Er ve Erbaşların İzin Hakkı Kaç Gündür?

Bildiğiniz üzere yeni yapılan düzenleme ile 1111 Sayılı Askerlik Kanunu yürürlükten kaldırıldı ve bu kanunun yerine askerlik sistemini kökten değiştiren 7179 Sayılı Askeralma Kanunu yürürlüğe girdi. Yeni kanunun yürürlüğe girdiği 25.06.2019 tarihinden itibaren artık askerlikle ilgili tüm iş ve işlemler 7179 Sayılı Askeralma Kanununa göre yapılacaktır. Biz de bu yazımızda sizlere er ve erbaşların 7179 Sayılı Askeralma Kanununa göre kaç gün izin hakkı olduğunu detaylı olarak anlatacağız.

Er ve Erbaşların İzin Hakkı Kaç Gündür?

Er ve erbaşların izin hakları 7179 Sayılı Askeralma Kanununun 28. maddesinde detaylı olarak anlatılmıştır. Bu maddede şu ifadelere yer verilmiştir;

MADDE 28- (1) Erbaş ve erlere muvazzaflık hizmetinin her ayı için bir gün izin verilir. 5 inci maddenin üçüncü fıkrası kapsamında askerlik hizmetine devam edenlere muvazzaflık hizmetinin her ayı için ilave bir gün izin verilir.
(2) Askerlik hizmetinin gerektirdiği görev ve yükümlülükleri yerine getirme konusunda gayret ve çalışmaları sonucu emsalleri arasında üstün başarı gösteren erbaş ve erlerden, muvazzaf askerlik hizmetleri boyunca, disiplin amiri, disiplin kurulu veya mahkemelerden herhangi bir ceza almamış olanlara, azami üç güne kadar ilave izin verilebilir.
(3) Radyoaktif ışınla çalışan erbaş ve erlere, her ay için iki gün ilave izin verilir.
(4) Muvazzaflık hizmeti esnasında eşi doğum yapan ya da eşi veya ikinci derece dâhil kan veya kayın hısımlarından biri vefat eden erbaş ve erlere, talepleri üzerine ilave on gün izin verilir.
(5) Askerlik hizmetini yedek subay ve yedek astsubay olarak yerine getirecek yükümlülerin izinleri 926 sayılı Kanunda belirtilen sürelere göre oranlanarak verilir.
(6) Bu madde kapsamında verilen izinler askerlik hizmet süresinden sayılır.
(7) Birinci fıkra kapsamındaki izinler için bir defa, dördüncü fıkra kapsamındaki izinlerde ise her defasında gidiş ve dönüş yol ve iaşe bedelleri birlik komutanlıklarınca ödenir. Birinci fıkra kapsamındaki izinlerde bir defa gidiş ve dönüş yol süresi verilir.
(8) Bu maddede yazılı izinlerin dışında afet ve acil durumlarda izin vermeye, Cumhurbaşkanı yetkilidir. Verilecek bu izinlerin askerlik hizmetinden sayılıp sayılmayacağı Cumhurbaşkanınca tespit edilir.

İzin Haklarına Detaylı Olarak İnceleyelim

Askeralma kanununun 1. maddesinde “Erbaş ve erlere muvazzaflık hizmetinin her ayı için bir gün izin verilir. 5 inci maddenin üçüncü fıkrası kapsamında askerlik hizmetine devam edenlere muvazzaflık hizmetinin her ayı için ilave bir gün izin verilir.” ifadesi yer almaktadır. Buradan anlaşılacağı üzere er ve erbaşlara her ay için 1 gün izin verilmektedir. Bu da 6 ay askerlik yapacak er ve erbaşların 6 gün izin hakkı olduğu, 12 ay askerlik yapacak er ve erbaşların ise 12 gün izin hakkı olduğu anlamına gelmektedir. Gelin örneklerle bunu inceleyelim:

6 Ay Er/Erbaş Olarak Askerlik Yapacakların İzin Hakkı Kaç Gündür?

Diyelim ki siz askere gittiniz ve 6 ay askerlik yapıp döneceksiniz. Bu durumda siz 6 ay askerlik yapacağınız için ay başına 1 günden toplamda 6 gün izin hakkına sahip olacaksınız. Eğer hiç izin kullanmazsanız askerden 6 gün önce döneceksiniz.

