Er Erbaş Maaşı Ne Kadar

1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre er ve erbaşlara her ay sonunda harçlık verilmektedir. Bu para her ne kadar halk arasında maaş yada asker maaşı olarak adlandırılsa da bu aslında Askerlik Kanununa göre devlet tarafından askere verilen harçlıktır. Bu harçlık ile askerlik görevini yapan kişinin temel ihtiyaçlarını bir nebze de olsa giderebilmesi sağlanmaya çalışılmaktadır.

2017 Yılı Er Erbaş Maaşları Ne Kadar?

Öncelikle şunu belirtelim ki askerde uzun dönem yada kısa dönem erler arasında maaş konusunda bir fark yoktur. Er olan herkese aynı, onbaşı olan herkese aynı ve çavuş olan herkese aynı maaş verilir. Kişinin kısa dönem (6 ay) yada uzun dönem (12 ay) askerlik yapılıp yapılmadığına bakılmadan bu maaş verilir. Asteğmen maaşları ise farklıdır. Asteğmenler memur olarak görev yapan asteğmenler ile aynı parayı alırlar. Normal şartlar altında batı illerimizden birinde görev yapan bekar bir asteğmen yaklaşık olarak 3500 TL maaş almaktadır. Doğuda görev yapan bir asteğmene ise yaklaşık olarak 4800 TL maaş almaktadır. Doğuda özel hizmet tazminatı gibi ek ödemeler yapılmaktadır.

Batıda Görev Yapan Er Maaşı Ne Kadar

Er Maaşı – 110 Lira
Onbaşı Maaşı – 130 Lira
Çavuş Maaşı – 150 Lira

Doğuda Görev Yapan Er Maaşı Ne Kadar

 Er Maaşı – 220 Lira
Onbaşı Maaşı – 260 Lira
Çavuş Maaşı – 300 Lira

Gördüğünüz gibi doğuda görev yapan er ve erbaşlar batıda görev yapan er ve erbaşlardan daha yüksek maaş almaktadır. Bu farklılık doğuda görev yapan askerlere özel hizmet tazminatı adı altında fazla ödeme yapılmasından kaynaklanmaktadır. Doğuda bazı illerde görev yapan er ve erbaşların maaşlarının 400-450 lira civarına çıktığı bilinmektedir.

 Her İlde Farklı Maaş Mı Veriliyor?

Her ilin kendine özgü şartları var. Bazı iller olağanüstü hal bölgesi iken bazı bölgeler batı sayılıyor. Er ve erbaş maaşları hesaplanırken illerin bu özel durumu göz önünde bulunduruluyor. Hal böyle olunca iller arasında er ve erbaşa verilen para da değişiyor. Batıda görev yapan er 110 TL alırken doğuda görev yapan er 500 Liraya yakın maaş alabiliyor. Bu farklılık ilden ile değişmektedir.

Sonuç ve Değerlendirme

Asker maaşları konusunda soru, fikir, duygu ve düşüncelerinizi yorum bölümünden bize iletebilirsiniz. Hangi ilde ne kadar maaş aldığınızı da yorum bölümünden bize yazarsanız maaş ödemelerinizin doğru olup olmadığını da kontrol ettirebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
Adınızı ve Soyadınızı Giriniz
E-mail adresi girmeniz zorunludur

82 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

Merhaba, 2011 şubat ve 2012 mayıs tarihleri arasında 15 ay askerlik yaptım fakat maaş ile ilgili herhangi bir bilgim yoktu askere yeni giden bir arkadaşım bugün bahsedince merak ettim ve araştırayım dedim kendi kendime. Belirtmiş olduğum süre zarfı boyunca herhangi bir maaş almadım böyle bir maaş hakedişim var ise ne yapılabilir.

Sen gel 6 – 12 ay vatan için zorla askerlik yap ayda 110 TL versin, kardeşim bu adam öksüz mü bu adam yetim mi, anası babası ayrı sivilde para verecek biri var mı yok mu, nasıl gelecek nasıl gidecek, ne yer ne içer hiç düşünmüyorlarmı bunlar, 110 TL ney yaaa resmen dalga geçiliyor askerlerle, uzman çavuş akşama kdar götünü devirip yatıyor 2.500 tl maaş alsın gariban çocugu 110 TL alsın, işte ülkemzide askere verilen değer bu

Bu maaşları eger kisla kantininde kullanmak istemiyosam nakite cevirebilirmiyim kendi banka hesabima yatirmak icin . Yada Bir sonraki sorum șu askerlik gorevim bitti diyelim orn 1000 tl harcligim birikmis. Ve askerligim bittigi icin kullanma gibi bir durum soz konusu degil. Bu durumda onu bana nakit olarak verirler mi?

Elazığ 8.Kolordu er maaşı nekadardır? Kasım 2017 tarihinde Manisa Alaşehir acemi birliğine gittim ve herhangi bir ücret harçlık verilmedi almam gerekmezmi?

100tl veya 500 artar diyor sunuz ama neyden artar belli düz bi ücreti var mı stabil

Vatanımızı koruyan kollayan tüm er ve erbaşların maaşlarında artış olmalıdır.

Kısa Dönem askerliğe başlayan biri 6 ay sonra ne kadar para biriktirmiş olur peki ve paraların eksik yattığı oluyor mu? Her ay gününde yatan var, terhis olmadan anca parasını çeken de var.

1 2 3 5
Başa dön tuşu