Düz Tabanlık Askerlik Muafiyeti Şartları

Askerlik Kanununa göre Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı her erkek yirmi yaşına girdiği yılın ocak ayından itibaren askerlik yapmaya mecburdur. Normal şartlar altında kişiler askerliklerini eğitim, sağlık ve özel durumlara bağlı olarak erteleyebilirler fakat nihayetinde herkes en sonunda askerliğini yapmak zorundadır. Tüm bunlarla birlikte Askerlik Kanununda bazı sebeplerle bazı kişilerin askerlik yapamayacağına da hükmedilmiştir. Bu durumda olan kişilere askerlikten muaf oldu (halk arasında çürüğe ayrıldı) denilir. Askerlikten muaf olabilme şartları 1111 Sayılı Askerlik Kanununa dayanılarak hazırlanan Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde detaylıca açıklanmıştır.
Askerlikten sağlık sebebiyle muaf olmak için bir çok durum vardır. Örneğin aşırı kilolu yada aşırı zayıf olmak askerlikten muaf olmanıza neden olabilir. Bunun gibi bir çok hastalık vardır. Eğer yönetmelikte sayılan şartları sağlıyorsanız bu hastalıklara bağlı olarak askerlikten muaf olmanız mümkündür. Bu yazımızda sizlere askerlikten düz taban hastalığı nedeniyle muaf olabilme şartlarını açıklayacağız.

Düz Taban Muayenesi Hangi Hastanelerde Yapılır?

Düz taban hastalığının muayenesi ve hastalık derecesinin  tespiti askeri hastanede yapılır. Askeri hastaneler dışında yapılan incelemeler yok hükmündedir. Hastalık ile ilgili tüm işlemlerin, ölçüm ve değerlendirmelerin askeri hastanede yapılması zorunludur. Diğer hastanelerin verdiği raporlar askeriye tarafından kabul edilmez. Böyle bir durumunuz varsa başka hastanelerde vakit kaybetmeyin. Bu hastanelerden alacağınız raporların askeriye gözünde hiç bir değeri ve önemi yoktur. Eğer hastalığınız varsa bunu muayene sırasında bildirin. Hastalığı olduğunu bildiren kişi askeri hastaneye sevk edilir ve hastanede kişinin vücudu detaylıca incelenir. İnceleme neticesinde kişinin askerliğe elverişli olup olmadığına karar verilir.

Düz Tabanlık Muayenesi Nasıl Yapılır?

Düz tabanlık muayenesi tıbbi cihazlarla yapılmaktadır. Sizin ayak kemik yapınız ve ayağınıza dair diğer veriler tıbbi cihazlarla detaylıca incelenir ve nihayetinde gözlemsel inceleme de yapılarak sizin askerliğe elverişli yada askerliğe elverişli olmadığınıza karar verilir. Ayak yapınıza dair tıbbi cihazlardan alınan verilere göre muayene yapılmaktadır.

Düz Tabanlar Askere Giderler mi?

Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinin 66. maddesinde düztabanlık konusu detaylı olarak açıklanmaktadır. Bu maddede “düztaban olan kişiler muayene ve değerlendirmeye tabi tutularak askerliğe elverişli olup olmadıklarına karar verilir ‘’  ifadesi yer almaktadır. Bu ifadeden anlaşıldığı üzere düz tabanlık bulunan bir kişi askere alınabilir de alınmayabilir de. Yönetmeliğe göre bir kişinin askere elverişli olup olmadığı incelemeler neticesinde belirlenmektedir. Kişinin hastalığının derecesine göre kişi askere elverişlidir yada askere elverişli değildir diye sınıflandırılmaktadır. Düz taban olan bir kişi düz taban hastalığının derecesine göre askere gidebilir de gitmeyebilir de. Bu yapılacak muayeneler neticesinde belirlenmektedir. Bir çok kişinin acemi birliğine katılıp daha sonra düz tabanlık nedeniyle askere elverişli değildir diye çürüğe ayrıldığı bilinmektedir. Önce askere alınıp sonra uygun değil diye eve de gönderilebilirsiniz hastalığınızın derecesine göre.

Düz Tabanlık Nedeniyle Askerlikten Muaf Olma Şartları?

