlaşıldığı üzere FMF hastalığı Hastalık ve Arızalar Listesinin (B) dilimine ve (D) dilimine girmektedir ve FMF hastalığı olanlar askerlikten muaf tutulmaktadır. Komplikasyonlu ve tedaviye yanıtsız ailevi akdeniz ateşi hastalığı olanlar ve komplikasyonsuz ailevi akdeniz ateşi olanlar askerlik yapamaz ve askerlikten muaf olurlar.

Yorumlar

8
Soru Sor Cevap Al

4 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
  Subscribe  
Bildir
Mehmet AYBUĞA

Ben 1989/4 yaptım askerliğimi askerlik muayenesinde sorduklarında fmf hastası olduğumu raporlarimla gösterdim asker Hastanesi’ne günlerce gittim orda da tanı konuldu 52/b askerliğe elverişlidir komando olamaz raporu vermişlerdi çok zoruma gitmişti o rapor komando olamaz demeleri ulaştırma olarak yaptım kışla komutanının sivil soforuydum orda bana kaç kez söylediler sen çürük alıp gidebilirsin boşuna yapıyorsun diye ama o hizmeti icra etmek benim için bir serefti tekrar alsalar bı 15 ay daha seve seve yaparım 🇹🇷

Mustafa uyma

Ben fmf hastasıyım ve askeri veya polislik okumayi düşünüyorum hastalıkla ilgili hiçbir sıkıntım yoktur bi bilgisi olan lütfen yazsın sıkıntı olurmu .?

Emre AKKAYA

Merhabalar,
Benim askerlik tecil süremin birmesine 1 yıl kaldı. FMF hastasıyım. Tecil süresi bitmeden muafiyet için başvurabilir miyim.

Murat Altın

Fmf hastasi tanısı olması yeterli mi yani? Ataklar geçirmiyor bile olsa muaf sayılacak midir?

Askerlik Kilo Muafiyeti Şartları

Askerlik Kilo Muafiyeti Şartları

0
0
24 Haziran, 15:18
Askerlik Göz Muafiyeti Şartları

Askerlik Göz Muafiyeti Şartları

0
0
25 Ağustos, 14:11
Hava Değişimi Nedir?

Hava Değişimi Nedir?

0
0
21 Haziran, 13:29