Er Erbaş Maaşı Ne Kadar

1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre er ve erbaşlara her ay sonunda harçlık verilmektedir. Bu para her ne kadar halk arasında maaş yada asker maaşı olarak adlandırılsa da bu aslında Askerlik Kanununa göre devlet tarafından askere verilen harçlıktır. Bu harçlık ile askerlik görevini yapan kişinin temel ihtiyaçlarını bir nebze de olsa giderebilmesi sağlanmaya çalışılmaktadır.

2017 Yılı Er Erbaş Maaşları Ne Kadar?

Öncelikle şunu belirtelim ki askerde uzun dönem yada kısa dönem erler arasında maaş konusunda bir fark yoktur. Er olan herkese aynı, onbaşı olan herkese aynı ve çavuş olan herkese aynı maaş verilir. Kişinin kısa dönem (6 ay) yada uzun dönem (12 ay) askerlik yapılıp yapılmadığına bakılmadan bu maaş verilir. Asteğmen maaşları ise farklıdır. Asteğmenler memur olarak görev yapan asteğmenler ile aynı parayı alırlar. Normal şartlar altında batı illerimizden birinde görev yapan bekar bir asteğmen yaklaşık olarak 3500 TL maaş almaktadır. Doğuda görev yapan bir asteğmene ise yaklaşık olarak 4800 TL maaş almaktadır. Doğuda özel hizmet tazminatı gibi ek ödemeler yapılmaktadır.

Batıda Görev Yapan Er Maaşı Ne Kadar

Er Maaşı – 110 Lira
Onbaşı Maaşı – 130 Lira
Çavuş Maaşı – 150 Lira

Doğuda Görev Yapan Er Maaşı Ne Kadar

 Er Maaşı – 220 Lira
Onbaşı Maaşı – 260 Lira
Çavuş Maaşı – 300 Lira

Gördüğünüz gibi doğuda görev yapan er ve erbaşlar batıda görev yapan er ve erbaşlardan daha yüksek maaş almaktadır. Bu farklılık doğuda görev yapan askerlere özel hizmet tazminatı adı altında fazla ödeme yapılmasından kaynaklanmaktadır. Doğuda bazı illerde görev yapan er ve erbaşların maaşlarının 400-450 lira civarına çıktığı bilinmektedir.

 Her İlde Farklı Maaş Mı Veriliyor?

Her ilin kendine özgü şartları var. Bazı iller olağanüstü hal bölgesi iken bazı bölgeler batı sayılıyor. Er ve erbaş maaşları hesaplanırken illerin bu özel durumu göz önünde bulunduruluyor. Hal böyle olunca iller arasında er ve erbaşa verilen para da değişiyor. Batıda görev yapan er 110 TL alırken doğuda görev yapan er 500 Liraya yakın maaş alabiliyor. Bu farklılık ilden ile değişmektedir.

Sonuç ve Değerlendirme

Asker maaşları konusunda soru, fikir, duygu ve düşüncelerinizi yorum bölümünden bize iletebilirsiniz. Hangi ilde ne kadar maaş aldığınızı da yorum bölümünden bize yazarsanız maaş ödemelerinizin doğru olup olmadığını da kontrol ettirebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
Adınızı ve Soyadınızı Giriniz
E-mail adresi girmeniz zorunludur

82 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

Oğlum, meslek lisesi mezunu ve jand. Kom.
İmralı’ya gitti.
Ne kadar harçlık alır, hemen ödenmeye başlar mı?

Oğlum, meslek lisesi mezunu ve jand. Kom.
İmralı’ya gitti.
Ne kadar harçlık alır, hemen ödenmeye başlar mı?

Suan maaslar yukseldimi komando er olark gorev yapicM durum nedir

Istanbul. Alibey koyde aslerlik yapcam mavi bere takcaz komando olacaz ne kadar maas werirler

niye önceden soruyorsun maaşı beğenmezsen yapmayacak mısın askerliği? alınca görürsün maaşı.

Nişanlım İstanbul Boğaz Batısı’nda piyade er. Merasim bölüğünde. Ne kadar asker harçlığı alır ver ne zaman yatar? 9 temmuzda askerliği başladı. 29 temmuzda usta birliğine İstanbul’a gitti.

yaziyi okumadin mi orada söylüyor ne kadar alacağı

Altta yorumda 250 tl den bahsetmiş. Önce yorumları oku sonra hanımefendi neden sormuş anla.

Maalesef yatan para 108 doğuda da 500 TL. Keşke dediğiniz gibi 300 TL olsaydı.

Ben 2014 te ankarada sıhhıye olarak kısa dönem askerlik yaptım. Asker maaşımı almadım. Geriye dönük asker maaşımı nereden alabilirim??

Benim kardesimde istanbulda asker ne kadar alir ve ailem ne kadar alir kardesim piyade er

istanbulda er maaşı 116 tl şuanda 250 300 tl filan değil

elazigda ne kadar maas veriyorlar

Oğlum erzurum palandöken de jandarma olarak askerlik yapacak ne kadar maaş alır

Doğuda en yüksek Erbaş askerine para veren yer neresi

Başa dön tuşu