En Çok Hangi Celp Döneminde Yedek Subay Alımı Yapılıyor

Lisans ve daha üstü eğitim kurumundan mezun olan kişiler bildiğiniz üzere askerliklerini  bedelli askerlik, kısa dönem er (6 ay er), yedek subay yada yedek astsubay (12 ay asteğmen) olarak yaparlar. Askere gitmek isteyen lisans ve üstü eğitim kurumu mezunu kişilerden bazıları askerliklerini kısa dönem er olarak yapmak isterken bazı kişiler ise askerliklerini yedek subay/astsubay olarak yapmayı tercih etmektedir. Bu yazımızda size hangi celp döneminde askere giderseniz yedek subay/astsubay olma ihtimalinizin daha yüksek olduğunu izah etmeye çalışacağım.

Yedek Subay Olmak İstiyorum Seçeneği Neden Yok?

Öncelikle şunu bilmeniz gerekir ki yedek subay olma yada olmama sizin elinizde olan bir durum değil. Lisans ve üstü mezunlar askere gitmek için gerekli yoklama ve muayene işlemlerini yaptırdıklarında otomatik olarak yedek subay olmak istiyor diye işleme alınıyor. Yani Askere Alma Daire Başkanlığı herkesi yedek subay/astsubay olmak istiyor diye belirliyor. Kişiler eskiden ben kısa dönem askerlik istiyorum yada yedek subay olarak askerlik yapmak istiyorum diye seçim yapabiliyorlardı fakat son alınan kararlar neticesinde 2018 mayıs celp döneminden beri kişiler seçim yapamıyor. Herkes otomatik olarak yedek subay olmak istiyor diye kabul ediliyor. Yani her lisans ve üstü eğitim kurumundan mezun olan kişi yedek subay/astsubay adayı olarak kabul ediliyor. Yedek subay olmak istiyorsanız ve edevlet başvurusunda karşınıza subay olmak istiyor musunuz seçeneği çıkarsa “evet” demeniz gerekiyor.

En Çok Hangi Dönemde Yedek Subay Alımı Yapılıyor

Şimdi gelin duruma birlikte bakalım. Her celp döneminin kendine göre dinamikleri var.  Yukarıda anlattığım gibi sadece en az lisans mezunu olanlar yedek subay olabiliyor. Önlisans ve üzeri eğitim mezunları ise yedek astsubay da olabiliyor. Yeni mezunların askere gitme dönemlerine göre de yedek subay olma ihtimali artıyor yada azalıyor.

Ağustos Celp Dönemi :  Okullar da genelde haziran ayının ilk haftalarında mezun veriyor. Ağustos celp döneminde askere gitmek isteyen kişilerin 31 Mayıs tarihinden önce tecillerini bozdurmaları gerekiyor. 31 Mayıstan sonra tecil bozduran kişiler otomatik olarak kasım celp dönemine yazılıyor. Yani ağustos celp döneminde askere gitmek isteyen kişilerin o sene mezun olanlar askere ağustosta gidemediği için yedek subay olarak askerlik yapma ihtimali yükseliyor. Yedek subay olmak isteyenler ağustos celp dönemini tercih edebilirler.

Kasım Celp Dönemi : Haziran ve sonrasında lisanstan mezun olan kişiler ağustos celp döneminde askere gidemiyor. Mecburen kasımda askere gidiyorlar. Kasımda askere gitmek isteyen kişi sayısı bir hayli fazla oluyor. Kış döneminde gidip baharda dönmek istiyor insanlar. Hal böyle olunca kasımda askere gitmek isteyen çok oluyor ve yedek subay olma ihtimaliniz düşüyor. Kısa dönem er olarak askere gitmek isteyenler kasım celp dönemini tercih edebilirler.

Şubat Celp Dönemi : Şubat celp dönemi de okullardan ara dönemde mezun olanların yetişemediği bir dönem. Fakat Kasımda gidemeyenler şubat celp dönemine yükleniyor genelde. Şubatta yedek subay olma ihtimali mayıstan daha az.

Mayıs Celp Dönemi: Ara dönemde mezun olan kişiler genelde mayıs celp döneminde askere gitmeyi tercih ediyor. Yani bu dönemde askere gitmek isteyen de çok oluyor. Doğal olarak yedek subay olma ihtimali düşüyor. Haziranda ve şubatta mezun olup iş bulamayanlar mayısta askere gidip askerliği aradan çıkarayım en azından diyebiliyor.