12 Ay Er/Erbaş Olarak Askerlik Yapacakların İzin Hakkı Kaç Gündür?

Diyelim ki siz askere gittiniz ve 6 ay askerliğe ek olarak 6 ay da paralı askerlik yapacaksınız. Yani toplamda 12 ay er olarak askerlik yapacaksınız. Bu durumda mevzuat diyor ki ilk 6 ay için 6 gün ve 2. 6 ay için 6 gün olmak üzere toplamda 12 gün izin hakkınız olur. Yani 12 ay er olarak askerlik yapacak kişilerin 12 gün izin hakları var. Bu kişiler hiç izin kullanmaz ise 12 gün erken terhis olabilecekler.

12 Ay Yedek Subay/ Yedek Astsubay Olarak Askerlik Yapacakların İzin Hakkı Kaç Gündür?

7179 Sayılı Askeralma Kanununun 28. Maddesinin 5. Bendinde “Askerlik hizmetini yedek subay ve yedek astsubay olarak yerine getirecek yükümlülerin izinleri 926 sayılı Kanunda belirtilen sürelere göre oranlanarak verilir.” ifadeleri yer almaktadır. Peki 926 sayılı kanunda ne denilmektedir? 926 Sayılı kanunun 125. Maddesinde “Türk Silâhlı Kuvvetlerine mensup subay ve astsubayların barışta her yıl otuz gün yıllık planlı izin hakları vardır. Bu müddete yol dâhil değildir. Ayrıca, kısa süreli mazeretlerde kullanılmak üzere on beş güne kadar yıllık mazeret izni verilebilir.” ifadeleri yer almaktadır. Yani buradan anlaşılacağı üzere askerliğini yedek subay yada yedek astsubay olarak yapacak kişilerin toplamda yol izinleri hariç 30 gün izinleri vardır. Eğer siz  askerliğinizi yedek subay olarak yada yedek astsubay olarak yapacaksanız bu durumda sizin 30 gün izin hakkınız vardır. Eğer hiç izin kullanmazsanız askerden 30 gün önce dönebilirsiniz…

Bedelli Askerlik Yapacakların İzin Hakkı Kaç Gündür?

Bedelli askerlik yapacaklara 7179 sayılı kanun izin hakkı vermemiştir. Bedelli askerlik yapacaklar zorunlu temel askerlik eğitimine katılacaklar ve neticesinde de terhis olacaklardır. Bedelli askerlik yapacaklar için yıllık izin tanımlanmamıştır.

Daha Fazla Göster
Subscribe
Bildir
Adınızı ve Soyadınızı Giriniz
E-mail adresi girmeniz zorunludur

20 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

İzin hakkı 12 güne mi çıkarıldı

Merhabalar. Eşim şuan askerde. Bende hamileyim doğumuma az kaldı. Doğumda verilen izin dışında bir de refakatçi izni varmış. Benim de bakacak kimsem olmadığı için eşim refakatçi izni almak istiyor ama şafaktan düşüp düşmediğini bilmiyoruz. Yardımcı olursanız sevinirim

Sevgilim askere gidecek ve kalmayı düşünüyor ne kadar sürüyor bu kalma süresi

“Buse Burcu” Eğer normal askere gidiyorsa ilk 6 ay yapıp gelecektir. Ama kalmak istiyorsa 12 ay yapıp gelecek demektir. Şayet eğer ilk 6 ay boyunca, her ay olmak üzere izin kullanmazsa, ve diğer 6 ay içinde 6 günlük izin kullanmazsa, 12 yada 24 gün önceden terhis olur. Yani 12 yada 24 gün önce askerden gelmiş olur.
Not: Kalmak istiyorsa 12 ay yapacak. 12 ay içinde toplam 12 veya 24 günlük izni olacak. İznini kullanmazsa, askerliğini 12 veya 24 gün önceden bitirmiş olacaktır. Umarım yardımcı olmuşumdur.

Ayrıca 2. 6 ay için her ay olmak üzere belli bir miktarda yani askeri ücret kadar maaş almaktadır. Toplam:12 bin tl yada fazlası kadar maaş almaktadırlar. Bende bildiğim kadar yardımcı oluyorum. İlk 6 ay sadece harçlık verilir. Tam hatırlamasam da 300 tl gibi bir harçlık veriliyor. Belki de daha fazla.

Merhaba ben burnumdan ameliyat olucam şafak 36 kaç gün rapor hakkım var.

Çarşı izni olmayan askerlere 24 gün erken terhis demişler de sizce doğru mu

Başa dön tuşu