Düz tabanlık nedeniyle askerlikten muaf olmak kolay değildir. Düz tabanlık derecesi askeri hastanede detaylıca incelendikten sonra tespit edilmekte ve neticede kişiye muaf yada muaf değil diye belge düzenlenmektedir. Muaf olma şartları aşağıda listelenmiştir. Eğer sizde bu hastalıklardan her hangi biri varsa düz tabanlık sebebiyle askerlikten muaf olabilirsiniz. Yönetmeliğe göre düz tabanlık muaf şartları aşağıdaki gibidir;
  • Pençe şeklinde yürüyüş esnasında oluşan şekil bozukluğu,
  • Ayak bilek Kısımında nötral durumda 10 derece üstünde düşük ayak veya 10 derece üstünde bükülme yapmama bozukluğu,
  • Düz tabanda kas, kemik ve kiriş bozukluklar,
  • Ağrılı topuk dikeni ve Aşil kirişi kısalıklar,
  • Bir ayağın diğerine göre 3 santimden küçük veya 6 santimden büyük olması,
  • Yürüyüşü engelleyen flask düztaban sorunu ve ayak bacak yerinde atrofi ve spazm gibi tarsal eklemlerde dejenerasyon oluşması,
  • Bir ayağın düztaban değerlendirmesinde yok durumunda olması,
  • Yürüyüş esnasında bozukluk veren çukur taban sorunu,
  •  Yürüyüş bozukluğuna neden olan düztaban rahatsızlığında çekilen ön ve arka grafillerinde görülen dezenformasyonlar ile topuk kemik yüksekliğinin 10 dereceden az olması durumu,

Yukarıdaki maddelerin detaylarına Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinin 66. maddesine bakarak ulaşabilirsiniz. Eğer düztaban hastalığınız varsa ilgili yönetmeliğin 66. maddesini detaylıca incelemenizi tavsiye ederiz.

Düz Tabanlar Komando Olabilir mi?

Düz tabanlık dereceniz az ise komando olabilirsiniz. Eğer düz tabanlık dereceniz çok yüksek ise bu durumda askerlik dahi yapamazsınız. Düz tabanlık derecenize göre komando olup olamayacağınıza ve askerlik yapıp yapamayacağınıza askeri hastanede yapılan muayene sonrasında karar verilir.

Sahte Çürük Raporu Almanın Cezası Nedir?

Evrakta sahtecilik yaparak çürük olmadığı halde kendini çürük raporu almış gibi gösterenlerle ilgili olarak başta evrakta sahtecilik suçu olmak üzere TCK’nın 304. maddesi gereğince yasal işlemler uygulanır. Evrakta sahtecilik suçu için TCK’da 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası öngörülmektedir. Bununla birlikte gerek görülmesi halinde 1111 Sayılı Askerlik Kanunu’na göre idari para cezası yaptırımı da uygulanabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
Adınızı ve Soyadınızı Giriniz
E-mail adresi girmeniz zorunludur

109 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

Merhaba ben uzmanlığa girdim sol ayak kalkaneal yükselik açısı 13.2 sağ ayak ise 16.3 çıktı ve raporuma olumsuz sonuç verdiler bu karar doğru bir karar mı?

Olumsuz derken askerlige el verislimi degilmi

Öncelikle merhaba doğuştan bir gözüm kayık ve tek gözle görüyütum yani aks bir gözümde 40 bir gözümde 15 askerlikten muaf olurmuyum birde küçükken beyin kanaması geçirdim

Sağ göz 7.75 hipermetrop astigmat 6.50 sol göz 5.00 hipermetrop astigmat 3.25 askerlik ten muaf olabilrmiyim .

Sol gözümde katarakt var neredeyse hiç göremiyorum askere alırlar mı? Polislik uzmanlık gibi mesleklere ameliyat olmuş olmak bile engel.

Ben bu ayın 6 sında heyete gircem ortapedide bana dediler sol ayak 16 sağ ayak 19 çıktı sizce sonuç ne olur geçermi yükseklik derecesine nasıl olur bir bilgi verin

Ben su an askerdeyim ve düz tabanim belim ayaklarım hep uyuşukluk var ayakta durmam mümkün değil nasıl rapor alabilirim yardımcı olursanız sevinirim

sol 17 sağ 18 derece düz taban muaf olurmu acil bilgi verebilirmisiniz

17 sol 18 sag düz taban muaf olurmuyum

lütfen yanıtlayabilirmisiniz. Her iki ayağımda radyoloji uzmanı ölçümünde kalkaneal açı 9 derece sağlık kurulunda ise 6 derece ölçüldü fakat heyet ortopedi yönünden madde 66 A F1’e uyar askerliğe elverişlidir raporu verdi bunun sonucunda rapora itirazda bulundum ve yeniden hastaneye sevk edileceğim söylendi fakat 1 hafta içersinde birliğe teslim olmam lazım hastane sevkinin 1 hafta içerisinde yetişmesi söz konusu gözükmüyor bu durumda ne yapmam gerekir yardım edebilirseniz çok sevinirim teşekkürler.

Lütfen yardım edermisiniz

Başa dön tuşu