Jandarma Ulaştırma Tabur Komutanlığı Söğüt Bilecik

2019 Yılı Yedek Subay Maaşı Ne Kadar?

Askerlik Durum Belgesi Sorgulama

Çanakkale 116. Jandarma Er Eğitim Alayı

Emniyet Personelinin Askerlik Hizmeti Şartları

Genel 2 Temmuz, 09:31'de eklendi

Emniyet Personelinin nasıl ve ne şekilde askerlik yapacağı, personelin hangi hallerde askerliğini tamamlamış sayılacağı 7179 Sayılı Askeralma Kanunu ile düzenlenmiştir. Bu kanunun 11. maddesinde şu ifadeler yer almaktadır;

MADDE 11- (1) Emniyet Teşkilatı kadrolarında kadro ve/veya rütbeleri ile ilişkisi devam eden Emniyet Hizmetleri Sınıfına mensup personel ile polis eğitim ve öğretim kurumlarında öğrenim görenler veya bu kurumların giriş sınavlarını kazananlardan askerlik hizmetini yapmamış olanların her türlü askerlik işlemleri ertelenir.

(2) Birinci fıkra kapsamındakilerden, Emniyet Hizmetleri Sınıfında on yıllık hizmet süresini, kamu görevinden sayılmayacak hâller hariç olmak üzere tamamlayanlar askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılır. Geçici süreli görevlendirmeler, yurt dışı misyon koruma, yurt dışında eğitim ve diğer görevler sebebiyle geçirilen süreler de on yıllık hizmet süresinin hesabında dikkate alınır. Bu yükümlüler ile ilgili bilgiler, İçişleri Bakanlığınca Bakanlığa bildirilir.

(3) On yıllık süre, birinci fıkra kapsamındaki eğitim ve öğretim kurumlarından mezun olarak fiilen göreve başlanılan tarihte başlar. On yıllık süreyi tamamlamadan herhangi bir nedenle Emniyet Hizmetleri Sınıfından ayrılan, başka kuruma nakledilen veya bu süre içinde meslekten ilişiği kesilen personel, bu Kanun hükümlerine göre askerlik hizmetini yerine getirir.

(4) Fiilî askerlik hizmeti başladıktan sonra birinci fıkra kapsamındaki eğitim ve öğretim kurumlarında öğrenim hakkı elde edenler tabi oldukları askerlik hizmet süresini tamamlamak zorundadır.

(5) Seferberlik ve savaş hâlinde bu madde hükümleri uygulanmaz.

Emniyet Mensupları Askerlik Yapar mı?

Kanunda diyor ki eğer Emniyet Teşkilatının Emniyet Hizmetleri Sınıfına mensup bir personel olarak görev yapıyorsanız, emniyet hizmetleri sınıfının herhangi bir aşamasında eğitiminiz devam ediyorsa, Emniyet Müdürlüğünün sınavını kazandınız ve henüz askerlik yapmadıysanız sizin askerliğiniz erteleniyor. Emniyet Hizmetleri sınıfında 10 yıl hizmet yapanlar askerlik hizmetini tamamlamış sayılır.

Örnek 1: Diyelim ki siz polislik sınavını kazandınız ve henüz askerliği yapmadınız. Bu durumda sizin askerliğiniz ertelenir. 10 Sene polislik yapınca da askerliği tamamlamış sayılırsınız.

Örnek 2: Diyelim ki siz komiserlik sınavını kazandınız ve eğitim görüyorsunuz. Bu durumda sizin askerliğiniz ertelenir. 10 Sene emniyet personeli olarak görev yapınca da askerliği tamamlamış sayılırsınız.

Örnek 3: Diyelim ki polislik sınavına girdiniz. Fakat henüz sonuçlar açıklanmadı. Bu durumda askerliğiniz bu sebeple ertelenmez… Sınavı kazanmanız şart erteleme için.

Örnek 4: Diyelim ki 6 sene polis olarak görev yaptınız ve polislikten atıldınız yada istifa ettiniz. Bu durumda askerlik yapmanız gerekir. Çünkü emniyet hizmetleri sınıfında 10 yıl tamamlanmamış oluyor.

Askerlik Yaparken Emniyet Hizmetleri Sınıfına Geçenler Askerlik Yapar mı?

Kanunda “Fiilî askerlik hizmeti başladıktan sonra birinci fıkra kapsamındaki eğitim ve öğretim kurumlarında öğrenim hakkı elde edenler tabi oldukları askerlik hizmet süresini tamamlamak zorundadır.” ifadesi yer almaktadır. Yani bir kişi askerliğini yapmaya başladı yani birliğe teslim oldu diyelim. Birliğe teslim olduktan sonra sınav da kazansa, Emniyet Personeli de olsa askerliğini tamamlamak zorundadır. Birliğe teslim olan kişi için askerlik yapmak zorunludur. Birliğe henüz teslim olmayan için erteleme yapılıyor fakat birliğe teslim olan emniyet personeli askerlik yapmak zorundadır.

Yorumlar

Konuyla İlgili Soru ve Görüşlerinizi Paylaşın!

  Subscribe  
Bildir