Bedelli Askerlik Etkisi : Şimdi yukarıdaki durumlara ek olarak bir de bedelli askerlik işi var. Bedelli askerliğe gitmek isteyen ve bedelli askerlikten faydalanan on binlerce insan var. Bu kişiler bedelli askerlikten faydalanmamış olsa bir çoğu askere alınacak ve bazıları yedek subay olarak öne geçecekti. Yani bedelli askerlik olayı da yedek subay olma ihtimalinizi artırıyor. Birileri bedelli yaptığı için sizin yedek subay yada yedek astsubay olma ihtimaliniz artıyor.

Yedek Subay/Astsubay Olma İhtimali Hangi Celp Döneminde Daha Yüksek

Genel olarak yedek subay/astsubay olmak isteyen kişiler Ağustos celp dönemini tercih edebilirler. İhtimal en fazla bu dönemde. Kısa dönem olarak gitmek isteyenler kasım celp dönemini tercih edebilir çünkü yedek subay olma ihtimaliniz en az bu dönemde. Genel olarak Ağustos > Mayıs > Şubat > Kasım şeklinde yedek subay olma ihtimalini yüksekten aşağı doğru sıralayabiliriz.

Daha Fazla Göster
Subscribe
Bildir
Adınızı ve Soyadınızı Giriniz
E-mail adresi girmeniz zorunludur

27 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

Böyle saçma bir mantık mı var ya. Millet okul bitti hadi tecili hemen bozdurup gideyim demiyor ki. Kpss ye hazırlanıyor işleri oluyor gitmek istemiyor. Sizin bu mantık çok saçma.kaç mezun bu kafada? Şahsen ben değildim. Artık bunları siz böyle yaptığınız için yığılmalar sizin gitme ihtimali çok dediğiniz aylarda olacak ve çıkma ihtimali düşecek. 2 yıl önce mezun oldum Şubat’ta gidiyorum ben şimdi tecili bozdurdum. Gayet mantıksız bir sıralama. Bu aylarda çok çıkıyo diye yaygınlaşırsa o ayda daha da çıkmak herkes o ayı bekler. En düşük ihtimal Kasım celbi demişsiniz benim bildiğim birkaç kişi o celpte gitti ve çıktı

Merhaba ben ocak ayının 15inde mezun olucam şimdi tecili kaldırıp şubat celbinde gitsem yedek astsubay olabilir miyim ?

Merhaba yazdığınız bilgileri okudum fakat bilgiler kısıtlı biraz tek taraftan bakılmış. 1.si kasımda başvuranların çoğu kasımda gider kasımda gitmeyenler şubatta gider yazılmış sonra da mayısta ihtimal daha çok demişsiniz. 2.si şu ki TSK Kasım ayında yedek subay sayısı ile ağustos ayındaki yedek Sunay sayısı aynı olmuyor yani kasımda yedek subay sayısı daha fazla daha fazla kişiden yedek subay alıyor ağustos ayına göre ama daha da fazla kişi başvuruyor. 3.sü bu sene ağustos celbi 1 temmuza kadar başvurular olabiliyordu ağustos celbine yani haziranda mezun olanlar ağustos celbiyle gitti kalanlar da kasımda gitti. Şubata da ara dönemde bitirenler yetişemiyor dediğiniz gibi. Mayısta gidiyor yani onlar. Kısacası 2020 yılı için eğer her dönem yedek subay sayısı alımı aynı varsayarsak şubat>mayıs> >ağustos=kasım

hocam yani şubatta daha mı çok alım olur diyorsun

Hocam merhaba. Ağustos celbi için 1 temmuza kadar başvurular olabiliyordu demişsin ama güncel yazılara baktıgımızda , 2020 Ağustos celbi için son başvuru 31 Mayıs olarak gözüküyor. Verdiğiniz bilginin doğrulugundan emin misiniz?

peki kardeşim 2021 yılı için hangi celp dönemini seçmek isabetli olur. 2021 şubatta tecilim bitiyor ve daha ne kadar oyalayabilirim ?

Başa dön tuşu