Yakını Ölen Askere Ölüm İzni Verilir mi?

2019 Yılı Yedek Subay Maaşı Ne Kadar?

Biz Dağlara Atarız Pusu Sözleri

Askerde Dağıtım İzni Kullanımı

En Çok Hangi Celp Döneminde Yedek Subay Alımı Yapılıyor

Subay Olma Şartları, Yedek Astsubay, Yedek Subay 22 Haziran, 18:31'de eklendi

Lisans ve daha üstü eğitim kurumundan mezun olan kişiler bildiğiniz üzere askerliklerini  bedelli askerlik, kısa dönem er (6 ay er), yedek subay yada yedek astsubay (12 ay asteğmen) olarak yaparlar. Askere gitmek isteyen lisans ve üstü eğitim kurumu mezunu kişilerden bazıları askerliklerini kısa dönem er olarak yapmak isterken bazı kişiler ise askerliklerini yedek subay/astsubay olarak yapmayı tercih etmektedir. Bu yazımızda size hangi celp döneminde askere giderseniz yedek subay/astsubay olma ihtimalinizin daha yüksek olduğunu izah etmeye çalışacağım.

Yedek Subay Olmak İstiyorum Seçeneği Neden Yok?

Öncelikle şunu bilmeniz gerekir ki yedek subay olma yada olmama sizin elinizde olan bir durum değil. Lisans ve üstü mezunlar askere gitmek için gerekli yoklama ve muayene işlemlerini yaptırdıklarında otomatik olarak yedek subay olmak istiyor diye işleme alınıyor. Yani Askere Alma Daire Başkanlığı herkesi yedek subay/astsubay olmak istiyor diye belirliyor. Kişiler eskiden ben kısa dönem askerlik istiyorum yada yedek subay olarak askerlik yapmak istiyorum diye seçim yapabiliyorlardı fakat son alınan kararlar neticesinde 2018 mayıs celp döneminden beri kişiler seçim yapamıyor. Herkes otomatik olarak yedek subay olmak istiyor diye kabul ediliyor. Yani her lisans ve üstü eğitim kurumundan mezun olan kişi yedek subay/astsubay adayı olarak kabul ediliyor. Yedek subay olmak istiyorsanız ve edevlet başvurusunda karşınıza subay olmak istiyor musunuz seçeneği çıkarsa “evet” demeniz gerekiyor.

En Çok Hangi Dönemde Yedek Subay Alımı Yapılıyor

Şimdi gelin duruma birlikte bakalım. Her celp döneminin kendine göre dinamikleri var.  Yukarıda anlattığım gibi sadece en az lisans mezunu olanlar yedek subay olabiliyor. Önlisans ve üzeri eğitim mezunları ise yedek astsubay da olabiliyor. Yeni mezunların askere gitme dönemlerine göre de yedek subay olma ihtimali artıyor yada azalıyor.

Ağustos Celp Dönemi :  Okullar da genelde haziran ayının ilk haftalarında mezun veriyor. Ağustos celp döneminde askere gitmek isteyen kişilerin 31 Mayıs tarihinden önce tecillerini bozdurmaları gerekiyor. 31 Mayıstan sonra tecil bozduran kişiler otomatik olarak kasım celp dönemine yazılıyor. Yani ağustos celp döneminde askere gitmek isteyen kişilerin o sene mezun olanlar askere ağustosta gidemediği için yedek subay olarak askerlik yapma ihtimali yükseliyor. Yedek subay olmak isteyenler ağustos celp dönemini tercih edebilirler.

Kasım Celp Dönemi : Haziran ve sonrasında lisanstan mezun olan kişiler ağustos celp döneminde askere gidemiyor. Mecburen kasımda askere gidiyorlar. Kasımda askere gitmek isteyen kişi sayısı bir hayli fazla oluyor. Kış döneminde gidip baharda dönmek istiyor insanlar. Hal böyle olunca kasımda askere gitmek isteyen çok oluyor ve yedek subay olma ihtimaliniz düşüyor. Kısa dönem er olarak askere gitmek isteyenler kasım celp dönemini tercih edebilirler.

Şubat Celp Dönemi : Şubat celp dönemi de okullardan ara dönemde mezun olanların yetişemediği bir dönem. Fakat Kasımda gidemeyenler şubat celp dönemine yükleniyor genelde. Şubatta yedek subay olma ihtimali mayıstan daha az.

Mayıs Celp Dönemi: Ara dönemde mezun olan kişiler genelde mayıs celp döneminde askere gitmeyi tercih ediyor. Yani bu dönemde askere gitmek isteyen de çok oluyor. Doğal olarak yedek subay olma ihtimali düşüyor. Haziranda ve şubatta mezun olup iş bulamayanlar mayısta askere gidip askerliği aradan çıkarayım en azından diyebiliyor.

Bedelli Askerlik Etkisi : Şimdi yukarıdaki durumlara ek olarak bir de bedelli askerlik işi var. Bedelli askerliğe gitmek isteyen ve bedelli askerlikten faydalanan on binlerce insan var. Bu kişiler bedelli askerlikten faydalanmamış olsa bir çoğu askere alınacak ve bazıları yedek subay olarak öne geçecekti. Yani bedelli askerlik olayı da yedek subay olma ihtimalinizi artırıyor. Birileri bedelli yaptığı için sizin yedek subay yada yedek astsubay olma ihtimaliniz artıyor.

Yedek Subay/Astsubay Olma İhtimali Hangi Celp Döneminde Daha Yüksek

Genel olarak yedek subay/astsubay olmak isteyen kişiler Ağustos celp dönemini tercih edebilirler. İhtimal en fazla bu dönemde. Kısa dönem olarak gitmek isteyenler kasım celp dönemini tercih edebilir çünkü yedek subay olma ihtimaliniz en az bu dönemde. Genel olarak Ağustos > Mayıs > Şubat > Kasım şeklinde yedek subay olma ihtimalini yüksekten aşağı doğru sıralayabiliriz.

Yorumlar

8
Konuyla İlgili Soru ve Görüşlerinizi Paylaşın!

2 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
  Subscribe  
Bildir
Ali kapıcı

ÖNCELİKLE BİLGİLER İÇİN TEŞEKKÜRLER, TARİH MEZUNUYUM LİSANS, YEDEK SUBAYLIK ŞANSIM NEDİR, KOMANDODA İŞARETLEYECEĞÏM VE ŞUBAT CELBİNDE GİDECEKSİN DENDİ BANA VE YS OLURSAK USTA BİRLİĞİNDE EV VEYA LOJMAN DA KALABİLİRMİYİM? TEŞEKKÜRLER

ali kapıcı

Askerlik rumuzlu halen bir yanıt alamadım soruna.