Er Erbaş Maaşı Ne Kadar

1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre er ve erbaşlara her ay sonunda harçlık verilmektedir. Bu para her ne kadar halk arasında maaş yada asker maaşı olarak adlandırılsa da bu aslında Askerlik Kanununa göre devlet tarafından askere verilen harçlıktır. Bu harçlık ile askerlik görevini yapan kişinin temel ihtiyaçlarını bir nebze de olsa giderebilmesi sağlanmaya çalışılmaktadır.

2017 Yılı Er Erbaş Maaşları Ne Kadar?

Öncelikle şunu belirtelim ki askerde uzun dönem yada kısa dönem erler arasında maaş konusunda bir fark yoktur. Er olan herkese aynı, onbaşı olan herkese aynı ve çavuş olan herkese aynı maaş verilir. Kişinin kısa dönem (6 ay) yada uzun dönem (12 ay) askerlik yapılıp yapılmadığına bakılmadan bu maaş verilir. Asteğmen maaşları ise farklıdır. Asteğmenler memur olarak görev yapan asteğmenler ile aynı parayı alırlar. Normal şartlar altında batı illerimizden birinde görev yapan bekar bir asteğmen yaklaşık olarak 3500 TL maaş almaktadır. Doğuda görev yapan bir asteğmene ise yaklaşık olarak 4800 TL maaş almaktadır. Doğuda özel hizmet tazminatı gibi ek ödemeler yapılmaktadır.

Batıda Görev Yapan Er Maaşı Ne Kadar

Er Maaşı – 110 Lira
Onbaşı Maaşı – 130 Lira
Çavuş Maaşı – 150 Lira

Doğuda Görev Yapan Er Maaşı Ne Kadar

 Er Maaşı – 220 Lira
Onbaşı Maaşı – 260 Lira
Çavuş Maaşı – 300 Lira

Gördüğünüz gibi doğuda görev yapan er ve erbaşlar batıda görev yapan er ve erbaşlardan daha yüksek maaş almaktadır. Bu farklılık doğuda görev yapan askerlere özel hizmet tazminatı adı altında fazla ödeme yapılmasından kaynaklanmaktadır. Doğuda bazı illerde görev yapan er ve erbaşların maaşlarının 400-450 lira civarına çıktığı bilinmektedir.

 Her İlde Farklı Maaş Mı Veriliyor?

Her ilin kendine özgü şartları var. Bazı iller olağanüstü hal bölgesi iken bazı bölgeler batı sayılıyor. Er ve erbaş maaşları hesaplanırken illerin bu özel durumu göz önünde bulunduruluyor. Hal böyle olunca iller arasında er ve erbaşa verilen para da değişiyor. Batıda görev yapan er 110 TL alırken doğuda görev yapan er 500 Liraya yakın maaş alabiliyor. Bu farklılık ilden ile değişmektedir.

Sonuç ve Değerlendirme

Asker maaşları konusunda soru, fikir, duygu ve düşüncelerinizi yorum bölümünden bize iletebilirsiniz. Hangi ilde ne kadar maaş aldığınızı da yorum bölümünden bize yazarsanız maaş ödemelerinizin doğru olup olmadığını da kontrol ettirebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
Adınızı ve Soyadınızı Giriniz
E-mail adresi girmeniz zorunludur

82 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

erzuruma il jandarmaya asker olarak gidiyorum aylık ne kadar alırı

askerde meslekciyim benim duyduguma göre askerde meslekcilere biraz farklı yani fazla maaş veriliyomuş bu dogrumu

diyarbakır jandarma ne kadar maaş alır

Benim yeğen gaziantep ki liste askerlik yapiyo piyade er maaşı nekadar alır

Ben erler için verilen miktarın maaş değilde harclik olarak ele alindiğı fikrindeyim .sorum şuki batı ve doğu olarak degismesi neysee ama neden iller arasinda miktar farkı var mesela Şanlıurfa da neden miktarı azaldigini anlayamadım .Rabbim ülkemizi ve Ordumuz u Muzaffer eylesin , devletimize zeval vermesin İNŞALLAH…….

İyi günler erzincan refahiye de asayiş jandarma olarak görev yapıyorum maaşımız daha yatmadı ve ocak 29 da acemi birligine teslim oldum daha 1 kez maaş yattı sizce benim maaşım ne zaman yatar

Merhabalar Kardeşim 15.12.2017 acemi birlik Manisa Doğu Kışlada daha sonra ustabirliği Şırnak Akçayda askerliğini yapmaktadır. Acaba Maaşı ne zaman yatırılmaya başlanılır.
Teşekkürler…

Esim mardin dagdelende askerlik yapiyor maasi ne kadardir

Bitliste gorev yapan erlerin maaşi ne kadar bilgi verebilirmisiniz bide maaşlardan afrin icin kesinti yapiliyormu ? Acaba

Teşekkurler sagolun

Kibris çavuş maaşı nr kadar ?

Başa dön tuşu