Fıtık Askerliğe Engel mi?

Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliği hangi hastalığa sahip olanların askerlik yapabileceklerini, hangi hastalığa sahip olanların askerlikten muaf olacaklarını ve kimlerin askerliği sağlık sebebi ile tecil ettirebileceğini düzenleyen mevzuattır. Bu yönetmelik hükümlerini incelemeye devam ediyoruz. Bu yazımızda mevzuat hükümleri fıtık hastalığı olanlar konusunda ne söylüyor onu inceleyeceğiz.

Gelin mevzuat hükmüne yakından bir bakalım. Mevzuat hükmü aynen şöyle diyor:

Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği – Madde 69
A) 1. Ameliyatla tedavi edilebilen her çeşit fıtıklar ve fıtık eğilimi gösteren karın duvarı zayıflıkları (Ameliyat olmuş ve nüks etme olasılığı bulunmayan fıtık, apandisit gibi küçük ameliyat nedbeleri sağlam kabul edilir.).
B) 1. Sadece protez materyalleri ile tamir edilebilecek veya edilmiş olan komplike karın duvarı fıtıkları (inguinal bölge fıtıklarının laparoskopik veya tension free yöntemlerle tamiri hariç).
C) Bu maddenin (A), (B) ve (D) dilimlerinde yer alan hastalık ve arızaların tedavi ve nekahet halleri.
D) 1. Cerrahi yöntemlerle tedavisi imkânsız olan karın duvarı fıtıkları, lomber, obturator, iskiyadik ve perineal fıtıklar. 

Öncelikle şunu bilmenizde fayda var. Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği hükümlerinden A maddesine tabi olanlar Askerliğe Elverişlidir ve askerlik yaparlar. Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği hükümlerinden B ve D maddelerinden herhangi birine tabi olanlar Askerliğe Elverişli Değildir ve askerlikten muaftır. Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği hükümlerinden C maddesine tabi olanların ise Askerliği sağlık sorunu düzelip tamamen iyileşene kadar tecil edilir.

Askerlik Yapabilen Fıtık Hastaları

Şimdi fıtık konusuna dönersek A maddesinde görüldüğü üzere eğer fıtığınız var ve bu fıtık ameliyat ile tedavi edilebiliyor ise askere alınırsınız ve askerliğe elverişlisiniz demektir. Yani ameliyat olarak fıtık sorununuz çözülüyor ise askerlik yaparsınız. Askerlikten muaf tutulmazsınız.

Askerlikten Muaf Olacak Fıtık Hastaları

Mevzuatın B ve D maddelerine bakarsak orada sadece protez materyaller ile tamir edilebilen karın fıtıkları ve sadece cerrahi yöntemle tedavisi imkansız olan karın duvarı fıtıkları, lomber, obturator, iskiyadik ve perineal fıtıklar askerlik yapamaz denilmektedir. Yani eğer sizin fıtığınız ameliyatla düzelmeyecek bir fıtık ise bu durumda askerlikten muaf olursunuz.

Fıtık Sebebiyle Askerliğin Tecil Edilmesi Halleri

Fıtığınız var ve fıtıkla ilgili tedavi ve cerrahi işlemleriniz devam ediyor diyelim. Bu durumda askerliğiniz tecil ediliyor. Yani mevzuatta C dilimine giren kişilerin askerliği tecil edilir. Kişi iyileşirse askere alınır yoksa askerlikten muaf olunur.

Konuyla ilgili fikir, duygu ve düşüncelerinizi yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Google Arama Motorunda Arama Yap

Daha Fazla Göster
Subscribe
Bildir
Adınızı ve Soyadınızı Giriniz
E-mail adresi girmeniz zorunludur
5 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

Boy 176 Kilo 101

Pazartesi heyete cikacam da boy 190 kilo 126 uyysmazlik var muafiyet alirmiyim

Heyet sonucun açıklandımı hocam

Yasim 24 boy 180 kilom 109acaba muafiyet belgesi verirlermi birde pandemiden dolayi bir ilk seferde aldinmi yetiyomuş doğrumu soruma cevap verirseniz çok memnun olurum şimdiden tsk ederim

bende 180 boy 117 kilo alabilirmiyim acaba erteleme

Başa dön tuşu